Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ова ич не ми се бендисува. Мислам општо млади што ги тераат да се вакцинираат не е добро. Не знам со кој ум.

Зборуваме за препорака за вакцинирање на лицата од 12 до 15 години. Не е задолжително, туку на доброволна основа. Што е проблемот? :)

Падна диктаторот, да не заборавиме.
Има и многу што се подмладија од пиење разни витамини, подослабнати..ехааа..еве и јас сум сега ко подмладена..короната ме опамети да ослабнам, да се хранам здраво, да чувам имунитет, да вежбам:)...кукла;)
Дај слики пред и по Короната да те видиме...кога веќе се фалиш.

Исто и Aceso да видиме колку многу остарела. Не верувам дека остарела повеќе од 2 години.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.154
Зборуваме за препорака за вакцинирање на лицата од 12 до 15 години. Не е задолжително, туку на доброволна основа. Што е проблемот? :)

Падна диктаторот, да не заборавиме.

Дај слики пред и по Короната да те видиме...кога веќе се фалиш.

Исто и Aceso да видиме колку многу остарела. Не верувам дека остарела повеќе од 2 години.
Диктаторот замина, дојде фирерот.

Да те потсетам само:

- Афера со респиратори од Бразил.
- Афера со вакцини од Кина.
- 72h карантини за Велигден и слободно движењето за знаеш веќе кој празник од нашите сограјџани.
- 1000+ заразени на ден, 50+ мртви.
- Луѓе даваа пари под рака за да одат на кислородна (од еден во др град, капацитетите преполни).
- Над 5000 мртви !!!!!!!!!!

Од февруари досега има над 30 пати (ако сакаш ќе ги броиме поединечно) кога Министерот за СМРТ ветуваше вакцини кои само што не дојдоа - последно 500к на 01.06 па сега на 30.06

итн., итн., итн,...



п.п.с. Крајната цел е да се вакцинира колку што може поголем дел од младата популација, запрашај се зошто е тоа така.
Ако на 20+ годишни Фајзер прави миокардитис кај определен бр на лица, на помала возраст што би правеле вакцини кои се создале за помалку од година дена?

Тоа што никој нема да знае да ти одговори не значи дека треба да експериментираме со децата.

Вирусот е тука, постои, ќе мутира, ќе циркулира. Треба да се заштити старото население. Толку, енде.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ве читаат луѓе како ширите антиваксерски муабети. Ај сфаќам порано сите бевме неписмени и не знаевме, али сега знаеме колку е вирусот опасен. Иначе ја никого не допирам да пишува што сака тоа е демократско право, али и ако тресеш глупости не значи дека тебе и бафра ќе ве тапшам по рамо и ќе ви викам браво, така е.
Зошто мора сите извори да ви бидат сервирани на тацна? Ете јас културно го замолив и со мене ги сподели и со молба да не ги споделувам.

Кој шири во Македонија антивакс кампања, со оглед на тоа дека имавме релативно мал интерес за вакцина? Искрено лично немам видено таква кампања.

Поголем проблем прават несогласувањата меѓу Филипче и Пановски. Нека се усогласат за нешто. За Фаучи веќе многу дискутиравме. Нема конзистентен став за било што.
Автоматски споено мислење:

Диктаторот замина, дојде фирерот.

Да те потсетам само:

- Афера со респиратори од Бразил.
- Афера со вакцини од Кина.
- 72h карантини за Велигден и слободно движењето за знаеш веќе кој празник од нашите сограјџани.
- 1000+ заразени на ден, 50+ мртви.
- Луѓе даваа пари под рака за да одат на кислородна (од еден во др град, капацитетите преполни).
- Над 5000 мртви !!!!!!!!!!

Од февруари досега има над 30 пати (ако сакаш ќе ги броиме поединечно) кога Министерот за СМРТ ветуваше вакцини кои само што не дојдоа - последно 500к на 01.06 па сега на 30.06

итн., итн., итн,...

п.с. НЕ ти треба слика (кошмари). ДоктУрката сеФте си дојде стара тука, тоа што ви се прави коковче друго 20.
Не и замерувај.

п.п.с. Крајната цел е да се вакцинира колку што може поголем дел од младата популација, запрашај се зошто е тоа така.
Ако на 20+ годишни Фајзер прави миокардитис кај определен бр на лица, на помала возраст што би правеле вакцини кои се создале за помалку од година дена?

Тоа што никој нема да знае да ти одговори не значи дека треба да експериментираме со децата.

Вирусот е тука, постои, ќе мутира, ќе циркулира. Треба да се заштити старото население. Толку, енде.
Зборувам за Израел, Бенџамин падна пред некој ден. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Абе можи да направам паника, од се што читав :D

Најбитно е дека, под 20 години имаат многу многу многу мали проблеми со Корона, а воедно најголеми нуспојави од вакцината.

Зошто да се експериментира со нив.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.621
Абе можи да направам паника, од се што читав :D

Најбитно е дека, под 20 години имаат многу многу многу мали проблеми со Корона, а воедно најголеми нуспојави од вакцината.

Зошто да се експериментира со нив.
Па немам приметено дека пишувале за некакви страшни нус појави. Мислам, стои дека немаат проблем со вирусот и се тоа, и не е трагедија ако не се вакцинираат, ама немам прочитано дека се ставаат на некаков неразумно висок ризик ако се.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Па немам приметено дека пишувале за некакви страшни нус појави. Мислам, стои дека немаат проблем со вирусот и се тоа, и не е трагедија ако не се вакцинираат, ама немам прочитано дека се ставаат на некаков неразумно висок ризик ако се.
Дури сега ги прават студиите за подолгорочните нуспојави од вакцините. 6 месец, 9 месец, една година.

Вакцина се прави 7 години.

Втора работа мРНА после 48 часа прави огромна концентрација во матката кај жените. Кај сите има голема концетрација во сржта од коските.

Мислам ова не мора ништо да значи, ама ова отстапува од првичните тврдења.

Јас лично не би вакцинирал никого што планира да има деца.

Фајзер за тие над 40 години.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.128
Поени од реакции
10.473
Дури сега ги прават студиите за подолгорочните нуспојави од вакцините. 6 месец, 9 месец, една година.

Вакцина се прави 7 години.

Втора работа мРНА после 48 часа прави огромна концентрација во матката кај жените. Кај сите има голема концетрација во сржта од коските.

Мислам ова не мора ништо да значи, ама ова отстапува од првичните тврдења.

Јас лично не би вакцинирал никого што планира да има деца.

Фајзер за тие над 40 години.
Што прави?!
Дај линк за ова со матката.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Дури сега ги прават студиите за подолгорочните нуспојави од вакцините. 6 месец, 9 месец, една година.

Вакцина се прави 7 години.

Втора работа мРНА после 48 часа прави огромна концентрација во матката кај жените. Кај сите има голема концетрација во сржта од коските.

Мислам ова не мора ништо да значи, ама ова отстапува од првичните тврдења.

Јас лично не би вакцинирал никого што планира да има деца.

Фајзер за тие над 40 години.
Врска си немаме ние тука на форумов последици не последици не ме зафркавај најбогатите држави се потепаа да се вакцинираат со фајзер они не знаат ние знаеме за долгорочни последици. Јас верувам во наука повеќе отколку во вирусот. Многу, многу поголема веројатност да имаш долгорочни нус појави и проблеми од вирусот отколку од вакцината. Особено новиве вакцини се направени се побезбедни и поефикасни да бидат. Пак ќе кажам има многу попаметни луѓе од нас кои размислиле и знаат и затоа е дозволено да се дава вакцината. Држави како Израел и Америка не прават такви грешки да си го стерилизираат населението тоа е абсурд. Така што бидете малку објективни и реални со размислувањата и не ширете страв и дезинформации затоа што некои луѓе тој страв многу ќе ги чини.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Дури сега ги прават студиите за подолгорочните нуспојави од вакцините. 6 месец, 9 месец, една година.

Вакцина се прави 7 години.

Втора работа мРНА после 48 часа прави огромна концентрација во матката кај жените. Кај сите има голема концетрација во сржта од коските.

Мислам ова не мора ништо да значи, ама ова отстапува од првичните тврдења.

Јас лично не би вакцинирал никого што планира да има деца.

Фајзер за тие над 40 години.
Нема студии али во Америка милиони пати е дадено на бремени. Нема долгорочни појави. Тие се појавуваат првите 6 месеци ете и 12 а не за 5 или 10 години. Корисна е за бремени иако ја само би дал ако е поткрепено со студии. Истото важи за деца иако тука повеќе е прашање дали има поголем бенефит него да прележат. Не сфаќам на пример оти да не се дава на деца по дифолт, пример ако има студии и научна подлога? Па и тие се луѓе оти да не се штитат. Има и доста деца кои се ризична група, оти да не им се даде за заштита?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.621
Дури сега ги прават студиите за подолгорочните нуспојави од вакцините. 6 месец, 9 месец, една година.

Вакцина се прави 7 години.

Втора работа мРНА после 48 часа прави огромна концентрација во матката кај жените. Кај сите има голема концетрација во сржта од коските.

Мислам ова не мора ништо да значи, ама ова отстапува од првичните тврдења.

Јас лично не би вакцинирал никого што планира да има деца.

Фајзер за тие над 40 години.
Тогаш избери некоја од кинеските. Тие се развивани повеќе од 5 години сигурно. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom