Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Што ти се дешава?
Немора да значи ако имаш температуру дека ќе имаш корону, пола мои другари имасва температуру и се троласва едн друг дека сви работив, еј брат тамн сга на раат на дискорд ќе си возимо игрице, на крај сви искочива негативни :D
Од вчера немам мирис,ни парфем најјак па и едно чешне лук издробив јок,вкус исто немам никаков ,чудно печење у грло веќе неколку дена,а почнав и да кашлам.Болка на допир по цело тело.Само температура немам
Автоматски споено мислење:

С'к ке појду да направу тест :)
 

Malak

Darth Malak
Член од
15 април 2008
Мислења
48
Поени од реакции
38
Еве ко за тебе
Tri mladića iz Britanije nalaze se u karantinu u Italiju, nakon što su sedmi put pozitivni na koronavirus.
Nalaze se u izolaciji od 17. augusta.
Ako žele da odu kući, nazad u Britaniju, doktori su im kazali da moraju imati dva negativna testa na koronu u roku od 24 sata
Ni jedan od njih nema nikakve simptome od 19. augusta, a jedan doktor specijalista im je kazao da oni vjerovatno i ne mogu prenijeti virus na druge.
Oni su zbog cijele ove situacije ostali u Italiji, a kako tvrde zbunjeni su zbog čega ih drže zatvorene mimo njihove volje.
Гледам од каде се информираш.

ЌЕ Дојде чичо Гејтс со Боцката, пази се:uzi::uzi::uzi::uzi:

ПС. Лонг-Ковид нели немаше слушнато?

И да те прашам, дали знаеш вируси кои се хронични дентисту лажен?
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
14.907
Поени од реакции
16.217
Иначе еве како е у Вухан состојбата додека ние тука се колеме
11 ден изолација....
Во решението пишува "Здравствен надзор" а никој се нема јавено барем дс праша како си, ама пак полицијата е тука за казни
Матичната треба да ти се јавува ама не ме чуди, се е ојдено низ брдо
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
649
Поени од реакции
550
Абе не се прај со сила паметен, не ти стои :)
Ко тебе знаеш колку ашљаци знам што на времето грипосани, со вирус ќе искочи у друштво. И у стил, абе ништо не е, на бетон седев/ ладно пиев/искочив бањат, па 5 души ќе не поебеше цела недела со температура и утепани, омалаксани.

Епа и така сеа праат, мрчат ништо не е, кријат симптоми и контакти и некој друг ќе поебат.

И ај читај си Васко Ефтов таму и веруј дека језуитите и гуштерите ни го пуштаат ова ;)
Има многу вакви за жал, има еден кај мене од браќата на работа со сиптоми на ковид, тој и неговите дома (кашлање, грло печење, дијареа...) ама немал температура и докторот му рекол да нема гајле штом нема температура и секој ден прае неколкукратни 20 минутни визити по канцелариве без маска, дистанца. Не ги слуша колегиве да напрае тест и да се придржува до мерките пошто е заменик шеф, па и докторот му рекол да нема гајле, плус 5 пати се клањал на ден и него ќе го одмине. Ја му реков дека уште еднаш да ми седи во канцеларија без маска ќе го застрелам на место, а на суд ќе се вадам со самоодбрана, бидејќи имало обид за убиство од негова страна бидејќи сакал да ме зарази со вирус :). Еве два дена не дошол кај мене во канцеларија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
ако велиш дека е 1% (извадено од ракав), иако некои податоци велат дека процентот може да биде до 4%, спореди го со инфлуенцата т.е. грипот - помалку од 0.1%. Значи според твојата теза е најмалку 10 пати по смртоносен од грипот.

Лол од каде ги добиваш информациите за ЦДЦ и ФДА? Банон го гледаш на Јутуб? War Room велеа дека вирусот нема да ги нападне белата раса...

Ти го пратив линкот да гледаш и да се информираш, каде скоро со секој твит има научни студии и коментарни од врни стручаници од медицината. Ако сакаш да се базираш на научни докази, чити го овој човек.
Се извинувам што ќе повторам информациите, но очигледно е дека темава не си ја прател, а кажа дека си ја :cautious:

Ако за тебе тврдењето од Фаучи (ваљда знаеш кој е тој) е извадено од ракав, тогаш си слабо информиран, па да те просветлиме:
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2002387
If one assumes that the number of asymptomatic or minimally symptomatic cases is several times as high as the number of reported cases, the case fatality rate may be considerably less than 1%. This suggests that the overall clinical consequences of Covid-19 may ultimately be more akin to those of a severe seasonal influenza (which has a case fatality rate of approximately 0.1%) or a pandemic influenza (similar to those in 1957 and 1968) rather than a disease similar to SARS or MERS, which have had case fatality rates of 9 to 10% and 36%, respectively.
А ако го земеш бројот на само хоспитализираните и извадиш % колку од нив починале, тогаш сигурно ќе добиеш двоцифрен %, тек тогаш многу опасен ќе изгледа Бетмен.

Лол од каде ги добиваш информациите за ЦДЦ и ФДА? Банон го гледаш на Јутуб? War Room велеа дека вирусот нема да ги нападне белата раса...
Па доколку пробаш да пратиш повеќе извори, ќе налеташ на овие информации, па нема да се вадиш со Банон и јутуб:
https://www.fda.gov/media/134922/download?fbclid=IwAR2re6xXGMcfZRu70cwasIxdiHuKvvQ8j8UE-YVAEoicsR5hcw_r1KgCSD8
page 39, in a section titled, "Performance Characteristics,"

"Since no quantified virus isolates of the 2019-nCoV are currently available, assays [diagnostic tests] designed for detection of the 2019-nCoV RNA were tested with characterized stocks of in vitro transcribed full-length RNA…"

Истото го имаш и за Н5N1
.
Nevertheless, none reported the presence of the entire genome of the H5N1 virus in autopsy tissues. To date, the H5N1 viral genome sequences deposited in the GenBank database belonged to the virus isolates.
За маските и ПЦР тестовите, изгледа не ти текна да ми ги накалемиш Д.Ицке и оној А. Џоус па ништо не кажа зашто да носиме маски:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jebm.12381?fbclid=IwAR3Wl-FUXjbM0iCssf9YO4T6xVO2k6Vwyk8XF5eAYc5AAm5NhrlguSUWGNs




Како е можно овие истражувања (посебно оние мета анализи), направени од доктори/научници кои кажуваат дека џабе е носењето маски, посебно кога се пренесува и аеросолно, да не се земат во обзир... овие учеле од други книги ли, нешто грешка ли се, теорија на заговор ли е ...

Ова ПЦР тестовите што го плашите народ, е од самиот иноватор на ПЦР тестирањето:

It doesn’t tell you that you’re sick and it doesn’t tell you that the thing you ended up with really was going to hurt you or anything like that.


Секогаш кога немаат одговор медицинариве одма лепат етикети, ама ОК е, ние другите ќе внимаваме, нели @santelli :D Мене не ми претставува никаков проблем, ниту се љутам, ама ако може, намали со двојните аршини. :pipi:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Повторно најава за нови мерки а никаде конкретни дејствија од самото министерство. Секој ден апели дека нема капацитети за нови болни а монатажната болница абер нема...па колку треба да се изведат потребните инсталации и да профункционира?
Катастрофална организација.
Факт е дека ескалира заразата и дека веќе немаат никаква контрола ниту на болните ниту на контактите. Ама ако немаш капацитет, направи го, не е решение да пренаменуваш болници кои и така не можат да опслужат тековни пациенти со други болести.
Мерките веќе се покритие за целокупната неспособност. Затворање на кафани, полициски час... Па колку и да плукаме по кафаните луѓево ги потрошија залихите периодов им треба некако да функционираат колку да преживеат. Економијата ни е утепана, болни колку сакаш и од разноразни имппровизации и крпеници успешно сме неуспешни на секое поле.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@kama
За ваквите како тебе што си мислат дека ако ги имаш симптомите мора да си позитивен секогаш има решение : изгради си бункерче едно и не искачи надвор следниве 3 години дур не се смири вирусов...
Само не заборавај немојме вечито со рестрикции, или можеби државно сте..
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Секогаш кога немаат одговор медицинариве одма лепат етикети, ама ОК е, ние другите ќе внимаваме, нели @santelli :D Мене не ми претставува никаков проблем, ниту се љутам, ама ако може, намали со двојните аршини. :pipi:
Токму медицинатите тука биле бајаги избришани заради меѓусебните докажувања :)
Не се лутам, ако сметате дека треба за што и да е да се реагира, слободно кажете ми...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Најјако е кога ги слушам луѓево како негодуваат у километарскиве колони за тестирање.Па уште на едно место се плаќа,а надруго ги тестираат за два пати гужва да се ствара :pos:
И кур да ти пукне од жалопојките како немало здравство,колку сме биле труло општество.30 години не болело кур без ронка свест и сега кога ке те запече,кога ке те заболи,кога е доцна цмиздри како пичка под кошуља
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Најјако е кога ги слушам луѓево како негодуваат у километарскиве колони за тестирање.Па уште на едно место се плаќа,а надруго ги тестираат за два пати гужва да се ствара :pos:
И кур да ти пукне од жалопојките како немало здравство,колку сме биле труло општество.30 години не болело кур без ронка свест и сега кога ке те запече,кога ке те заболи,кога е доцна цмиздри како пичка под кошуља
Taка е.
30 години се гласа за едни исти, кои исто го водат и здравството и државата.
Сега плачеме.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
649
Поени од реакции
550
@kama
За ваквите како тебе што си мислат дека ако ги имаш симптомите мора да си позитивен секогаш има решение : изгради си бункерче едно и не искачи надвор следниве 3 години дур не се смири вирусов...
Само не заборавај немојме вечито со рестрикции, или можеби државно сте..
Ма у право си, што викаш треба сите да бидеме како колегата иако има сиптоми, да продужи да не носи маска на затворено, иако е задолжително, да ги гушка колегите и да им кашла у фаца, макар и за обичен грип да станва збор. Ја мислам дека тој треба да се затвори у бункерче, бидејќи како раководно лице треба бар да има минимум осет за одговорност и несебичност.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Taка е.
30 години се гласа за едни исти, кои исто го водат и здравството и државата.
Сега плачеме.
Не е само тоа што се гласало.Јас сум чул петиции,апели,протести за згради,паркинзи,па и за права на педери дури.Само за хаосот во здравството не сум чул некаква реакција од никого.Дијабетичарите дигаат востание кога ке снема инсулин,бубрежно болните ако им укинат бесплатен паркинг или патарина.Тоа што најосновното го нема на клиника,4 круга вртење за паркинг да најдеш,сапун или топла вода,тоа што е од заднички интерес им е небитно.Се што не засега сите општо им е небитно на сите :pos:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Аха, ај сега ваква ситуација, јуни 2019 починале пример 1800, јуни 2018 1500, нема корона а има 300 повеќе умрени, што би била причината во овој случај. Баш ме интересира.
Долгорочно по тебе не треба ни да постои здравството нели, пошто смртноста и така и така би била тука некаде, наместо 20.000 би била 25.000 и така ќе остане.
Го најде јуни, летен месец каде разликата во смртноста е мала. Ќе ти одговорам општо, за било кој месец. Освен корона има вируси на грип, стомачни вируси, нагли метеоролошки промени, загаденост на воздухот... Сите овие работи (и уште многу други) придонесуваат за зголемување на смртноста. Кога повеќе од нив ќе се поклопат смртноста се зголемува уште повеќе.
За вториот дел од прашањето...
Краткорочно смртноста ќе се зголеми на 25 000. Потоа полека ќе се врати на 20 000. Ако го подобрат здравството ќе падне на 15 000 и повторно ќе се стабилизира на 20 000. Размисли зошто е така.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Го најде јуни, летен месец каде разликата во смртноста е мала. Ќе ти одговорам општо, за било кој месец. Освен корона има вируси на грип, стомачни вируси, нагли метеоролошки промени, загаденост на воздухот... Сите овие работи (и уште многу други) придонесуваат за зголемување на смртноста. Кога повеќе од нив ќе се поклопат смртноста се зголемува уште повеќе.
За вториот дел од прашањето...
Краткорочно смртноста ќе се зголеми на 25 000. Потоа полека ќе се врати на 20 000. Ако го подобрат здравството ќе падне на 15 000 и повторно ќе се стабилизира на 20 000. Размисли зошто е така.
Јас сум скептик за се што има врска со бројки во нашава земја..Мислам дека имаат половична или никаква евиденција...
Не мислам дека треба да се паничи ама мислам дека треба цивилизирано и одговорно да се понашаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom