Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Здавството е ојдено у курац дефинитивно. Зимава имав неразбирливи проблеми при лечењето на татко ми...но ај реков, се погодило

Сега стрико ми, болен од канцер, иако вакциниран со една доза на Астра Зенека, закачи Корона заедно со цела фамилија, од почеток беше добро, но откако се спушти надолу према белите дробови, фати удолницата. Сега е во ковид центарот во Кичево, на кислородна подршка. тешко диши....

НО......помина некое време од првиот позитивен тест, и веќе два пати излезе негативен и сега едноставно го бркаат од ковид центарот. бараме да го примат воИнтерно одделение, таму велат мора да помине толку и толку денови од последниот негативен тест

Некако се смилуваа да го остават до сабота....а после господда му е на помош.

Чаре???? Ни викаат да набавиме боца на приватно. Преку некои познатства набавив боца, но требало манометри, вентили, овлажнувачи.....прашуваме каде? креваат рамена

Битно човекот да го исфрлат од болница....

Вчера сакав да викам телевизии пред болница...немаше друго чаре додека не се смилуваа да го остават до сабота

патем околу Спутникот(мој)

 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Здавството е ојдено у курац дефинитивно. Зимава имав неразбирливи проблеми при лечењето на татко ми...но ај реков, се погодило

Сега стрико ми, болен од канцер, иако вакциниран со една доза на Астра Зенека, закачи Корона заедно со цела фамилија, од почеток беше добро, но откако се спушти надолу према белите дробови, фати удолницата. Сега е во ковид центарот во Кичево, на кислородна подршка. тешко диши....

НО......помина некое време од првиот позитивен тест, и веќе два пати излезе негативен и сега едноставно го бркаат од ковид центарот. бараме да го примат воИнтерно одделение, таму велат мора да помине толку и толку денови од последниот негативен тест

Некако се смилуваа да го остават до сабота....а после господда му е на помош.

Чаре???? Ни викаат да набавиме боца на приватно. Преку некои познатства набавив боца, но требало манометри, вентили, овлажнувачи.....прашуваме каде? креваат рамена

Битно човекот да го исфрлат од болница....

Вчера сакав да викам телевизии пред болница...немаше друго чаре додека не се смилуваа да го остават до сабота

патем околу Спутникот(мој)

Има неколку фирми кои издаваат концентратори за кислород. Ако ти требаат броеви за контакт пиши ми.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Здавството е ојдено у курац дефинитивно. Зимава имав неразбирливи проблеми при лечењето на татко ми...но ај реков, се погодило

Сега стрико ми, болен од канцер, иако вакциниран со една доза на Астра Зенека, закачи Корона заедно со цела фамилија, од почеток беше добро, но откако се спушти надолу према белите дробови, фати удолницата. Сега е во ковид центарот во Кичево, на кислородна подршка. тешко диши....

НО......помина некое време од првиот позитивен тест, и веќе два пати излезе негативен и сега едноставно го бркаат од ковид центарот. бараме да го примат воИнтерно одделение, таму велат мора да помине толку и толку денови од последниот негативен тест

Некако се смилуваа да го остават до сабота....а после господда му е на помош.

Чаре???? Ни викаат да набавиме боца на приватно. Преку некои познатства набавив боца, но требало манометри, вентили, овлажнувачи.....прашуваме каде? креваат рамена

Битно човекот да го исфрлат од болница....

Вчера сакав да викам телевизии пред болница...немаше друго чаре додека не се смилуваа да го остават до сабота

патем околу Спутникот(мој)

Носи го на Ургентно, ако така се вика тој оддел на наши, онаму каде што ги носат кога идат со брза помош, или кога е било каква итна интервенција...

Има ми се случено да морам да добијам третман, меѓутоа не можеа туку така да ме примат на гастро, па отидов преку ургентно, или како и да се вика Emergency Rescue e на англиски.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Danska podaruva 1 milion dozi AstraZeneca na drzavite od Balkan:

Denmark donated 1 million AstraZeneca vaccine doses to the Balkan countries of Albania, Bosnia-Herzegovina, Kosovo and Macedonia.

 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Здавството е ојдено у курац дефинитивно. Зимава имав неразбирливи проблеми при лечењето на татко ми...но ај реков, се погодило

Сега стрико ми, болен од канцер, иако вакциниран со една доза на Астра Зенека, закачи Корона заедно со цела фамилија, од почеток беше добро, но откако се спушти надолу према белите дробови, фати удолницата. Сега е во ковид центарот во Кичево, на кислородна подршка. тешко диши....

НО......помина некое време од првиот позитивен тест, и веќе два пати излезе негативен и сега едноставно го бркаат од ковид центарот. бараме да го примат воИнтерно одделение, таму велат мора да помине толку и толку денови од последниот негативен тест

Некако се смилуваа да го остават до сабота....а после господда му е на помош.

Чаре???? Ни викаат да набавиме боца на приватно. Преку некои познатства набавив боца, но требало манометри, вентили, овлажнувачи.....прашуваме каде? креваат рамена

Битно човекот да го исфрлат од болница....

Вчера сакав да викам телевизии пред болница...немаше друго чаре додека не се смилуваа да го остават до сабота

патем околу Спутникот(мој)

Викај телевизии, викајте луѓе треба да се знае што говна ја водат држава, а не да збориме сите знаеме што се случува и на тоа да остане. Фали и треба медиумски да се покрие срањето кое ни го прават институциите ,за да што поскоро се крене народов и запали се. Жал ми е за ситуацијата, меѓутоа истово го слушам/читам по не знам кој пат, но луѓето не излегуваат јавно. Дали се работи за страв или едноставно никој не сака веќе да се замара искрено не знам. Да не сум ви во кожа, но реално треба да си ги знаеме правата за кои плаќаме и ги заслужуваме и за истите да се бориме!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Здавството е ојдено у курац дефинитивно. Зимава имав неразбирливи проблеми при лечењето на татко ми...но ај реков, се погодило

Сега стрико ми, болен од канцер, иако вакциниран со една доза на Астра Зенека, закачи Корона заедно со цела фамилија, од почеток беше добро, но откако се спушти надолу према белите дробови, фати удолницата. Сега е во ковид центарот во Кичево, на кислородна подршка. тешко диши....

НО......помина некое време од првиот позитивен тест, и веќе два пати излезе негативен и сега едноставно го бркаат од ковид центарот. бараме да го примат воИнтерно одделение, таму велат мора да помине толку и толку денови од последниот негативен тест

Некако се смилуваа да го остават до сабота....а после господда му е на помош.

Чаре???? Ни викаат да набавиме боца на приватно. Преку некои познатства набавив боца, но требало манометри, вентили, овлажнувачи.....прашуваме каде? креваат рамена

Битно човекот да го исфрлат од болница....

Вчера сакав да викам телевизии пред болница...немаше друго чаре додека не се смилуваа да го остават до сабота

патем околу Спутникот(мој)

Toa e Kicevskata takanarecena bolnica. Ako ti se umirat pojdi tuka. Iskreno mi e zal ali posto ocigledno tamu ne mozes da ocekuvas pomos probaj na drugo mesto da go prefrlis.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... тогаш крши ги, нема проблем!
(само со 400 д-димери пак ќе кажам, консултирај се пак)

Прегледај го приврзокот 300216
Трескаш недозреани и морам да те поправам во две работи:
1. Неможеш од форум да му се мешаш во терапија на друг доктор прво непрофесионално е
2. Не може да се кршат тие таблети
-прво, зашто да пиеш антикоагулантен лек кога д-димерите веќе ти се спаднати во средина на референтната вредност, спомна тука од 3900 на 400 веќе ти се спаднати,
- второ, лекот е филм таблетка, значи обложена со некоја глазура и тоа по правило не треба да се крши, туку така да се испијат со вода уз јадење,
- трето, ако пациентот има проблеми со голтање во упаството има насока да филм таблетата може да се здроби, па да се голтне, па дури и многу тешки пациенти во болнички услови здробената таблета се внесува преку стомачна сонда,
- четврто, јачината од 20 мг е доста поскапа 2907.42 , па можеби ти ја наметнаа да ја купиш, за разлика од 10 мг 1081.63 која е поевтина варијанта, затоа што најчесто после примање на клексан се дава Ксарелто до 7 дена,
( но пак ќе кажам д-димерите ти се во нормала, да не се намалат ептен па да има спротивен ефект со Ксарелто па да дојде до крварење, консултирај се повторно)
... ај прочитај повторно ,,кој тресе глупости,, ама прочитај целосно моите коментари, не да леташ преку нив,
..ај кликни од спојлер да научиш нешто и ти,
 
Последно уредено:

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Добро е што е отворено тема за несакани реакции. На телеграм постојат неколку групи каде се споделуваат ваквите искуства од страна на луѓе кои ја примале и нивните најблиски. Секој може да отворе и да разгледа. mRNA Death Tool, COVID VACCINE VICTIMS, Covid Vaccine Magnets & Strange Things. Можам да споделувам многу видеа и слики. Но најдобро ќе биде секој да си види самиот. Еве и линкови: https://t.me/COVIDVACCINEMAGNETS/100
https://t.me/mrn_death/8719?single
t.me

COVID VACCINE VICTIMS
New York City June 26, 2021
t.me
t.me

Ке бидам ли блокиран за овој пост.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Добро е што е отворено тема за несакани реакции. На телеграм постојат неколку групи каде се споделуваат ваквите искуства од страна на луѓе кои ја примале и нивните најблиски. Секој може да отворе и да разгледа. mRNA Death Tool, COVID VACCINE VICTIMS, Covid Vaccine Magnets & Strange Things. Можам да споделувам многу видеа и слики. Но најдобро ќе биде секој да си види самиот. Еве и линкови: https://t.me/COVIDVACCINEMAGNETS/100
https://t.me/mrn_death/8719?single
t.me

COVID VACCINE VICTIMS
New York City June 26, 2021
t.me
t.me

Ке бидам ли блокиран за овој пост.
Samo ako si magnetiziran.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Да не знае некој до колку работи спортската сала во Врање за вакцинација?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Денес се ревакцинирав во Врање, за 3ипол саати завршив работа, нормално цело време пробуваат преку ред или отпозади да влезат кај што всушност се излагаше…
Во моментот пред да ме боцнат, двајца ревакцинирани со Фајзер од кој на едниот му се слоши (чекаше ред пред мене па коментираше како требале да јадат нешто) го легнаа на паркет и нозете на столче и се опорави а другиот се струполи на паркет, лупна ептен јако па се растрчаа го шамараа да го освестат, језиво беше за ние пто требаше да се боцкаме. Изгледаше добро ама по 15 мин пак му се слоши.
Имаше ваков случај во понеделникот во Врање со еден млад дечко. Само што ја прими втората доза, седна на столче и почна да се препотува и да му се тресат рацете. Веднаш дојдоа луѓе/доктори го прашаа како е, им одговори дека има тахикардија, болка во гради и слично, што искрено ми делуваше на паничен напад/анксиозност или пак едноставно не бил одморен/не бил јаден и слично. Му пројде за 10мин, се напи кока кола и му се врати бојата. Не за џабе препорачуваат да не се оди гладен а и многу е важно да се испита самиот човек дали има некои компликации пред да прими вакцина. Не е само боцни се и готово, супер е, ипак пополнуваш изјава каде тврдиш дека се е ок со тебе а не си се проверил? Тоа делува крајно несериозно.
Само што ние како народ повеќе работиме, размислуваме и живееме/дејствуваме паушално.
Автоматски споено мислење:

Да не знае некој до колку работи спортската сала во Врање за вакцинација?
Мислам до 20 часот.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Се надевам дека забарот и уште неколку други во темава што го негираа вирусов ќе бидат доблесни да се извинат после овие податоци за зголемената смртност
 

Kajgana Shop

На врв Bottom