Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
Рестораните и кафеаните се и те како одговорни за ширење на вирусот, посебно кај нас бидејќи никој не стави плекси помеѓу масите, клиентите не ставаат маски кога се движат внатре и секако таа фамозна дистанца меѓу масите е само сон.

Во Англија во рестораните се движеа клиентите без маски додека персоналот беше приморан да носи, сега се е на take away како и во Германија и Франција. Франција минимум до средина на Јануари ќе остане така.

Мислат на економијата, сакаат да ја остават отворена, се океј, но за тоа треба да бидат способни да ги примат сите пациенти во болница, а не да прават селекција според новчаникот.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.182
Поени од реакции
21.308
Море то е 3 милјарди луѓе, а заедно со Русија и Кина, 4,5 милјарди, што ќе ги користат тие вакцини.
Treba doprva da vidime kolku lugje dobrovolno ke se vakciniraat. Vo Kina ima cat pat vest deka ne bilo tolku dobrovolno ama bile prinudeni, primer vojskata. Veruvam deka pri sloboden izbor mnogu bi odbrale druga ama em nema sega em valjda ke nema i vo idnina za nekoi od spomnatite drzavi.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Братучед ми се жали дека ПЦР тестовите се без везални, прави тест го покажува позитивен, после 3 дена го покажува негативен.

А најјакото е што тој ги испитува во лабораторија.

И ми вика, што да мислам сега јас ко медицинско лице и како да ги убедувам пациентите дека стварно се позитивни? Си поседе дома човекот 2 недели со се фамилијата без никој да има било какви симптоми, а за тоа време немаше кој да ги тестира луѓето во село...
Провери на инстаграм доктор горан трајковски има едно видео за прц тедовите и како настануваат тие грешки при тестирањето, ќе ти стане појасно.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.182
Поени од реакции
21.308
https://fokus.mk/ivitsa-janev-svesno-se-infitsirav-so-kovid-19-za-da-pokazham-deka-zdraviot-zhivot-e-posilen-od-virusot/?fbclid=IwAR1kAobONbliga6qouXK2YjZRS-qg7ex9eyflxjkFx3wiK-yvjQYL5KJIdw
Еве квази стручњаци и експерти и уште пострашно ке има дегенерици што ке веруваат
Realno neodgovorno vo najmala raka. Dali bi go pravel toa i kako postar i bolen e drugo prasanje. Izgleda mozokot mu popusti od toa steroidite.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Дали Вело едно зборува во јавност, а друго го советува Мицковски?
Ж'миц многу го гајле за короната и за било какви мерки, на него му е битно да се нак'ца на власт, јавна тајна е дека му беа ветиле дека ќе биде премиер ако биде добар и он си ќутеше 2-3 години и по изборите кога не му направија влада почна да прави протести, да мудрува многу и оди од дно во дно.

Изнајвата дека треба да има карантин ептен ќе му помогне да добие гласови, не да бара укинување на сите мерки, он ги сака најлошите мерки кој немаат подршка кај народот, верувам дека и нај „прокоронашите“ на форумот не сакаат да има карантин.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.585
Поени од реакции
81.170
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.182
Поени од реакции
21.308
Znaci ne bilo samo deka postari nad 80 umirale kako sto nekoi sakaat da pokazat. Sansata normalno e pogolema ako si postar i so drugi zaboluvanja ama ovie slucaevi kade mladi umiraat se zacestija. Edini deca i tinejdzeri izgleda kolku tolku lesno go pominuvaat iako normalno mozat da go prenesat.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Realno neodgovorno vo najmala raka. Dali bi go pravel toa i kako postar i bolen e drugo prasanje. Izgleda mozokot mu popusti od toa steroidite.
Абе супер, не му бега барем номинација за дарвинова награда. Не се тестирал, пошто е тоа губење време, кој ќе се замара дали грип, дали ковид, дали настинка била во прашање. И дали воопшто нешто било во прашање, или типацов малку се саморекламира, на еден прилично глуп, несовесен, несмасен, несоодветен начин? Животот е секогаш посилен од вирусот, освен кога не е.
Мислам, сите знаат дека вакцините се срање и дека единствен лек е расолница и домашна ракија со над 50% алкохол, колку што може повише. Витамин Це и дезинфекција на организмот. Лекови за цирозата и проблемите со бубрезите после ваљда ќе си најдете сами.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
А да намалите малце со темава не ќе биде лошо а?
Се знае дека нема да завршит за долго ова, ако терате вака милион постови не ни бегат зборот е..
Џабе пишувате овде.. Вака онака...
Кога надвор особено во помалите градови *тие од скопје што идаат особено * ни м (маска не носат).
Така да..
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Aктер од прилепскиот театар бил нападнат зашто забележал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

– Се случи дење на пладне. Влегов да пазарам во маркет во центарот на Прилеп, му се обратив на вработениот, изреагирав, велејќи дека не е добро да оставаат луѓето што пазарат да не носат заштитна маска, со оглед на целата ситуација во која се наоѓаме со пандемијата. Момчето коешто не носеше маска, слушна дека реагирам и ми рече, „ќе видиш надвор кога ќе излезеш, ќе се разбереме“. Можеби 20 минути останав во маркетот и целосно го заборавив овој момент. Платив на каса и излегов. Надвор ме чекаше момчето. Му реков „извини, јас немам ништо со тебе, само забележав на вработените“. Заминав. Но, тој ме тргна, ме удри со бокс и јас повеќе не се сеќавам. Ми кажаа дека сум изгубил свест. Некој од луѓето викнале итна помош, ме однеле во болница. Таму се освестив. По 7 часа ме пуштија од болница, дојдоа другарите да ме земат – раскажува сè уште вознемирен актерот Миленкоски.

Како што тврди по компјутерската снимка на главата, се покажало дека добил потрес на мозокот, дека има скршен лев синус и скршеница на вилицата.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Aктер од прилепскиот театар бил нападнат зашто забележал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

– Се случи дење на пладне. Влегов да пазарам во маркет во центарот на Прилеп, му се обратив на вработениот, изреагирав, велејќи дека не е добро да оставаат луѓето што пазарат да не носат заштитна маска, со оглед на целата ситуација во која се наоѓаме со пандемијата. Момчето коешто не носеше маска, слушна дека реагирам и ми рече, „ќе видиш надвор кога ќе излезеш, ќе се разбереме“. Можеби 20 минути останав во маркетот и целосно го заборавив овој момент. Платив на каса и излегов. Надвор ме чекаше момчето. Му реков „извини, јас немам ништо со тебе, само забележав на вработените“. Заминав. Но, тој ме тргна, ме удри со бокс и јас повеќе не се сеќавам. Ми кажаа дека сум изгубил свест. Некој од луѓето викнале итна помош, ме однеле во болница. Таму се освестив. По 7 часа ме пуштија од болница, дојдоа другарите да ме земат – раскажува сè уште вознемирен актерот Миленкоски.

Како што тврди по компјутерската снимка на главата, се покажало дека добил потрес на мозокот, дека има скршен лев синус и скршеница на вилицата.
Ова за жал не е само изолиран случај во МК. Ги има многу низ светов и само ја потенцираат девијацијата на психата во периодот на корона.
Не велам дека вакви алфа мажјаци немало и пред корона ама како да им ги потенцира сите вродени „квалитети“.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Процентите не значат ништо. На почеток ги тестираа сите кои имаат сомнителни симптоми па процентот беше мал. Сега ги тестираат само оние со изразити симптоми и оние со дебел грб, затоа процентот е голем. Ако не се овие вториве тогаш позитивни ќе бидат преку 50%.
заеби проценти од фебруар до октомври болниците не беа полни, сега за два неполни месеца болниците се скоро со пополнет капацитет, дури и приватни болници се ставаат на располагање на државата... нека објасни некој што е по вичан дали може исти вирус да мутира и да биде позаебан.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
заеби проценти од фебруар до октомври болниците не беа полни, сега за два неполни месеца болниците се скоро со пополнет капацитет, дури и приватни болници се ставаат на располагање на државата... нека објасни некој што е по вичан дали може исти вирус да мутира и да биде позаебан.
Неколку пати е пишувано, едноставен е одговорот: затворен простор. По сите гужви по Градиште и другите плажи немаше вакви бројки. Природен Д-витамин и отворен простор...
Тое е...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Неколку пати е пишувано, едноставен е одговорот: затворен простор. По сите гужви по Градиште и другите плажи немаше вакви бројки. Природен Д-витамин и отворен простор...
Тое е...
Фебруар и март исто беше затворен простор, не дека седевме надвор и на плажа одевме тој период.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Фебруар и март исто беше затворен простор, не дека седевме надвор и на плажа одевме тој период.
Не беше толку распространет, во тоа време имаше и ефикасни мерки нпр. изолирање на Дебар...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom