Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
па не за џабе викаат дека и послем вакцината треба да се пазиш додека да развие антитела, некои што се вакцинираа во Србија докторите им викале дека треба две недели у самоизолација да се седи


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кој може незаболен да си дозволи 2 недели во изолација? Јбг, можда на 1 недела од вакцинирање го закачила вирусов, а јас тек денес разбирам.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Сега дознав, братучеда ми се вакцинира со Спутник пред 2 недели, а сега е позитивна на Ковид. АЗ ја расклинкавме, но прашање е што и колку знаеме за источниве вакцини.
Da li je primila prvu ili drugu dozu? Sputnik V vakcina je specifična jer prva i druga doza vakcine nisu iste već su različite komponente. Kod Sputnika V antitela kreću da se stvaraju tek nakon primljene druge doze, a ne kao kod ostalih nakon prve. Smatra se da si relativno bezbedan 3, 4 nedelje nakon primljene druge doze.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Da li je primila prvu ili drugu dozu? Sputnik V vakcina je specifična jer prva i druga doza vakcine nisu iste već su različite komponente. Kod Sputnika V antitela kreću da se stvaraju tek nakon primljene druge doze, a ne kao kod ostalih nakon prve. Smatra se da si relativno bezbedan 3, 4 nedelje nakon primljene druge doze.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Прва само примила пред 2 недели
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
Вакцинирањево стана хаотично, се вакцинираат и штотуку прележани пациенти кои ниту месец дена им поминало.
Има ли воопшто некое правило, некое точно научно објаснување кој се треба и кога треба да се вакцинира.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Вакцинирањево стана хаотично, се вакцинираат и штотуку прележани пациенти кои ниту месец дена им поминало.
Има ли воопшто некое правило, некое точно научно објаснување кој се треба и кога треба да се вакцинира.
Има, како нема? Се иде по строго одредени космички правила. Луѓето само треба да си го чекаат својот космички ред...и онда све че бити у ред.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Во ред е душо, но ти не ме разбра очигледно што сакав да те прашам, но Бјонс ми одговори.
Не постои фантастична бројка на антитела, посебно кога се добиени со вакцинирање.
Јас мислам дека природниот имунитет и бројот на антитела кои ги добив после прележувањето на вирусов ковид19 е подобар и подолготраен и дека не ми треба вакцина.

Ај признај криво ти е што одби вакцина:D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
Ај признај криво ти е што одби вакцина:D
Напротив, одбив од страв.
Многу тешко го поминав вирусот, а мислењето на некои доктори да причекам неколку месеци и дека сум заштитена, добро ми дојде:)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.518
па не за џабе викаат дека и послем вакцината треба да се пазиш додека да развие антитела, некои што се вакцинираа во Србија докторите им викале дека треба две недели у самоизолација да се седи


Sent from my iPhone using Tapatalk
Прв пат читам дека им кажувале на некој после вакцина прва доза треба во изолација да се седи две недели. Знам се збори дека треба да се одмара малку после вакцинирањето и помалку пикање во гужви.

Колку што сум слушнал од луѓе што кажуваат дека после прва вакцина можеш лесно да се заразиш ама нема да се симптомите толку јаки.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
U Srbiji je od danas moguće vakcinisati se Fajzer-Biontekom i Sputnjikom V bez prethodnog zakazivanja. Pre otprilike 2 nedelje sam na ovom forumu napisao da mi je drugarica, koja radi na vakcinalnom punktu, rekla da se Fajzer-Biontek vakcine gomilaju odnosno da ih pristiže više nego što se troši. Pošto smo nažalost manje-više došli do toga da su se u Srbiji vakcinisali već svi koji su to inicijalno i hteli, da bi se vakcinisao i ostatak, država radi ovakve stvari:
Автоматски споено мислење:

Evo jednog istraživanja iz Kragujevca:
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594



јасно е дека олабавувањето на вакцинираните е опасно...
Но кај нас уште е минорна вакцинација а ЛАБАВО на сите страни...
Лани ова време пред Стокомак се чекаше а РЕДАР броеше колку луѓе има внатре ... сега општа гужва, ако држиш РАЗМАК тие се убутува СТОКА преку РЕД... ссекаде почна така, а и средства за дезинфекција на раце во многу маркети сега воопшто НЕМА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom