Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Malak

Darth Malak
Член од
15 април 2008
Мислења
48
Поени од реакции
38
И пак ќе те прашам, зашто до толку се разликуваат научниците/докторите во научните студии, зашто на твоите да верувам, а не на оние другите мета анализи ....
Кога ќе бидат согласни, како што се согласни за бактериите, тогаш секако ќе почитувам, а за сега кога сте контрадикторни исток - запад, слободно можеш да играш на картата страв и сожалување.

Од Фаучи тврдењето дека смртноста е помала од 1% и е блиску до 0,1%, не е битно, иако обвини дека од ракав сум ја извадил бројката.
Немаш одговор ниту се заинтересира зашто сеуште нема изолиран чист примерок од вирусот, а претходно се исмејуваше.(y)
Се виде твоето знаење и незаинтересираност, па продолжи со лепење етикети, наместо да почнеш да се запрашуваш. На секои 30тина години, знаењата/заклучоците ги менуваат, време е и ти да се апдејтираш, излези од зајачката дупка.

Лекарите од март со прст не мрднале (освен инфективна), поради кое оправдување .... со его до плафон, а знаење/информации од пред 30-50г, не можат да помогнат и да сакаат. Ама бидејќи присилно ми земате здравствено со децении, не ве жалам, овие 2г поработете малку, а народ нека си страда уште повеќе, сепак Дарвин е во игра.

фала за сликичката за белите дробови, имаше некоја статистика, пушачите се помал % клиенти на инфективна, можеби оти дробовите им се асфалтирани :toe: . Плус овој Бетмен напаѓа СЕ, се и сешто му се препишува, од мозок, до мадињата, ептен опасен, а истовремено 100 годишњаци без проблем го поминуваат.
"Ама бидејќи присилно ми земате здравствено со децении, не ве жалам, овие 2г поработете малку, а народ нека си страда уште повеќе, сепак Дарвин е во игра" - Еве не мора да плаќаш.
"И пак ќе те прашам, зашто до толку се разликуваат научниците/докторите во научните студии, зашто на твоите да верувам, а не на оние другите мета анализи ...." - Оти има студии кои се прегледани од реномирани научници и има други кои не се валидни. Вирусот е нов, и за него треба години и години истражување. И на крај, ти бараш ретки студии каде ти одговара резултатот за да ја шириш твојата антиваксерска пропаганда.

А за зајачката дупка јас ја немам, и живеам во реалниот свет каде. Јас верувам во сериозноста на вирусот, и не се кријам зад мојата професија. Јас не се преставувам Лекар, а сум музичар или пак наставник по математика. Јас науката и фактите ги ставам на прво место, пред кафанските муабети и јутуберите кои велат дека е време да се "разбудам". Ако го слушаш Фаучи, барем дослушни го до крај, а не биди глув кога не ти одговараат фактите. Немам толку време да ти ги вадам работите кои Фаучи ги вели, а ти ги негираш. И самиот знаеш.

На никој не му одговара вирусот, ниту пак ново-настаната ситуација, но мора да се адаптираме во овој период. Барем, ако си ги сакаш најблиските, не заради нас, носи маска и држи дистанца. Ако барем има малку хуманост во тебе.

ПС. Чист примерок од вирусот - леле боже. Имаш слушнато за вирусот ХИВ? Гуглај, па ќе видиш цела наука и за некои работи кои до ден денес не се објаснети. Не зборувај за нешто што немаш никакво елемтарно знаење, и ни ги труј луѓето со десинформации овде, на фесјбук и групите кои членуваш.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.843
Поени од реакции
7.624
1998: Оди човек да купува јаже за да прави банџи џамп, се добро организација, скока од мост и умира. Истражуваат, го наоѓаат продавачот што му го продал јажето и овој му вика, па наш човек македонец, ми побара 2.5 метри јас му дадов 3.0 од срце.

2020/2021: македонци кријат контакти за да не ги зафркнат да седат во изолација.

тоа е се што треба да се знае за овој топол библиски народ.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.907
Изгледа се имаат договорено кој ќе си го открие кластерот е педерче :D
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Од почеток на коронава до сега многу работи се сменија ,а и многу работи научивме.Најбогатите се уште побогати,нивната ненаситност е огромна.Државите тонат во економска криза,нивните долгови се огромни.Обичниот наарод е уште посиромашен од предходно.ПЦР тестовите немаат никаква точност.Нивната главна улога е штанцање пари.Серумските тестови се далеку попрецизни.Да му правиш тест на некој шо умрел од канцер и да заклучиш дека починал од корона е ништо друго освен сеење паника.Зошто на пример не му направиле тест за Хепатит Ц?:cautious:Не за џабе викаат-Следи ги парите,таму се сите одговори.
Чекај, допрва иде јакото. ИМФ ќе им даде на сите држави кредити со вреќи, како би се справиле со оваа смртна болештина. После тоа ќе се збогуваме со приватните банки и сите ќе добиеме сметки во новото чудовиште што ќе ги замени. Гледај го ова поучно видео каде клонот на Васка Илиева со хипнотична гестикулација ни кажува што ќе не снајде. Со 5 збора: купувај биткоин, етериум, чејнлинк и злато за сите пари
Автоматски споено мислење:

Чекај, допрва иде јакото. ИМФ ќе им даде на сите држави кредити со вреќи, како би се справиле со оваа смртна болештина. После тоа ќе се збогуваме со приватните банки и сите ќе добиеме сметки во новото чудовиште што ќе ги замени. Гледај го ова поучно видео каде клонот на Васка Илиева со хипнотична гестикулација ни кажува што ќе не снајде. Со 5 збора: купувај биткоин, етериум, чејнлинк и злато за сите пари
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
Едно време албанезите беа ставани на тапет за криење на контакти и непочитување на мерки. А на крај секогаш излегува дека државотворниот народ едно 10 пати повеќе ги прави гомната и бара изговори.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Јас науката и фактите ги ставам на прво место, пред кафанските...
Јасно де, твоите се наука и факти, јас тие што ги презентирав се кафански муабети, иако се од официјални институции и пред имињата имаат др. со долгогодишно искуство.
Ако е поради што е нов, затоа има толку контрадикторности, тогаш не смееш мерки да носиш, кога 100% си сигурен дека тие мерки се негативни за здравјето.

Не зборувај за нешто што немаш никакво елемтарно знаење, и ни ги труј луѓето со десинформации овде
Ти демек имаш... сам си кажуваш дека врска немаш, ама обожаваш етикети да лепиш на другите:
Вирусот е нов, и за него треба години и години истражување
Да имавте (дел) елементарно познавање, немаше лекарска грешка да биде во топ5 причинител за смртност.

Ако го слушаш Фаучи, барем дослушни го до крај, а не биди глув кога не ти одговараат фактите
Фаучи, црно на бело напишал дека смртноста е помала од 1%, се ближи накај 0,1% доколу успеат да извадат точна бројка на сите кои го имаат Бетмен. Не знам што не ти е јасно тука...затоа штом немаш коментар врска смртноста, ќути си, не спинувај, проѕирен си.

За ХИВ штом не ти е јасно, прогуглај и ти, можеби ќе ти се разјасни, каде лежи зајакот и кој го собира кајмакот.

Стравот/заплашувањето мене прескокни ме, не палат тие финти.
Хуманоста ти кажав џабе играш на таа карта, подобро би било ти да бидеш фер и хуман, и да им кажеш до пред 2020 какви совети им дававте на луѓето за да ојачаат имунитет, за сега се обратно. После бројките растеле, па нормално дека ќе растат, кога ем нејаснотии имате, ем форсирате штетни мерки.
Јас почетокот кажав, споделив (мислења од кафански доктори) дека многу ќе се ниски бројките (симптоми и починати) за ваков "опасен" вирус и така испадна.
Потоа неколку пати споделив прогнозите за нареден период дека бројките ќе бидат многу поголеми и дека Бетмен ќе го обвинат, како што можеш да видиш и оваа прогноза (од кафанските доктори/научници) се остварува. Или на гравчиња гледаат овие кафанските, или се поучени од твоите извори, како и да е, живеј, само намали со етикетите и неосновано сеење страв.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Едно време албанезите беа ставани на тапет за криење на контакти и непочитување на мерки. А на крај секогаш излегува дека државотворниот народ едно 10 пати повеќе ги прави гомната и бара изговори.
Живееме у тесни улички затоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Едно време албанезите беа ставани на тапет за криење на контакти и непочитување на мерки. А на крај секогаш излегува дека државотворниот народ едно 10 пати повеќе ги прави гомната и бара изговори.
Албанезите беа ставани на тапет, затоа што притискаа и инсистираа на двојни аршини во применување на мерките, преку нивните политички претставници.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.692
Луѓето кријат контакти затоа што контактите им викаат да ги кријат. Верувам дека 99% од приватните фирми нема да те толерираат ако одиш во изолација. Кај нас на пример, треба да бираш дали ќе земеш боледување или да си ги поебеш сите денови од одмор. И кога некој се чувствува добро и контактот кој е позитивен е асимптоматски случај или со лесни симптоми, си вика да му ебам матер, не си кратам од плата или да си го изгубам одморот, ќе ризикувам :D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Постои и некоја друга вукојебина со полициски од 23 часот или единствени сме со најглупави мерки во светот (n)
Автоматски споено мислење:

Луѓето кријат контакти затоа што контактите им викаат да ги кријат. Верувам дека 99% од приватните фирми нема да те толерираат ако одиш во изолација. Кај нас на пример, треба да бираш дали ќе земеш боледување или да си ги поебеш сите денови од одмор. И кога некој се чувствува добро и контактот кој е позитивен е асимптоматски случај или со лесни симптоми, си вика да му ебам матер, не си кратам од плата или да си го изгубам одморот, ќе ризикувам :D
Верувај сите шо ги познавам се или државно на работа со решение или воопшто не работат, така да :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Постои и некоја друга вукојебина со полициски од 23 часот или единствени сме со најглупави мерки во светот (n)
Автоматски споено мислење:


Верувај сите шо ги познавам се или државно на работа со решение или воопшто не работат, така да :)
Од когај вовеле полициски пак у Македонија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom