Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Уште те лажат комунистите бе, во Врање одат проваксерите.
А вие теоритичарите на заговор и рамно-земјашите со фолии на глава што уште не верувате дека ковид постои како вирус и одбивате да носите маски, кај се збирате во соседството?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Значи не ти е страв да ти ја ебат жена ти непроверени мажи со којзнае какви болести ама затоа ти е страв од проверена и тестирана вакцина?

Класик бета мејл...
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.288
А вие теоритичарите на заговор и рамно-земјашите со фолии на глава што уште не верувате дека ковид постои како вирус и одбивате да носите маски, кај се збирате во соседството?
До сега сите што не носеле маски, не седеле дома, не почитувале мерки се разболеле и прележале. Вие носете маски и нека ве боцкаат на месец дена, не излегувајте од дома.....оти овие со фолии на глави се опасни по улиците, а видат некој забулен со маска го напаѓаат одма.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
Еден постар таксист албанец работел на времето и во Германија, цело време викаше не постои корона, прскаат авионите нешто...Пред една недела му починал баџанакот на 52 години...Еве го вчера сам збираше лешници в нива со маска на него.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Барем за две школи слушнав дека има заболени и во изолација во градов, а никој не извести уште за тоа. Појасна ми стана сликата околу тоа што прави власта, кога ја прочитав и оваа вест:

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Настрана фактот што вакцините не штитат од инфекција, ти вакциниран можеш да имаш вирал лоад исто како невакциниран и да ги заразиш.
Ронче има предобра душа, прв се вакцинираше само за да ги спаси кутрите бабички. Старите мои, кои се 2.5 пати постари од Ронче...се вакцинираа нешто по Ронче, а се пријавија преку својата матична. Ронче е суперспедатор. Последните зрнца песок му паѓаат од песочниот часовник, му завршува ефикасноста од вакцината и наскоро ќе стане короНАШ. А можеби цело време е короНАШ, вакциниран е со вакцина која дава 50% ефикасност т.е. мачката на Шредингер, па сега сака бустер. Па ќе сака.

Фантастични вакцини. Ефикасноста им паѓа после 6 месеци, можеш и понатаму да го шириш вирусот, да се заразиш, да бидеш хоспитализиран и да починеш! Толку се добри, што сега е потребна и трета доза (пази тоа, и тука нема научен консензус, ама треба), а во најава е дека ќе станат и сезонски! Сламката за спас се модифицираните вакцини. Да не речат дека фрлам дрва и камења по вакцините. И овие даваат некаква заштита, но недоволна за колективен.

И секако дека не се исполнети очекувањата дека се излезната врата од Ковид кризата. Тоа веќе го гледаат и одредени вакцинирани членови, како Димитар или ТрендС. Нешто за кое зборувавме многу одамна.

Башка го држиме системот во заложништво, не им ги даваме посакуваните 70%. Тука ги нервираме (властите) кои не сакаат да преговараат со терористи! Бар да пуштеа по едно 200че во евра и народот да се замисли. За 20 или 50 не се продава ни глас. Они тргнаа со санкции. Де јуре сме ние погодени, а де факто самиот бизнис сектор кој трпи загуби и наскоро ќе тргне кон вработените. Пирамидата се руши од доле. ;)

Од старт реков дека нема да се вакцинирам. Имам одличен имунитет, здрав сум, не се хранам веќе толку здраво и ти праќам спортски поздрав.
Но, секако, дека ќе дозволам некоја млада докторка/сестра да ме боцне, со сѐ сем со Фајзер. Не ги сакам старите. Крути, отсечни и груби. Нема циле-миле. Плус ќе ти го утнат триаголникот и ќе добиеме коментар со многу многу точки и многу многу слики.

Вака, младо, убаво, мило, со лесна рака, ќе те зазбори, ова-она и одма ќе сврши работа. :love:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Барем за две школи слушнав дека има заболени и во изолација во градов, а никој не извести уште за тоа. Појасна ми стана сликата околу тоа што прави власта, кога ја прочитав и оваа вест:

По локални избори ќе има казни, карантини, онлајн учење и полициски час, сега засега не.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Еден постар таксист албанец работел на времето и во Германија, цело време викаше не постои корона, прскаат авионите нешто...Пред една недела му починал баџанакот на 52 години...Еве го вчера сам збираше лешници в нива со маска на него.
Тој барем се опаметил. Јас познавам рамковни на кои цела фамилија им ојде јабана и уште се инаетат и не носат маски. Да дојдеш кај мене во населба и да отидеш во маркетот ќе видиш дека ниту еден од рамковните не носи маска.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
За сите што сакате да си ги вакцинирате децата. Прочитајте си да не ви преведувам, слаб сум со англиски. А и видете си колкава е заштитата кај 18-24, посебно кај машките.

1630943576870.png

 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.288
За сите што сакате да си ги вакцинирате децата. Прочитајте си да не ви преведувам, слаб сум со англиски. А и видете си колкава е заштитата кај 18-24, посебно кај машките.

Прегледај го приврзокот 306090

Најверојатно заради тестостеронот(кој им е во плафон), овде би требало да влезат и бодибилдери и сл. корисници на стероиди како анадрол на пример, кој качува 50% црвени крвни зрнца. Ова е моја претпоставка.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Според мене бустерите се многу лоши, телото ќе развие многу антитела (леукоцити) кои цело време се движат низ крвта, толку голем број може да резултира со згрутчување на крвта каде ни клексани не ќе може да те спасат.
... како замена на вакцината, mAb или moAb, моноклонални антитела се молекули развиени во лабораторија така дизајнирани да го имитира или зајакне природниот имунолошки систем на телото против напаѓачот антигенот (инфекција), моноклоналната антитела се создава со изложување на леукоцити на одреден вирусен протеин, кој потоа се клонира за да произведе масовно антитела за да се насочи кон тој вирус, пред СОВИД-19, беа развиени моноклонални антитела за лекување на неколку вирусни инфекции, како што се ебола и беснило,

...конекцијата антитела/леукоцити, највероватно си ја мислел за (бустерите) ревакцинациите со антиковид вакцини со три, четири, пет дози што ќе ни го иритира нон стоп имуниот систем во создавање на циркулативна (која цело време се движи) заштитна антитела IgG, како и Т и Б лимфоцити (леукоцити) што всушност преставува нашиот клеточен имунитет, напад на Т и Б лимфоцити кои се всушност се леукоцити убијци на антигенот и причинителот на инфекцијата Sars-CoV-2 вирусот,

... и на крај сигурно си сакал да кажеш, дека леукоцитите како најважни елементи на вродениот имунолошки систем кои посредуваат во брз одговор на прокоагулантните стимули, поради потојано иритирање на имуниот систем со бустер при што доаѓа до активирањето на леукоцитната прокоагулантна активност како одговор на стерилно воспаление може да биде неприспособливо и се поврзува совпаѓањето на микро- и макроваскуларната тромбоза со воспалителни патологии,

... но уште се контроверзни мислења што се однесуваат на улога што ја играат неутрофилите и моноцитите (леукоцити) во формирањето на тромб, но континуираниот развој на физиолошки релевантни ин виво модели на тромбоза и внимателна проценка на придонесот што го даваат леукоцитите во тромбоинфламаторни состојби ќе дадат нови сознанија за механистичката основа на тромбоза,

... овие откритија можат клинички да се применат во подобра идентификација на лица изложени на ризик од тромбоза, како и нови цели за развој на профилактички или антикоагулантни (clexan) третмани на тромбите, т.е меѓу воспаление и коагулација мора да се земе предвид потенцијално поволната улога што може да ја имаат активностите на леукоцитите во регулирање на исходот на болеста и решавање на тромбот со развојот на нови инхибитори на прокоагулантна активност поврзана со леукоцити може конечно да се покаже како ефикасен во намалувањето на тромбоза, што највероватно си го начнал во некој портал поврзано со вештачкиот имунитет со антиковид вакцини и самата болест СОВИД-19,
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Барем за две школи слушнав дека има заболени и во изолација во градов, а никој не извести уште за тоа. Појасна ми стана сликата околу тоа што прави власта, кога ја прочитав и оваа вест:

Кај мене у маало секоја вечер у неколку групи по 20 деца или на бензиска се вртат или кај игралиште или у школски и сеа некој загрижен родител ке ми глуми дека се секира детето у школо ке му се заразело?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom