Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Епа не е исто. Ако не си таков, зошто имаш потреба индиректно да браниш некого или од инает го правиш тоа? Па никој не рече дека сум јас високо морален, ама поради овие како од ланец пуштени си страдаме. И не е исто дали се собирале 4 или 30 луѓе, оти во вториот случај поголеми се шансите да има позитивни меѓу нив. Дека е исто не е исто, колку и да не сакаш да го признаеш тоа.
Колку повеќе позитивни, толку подобро, побргу ќе се помине низ ова. Кој ќе умрe ќе умрe, другите ќе преживет. Процентот на смртност и онака е минимален.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Година дена после пандемијата уште се дискутира кој е точниот начин на пренесување, но тоа не ги спречува владите да играат еци пец кој дел од економијата или од животот ќе го сјебат поради некаква заштита. Вчера читав некоја статија, шансите да се заразиш од површина биле минимални, као еден у 10 000 случаи. Замисли се ебаваме една година со средства за дезинфекција, се караат луѓево кој миел кој не миел раце и шетал по паркови, а се игнорира фактот дека грото од луѓето се заразија во затворен простор, најчесто на работа или по дома.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.810
Година дена после пандемијата уште се дискутира кој е точниот начин на пренесување, но тоа не ги спречува владите да играат еци пец кој дел од економијата или од животот ќе го сјебат поради некаква заштита. Вчера читав некоја статија, шансите да се заразиш од површина биле минимални, као еден у 10 000 случаи. Замисли се ебаваме една година со средства за дезинфекција, се караат луѓево кој миел кој не миел раце и шетал по паркови, а се игнорира фактот дека грото од луѓето се заразија во затворен простор, најчесто на работа или по дома.
Како некој што работел меѓу короништа скоро цела прошла година ќе ти речам дека од површина нема шанса, освен ако не брцаш прсти у уста, целиот пренос е преку прашина од меѓусебен муабет. Тие шо идат на работа не носат маски повеќето и затоа се заразуваат. Ќе застанат кафе ќе пијат и ќе го испљука лом ќе го напраи додека испушат цигаре и ете ти корона.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Зошто би ме заклучила и мене 24/7? :(

пи.ес. Би те прашал дали знаеш што е тоа "правна логика", но не би сакал да те измачувам до тој степен. Викенд е и треба да пишуваш ливче. Дали носењето маска е задолжително? Јас тврдам дека не. :)
На кој основ тврдиш дека НЕ?
Јас мислам дека ДА!
Треба малку да се прогледа кривичниот закон, ме мрзи да го правам тоа, но мислам дека одлуката за носење маски е валидна.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
На кој основ тврдиш дека НЕ?
Јас мислам дека ДА!
Треба малку да се прогледа кривичниот закон, ме мрзи да го правам тоа, но мислам дека одлуката за носење маски е валидна.
Ај дека не е. Дали вели само маска или може и марама или шал!? :sneaky:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ај дека не е. Дали вели само маска или може и марама или шал!? :sneaky:
Кога одат двајца можат и градник да врзат. Сепак ја има улогата на маска, бидејќи не е дефинирано каква треба да биде маската.

Инаку јас мислев дека го вртиш муабетот дали треба или не треба да се носи бидејќи не е прогласена вонредна состојба.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Кога одат двајца можат и градник да врзат. Сепак ја има улогата на маска, бидејќи не е дефинирано каква треба да биде маската.

Инаку јас мислев дека го вртиш муабетот дали треба или не треба да се носи бидејќи не е прогласена вонредна состојба.
Се знае што е маска и се знае што е шал. Точно е прецизирано маска, шал или марама. Битно е да ти бидат покриени устата и носот. Носењето маска не е задолжително. Задолжително е да ти бидат покриени устата и носот. Ми ја одземаш забавата. :(

И зборчето "казна" не ми го сфати. Претпоставувам дека си правник, ама не работиш во областа на правото. По моја логика или си во сферата на телекомуникациите или во безбедноста. Мислам дека ти имаше адресар пред себе. Небитно. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.242
Поени од реакции
78.862
Колку повеќе позитивни, толку подобро, побргу ќе се помине низ ова. Кој ќе умрe ќе умрe, другите ќе преживет. Процентот на смртност и онака е минимален.
И така секоја година?
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Само некој без два грама мозок можи да поверува дека така лесно се губат антителата. И да има по втор пат инфицирање, интензитетот би бил во краен случај нешто појак од сезонски грип.
 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Кога сме имале 55 мртви од грип дневно?
Пак истата приказна? Денес секој кој умира е умрен од корона. Може да умрел од било што, ако му пронајдат дека има вирус, умрел од корона. А има еден куп луѓе кои беа заразени и буквално на нозе ја поминаа короната, не ни знаејќи дека ја имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom