Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.175
Поени од реакции
21.287

Откако пророкот Џо Роган им рече да пијат овие се предозирале со леков
Немој сега тенеке ќе дојде ќе каже проверен бил со децении над милијарда пати е земен.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не треба, природна селекција. Ај ако ти пречи Бионтех имаш 5 други вакцини. Сите не чинат? Сите се координрани за големиот рестарт за кои Бафра збори? Ако е до мене прај што сакаш ја ништо не те терам.
Се правиш на Тошо. Те прашувам за да видам на што се должи твојата толку голема доверба во тие Бионтех. Со тоа како одговараш, потврдуваш дека појма немаш, ама нели јака фирма биле, германска. Внимавај што пишуваш, треба да си спремен да го браниш тоа што си го напишал. Иначе има вредност на тоалет папир.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.615
Го владееш гугл, читни увери се. Или ако не ти оди во корист дефокусирај. Како сакаш, не менува ништо околу тоа што пишав.
...па сигурно и ти гуглираш, не си присутен на лице место во лабораторија на BioNTech, ако веќе сакаш попрецизно моментален ,,изум,, на турски пар преселен во Германија Ugur Sahin и Ozlem Tureci кои претходно работеле во Ganymed Pharmaceuticals во 2001, меѓу најбогати 100 души во Германија, дури и медениот месец и прва брачна ноќ ја поминале во онколошката лабораторија,
,,...Sahin was born in Iskenderun, a city on Turkey's Mediterranean coast, moved to Cologne, Germany when he was four, where his father worked at a local Ford factory. He met Tureci, the daughter of a Turkish physician, when the pair were both embarking on their academic careers.

1630964949914.png 1630965367725.png

,,...Their Covid-19 vaccine approach uses genetic material, mRNA, to trick cells into producing bits of protein that look like pieces of the virus. The immune system learns to recognize and attack those bits and, in theory, would react fast to any actual infection.
It uses the never-before-approved technology called messenger RNA, or mRNA, to spark an immune response in people who are vaccinated.

1630965552573.png 1630965606599.png

Sahin, 55, and Tureci, 53, set up BioNTech in the central German city of Mainz in 2008. On Monday the company's partner, US pharmaceutical giant Pfizer, said their candidate vaccine was more than 90% effective in preventing infection in volunteers.
The pair, both trained physicians, established their previous company, Ganymed Pharmaceuticals, in 2001 to work on developing cancer-fighting antibodies, eventually selling it for $1.4 billion in 2016.
Chief Executive Sahin and Chief Medical Officer Tureci are listed among Germany's 100 richest people, according to the weekly Welt am Sonntag newspaper. On Tuesday, the market value of their Nasdaq-listed company jumped to $25.72 billion -- a massive leap from $4.6 billion last year....,,
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.052
Поени од реакции
4.549
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Немој сега тенеке ќе дојде ќе каже проверен бил со децении над милијарда пати е земен.
Немаш претстава колку си во грешка, а и Рон што го постира тоа.
Типичен пример за фејк њус што се шири во моментов.

Е до таму стасаа проваксериве, чисти фејк њус. Иначе тоа прв го објави магазинот Rolling Stones. Напрај си срч и провери зошто. Името на докторот што го тврди тоа е Dr. Jason McElyea.
 
Член од
4 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
30
...па сигурно и ти гуглираш, не си присутен на лице место во лабораторија на BioNTech, ако веќе сакаш попрецизно моментален ,,изум,, на турски пар преселен во Германија Ugur Sahin и Ozlem Tureci кои претходно работеле во Ganymed Pharmaceuticals во 2001, меѓу најбогати 100 души во Германија, дури и медениот месец и прва брачна ноќ ја поминале во онколошката лабораторија,
,,...Sahin was born in Iskenderun, a city on Turkey's Mediterranean coast, moved to Cologne, Germany when he was four, where his father worked at a local Ford factory. He met Tureci, the daughter of a Turkish physician, when the pair were both embarking on their academic careers.

Прегледај го приврзокот 306122 Прегледај го приврзокот 306126

,,...Their Covid-19 vaccine approach uses genetic material, mRNA, to trick cells into producing bits of protein that look like pieces of the virus. The immune system learns to recognize and attack those bits and, in theory, would react fast to any actual infection.
It uses the never-before-approved technology called messenger RNA, or mRNA, to spark an immune response in people who are vaccinated.

Прегледај го приврзокот 306128 Прегледај го приврзокот 306129

Sahin, 55, and Tureci, 53, set up BioNTech in the central German city of Mainz in 2008. On Monday the company's partner, US pharmaceutical giant Pfizer, said their candidate vaccine was more than 90% effective in preventing infection in volunteers.
The pair, both trained physicians, established their previous company, Ganymed Pharmaceuticals, in 2001 to work on developing cancer-fighting antibodies, eventually selling it for $1.4 billion in 2016.
Chief Executive Sahin and Chief Medical Officer Tureci are listed among Germany's 100 richest people, according to the weekly Welt am Sonntag newspaper. On Tuesday, the market value of their Nasdaq-listed company jumped to $25.72 billion -- a massive leap from $4.6 billion last year....,,
Bravo za Shahin shto gi pravil miljijardite.
Fala za ljinkot Doktore nego da te prashuvam ako sakash da mi kazhesh mbogu prosto zashto jas volu dolgo ne razbiram.
Jas go zimav toj fajzerot dvapati i mi vikaa mojite od familjija deka sum go jadel sega che umiram.
Dalji je tachno ilji che zhivim ushte mallve ? Mnogu mi pllashilje :(
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.921

Откако пророкот Џо Роган им рече да пијат овие се предозирале со леков
Fake News. Самата Болница се огради од "докторот" и објави дека нема ниту еден случај на предозирани со Ивермектин.
Важно "релевантните" извори на информации како CNN BBC Guardian и остали побрзаа да поплукаат тоа апојте за "коњи"...


Sent from my LG-H872 using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.175
Поени од реакции
21.287
Bravo za Shahin shto gi pravil miljijardite.
Fala za ljinkot Doktore nego da te prashuvam ako sakash da mi kazhesh mbogu prosto zashto jas volu dolgo ne razbiram.
Jas go zimav toj fajzerot dvapati i mi vikaa mojite od familjija deka sum go jadel sega che umiram.
Dalji je tachno ilji che zhivim ushte mallve ? Mnogu mi pllashilje :(
Прво требаше за шест недели да гинеме. Ко видоа отпорни сме последен муабет е за 2 години ќе не нема. Така да живеј го секој ден како да е последен. Убо викаше еден мудар познаник: денес го гледаш човекот утре го нема.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Уште ова да го постирам и мислам дека е доста. Често ја зафркавате @bijons кога ќе ви кажи дека Фајзер сеуште се тестира.

Значи да ја расчистиме таа дилема, еве го линкот за тестирањето. Секој нека си види кога е почната и кога е планирано да заврши примарната фаза.

На тој линк можете да следите и информации како течи тестирањето.

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.923
Поени од реакции
35.270
Како ве читав со денови си мислев фашизам владее во мк со корона рестрикциите. Денес пиев пиво и јадев пица во два различни ресторанти во Струмица, ниту ми побараа сертификат ниту дојде некој редар да ме провери. Немам ниту тест ниту вакцина.

Само галама дигате ви ебам тоа лејките празни, изгасете бе тој глуп компјутер излезете во реалниот свет.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
тенеке ја не се вакцинирам за себе него за општо добро, спасувам животи со тоа што се вакцинирам. Тоа значи дека помала можност имам да пренесувам и да предизвикам некому проблеми. Јас најмалце сум уплашен за мене него за тие околу мене кои се луѓе во години.
Кога толку си загрижен за останатите и за општото добро, престани да пишуваш по форумот, социјални мрежи и секаде каде што си активен. Тоа е ти го велам бидејќи секој кој те чита, од секој прочитан збор му се умртвува по една мозочна клетка, имај малце совест, ова е многу поголем проблем.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.280
Поени од реакции
22.505
Како ве читав со денови си мислев фашизам владее во мк со корона рестрикциите. Денес пиев пиво и јадев пица во два различни ресторанти во Струмица, ниту ми побараа сертификат ниту дојде некој редар да ме провери. Немам ниту тест ниту вакцина.

Само галама дигате ви ебам тоа лејките празни, изгасете бе тој глуп компјутер излезете во реалниот свет.

drzava strumica lol...

da ne se lazeme merki i gluposti sekade kontroliraat samo u (vistinskite) gradovi. po malite mestenca kade se znaat lugeto i lesno si se raspoznavaat sekade ke bide relaksirano, nezavisno dali e mkd ili svicarska ili maroko.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.879
Поени од реакции
10.497
Прво требаше за шест недели да гинеме. Ко видоа отпорни сме последен муабет е за 2 години ќе не нема. Така да живеј го секој ден како да е последен. Убо викаше еден мудар познаник: денес го гледаш човекот утре го нема.
комшиски муабети
на другар една комшика му кажува за некој шо го знаел дека умрел по 15 дена од ревакцина со фајзер
седиме кај него и овој ми го кажува тоа на мене, од таму мајка му вика каква вакцина бе рак му откриле пред некој месец, другаров вика леле ја на 100 души кажав веќе од вакцина дека отишол…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom