Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.401
Поени од реакции
9.272
Да, иако, по се тоа што имам читано, очекувано е многу наскоро да се врати се во нормала дури и без никакви помошни препарати. Секако, со соодветен шампон и лосион очекувано е да се забрза процесот на закрепнување.

И јас на тоа се надевав, ама 6 месеци поминаа и изгубив надеж дека само од себе ќе си дојде се како што си беше пред да фатам корона. Мислам дека само јас сум со толку многу последици....
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
И јас на тоа се надевав, ама 6 месеци поминаа и изгубив надеж дека само од себе ќе си дојде се како што си беше пред да фатам корона. Мислам дека само јас сум со толку многу последици....
Ќе ти се врати, се вика telogen effluvium. Нормално е да се дешава после болести што индуцираат треска (2-3 месеци потоа).
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.401
Поени од реакции
9.272
Ќе ти се врати, се вика telogen effluvium. Нормално е да се дешава после болести што индуцираат треска (2-3 месеци потоа).
Не верувам. Кај мене е трајно оштетено се.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Не верувам. Кај мене е трајно оштетено се.
Не е, само те маваат троа негативните мисловни патерни. :D
Некогаш се потребни повеќе од 6 месеци за да се врати растењето на косата у нормална. Невозможно е COVID-19 да предизвика перманентно паѓање на косата, последиците ти се од системскиот шок.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.401
Поени од реакции
9.272
Не е само косата во прашање, многу работи се, ама ајде еве ќе си дадам додатни уште 3 месеци за да се надевам дека ќе се подобрам. А иначе испитав се што би предизвикало проблеми а да не е корона и се е во ред, значи патам од последици од неа.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Добар ден,

Дали има некој лично искуство лично некое стручно мислење чуено ѕа следново:
Имам прележано корона пред 2,5 месеци, тестирав ИГГ после 1 месец и ми бесе 7,5 (во авицена), дали е ок да се вакцинираш после 2,5 месеци или треба да проверувам повторно антитела и само ако немам може да се вакцинирам.
Ве молам само некој ако имал слично вакво искуство или слушнал стручно мислење да сподели.

поздрав
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Добар ден,

Дали има некој лично искуство лично некое стручно мислење чуено ѕа следново:
Имам прележано корона пред 2,5 месеци, тестирав ИГГ после 1 месец и ми бесе 7,5 (во авицена), дали е ок да се вакцинираш после 2,5 месеци или треба да проверувам повторно антитела и само ако немам може да се вакцинирам.
Ве молам само некој ако имал слично вакво искуство или слушнал стручно мислење да сподели.

поздрав
Никола Пановски вика да не се вакцинираат тие што прележале. Инаку официјално е мин 6 месеци после прележување, ако тие само за патување.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.647
Поени од реакции
11.639
Прашање до оние кои ја прележаа короната:
Има ли зголемено опаѓање на косата после короната?
Ми паѓа кога ќе замавни берберот со ножицата еднаш до два пати месечно.
Во ноември бев позитивен а од тогаш баеги пати сум бил на бербер.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Никола Пановски вика да не се вакцинираат тие што прележале. Инаку официјално е мин 6 месеци после прележување, ако тие само за патување.
Каде е тоа "официјално 6 месеци"? Дури ни во прашалникот за вакцинација нема прашање дали си бил позитивен претходно, да беше битно, сигурно немаше да го испуштат :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Добар ден,

Дали има некој лично искуство лично некое стручно мислење чуено ѕа следново:
Имам прележано корона пред 2,5 месеци, тестирав ИГГ после 1 месец и ми бесе 7,5 (во авицена), дали е ок да се вакцинираш после 2,5 месеци или треба да проверувам повторно антитела и само ако немам може да се вакцинирам.
Ве молам само некој ако имал слично вакво искуство или слушнал стручно мислење да сподели.

поздрав
баџото ( 74 години) прележа сега пред 1 мај па закажа вакцинирање во јуни, а ИГГ му беше 15... јас, 71г, прележав 15 март, по 2 месеца ИГГ ми беше 49...матичната кога виде рече ништо не ти треба, сега кажува може ако сакаш да се вакцинираш, ама мислам да почекам, гужвата да помине...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Каде е тоа "официјално 6 месеци"? Дури ни во прашалникот за вакцинација нема прашање дали си бил позитивен претходно, да беше битно, сигурно немаше да го испуштат :)

Го имав читано и на друго место, мислам на странски сајтови, плус сите медиумски експонирани доктори, Пановски, Данаиловски и Беќаровски го напоменаа ова.

Инаку кај нас не се обрнува внимание на ова, па луѓе по месец дена од прележување се вакцинират.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
ова бројкава на антитела можно е да е различна од лабараторија до лабараторија, пример у Биотек сметаат дека имаш доволно антитела ако бројката е над 20 додека има уште една мерна единица а тоа е по европски стандард


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453

Го имав читано и на друго место, мислам на странски сајтови, плус сите медиумски експонирани доктори, Пановски, Данаиловски и Беќаровски го напоменаа ова.

Инаку кај нас не се обрнува внимание на ова, па луѓе по месец дена од прележување се вакцинират.
Нигде не се обрнува внимание колку време прошло. Тоа го правеа на почеток ради штедење на вакцини, инаку официјално е сите да се вакцинираат. Како зашто ни мене не ми е логично, ама тоа е официјално од сите релевантни институции а не пановски, беќаровски и други фб експерти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Бутан е е една од земјите каде најдобро се спроведе вакцинацијата. 60% постигнаа кон крајот на март. На 100 жители - 63 вакцинирани.
Тогаш отприлка им дојде индискиот сој и од тогаш наваму им расте бројката на заразени. Не се големи бројки, ама континуирано растат од тогаш.

Британија мислам дека е една од процентуално највакцинираните земји во Европа. Ако ништо друго барем меѓу големите држави најдобро стои, со процент на вакцинација.
Но, во последниве неколку дена со доминацијата на индискиот сој, им се качува дневната бројка. Во најлошото имаа по десетици илјади дневно. Успеаја до кај 1000 и нешто дневно да стигнат, пред некоја недела, но еве сега пак се качуваат. Имаат по 3-5000 дневно.

Па си замислувам какво би било доаѓањето на индискиот сој тука, со ова просјачко ниво на вакцинација.

Така да, глејте сега испозавршете што си имате работа, дур не дошол индискиов сој. (знам дека има еден случај сега, ама е изолиран)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom