Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
најјако она ми е дека сите смртни случаи на ковид се препишувале, требало на коморбидитетите. Нема врска тоа дека ако не закачиле ковид дека ќе живееле како секој нормален човек.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
најјако она ми е дека сите смртни случаи на ковид се препишувале, требало на коморбидитетите. Нема врска тоа дека ако не закачиле ковид дека ќе живееле како секој нормален човек.
Нема лабаво, одма бомбардираат новинарите, да посеат уште малку страв кај народот...кој не е баш заинтересиран. Од ден на ден интересот за вакцина опаѓа. Од 14.000 падна на 3.000 дневно! Процентот на имунизацијата е нешто над 40%, а треба да е ококу 70%. Прашање на време, до душа години, е кога ќе дојдеме до тие 70%. ;)

Коморбидитетите се отежнителна околност, затоа тие луѓе пожелно е да се вакцинираат.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Но тоа не е причина и оправдување да се продолжи со стари лоши животни навики, ако нешто треба да научиме е дека нездраво живееме, не дека е тоа нешто ново но со ковидот си го зема својот данок. Не сум убеден дека е лотарија, секој починат и тешко заболен има некоја основа за тоа, не ни е до крај проучена материјата. Доколку си физички здрав но премногу плашлив и загрижен гледаме дека има голем % учинок во справување со оваа болест. Негување и физичко но и ментално здравје кое имам впечаток дека се игнорира бидејќи не сакаме да се соочиме со тоа. За мене не е решение цел живот да се боцкаш и лапаш у 7-ца, напротив показател е за нешто многу незрело во нас.
Автоматски споено мислење:

може ќе ви смени перцепција
Нема.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Нема лабаво, одма бомбардираат новинарите, да посеат уште малку страв кај народот...кој не е баш заинтересиран. Од ден на ден интересот за вакцина опаѓа. Од 14.000 падна на 3.000 дневно! Процентот на имунизацијата е нешто над 40%, а треба да е ококу 70%. Прашање на време, до душа години, е кога ќе дојдеме до тие 70%. ;)

Коморбидитетите се отежнителна околност, затоа тие луѓе пожелно е да се вакцинираат.
ќе има мерки не се секирај, ќе стигнеме полека до 70%
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Истото го кажав и јас, полека, но сигурно ќе стигнеме. Здравје за некоја година.
не биди толку сигурен, да ги цвикнат маркетите нема кај да бегате.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Истото го кажав и јас, полека, но сигурно ќе стигнеме. Здравје за некоја година.
За некоја година Рон толку многу бустери ќе прими шо ќе стане резистентен на вакцината и ќе влезе у ризична група.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
За некоја година Рон толку многу бустери ќе прими шо ќе стане резистентен на вакцината и ќе влезе у ризична група.
Вакцината е 100% безбедна, барем онаа на Фајзер. Штити 95% од хоспитализација и 100% од смртен исход. Моја топла препорака за овие тешки зимски денови кои следуваат.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
За некоја година Рон толку многу бустери ќе прими шо ќе стане резистентен на вакцината и ќе влезе у ризична група.
А ако адаптираат бустер/вакцина на нов сој? Се станува резистентен у тој случај?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
А ако адаптираат бустер/вакцина на нов сој? Се станува резистентен у тој случај?
Делта е на излезна врата, сега доаѓа Му, а Фајзер и Спутник се модифицирани на Делта, сеуште се или во тест фаза или ќе бидат наскоро лансирани. За итна употреба, секако.

Ќе си ја почекам оваа вакцина која се вгризнува во нос. Само да не е Фајзер, сакам заштита, но не толку голема.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
А ако адаптираат бустер/вакцина на нов сој? Се станува резистентен у тој случај?
Тој нов сој ќе пројде додека ја адаптираат и ќе дојде нов, ама тебе стравот за себе нема да ти пројде. Повеќе ведар дух, подобро ментално здравје. Како Рон, гледаш кој шегаџија е? Нему вакцина и не му треба, се гледа и дека здраво живее.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Тој нов сој ќе пројде додека ја адаптираат и ќе дојде нов, ама тебе стравот за себе нема да ти пројде. Повеќе ведар дух, подобро ментално здравје. Како Рон, гледаш кој шегаџија е? Нему вакцина и не му треба, се гледа и дека здраво живее.
брат, што јадеш толку трици? што има тука моето, твоето, па и било чиво здравје со темава? Јас јадам трици за вас и за тоа што правите? Ич не ми чуе искрено, а ти уште од кога се регистрира ми правиш ад хоминем напади покрај тоа што немаш ништо корисно да кажеш и твојата фрустрација како и на другите антиваксери тука е повеќе од евидентна.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
брат, што јадеш толку трици? што има тука моето, твоето, па и било чиво здравје со темава? Јас јадам трици за вас и за тоа што правите? Ич не ми чуе искрено, а ти уште од кога се регистрира ми правиш ад хоминем напади покрај тоа што немаш ништо корисно да кажеш и твојата фрустрација како и на другите антиваксери тука е повеќе од евидентна.
А кој не прави ад хоминем? Дури и игорче направи, а за тебе да не прајме муабет. И не се нервирај, ја не се зезам со тебе лично туку си ми претставник на онаа група преплашени послушници, несвесни колаборатори во јудеомасонистичкиот неофашистички план за намалување на популацијата на оваа рамна плоча.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
А кој не прави ад хоминем? Дури и игорче направи, а за тебе да не прајме муабет. И не се нервирај, ја не се зезам со тебе лично туку си ми претставник на онаа група преплашени послушници, несвесни колаборатори во јудеомасонистичкиот неофашистички план за намалување на популацијата на оваа рамна плоча.
да, но секој твој пост е ад хоминем, твоето постоење тука нема цел, освен лични навреди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom