Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Како рече "голем кур имал вложено пари у Вухан у лабораторијата." Мала буква, без точка, стандард. :D

Судирот на интереси е тука битен. Притоа добиваш информации кои се од витален карактер и не ги споделуваш со јавноста! Затоа се напаѓа транспарентноста. Истите имаат влијание на мерките кои треба да се преземат. Мерките, во одредени држави, беа брутални. Чисто за потсетување, се исмеваа со лок даунот во Вухан. Личел на дистописко општество! По неколку месеци дистопизмот им чукна на врата благодарение на Фаучи.

Не може Филипче да си договара 3та доза очи во очи со претставници со Фајзер, без консултации со твојата научна фела. Премногу централизирано се носат сите одлуки, а пречесто се игнорира Комисијата за заштита од заразни болести. Затоа дел од политики им беа чисто политички. Јасна е недовербата во системот. Инаку и ти напиша дека нема да примиш трета доза, ама напиша и дека нема да примиш Фајзер, нема да ги пуштиш децата на училиште и дека нема да примиш попишувачи! Секое чудо 3 дена. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
А која будала освен ако не е во ептен ризична група би примала 3та доза?
Ете Рон чека бустер 3 доза, е сега дали е во ризичните или во тие другите :toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
вие ме премисливте, ќе чекам 15 години да поминат да улегне убаво вакцината и да ја доправат оваа недоправенава па може тогаш ќе земам бустер.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
А која будала освен ако не е во ептен ризична група би примала 3та доза?
Зошто будала? Пример по шест месеци ако нема доволно антитела?

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Зошто будала? Пример по шест месеци ако нема доволно антитела?

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Игорче сигурен сум дека и сам знаеш дека не е се до антителата, особено кога станува збор за вирусна инфекција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Ја за бустер би идел на спутник пошто е векторска и е многу подобра од све освен АЗ. Али со оглед дека фајзер не седна у скут не верувам да пуштат воопшто тука.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.133
А која будала освен ако не е во ептен ризична група би примала 3та доза?
Има еден момак неофицијално го викаат тестер-прима дози,коктели и на крај ги пие мешани со лимунада...се игра со дозиве ко голтач на оган со оган,се жртвува ради другите...сум налетувал на секакви типови кои лажно се претставувале као факмани...бат дис бој из инкредбли рилл...
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Антитела се само показател дека си дојдел во контакт со вирусот/вакцината во скоро време и тие нормално ќе опаѓаат ако немаш контакт после некое време (4-6 месеци). Ако имаш често контакт со вирусот што е доста веројатно тогаш би имал добро одржување на антитела и немаш потреба од бустери ако си под 50 години. Не верувам дека се има потреба за бустери освен за луѓе во поодминати години и со коморбидитети.

Така да јас нема да примам 3та доза ако се овие истиве вакцини. Зашто би примал бустери кога веќе го имам тој имунитет што треба да го добијам од вакцината и нема никаква поента и корист за мене дали сум примал 2 или 100 вакцини. Сум примал вакцина за алфа варијанта и 100 бустери да примаш пак ке заболиш од делта/му/омега.
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Ете овие што ѓи нарекуватe теоретичари на заговор или антиваксери дека се будали, еве во Израел веќе се подготвуваат за четврта доза на Физер.
Извор познат и маинстреам весник(бидејќи само такви читаат проваксерите).
Бидеќи тие почнаа да се вакцинираат во Јануари, нормално е и порано да почнат со четврта доза , прашање на време и кај нас кога

 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Пример по шест месеци ако нема доволно антитела?
Сакаш да кажеш дека треба, прво да се прават тестови за антитела, а потоа и евентуално да се прима вакцина на секои 6 месеци? :unsure:

Филипче го најави тоа како "сезонска вакцина"!

Трендот со мутациите оди кон тоа дека ефикасноста на вакцината ќе тоне во однос на новите мутации, каде бран очекуваме и во ноември и во февруари! Така, логично, е да се прими нова вакцина отпорна (адаптирана) на овие мутации, а не бустер со некоја од овие вакцини.

Јасна е невозможноста да се адаптира вакцина за толку краток временски период. Или што знаеме, 21 век е, сите научници се фокусирани на тоа и ги имаат длабоките џебови на Гејтс. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Ете овие што ѓи нарекуватр теоретичари на заговор или антиваксери дека се будали, еве во Израел веќе се подготвуваат за четврта доза на Физер.
Извор познат и маинстреам весник(бидејќи само такви читаат проваксерите)

брат, Орвел одамна го предвиде ова
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.615
За седма доза што ќе кажат? Среќен број сите среќа ќе ги прати?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Аха значи оксиморонската порака која здраствените власти во светот ја шират си ја примил многу добро.

Да ги вакцинираме младите, за да ги заштитиме старите.

Настрана фактот што вакцините не штитат од инфекција, ти вакциниран можеш да имаш вирал лоад исто како невакциниран и да ги заразиш.
I starite trpat od vakcini, eve vo N.Lisiche vo komshii pochina toj shto mesteshe zglobovi, Ali
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
994
За седма доза што ќе кажат? Среќен број сите среќа ќе ги прати?
Каква седма бе еј затуцан еден 2020 пројде пред 9 месеци сега се двоцифрени бројки у игра, башка сега иде 'му' варијанта и ќе треба нови дози биди малку информиран
1631033148873.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom