Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Се очекува до 15-ти да се овие бројки за после да опаѓа бројот. Така кажа Давидовски кај Ефтов, а и така беше есента. Е сега нив ги плаши тоа што болниците се во алармантна состојба, но не верувам дека мерките можат да ги спроведат, па подобро да ги нема.
Ако више планираа нешто вакво, требаше 2 недели порано. Ова е чисто за публика, да не се нервираат луѓе што некој решил да пие кафе.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Џабе ќе биде мислам на подолг рок, што ако после 2 недели пуштат се пак? Па сите пак како пуштени кучиња ќе ти бидат тогаш. Ништо не правиме без вакцини тоа треба да е највисок приоритет ама нема абер уште од тоа гледам. Барем старата популација да се извакцинира што повеќе мада и тука ќе биде борба ќе има доста што не сакаат. Ама мислам ако има вакцини на располагање ќе се пушти се па ќе ти речат ако сакаш вакцинирај се ако не на твоја одговорност е твоето здравје, и ќе биде се отворено и пуштено. И со ова пак сме на почеток ако донесат денес. Едноставно таков е народот, или ќе затворат се долг период додека не се имунизираат што повеќе (што шансите за ова според мене се 0%) или пак сеа ќе се намалат па ќе отворат за брзо, па ќе пораснат, па пак намалат итн итн.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Инаку баба ми ја викнаа уште четвртокот за да се вакцинира со АЗ, ама не оди ништо живо. Тетка ми е медицинска сестра и и' рекла да не се вакцинира со АЗ, друга вакцина да чекала, па сега некој друг тешко да ја убеди, освен можда доктор. Страв и било ќе се вкочанела целата. :pos: Па имаше и теорија зошто од 30 на 50 ги кренаа смртните случаи. За да се уплашеле луѓето и да оделе да се вакцинираат.
А и од комшии, пријатели, роднини чув деновиве дека солиден број од стариве не пошле да се вакцинираат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Инаку баба ми ја викнаа уште четвртокот за да се вакцинира со АЗ, ама не оди ништо живо. Тетка ми е медицинска сестра и и' рекла да не се вакцинира со АЗ, друга вакцина да чекала, па сега некој друг тешко да ја убеди, освен можда доктор. Страв и било ќе се вкочанела целата. :pos: Па имаше и теорија зошто од 30 на 50 ги кренаа смртните случаи. За да се уплашеле луѓето и да оделе да се вакцинираат.
А и од комшии, пријатели, роднини чув деновиве дека солиден број од стариве не пошле да се вакцинираат.
Нека не се вакцинираат, ќе останат поќе за младите :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не реков дека се супер, у два наврати се сложив со тебе дека се тапа. Испробаа се што може мешаа политики на шведски модел па после отидоа со карантини и на крај ни тоа ни тоа не даде резултати.

Јас сум цврст поборник за тоа дека требаше да се остане со минимални мерки без затварања и глупости зашто вирусот у двата случаи можеш да го фатиш. Што ако имавме лани на пролет карантини и затворање кога пак не се ни намали нешто многу заразата, а за воља на вистината во најголемите гужви у Охрид и Дојран ние немавме покачување на бројки дури средина на есен почнаа да пукаат бројките.
Што ме носи до заклучок дека имало-немало мерки вирусот си шиба, не викам сеа дека треба да се дозволат концерти собири масивни и све остало (што го имавме лани од страна на ДУИ, срциња напатени они, за време на избори) ама ова со карантини и полициски часови е скроз утнена стратегија. Креираш само поголеми редици и гужви секаде зашто скратуваш движење на народ.

Убаво имаше твит - со полицискиот од 10 едино што спречија е е*ење на Водно.
Сеа од 8 ќе ги опфатат и средношколците што се муваат по маалски паркови.

Донесоа милион правила а бројките само се зголемија, тука доаѓа логично да поставиш прашање, што се дешава уствари. Ова ти е како у твој маркет да приметиш минус у касата и под заклучок дека продавачката те краде, ја бркаш. Арно ама тебе после тоа пак ти фали нон стоп у касата, или си избркал погрешна продавачка или нешто друго ти е проблемот.
Знам дека е тешко кај што си плукал да лижеш....ама тој мајндсет од 2015 не ти врши работа, ги имаме овие на власт, што не знаат што е лева а што десна кондура. Народов е казнет брутално заради оваа твоја филозофија на размишљање која ја делат голем број луѓе тука, близу 100000 гласачи. Не е политика у прашање, ако претходно бевме чепнати по идентитетот сега сме директно по нашите животи.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Знам дека е тешко кај што си плукал да лижеш....ама тој мајндсет од 2015 не ти врши работа, ги имаме овие на власт, што не знаат што е лева а што десна кондура. Народов е казнет брутално заради оваа твоја филозофија на размишљање која ја делат голем број луѓе тука, близу 100000 гласачи. Не е политика у прашање, ако претходно бевме чепнати по идентитетот сега сме директно по нашите животи.
У реду е (y) Ми е криво што се понадевав на трезевно размислување и нормална дискусија. :unsure:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Планираат овие да одржат прес или се моторите им се расипале на пола пат?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Старите кај мене се комунистичка школа. Крајна дисциплина. Кога имаше забрана за излегување на лицата над 65 години, стариот не излегуваше ниту во двор. :D
Сега матичната ги пријавила за вакцинација, со нивна согласност. Едно гајле помалку. Но многу се натегаа.

пи.ес. Меркиве се ок.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Чекајте малце, за казината спомнаа нешто или ќе си бучат тие ?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Пред 5 дена:
ЌЕ НЕМА РЕЗУЛТАТИ ОД НОВИ МЕРКИ ОТИ ВИРУСОТ Е МНОГУ РАШИРЕН, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО


Денес:
Владата донесе одлука: Забрана за движење од 20 часот, затворање на кафеаните, фитнес салите, обложувалниците


Монти Пајтон. :pos:
Абе ти па, пред 5 дена беше 1-ви април. :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Ако затворат тоа ке биде оваа недела зошто од 13 април почнува рамазанскиот пост и затоа и го прават овој полициски час со оглед дека постот е од изгрејсонце до зајдисонце...Се очекуваше ова само прашање на време беше и начин.
Абе види, знаеш како помина лани постот при построги мерки. :toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom