Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Не можеш така, ако не си емотивен си робот а робот е стрикно разум, никогаш човечност. Да е стрикно разум и роботско размислување, тоа е само и само полициски час и целосен локдаун на неодредено ама каде е тогаш човечноста по која секогаш трагаме во ситуацијава? Нели зборувавме уште пред месеци за менталното здравје на луѓето, за бизнисите, за економија? Тогаш кога се носеа одлуки на штета на се' ова, беше безчовечно и неарно.
Не, робот би измерил дали повеќе вреди 10000 мртви или економски пад. Човек тешко може да измери тоа.

Јас не викам да биде робот. Ама тој има јавен настап. И наместо јавниот настап да го искористи за да прокламира зошто е битно народот да ги почитува мерките, да е разумен и одмерен, тој од прва минута го користи медиумското време да збори за тоа дали имал или немал џип.

После се караше за работи кои не се негова надлежност. Го прашуваат зошто маска на отворено во парк, тој се кара со новинарот. Наместо да објасни зошто тој како доктор сака во услови на високо загадување, зголемен студ и вирус надвор од контрола повеќе луѓе да носат маски, и да рече за законската дефиниција да разговараат со правници, тој прави конфликт.

Да сум на местото на Заев би му забранил да се појавува на ТВ. Ако не слуша, би го разрешил. Со јавните настапи повеќе штета од корист направи.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Вајда не сте вие едина фамилија што сте имале можност да ги споредите услугите на приватното и јавното здравје у државата. Само како пример, Систина си функционира од почеток на ковид кризата. Мој термин добивме пред 1 месец.
Па не сме единствена фамилија. До пред некое време разликата помеѓу приватно и јавно здравство се сведуваше на:

1. Цена
2. Брзина на добивање услуга
3. Пост оперативна грижа

Пост оперативната грижа во Систина е спадната на минимум. Кога дојде време на татко ми да му се курчи чистачка, што да ти зборам понатаму? И не, не зборам во вид на „оваа е чистачка, потчинета треба да биде и да слуша“ туку за ситуација каде што втор ден била замолена да заврши работа а не ја вршела. Зошто, не знам и искрено не ме интересира.

Иначе, мене искрено ме заболе за други случаеви, зборам за лично мој (наш, сеемен од пред некој месец).

Ако некој од твоето блиско семејство имал оперативен зафат периодов (значи периодов, не кога ја отворија) во Систина, сподели го, во спротива сподели муабет „од на брат ми другар па мајка, сестра нејзина па комшиката кучињата што ги пареше, таа најмалото што го зема епа газдарица нејзина“ и ќе се натегаме напразно.
Автоматски споено мислење:

Не, робот би измерил дали повеќе вреди 10000 мртви или економски пад. Човек тешко може да измери тоа.

Јас не викам да биде робот. Ама тој има јавен настап. И наместо јавниот настап да го искористи за да прокламира зошто е битно народот да ги почитува мерките, да е разумен и одмерен, тој од прва минута го користи медиумското време да збори за тоа дали имал или немал џип.

После се караше за работи кои не се негова надлежност. Го прашуваат зошто маска на отворено во парк, тој се кара со новинарот. Наместо да објасни зошто тој како доктор сака во услови на високо загадување, зголемен студ и вирус надвор од контрола повеќе луѓе да носат маски, и да рече за законската дефиниција да разговараат со правници, тој прави конфликт.

Да сум на местото на Заев би му забранил да се појавува на ТВ. Ако не слуша, би го разрешил. Со јавните настапи повеќе штета од корист направи.
Па 8 месеци едно исто зборат, едно исто објаснуваат. Веројатно сам на себе си е досаден а и оној кој сака и мисли дека треба да почитува, го прави тоа без да го слуша човеков. Оној кој не сака, со инка да му внесеш дека треба, нема да го направи тоа поради само за него познати и секако издржани причини.
Автоматски споено мислење:

П.С. Да се надоврзам на претходниот муабет. Да не спомнам и дека секогаш на контрола (еднаш неделно во период од 4 недели) терминот беше закажуван за сите во временски период од 8 до 12 а докторот (кој ја оперираше) доаѓаше во 12 и почнуваше со First Come First Serve начин на услуга и чекавме дополнителни час, час иполовина. Зошто? Не знам ама се надевам нема да имаш потреба да дознаеш и да прашаш @Dimitar171
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
Па не сме единствена фамилија. До пред некое време разликата помеѓу приватно и јавно здравство се сведуваше на:

1. Цена
2. Брзина на добивање услуга
3. Пост оперативна грижа

Пост оперативната грижа во Систина е спадната на минимум. Кога дојде време на татко ми да му се курчи чистачка, што да ти зборам понатаму? И не, не зборам во вид на „оваа е чистачка, потчинета треба да биде и да слуша“ туку за ситуација каде што втор ден била замолена да заврши работа а не ја вршела. Зошто, не знам и искрено не ме интересира.

Иначе, мене искрено ме заболе за други случаеви, зборам за лично мој (наш, сеемен од пред некој месец).

Ако некој од твоето блиско семејство имал оперативен зафат периодов (значи периодов, не кога ја отворија) во Систина, сподели го, во спротива сподели муабет „од на брат ми другар па мајка, сестра нејзина па комшиката кучињата што ги пареше, таа најмалото што го зема епа газдарица нејзина“ и ќе се натегаме напразно.
Автоматски споено мислење:



Па 8 месеци едно исто зборат, едно исто објаснуваат. Веројатно сам на себе си е досаден а и оној кој сака и мисли дека треба да почитува, го прави тоа без да го слуша човеков. Оној кој не сака, со инка да му внесеш дека треба, нема да го направи тоа поради само за него познати и секако издржани причини.
Автоматски споено мислење:

П.С. Да се надоврзам на претходниот муабет. Да не спомнам и дека секогаш на контрола (еднаш неделно во период од 4 недели) терминот беше закажуван за сите во временски период од 8 до 12 а докторот (кој ја оперираше) доаѓаше во 12 и почнуваше со First Come First Serve начин на услуга и чекавме дополнителни час, час иполовина. Зошто? Не знам ама се надевам нема да имаш потреба да дознаеш и да прашаш @Dimitar171
Лично искуство баш периодов, за време на корона, не кога ја отвориле систина. Имав проблем со бубрезите и ми требаше преглед. На државно фаќав врски за да ме шверцаат без термин зашто прегледите беа забранети. На крај решив да не си ја барам бељата и да си платам приватно. Така да не ми требаат многу параметри за да ја споредам организацијата на јавното и приватното здравство за време на короната. Едното не постоеше, другото какво такво функционираше.
Да напоменам дека не памтам претходно да сум имал потреба да идам на приватно,да не ми речеш дека од секад било ваква, зашто не било.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Некој детално инфо без ПЦР во Србија влез од 02.11 или од 10.11 ?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Тоа на секој средно интелигентен му е јасно, не само на др. Пановски, др. Маркоски, и околу милион други лекари. Прашањето ми е, нема ли барем еден процент со муда да се организираат и кривични пријави да поднесат, и на министерот и на тие од хунтата.
Не е човечки, др. Менгеле правел слично и овој Адолф, по тоа гетата и концентрационите логори.
На сите вирусолози им е јасна играта, но еден од 20 го кажува тоа, нема ли 30 адвокати, бизнисмени, вирусолози, новинари, да се организираат и ја потераат работата. Има такви групи низ Европа, има и такви партии да речеме Алтернатива за Германија.
Кај нас као некаква секта сите дрогирани, нема некој да каже царот е гол. По статистики во светот ковид скептици се 30-50%, а следователно ковид идиотите се 50-70%, за Македонија имам впечаток дека 95% се ковидофили, не само од форумов а општо.
Криво ми е зашто таа пасивност летаргија кај нас. Јасно со тужба не се мења меѓународен фашистички систем, но има симболика во тоа, на отпор, на непокор. Баба ми, ми кажувала за гестапо кога патролирал во Скопје, многу малку македонци биле со добри чувства кон нив.
Те лажела баба ти :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Некој детално инфо без ПЦР во Србија влез од 02.11 или од 10.11 ?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Не е дефинирано. Се договориле да биде најдоцна од 10/11. Значи може да почне порано, не смее да почне подоцна (но и тоа не е исклучено, Балкан е ова).
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
Од 10 Ноември ќе може без пцр

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Ајде повели културно потсети некој арачиновец на врата у Ваикики рецимо и да видиш колкав ефект ќе има. :) Не дека казната ќе има, али споредбава не ти е на место. Ние сме најневоспитан и некултурен народ, нас само со некои строги казни и режим може да не доведат во ред. Смешни се казните кај нас, 20 евра јак стап, и тоа во рок од 8 дена ако ја платиш е 10 евра, реално пичкин дим. Нека стават 200 евра казна за неносење маска ќе видиш сите како ќе си носат маски.
Ја разбирам ситуацијата, постот ми беше наменет за оние членови кои пишуваат потценувачки коментари за Азијците, а не стапнале со нога во Азија и не се свесни колку сме позади нив во некои работи.

Кога велам Азија мислам пред се на далечниот исток, југоисточна Азија плус Јапонците, блискиот исток е сосема друга приказна.

За казните, секако мора да ги има, но прво мора да има јасни правила на игра. Сега удираат по сиротињата, луѓе што ги начекале без маска на улица, и врз чии плеќи се полни буџетот. За тоа нема никаква потреба, а за затворени простории во денешно време има и CCTV, ако некој не почитува препораки од редарски служби и ако овие немаат кохонес да го исфрлат, може врз основа на снимки да се казнува.

Мора некако да се воведе ред, само што во МК е хаос и воведување основен ред изгледа како утопија. Луѓето се виновни но повеќе е виновен системот на двојни аршини кој го практикуваат политичарите. Ред може да има само кога правилата се јасни и недвосмислени и важат за сите подеднакво.
 
C

CoolIris

Гостин
Затоа што тестовите реагираат и на другите Корона вируси т.е. настинки, а тие предизвикуваат течење на нос.
Не е точно. Всушност, можно е да се детектираат и други вируси да, но во случајот се бара конкретниот уникатен регион за сарс-ков-2. Не може погрешка да се детектира друг корона вирус и пациентот да се запише дека е со ковид 19.

Со ПЦР се врши изолација на РНК на вирусот и истата потоа преку реверзна транскрипција се претвора во ДНК, при што потоа се детектираат соодветните "уникатни" генски мутации или полиморфизми за sars-cov-2.
Значи, секој вирус си има уникатна генска абнормалност која се детектира со методава, па на тој начин се утврдува за кој вирус станува збор.
Автоматски споено мислење:

Инаку, во високата научна фела јасно е дека sars-cov-2 всушност е комбинација од три вируси. Затоа е толку непознато и непредвидливо неговото однесување.

ХИВ вирусот - што се одразува на имунитетот на пациентот.
ЕБОЛА - се одразува на коагулацијата на крвта.
КОРОНА вируси - респираторен тракт и респираторна симптоматологија.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Што е специјална војна?
2020 Bergamo or 2013 Lampedusa.png
Да речеме Колин Пауел со она епруветата во ООН, кој е мотивот да лажат за Бергамо, имаш неко трупови, имаш камера, качуваш тоа на интернет. Која е потребата да ги мултиплицираш, да ти требаат повеќе трупови, па ставаш стари снимки со трупови од бродот што потона 2013.
Прашањето е фотоапаратот не ти работел, па за да не те избркаат од работа подметнуваш стари слики?
Немало толку трупови, а шефот бара повеќе?
Сето тоа е специјална психолошка операција, има некој реални умрени но требаат повеќе, службите претходно го имаат организираат сето тоа цртање, фотошоп, стари, нови слики?
Или да речеме намерно не ги копаш, а ги собираш 2-3 дена труповите, после може да наполниш десетина камиони со ковчези, и ги шеташ низ Италија, Спилберт, Тарантино, малку драматика, музика, привечер,празни улици.
Или пример во америка, на бедните им дадеш бесплатно погреб на островот, и снимаш како багерите ринат, или она хладњачата, прво ги групираш, па случајно нешто се расипало и се се усмрделе. Многу лесно се прават слични операции и се евтини.

Што ми е поентата, нова демонстрација во Фиренца и Болоња, покрај толку камиони со трупови италијанците сметаат дека мерките се претерани.
Како што викаат "Преголем светец и на бог не му е мил", чуден ми е тој Стокхолмски синдром, плачете да ве заклучат, да ставите маска, вибратор, карантини, блокади, некакви ненормални работи за борба со Ковид бубите.
.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Со ПЦР се врши изолација на РНК на вирусот и истата потоа преку реверзна транскрипција се претвора во ДНК, при што потоа се детектираат соодветните "уникатни" генски мутации или полиморфизми за sars-cov-2.
Значи, секој вирус си има уникатна генска абнормалност која се детектира со методава, па на тој начин се утврдува за кој вирус станува збор.
Сето тоа е во ред, но има тестови од различни производители со различен процент на грешка. А грешката кај некој е многу поголема.

Се сомневам дека ние имаме од најдобрите германски и јужно корејски тестови.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
ама ин анотхер коунтру

***************
еве како е во Полска, ЕУ
Да не се претерува толку, во полска штрајкот е за друго.
Грубо кажано власта сака да го забрани ебењет* без презерватив ;), затоа толку полјакињи се собрале на митинг, за COVID нема шанса да излезат.
Полит коректно кажано, владата сака да зголеми наталитет и забранува абортуси. Народот нормално несака, секоја трета абортира таму и ќе треба да се чудат што да прават со не планирани бебиња. Видоа дека ќе падне владата и го повлекоа законот.
Се ЕУ е обратно како што треба, у смисол Путин сака здраво општество, забранува ЛГБТ пропаганда, сака да има наталитет, но не прави тоа со присила, ајде сега раѓајте па ако не сакате да ги гледате има еднополови кандидати да ги посинат. Има закон за мајчин капитал, дава пари за млади семејства /хетеросексуални/ за секое родено дете ,со парите за три деца купуваш повеќе од пола стан , плус детски додаток...

А видео за Трамп за COVID ти е јако, јас, Трамп и уште милијарди други се согласуваме со него.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Лично искуство баш периодов, за време на корона, не кога ја отвориле систина. Имав проблем со бубрезите и ми требаше преглед. На државно фаќав врски за да ме шверцаат без термин зашто прегледите беа забранети. На крај решив да не си ја барам бељата и да си платам приватно. Така да не ми требаат многу параметри за да ја споредам организацијата на јавното и приватното здравство за време на короната. Едното не постоеше, другото какво такво функционираше.
Да напоменам дека не памтам претходно да сум имал потреба да идам на приватно,да не ми речеш дека од секад било ваква, зашто не било.

Прво, да кажеш дека јавното здравство сега не постои е блам, кога доктори и медицински персонал воглавно вработен во државни институции не знаат глава кај им е.

Во врска со прегледот кој го спореди со преглед, консултации, оперативен зафат и контрола во времетраење од два месеци, не знам што да ти кажам.

Ако убаво го прочиташ мислењето, јас се пожалив од постоперативната нега на мајка ми и односот на вработените (не на докторот кој за воља на вистината беше маестрален).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom