Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Не е верен муабетот. Америте користат агрегат од 30-тина модели пред да донесат одлука. IHME моделот на повеќе наврати има се покажано како погрешен и онаа вредноста "10 пати" повеќе заразени од пријавени е претпоставка во самиот модел. За жал, истата нема поткрепа во реалноста.
Како што гледам спрема последиве објави на CDC тоа 1:10 му е вметнато во прогнозите за есенва. Инаку како би ги извадиле овие бројки на смртност.

The CDC has changed the IFR values of Covid-19 into age-specific estimates, which are now very low at 0.003% for 0–19 years, 0.02% for 20–49 years, 0.5% for 50–69 years, and 5.4% for 70+ years.


 
D

Deleted member 12196

Гостин
Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19

Еве ~12% се е под контрола, доста рипате.

ДВОЈНО ПОМАЛ ПРОЦЕНТ НА ЗАБОЛЕНИ ЗА РАЗЛИКА ОД ПРЕТХОДНИТЕ 2 ДЕНА
СИТУАЦИЈАТА СЕ СТАБИЛИЗИРА, ПИКОТ СЕ НАМАЛУВА
Готово!
Најдовме начин да се справиме со Ковидот. Утре ќе тестираме 300, задутре 100 и бројот на заразени драстично ќе се смали.
Ако подобро размислам... кај нас може да се случи од 100 тестирани да бидат 150 заразени.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Како што гледам спрема последиве објави на CDC тоа 1:10 му е вметнато во прогнозите за есенва. Инаку како би ги извадиле овие бројки на смртност.

The CDC has changed the IFR values of Covid-19 into age-specific estimates, which are now very low at 0.003% for 0–19 years, 0.02% for 20–49 years, 0.5% for 50–69 years, and 5.4% for 70+ years.


ОК, тоа им се сценаријата поделени според старосни групи. Имат и запишано над табелата дека ова не се предвидувања или проценки. И дека параметрите за секое сценарио ќе се ажурираат како што стигаат нови информации.

Не гледам некаде да имаат внесено фактор близу до вредноста 10. Најблиско се параметрите за асимптоматски случаеви.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.564
Поени од реакции
13.894
Гледајте само во спортов и ќе видите колку од народот не е ни свесен дека имал корона. Фудбал, кошарка, ракомет секој ден има нови заразени играчи кои не би дознале ако не ги тестираат пред секоја утакмица. И тоа на какви се строги процедури се подложени, замислете колку од обичните луѓе се имаат заразено, а да не знаат.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.588
Поени од реакции
81.177
D

Deleted member 12196

Гостин
Од овие будали друго не можеме да очекуваме.
Ќе го скратат работното време во пекарниците, лебот сам ќе се меси.
Ќе го скратат работното време во маркетите, треба повеќе гужви да се направат.
Не кажаа дали ќе го редуцираат градскиот превоз.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
@Coca Cola викаш дека олигархов на Груевски под негова команда, нарочно ги купува лекарите од државна болница за да ни го колабира здравството ?

79416059_2627952393947970_762961215981879296_o.png
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Кај нас треба да се забрани докторите да гостуваат по телевизии.Зошто до сега никој не изкочил нпр да каже дека бројките се должат и на небулозата со контролни тестови.Бидејќи се укинати, сега доколку некој самоиницијативно си направи контролен тест, позитивниот резултат влегува во бројката на новозаразени.
... гостување? не знам, многу политичари и аналитичари те едни исти, па и доктори те едни исти не се викаат само тие на „гости“ на јавен медиум, ми се здосади да ги слушам едни те исти од било која бранша, секоја втора недела ете ти ги истите кружат,
...ако се вистински гости треба да бидат различни... од тука мислам дека сите овие „гостувања„ се всушност платени маркетинг дебати, тие највероватно си добиваат дневница за присуство во емисијата да речеме едно 500 до 1000 Е, па затоа и е одредно што ќе кажат однапред, ако се сложат идат во етер, затоа изгледа едни те исти „гостуваат“, три пати во месецот во три различни ТВ куќи, жглбб околу 3000 евричи во џеб, највероватно...разбира се, това е мое мислење!
Готово!
Најдовме начин да се справиме со Ковидот. Утре ќе тестираме 300, задутре 100 и бројот на заразени драстично ќе се смали.
Ако подобро размислам... кај нас може да се случи од 100 тестирани да бидат 150 заразени.
... мислиш не, неколку души да направат во исти ден тестирање на три места, а да се позитивни ете ја можноста да се испитани 100 (пријавени со име и презиме) и 150 резултати (без да гледаат име и презиме освен позитивен наод и го пријавуваат).
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Маска на отворено......НЕМА :D сеуште сме слободни.
Исто и она лудото дома гости 4-ца.....ама во ЈСП може по 100 души.
EkNA_vjXYAUtEcr.jpeg
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
И што ти кажуваат тие податоци... :confused:
Од каде знаеш/те колку луѓе воопшто го имаат Бетмен ... нели има голема бројка, која ништо не им е, не се ни свесни дека го имаат...

Еве Фаучи (Фаличниот) што кажува, зашто на него не му веруваш :toe: :
hahaha
ova e presmesno
falicniot fauci i betmen namesto korona
cepki
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
@teneke

Vladata uplatila avans za vakcite na gejts, onie so ke idat za siromasni drzavi u afrika na GAVI ALLIANCE.

So ogled na toa kolku dobro MKD se spravuva so virusot ne bi me iznenadilo da vi baraat vakcina za da patuvate u stranstvo.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
hahaha
ova e presmesno
falicniot fauci i betmen namesto korona
cepki
Ти бе сеуште не најде колку тестови правеле пред собиранките на шќиптарите , а колку после нивните собиранки... Знаејќи дека ти фаќа лејката, значи си провокатор /манипулатор со одредена цел, слично ко Лет3 Илирот, ама тој ептен беше поткован.

Фаличен е од друг аспект, ама бидејќи не е шќиптар, тебе тоа не те интересира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
не знам, мене смешно ми се виде
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
@teneke

Vladata uplatila avans za vakcite na gejts, onie so ke idat za siromasni drzavi u afrika na GAVI ALLIANCE.

So ogled na toa kolku dobro MKD se spravuva so virusot ne bi me iznenadilo da vi baraat vakcina za da patuvate u stranstvo.
Не се секирам јас оти кај нас барем нема да бидат задолжителни, секирај се кај вас како ќе биде оти двете вакцини што ќе ги зема вашата влада имаат нуспојави засега.

А за патување секогаш ќе може да се патува со негативен тест.
 
Член од
10 декември 2015
Мислења
68
Поени од реакции
205
Vredi da se slusne doktorov , koj rabotel vo Fajzer.
Veli deka nitu edna naucna literatura ne pokazuva deka treba da ima vtor bran.
Zboruva i za netocnosta na testovite , kako i za T-kletkite za imunitet.

Edno strucno prassnje do ostanatata medicinskata fela:
Dali moze covek vo isto vreme da bide inficiran od dva ili povekje virusi so ist citotropizam?
Spored mene se raboti za princip na receptorska kompetitivnost.
No , istovremena ko-infekcija od rodovo razlicni virusi apsolutno e mozna.
Vo linkot podolu samo se dopira biologijata na "virusnata interferencija".
Se raboti za sofisticirana neverojatna organizacija na "praodbrana" , koja e razviena vo ednokletocnite i povekekletocnite organizmi milijardi godini PRED adaptivniot (specificen) imunitet , pred imunoloskiot sistem voopsto!
Imunoloskiot sistem e sozdaden za da go kontrolira i odrzuva integritetot na kompleksnite povekekletocni organizmi (osobeno razvien kaj cicaci!) ,
a NE za da se brani od virusi!
Vo segmentot na odbrana od mikroorganizmi , imunoloskiot sistem e NADGRADBA a ne e temel!
Mora da ja znaete imunologijata mnogu dobro za da zaklucite deka bezrbetnicite nemaat imunoloski sistem , a sepak im se sprotistavuvaat!
Kako duri i obicnite bakterii im se sprotistavuvaat na virusite?
Bidejki bakteriite imaat svoi virusi (bakteriofagi)?
Kako pandemiite na bakteriofagi ne gi ubivaat bakteriite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom