Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Реално во право е за опомените. Не треба да се тера политика во оваа тема, посебно не во моментот кога умираат многу млади луѓе. Да загубиш некој кој има само 28 години, малку е да се каже дека е трагедија. Баталете политика.
Не сакав да навлечам политика, баш сум против тоа. Само барав од него да ми посочи еден човек што ќе беше поспособен да изменаџира со ситуацијава. Сите ни се неспособни до еден од можни кандидати за такви позиции. 30 години болниците станаа како студија за хорор филмови и сеа го плаќаме данокот. Нема еден кривец за ситуацијава него е збир на 20-30 години константни грешки правење. Како и да е, тргаме политички муабет на страна :)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.234
Поени од реакции
5.219
Не требаше да воведуваат дополнителни мерки.
Со заострени мерки само се одложува неизбежното
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.684
Поени од реакции
2.521
ахахахахаххахахахахаха, 1500 заразени дневно, попот врви по куќи вода крштева :tapp:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
tragicno e sto ne bil so vreme vakciniran ili zagrizen od sistemot kako treba. za toa koj e kriv? pacientot? roditelite?
Не се разбираме... Системот се распадна и тоа е факт (не знам ниту дали бил составен некогаш).
Ама муабетиве сдс-вмро се многу потрошени.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ако сакаш сериозно да разговараш на ваква тема имаш уште една,многу сериозна.Оваа,реално е за у хумор
Не реков дека сакам сериозно да разговарам, ама глупаво е препукувањата од темите за политика овде да ги префрлаат. Мислам дека за тоа се согласуваме. Инаку не знам како тема за коронавирус може да биде хумористична. За мене реално не е. Кај мене во маало од почетокот на пандемијата починаа 16 луѓе и мене реално не ми е хумористична ситуацијата.


tragicno e sto ne bil so vreme vakciniran ili zagrizen od sistemot kako treba. za toa koj e kriv? pacientot? roditelite?
Немој да ме сфатиш погрешно, немам намера да бранам никого. Само убаво би било да не се префрлаат препукувања од темите за политика овде. Од друга страна ниту имам намера да бранам некој од министрите или премиерот, секој треба да си превземе одговорност за своите постапки. Но во оваа држава тоа малку потешко.


Не сакав да навлечам политика, баш сум против тоа. Само барав од него да ми посочи еден човек што ќе беше поспособен да изменаџира со ситуацијава. Сите ни се неспособни до еден од можни кандидати за такви позиции. 30 години болниците станаа како студија за хорор филмови и сеа го плаќаме данокот. Нема еден кривец за ситуацијава него е збир на 20-30 години константни грешки правење. Како и да е, тргаме политички муабет на страна :)

Во ред е. Јас само спомнав дека беа оправдани опомените. Дека условите во болниците не се добри знаеме сите. Знаеме и дека има недостаток од медицински персонал. Сите се виновни за ова што се случува. Оваа лоша состојба е создадена низ години наназад, единствено што сегашните не мрднале со прст тоа да го променат. Луѓе умираат и поради тоа што нема медицински персонал и поради тоа што способните и доволно стручните во оваа област си заминале од државата.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.909
Не реков дека сакам сериозно да разговарам, ама глупаво е препукувањата од темите за политика овде да ги префрлаат. Мислам дека за тоа се согласуваме. Инаку не знам како тема за коронавирус може да биде хумористична. За мене реално не е. Кај мене во маало од почетокот на вирусот починаа 16 луѓе и мене реално не ми е хумористична ситуацијата.




Немој да ме сфатиш погрешно, немам намера да бранам никого. Само убаво би било да не се префрлаат препукувања од темите за политика овде. Од друга страна ниту имам намера да бранам некој од министрите или премиерот, секој треба да си превземе одговорност за своите постапки. Но во оваа држава тоа малку потешко.





Во ред е. Јас само спомнав дека беа оправдани опомените. Дека условите во болниците не се добри знаеме сите. Знаеме и дека има недостаток од медицински персонал. Сите се виновни за ова што се случува. Оваа лоша состојба е создадена низ години наназад, единствено што сегашните не мрднале со прст тоа да го променат. Луѓе умираат и поради тоа што нема медицински персонал и поради тоа што способните и доволно стручните во оваа област си заминале од државата.
Затоа ти реков,оваа тема изобилува со сеир и хумор.Слободно повелете у другата,ама па таму нема да ти биде интересно.И поретко се пишува таму.Може е добра идеа да ја живнеме малку,што велиш?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.703
Поени од реакции
5.332
за новите мерки да дадат резултат треба да поминат 10-14 денови од првиот ден кога стапиле на сила.. така да и во наредниве 10-14 денови ќе биде "покољ" и тоа уште поголем, за жал... не верувам дека ќе ги затворат угостителски објекти одма.. првично ќе им скратат работно време ваљда, па после три-четири недели околу Велигден ќе ги затворат скрос, со оправдување дека мора да ги затегнат мерките уште повеќе... сеа едино може малку да замачкаат очи со казината и кладилниците...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Системот се распадна и тоа е факт
Кралицата е мртва, да живее кралицата... системот е мртов, да живее системот :D
Ем распаднат систем, ем да сме ги почитувале неговите препораки и мерки, понизно да си ги извршуваме обврските према тој распаднат систем и да се надеваме. Во право сте, народот е виновен.

Туку во Тетово дали 20% носат маски, рестораните полни, а мал број на заболени и починати. Изгледа вирусов на верска основа бира или па тие често си мијат раце, за разлика од каурите...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Не се разбираме... Системот се распадна и тоа е факт (не знам ниту дали бил составен некогаш).
Ама муабетиве сдс-вмро се многу потрошени.
toa e zatoa sto za se se mesa i od drugata mandza... nema sto uopste da se spomnuva vmro za ova. ako veke seriozno ja diskutirame temata neizbezno e da se zbori za krivci, propusti, sto mozelo da se stori... ne sme jas, ti ili pacientite u pozicija da napravime nesto poveke a tie sto se eve gledame kako se spravuvaat.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
за новите мерки да дадат резултат треба да поминат 10-14 денови од првиот ден кога стапиле на сила.. така да и во наредниве 10-14 денови ќе биде "покољ" и тоа уште поголем, за жал... не верувам дека ќе ги затворат угостителски објекти одма.. првично ќе им скратат работно време ваљда, па после три-четири недели околу Велигден ќе ги затворат скрос, со оправдување дека мора да ги затегнат мерките уште повеќе... сеа едино може малку да замачкаат очи со казината и кладилниците...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Ако затворат тоа ке биде оваа недела зошто од 13 април почнува рамазанскиот пост и затоа и го прават овој полициски час со оглед дека постот е од изгрејсонце до зајдисонце...Се очекуваше ова само прашање на време беше и начин.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.703
Поени од реакции
5.332
Бонус полициски од 8, а ќе ти пуштаат попишувачи што ќе се видат со 100 луѓе денес. Дајте нуклеарка и нека биднат прецизни
нели е одложен пописот за септември?!?

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Немој да ме сфатиш погрешно, немам намера да бранам никого. Само убаво би било да не се префрлаат препукувања од темите за политика овде. Од друга страна ниту имам намера да бранам некој од министрите или премиерот, секој треба да си превземе одговорност за своите постапки. Но во оваа држава тоа малку потешко.
ne gledam zosto da ima uopste prepukuvanje. ovde TREBA da ima samo plukanje. 300 dusi nedelno umiraat i se e pod kontrola lol...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Нема никаква логика ова, бидејки ефектот ќе се види за 2 недели а моментално сме на врвот на бранот. Р факторот е речиси 1 неделава а следната треба да почне да се намалува.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Се очекува до 15-ти да се овие бројки за после да опаѓа бројот. Така кажа Давидовски кај Ефтов, а и така беше есента. Е сега нив ги плаши тоа што болниците се во алармантна состојба, но не верувам дека мерките можат да ги спроведат, па подобро да ги нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom