Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Си ги помешал лончињата нешто!
Снејк оил ти се тоа линковите/постовите за рамна земја што ги кликаш и читаш!
Некој дебел американец што живее во подрумот на мајка му, пати од параноја оти го тепале и не го дружеле на школо. Зиро воркинг скилс, зиро сошл скилс, конечно се пронашол себе, а и публика слична њему. Па на соодветна ретардирана тема снима видеа, статии... а публиката му клика и му качува вјус, па може(сигурно) и ад-сенс да му одобрат... па ќе живурка така како габа на труло дрво.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
Си ги помешал лончињата нешто!
Снејк оил ти се тоа линковите/постовите за рамна земја што ги кликаш и читаш!
Некој дебел американец што живее во подрумот на мајка му, пати од параноја оти го тепале и не го дружеле на школо. Зиро воркинг скилс, зиро сошл скилс, конечно се пронашол себе, а и публика слична њему. Па на соодветна ретардирана тема снима видеа, статии... а публиката му клика и му качува вјус, па може(сигурно) и ад-сенс да му одобрат... па ќе живурка така како габа на труло дрво.
Не се живцирај имам уште...
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
не сите деца идат по кафиња, али сите идат у школо и седат таму по 6-7 саати. Споредбава ти е многу глупава искрено.
2 години не одат на училиште децата. Свесен ли си колкави дупки има во знаењето, дека ништо не се учи онлајн. Ова лудилово крај нема, дали тоа значи со години ќе треба онлајн да учат? Па тие исти деца по 5 години, 10, треба да бидат академски граѓани на општествово, да придонесуваат со своето знаење за подобро утре.
Пола од маливе деца ќе се претворат во дивјаци ако се продолжи од дома, социјализација 0, не смеат да се поздравуваат со никој, дистанца од сите. Знаеш ли кон што води тоа? Тоа е 10 пати полошо од оваа ебана корона.
Малце чукнете си ги главите ако ви останало нешто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.809
2 години не одат на училиште децата. Свесен ли си колкави дупки има во знаењето, дека ништо не се учи онлајн. Ова лудилово крај нема, дали тоа значи со години ќе треба онлајн да учат? Па тие исти деца по 5 години, 10, треба да бидат академски граѓани на општествово, да придонесуваат со своето знаење за подобро утре.
Пола од маливе деца ќе се претворат во дивјаци ако се продолжи од дома, социјализација 0, не смеат да се поздравуваат со никој, дистанца од сите. Знаеш ли кон што води тоа? Тоа е 10 пати полошо од оваа ебана корона.
Малце чукнете си ги главите ако ви останало нешто.
што да правиме кога нема услови? со сила убавина не бива, а има алтернативни начини да пратат настава.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
175
Поени од реакции
342
Колку се такви во сообраќајка загинати што ги запишале како починати од Ковид? 5-10-15 или 11.000 ? Посебно младите скоро сите се умрени во болнички услови и умираат од Ковид. Пак разликата во мртви и таа што би требало сите од прв до последен да фатат Ковид со 0.01% е 50% до овој момент сега.

Колку се заразени пак можеш логички да гледаш. Дури и да ги помножиме бројките за зарани х5 кои се дадени како најголемите проценки за стварно заразени во однос на дијагностицирани пак имаш 130 милиони незаразени Американци и огромна база за да се помоча и понатаму врз 0.01%, а многу е веројатно дека бројката на вистински случаи е поблиска до дијагностицираните 40 милиони отколку хипотетскиот максимум од 200 милиони.



Во ред, зошто не сакаш да се вакцинираш? Страв ти е од нуспојави?
Не ти е страв од вирусот цитирајќи ја неговата наводна ниска негова смртност во твојата возрасна група, а страв ти е од вакцината која што уште толку го намалу тој процент, помага да го олабави за сите здравствениот систем и има стапка на смртност микроскопска, скоро па 0 на до сега преку 2 милијарди луѓе целосно вакцинирани и скоро 3.1 милијарда барем со 1 доза.

Во таков случај твоја си е одлуката, но разумно гледано не е многу паметна и продукт на инат затоа што „тебе нема кој да ги кажува и ти најбоље знаеш“.
Brat, do koga vekje, aman vishe, NE UMIRAAT OD KOVID, TUKU SO COVID, potocno da ti bide pojasno zosto vo nashite bolnici smrtnosta e golema ke ti kazam eden podatok, si cul za STREPTOKOKA, e od toa umiraat vo nasite bolnici, a ne od mocan Covid.
Umiraat zosto na umreni lugje carshav baraat nazad, umiraat zosto gi krkaat so apcinja so nema blaga veza so covid, umiraat zosto se sakato doktori stanaa, umiraat zosto slusat nasoki od WHO, na primer niv skoro vekje niedna drzava od svetot ne gi shisha, sekoja drzava si izgradi svoj zdrastven protokol vo odnos na covid i.t.n
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
И се враќаме не почеток. Каков цивилизациски фејл сме, не ми се верува.

Hospitals Retreat From Early Covid Treatment and Return to Basics
Changing practices, based on data and experience, appear to be improving outcomes for the sickest coronavirus patients

Last spring, with less known about the disease, doctors often pre-emptively put patients on ventilators or gave powerful sedatives largely abandoned in recent years. The aim was to save the seriously ill and protect hospital staff from Covid-19.

Now hospital treatment for the most critically ill looks more like it did before the pandemic. Doctors hold off longer before placing patients on ventilators. Patients get less powerful sedatives, with doctors checking more frequently to see if they can halt the drugs entirely and dialing back how much air ventilators push into patients’ lungs with each breath.

“Let us go back to basics,” said Dr. Eduardo Oliveira, executive medical director for critical-care services for AdventHealth Central Florida, which recommends its doctors stick with pre-pandemic guidelines for ventilator use. “The less you deviate from it, the better.”

 
Член од
3 март 2021
Мислења
578
Поени од реакции
984
И се враќаме не почеток. Каков цивилизациски фејл сме, не ми се верува.

Hospitals Retreat From Early Covid Treatment and Return to Basics
Changing practices, based on data and experience, appear to be improving outcomes for the sickest coronavirus patients

Last spring, with less known about the disease, doctors often pre-emptively put patients on ventilators or gave powerful sedatives largely abandoned in recent years. The aim was to save the seriously ill and protect hospital staff from Covid-19.

Now hospital treatment for the most critically ill looks more like it did before the pandemic. Doctors hold off longer before placing patients on ventilators. Patients get less powerful sedatives, with doctors checking more frequently to see if they can halt the drugs entirely and dialing back how much air ventilators push into patients’ lungs with each breath.

“Let us go back to basics,” said Dr. Eduardo Oliveira, executive medical director for critical-care services for AdventHealth Central Florida, which recommends its doctors stick with pre-pandemic guidelines for ventilator use. “The less you deviate from it, the better.”

Така де, здрав човек не умира од корона а тие што се дебели и не се грижат за себе не сум им ја крив ебате беља ебате, цел живот си играле курташак со здравјето и после државата им е крива, ја сум везде за природна селекција :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Најновиот "аргумент" е дека Ковидот претставува еден вид на лотарија! Лично се помирив со фактот дека никогаш нема да добијам на лото, а играм цел живот. :vrtioci:

Единствената променлива величина на тоа поле е Марјана која од година до година станува се попластична и попластична. Еден ден очекувам да ја заменат со некоја од Ковид-фри "девојките" на Ронче. Не верувам дека некој ќе забележи позначителна разлика.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.070
Поени од реакции
4.563

Овие "дознале" дека имала 111 килограми. Ако е точно ова, 15 годишно девојче со 111 килограми? Кај отиде светот човече...
Ако некогаш си ги гледал емисиите на Доктор ОЗ американецот со турско потекло ќе знаеш дека луѓето со прекумерна тежина практично имаат многу повеќе години од календарските односно организмот кај таквите луѓе функционира како кај тазе пензионерите.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Фајзер ни со трета доза не стасува до фамозните 96%.

А шо убо беше март-јуни Фајзер штити 200%, 300%, 1000%.

Сите мислевме готово е. Сигурен сум да знаеја луѓето колку штити, ни третина немаше да се вакцинира.

We found that 7-13 days after the booster shot there is a 48-68% reduction in the odds of testing positive for SARS-CoV-2 infection and that 14-20 days after the booster the marginal effectiveness increases to 70-84%. Further studies are needed to determine the duration of protection conferred by the third dose and its effect on severe disease.

Можеш ли тенеке да ми објасниш како овие ја мерат успешноста на вакцините после толку и толку време?

Не можам да сфатам како ги вадат бројќиве и ќе пробам тоа да ти го покажам со следниов супер симпл пример:
Да кажеме дека ти и јас сме вакцинирани.
Јас продолжувам да се пазам со маска, не одам по дискотеки, не се среќавам многу со луѓе...
За разлика од мене ти си неодговорен, ко што би рекол рони бој, вакциниран си и мислиш дека ништо не ти може вирусот и пазиш многу помалку од мене, и после 1 месец тебе те фаќа вирусот а мене не.

Не ставаат нас двајца во статистиката и тебе те ставаат во тие неуспешните вакцинирани, каде вакцината не помогнала, а мене ме ставаат во добрите момци бидејќи сум останал негативен благодарение на вакцината.

Што е финтата сега пази: јас не сум развил анти тела бидејќи имам имуносупресивна терапија која мамата и онадила на вакцината а сум сепак негативен, меѓутоа благодарение на тоа што сум пазел, не поради тоа што ми ставиле 2 вакцини.

Ти, од друга страна, си развил анти тела, се поминало како и што треба со вакцината, ама сепак си позитивен, па и до болница да кажеме дека си отишол на некој ден...

Како сега, во вакви ситуации, заслугата паѓа на вакцината во мојот случај, а во твојот вакцината не чини? Се зема ли однесувањето и пазењето во статистичките податоци?

Се сеќавам кога учев психологија, кога правевме вакви истражувања, земавме во предвид ама баш се, од однесувањето на поединката, па се до најситните детали, за да докажеме дека теоремата или истражувањето е точно.

Ова го зборам исто и поради фактот дека на месечно ниво сум во контакт со 2 до 3 илјади лица кои доаѓаат најчесто од Франција и од соседните земји ко Германија, Белгија, Шпанија, Италија, Англија, Холандија... и гледам дека тие кои ми го покажуваат документот дека имаат вакцинален пас, ако така се вика на наши, пазат значително помалку ( маска под нос, без маска) од оние кои немаат вакцинален пас, а направиле тест за да патуваат.

Доколку се земат во предвид овие податоци, нели би ги измениле комплетно бројките на успешно вакцинирани и неуспешно вакцинирани?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Можеш ли тенеке да ми објасниш како овие ја мерат успешноста на вакцините после толку и толку време?

Не можам да сфатам како ги вадат бројќиве и ќе пробам тоа да ти го покажам со следниов супер симпл пример:
Да кажеме дека ти и јас сме вакцинирани.
Јас продолжувам да се пазам со маска, не одам по дискотеки, не се среќавам многу со луѓе...
За разлика од мене ти си неодговорен, ко што би рекол рони бој, вакциниран си и мислиш дека ништо не ти може вирусот и пазиш многу помалку од мене, и после 1 месец тебе те фаќа вирусот а мене не.

Не ставаат нас двајца во статистиката и тебе те ставаат во тие неуспешните вакцинирани, каде вакцината не помогнала, а мене ме ставаат во добрите момци бидејќи сум останал негативен благодарение на вакцината.

Што е финтата сега пази: јас не сум развил анти тела бидејќи имам имуносупресивна терапија која мамата и онадила на вакцината а сум сепак негативен, меѓутоа благодарение на тоа што сум пазел, не поради тоа што ми ставиле 2 вакцини.

Ти, од друга страна, си развил анти тела, се поминало како и што треба со вакцината, ама сепак си позитивен, па и до болница да кажеме дека си отишол на некој ден...

Како сега, во вакви ситуации, заслугата паѓа на вакцината во мојот случај, а во твојот вакцината не чини? Се зема ли однесувањето и пазењето во статистичките податоци?

Се сеќавам кога учев психологија, кога правевме вакви истражувања, земавме во предвид ама баш се, од однесувањето на поединката, па се до најситните детали, за да докажеме дека теоремата или истражувањето е точно.

Ова го зборам исто и поради фактот дека на месечно ниво сум во контакт со 2 до 3 илјади лица кои доаѓаат најчесто од Франција и од соседните земји ко Германија, Белгија, Шпанија, Италија, Англија, Холандија... и гледам дека тие кои ми го покажуваат документот дека имаат вакцинален пас, ако така се вика на наши, пазат значително помалку ( маска под нос, без маска) од оние кои немаат вакцинален пас, а направиле тест за да патуваат.

Доколку се земат во предвид овие податоци, нели би ги измениле комплетно бројките на успешно вакцинирани и неуспешно вакцинирани?
Апсолутно си во право. Нема логика. Дури и кога не му се допаѓа бројката измислуваат некој глупави термини, па почнуваат да делат множат, за да извадат некоја подобра цифра за ефикасност на вакцината, која неминовно опаѓа.

Зошто се инсистира на ваква масовна имунизација, кога веќе има податоци и се јасни некој работи, не знам. Дали е инерција на политичарите во светот. Дали сега не можат да ја прекинат оваа хистерија, заради која добар процент на населението е исплашено и поларизирано, па сега може да им се одрази на избори.

Појама немам.

Но, искрено ич не ми се бендисува, затоа што се создава звер. Има огромна негативна енергија кај дел од народот. Само 10% се потребни за историски промени.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Невакцинираните здравствени работници во Грција од денеска на принуден, неплатен одмор

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому во понеделникот објасни дека „законот што предвидува суспензија за оние кои не примиле барем една доза, ќе се спроведе и законот ќе се примени во целост“ и додаде дека дури и да решат невакцинираните да се имунизираат по 1 септември, не е сигурно дека ќе се вратат на истите позиции.

нема лабаво кај грциве, ги опнале на принуден одмор антиваксерите у здравството. А и којзнае дали ќе ги вратат на работа.
Не е само во Грција така, исто е и во Франција а сигурно и во други држави имаат исто направено, барем на европско ниво.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
In the meantime...Данска ги укинува сите мерки за корона...

Наспроти ова:
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Можеш ли тенеке да ми објасниш како овие ја мерат успешноста на вакцините после толку и толку време?

Не можам да сфатам како ги вадат бројќиве и ќе пробам тоа да ти го покажам со следниов супер симпл пример:
Да кажеме дека ти и јас сме вакцинирани.
Јас продолжувам да се пазам со маска, не одам по дискотеки, не се среќавам многу со луѓе...
За разлика од мене ти си неодговорен, ко што би рекол рони бој, вакциниран си и мислиш дека ништо не ти може вирусот и пазиш многу помалку од мене, и после 1 месец тебе те фаќа вирусот а мене не.

Не ставаат нас двајца во статистиката и тебе те ставаат во тие неуспешните вакцинирани, каде вакцината не помогнала, а мене ме ставаат во добрите момци бидејќи сум останал негативен благодарение на вакцината.

Што е финтата сега пази: јас не сум развил анти тела бидејќи имам имуносупресивна терапија која мамата и онадила на вакцината а сум сепак негативен, меѓутоа благодарение на тоа што сум пазел, не поради тоа што ми ставиле 2 вакцини.

Ти, од друга страна, си развил анти тела, се поминало како и што треба со вакцината, ама сепак си позитивен, па и до болница да кажеме дека си отишол на некој ден...

Како сега, во вакви ситуации, заслугата паѓа на вакцината во мојот случај, а во твојот вакцината не чини? Се зема ли однесувањето и пазењето во статистичките податоци?

Се сеќавам кога учев психологија, кога правевме вакви истражувања, земавме во предвид ама баш се, од однесувањето на поединката, па се до најситните детали, за да докажеме дека теоремата или истражувањето е точно.

Ова го зборам исто и поради фактот дека на месечно ниво сум во контакт со 2 до 3 илјади лица кои доаѓаат најчесто од Франција и од соседните земји ко Германија, Белгија, Шпанија, Италија, Англија, Холандија... и гледам дека тие кои ми го покажуваат документот дека имаат вакцинален пас, ако така се вика на наши, пазат значително помалку ( маска под нос, без маска) од оние кои немаат вакцинален пас, а направиле тест за да патуваат.

Доколку се земат во предвид овие податоци, нели би ги измениле комплетно бројките на успешно вакцинирани и неуспешно вакцинирани?
Исто така мислам дека има добар дел на луѓе кои примија вакцина многу рано и сега се чувствуваат заебано, па бараат сите да се вакцинираат и вршат притисок врз политичарите.

И така сега е малце заебано, угоре високо, удолу длабоко, а реални податоци за барем пола година унапред немаат, па да проценат што ќе биде помала штета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom