Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
ако антителата се специфични за Ковид 19, зошто се прави поскапиот тест со Брис ???
б.т.в., летоска Црна Гора даде можност за влегување или позитивен тест на антитела или негативен на брис...
Автоматски споено мислење:


нека пробат со зголемани головите и казнен простор, па само шутирање од далеку, како во баскет Тројки, без физички контакт :cool:
Пцр тестот е најлесен за земање посебно во вакви услови кога сакаат масовно да тестираат, да не кажам во некакви импровизирани услови, додека за испитување на антитела мора да се зема крв.
Поентата ми беше дека се пуштаат во оптек секакви дезинформации кои народот ги голта и си наоѓа каква таква логика за работи кои медицински немаат никаква логика.
Голем дел, да не речам скоро се од информациите кои се пласираат од вакви или онакви извори се ЛАГА, но поради огромна цензура и притисок на другата страна се дозволени само вакви работи да се објавуваат. Дозволени се вести кои шират страв и паника, обратно изјаснување не е дозволено и се цензурира.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ова меркиве (што следат) контрадикторни ми се, на отворено ако не носиш маска ќе те казнат, а у прeполна меана у затворен простор може без маска :D
Вирусот не поднесува алкохолни испарувања. :D :ROFLMAO:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622

која е логиката да не дозволиш без ПЦР во Срб, БиХ, ЦГ, затоа што состојбата во регионот е срање, али Косово може?

Ебати двојните аршини, да ви ебам.

после оние форумскине пизди, ќе ми дојдат и ќе ми јадат гомна за тоа дека немало двојни аршини
Ова е реално очекувано и за жал медиумите многу лошо ги кажуваат вестите дали ради аматеризам или нешто друго не ме ни интересира.Уште кога се отвори муабетот за отварање на границите мора да потенцирам дека НИКАДЕ немаше вест дека другите освен Косово ке не пуштаат без тестови туку нашата држава ке пушта државјани од овие земји да доаѓаат кај нас.Значи никаде не беше муабетот дека ова е взаемна одлука.Само Косово се изјасни дека ако пуштите вие без тестови и ние ке вратиме со иста мера.Така да нашите чекаа до крај да видат другите земји дали ке има абер.Видоа дека ради стуацијата сите си гледаат свој дом и аматерски во 5 до 12 демек владата одлучила ради ситуацијата, а не кажуваат дека ДРУГИТЕ бараат од нас тест.Крш систем.Реално не требаше ни со Косово да отворат али јеби га за жал кога се меша политика во здравје овака ке биде па сега чак и полошо.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Пцр тестот е најлесен за земање посебно во вакви услови кога сакаат масовно да тестираат, да не кажам во некакви импровизирани услови, додека за испитување на антитела мора да се зема крв.
:pos:

Собирање на примерок крв за серолошка анализа дома може да си направи скоро секој. Има testig kits со ланцети и епрувети и инструкции. Да се трудиш, повеќе од 10 мин не фаќа процедурата. Релативно fool proof се. Треба да знаеш која ти е доминантна рака, кој ти е малиот(и домалиот) прст и на крај да не плукнеш во епрувеатата. Мокрача коа треба да носиш во лабораторија, по-бербат ќе направиш.

Проблемот со серолошките тестови е дека се нерелевнтни во првите 2 недели. Не можеш да ги искористиш за да утврдиш, со задоволителен степен на сигурност, дека лицето е заразено од ковид.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.491
Тројца сте на темава што сте против мерки! Си се тешам со вас... оти кога ги гледам Трамп-истине во САД знам дека и бетер има ;)
Вирусот трае веќе 7-8 месеци. Единствена мерка е тоа шо носам маска кога одам во продавница за намирници. Никакви други ригорозни мерки ниту ми се наметнати, ниту пак планирам да ги почитувам. Еве ме после 8 месеци жив здрав прав, ниту обичен грип не ме фатил, камоли овој модерниот шо ви го пропагираат. Не само јас, минимум уште 150-200 луѓе шо лично ги познавам директно или индиректно.

Не го негирам постоењето на вирусот, али дека е медиумски исфорсиран и испумпан за некои х цели, милион посто.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.553
Поени од реакции
7.275
Вирусот трае веќе 7-8 месеци. Единствена мерка е тоа шо носам маска кога одам во продавница за намирници. Никакви други ригорозни мерки ниту ми се наметнати, ниту пак планирам да ги почитувам. Еве ме после 8 месеци жив здрав прав, ниту обичен грип не ме фатил, камоли овој модерниот шо ви го пропагираат. Не само јас, минимум уште 150-200 луѓе шо лично ги познавам директно или индиректно.

Не го негирам постоењето на вирусот, али дека е медиумски исфорсиран и испумпан за некои х цели, милион посто.
Почекај троа, ќе биде, само што не си се заразил
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Вирусот трае веќе 7-8 месеци. Единствена мерка е тоа шо носам маска кога одам во продавница за намирници. Никакви други ригорозни мерки ниту ми се наметнати, ниту пак планирам да ги почитувам. Еве ме после 8 месеци жив здрав прав, ниту обичен грип не ме фатил, камоли овој модерниот шо ви го пропагираат. Не само јас, минимум уште 150-200 луѓе шо лично ги познавам директно или индиректно.

Не го негирам постоењето на вирусот, али дека е медиумски исфорсиран и испумпан за некои х цели, милион посто.
Na koncerti odese li :rolleyes::icon_lol:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.655
Се тоа си држи вода дека има некои нелогичности околу вирусот ама кога ќе рече некој :
' еј абе ако имаше корона јас ќе фатев прв, знајш ти со колку луѓе имам контакт па еве ме здрав прав'

овој муабет е ист како да речиш :

'еј абе знајш јас колку ку.ви е.ам без кондом па еве ме ни сида имам ни ништо' :icon_lol:
 
H

HoT _iCe

Гостин
Се тоа си држи вода дека има некои нелогичности околу вирусот ама кога ќе рече некој :
' еј абе ако имаше корона јас ќе фатев прв, знајш ти со колку луѓе имам контакт па еве ме здрав прав'

овој муабет е ист како да речиш :

'еј абе знајш јас колку ку.ви е.ам без кондом па еве ме ни сида имам ни ништо' :icon_lol:
Не биди безобразна стефанијО :D
Аналогно на твое да биду и ја безобразан, ја и сас кондом фати :D
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Се се, ама некој за репер кога ја зема Кина не знам дали да се смеам или да плачам. Знаете ли вие што земја е Кина? Кина е комунистички диктаторска земја, апгрејдирана Северна Кореја и е една од најлошите земји за живеење. Таму не постојат поимите како демократија и човекови права. Луѓето таму се робови и се буквално третирани како стока, а ако некој се побуни против тоа си има посебни логори за непослушното население. Не е ни чудо што светов е отиден во мајчина кога сите одат по умов на Кина.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Вирусот трае веќе 7-8 месеци. ............
Не го негирам постоењето на вирусот...........
А, може да го потврдиш?

Еден куп ликови во полето на медицината кои го негирале постоењето или важноста на вирусот, или на друг вирус, или на сите вируси, век и половина.

Antoine Bechamp,
Claude Bernard,
Stefan Lanka,
Claus Köhnlein,
Janine Roberts,
Thomas Cowan,
Andrew Kaufman,
William Trebing,
Нобеловецот Кary Mullis го одрекуваше постоењето на ХИВ вирусот ....

Нема белки да бидеме од оние налудничавите кои отфрлуваат аргументи без да ги ѕирнат?

Битно е да се избегнат лудории и есктремизми. Слепи верувања без основа во фактите. Фактите за вирусот се... ....

Да, да, да, луѓе паѓаат тешко болни како никогаш порано во живот, и тоа НЕ е како грип туку потешко, тоа се фактите.

А да се рече

1. од што е тоа, и

2. дали го има повеќе / поинаку од други години

Кој тоа го утврдил? Како. Бидејќи се пто сум видел е побиено од лицата на горниот список.

Чудно е што сиот свет зборува за вирусот а сите престанаа да се бават со него.
Ајде да се види, да се чуе за тој Лик на Годината. Фото-репортажа со него, како дошле до него...

Нема белки да бидеме од оние страшни догматици кои инсистираат во нешто без издржан аргумент?!!
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Вирусот трае веќе 7-8 месеци. Единствена мерка е тоа шо носам маска кога одам во продавница за намирници. Никакви други ригорозни мерки ниту ми се наметнати, ниту пак планирам да ги почитувам. Еве ме после 8 месеци жив здрав прав, ниту обичен грип не ме фатил, камоли овој модерниот шо ви го пропагираат. Не само јас, минимум уште 150-200 луѓе шо лично ги познавам директно или индиректно.

Не го негирам постоењето на вирусот, али дека е медиумски исфорсиран и испумпан за некои х цели, милион посто.
Истото го правам и јас. Фала богу друго и не се ни бара од нас. Маска,социјална дистанца,лична хигиена!
Проблемот(а,се согласуваме сигурно,само од различни гледни точки),е што добар дел од стока.. пардон народов не ги практикуваат ни овие најосновни мерки!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.446
Поени од реакции
68.658
Еден спортски работник е хоспитализиран во лоша состојба...
Успеа да се спаси Доне кугла. Браво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom