Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Ако сакаш, сега еден од таквите да ти одговори, за него лично:

Да тргнеме од ова: Маските се ефикасни.

Да не е така, хирурзите не би ги носеле.

Ама, изненадувачки, има хирурзи кои НЕ ги носат. Извршуваат операции без маски. И:

Студиите на разликите во инфекции од операции извршени без маски, и инфекциите од операции извршени со носење хируршки маски,


НЕ успеваат да утврдат статистички значајна разлика,

И така е - не пет, не десет студии, туку СИТЕ до една,

Во тек на четиресе и пет години.

Од нас се бара да имаме верба во нешто што никој никогаш не го докажал. Никој не го докажал со усрдни напори, и под идеални услови : кога било правено од професионалци највнимателно што се може - врз отворени тела на пациенти тешко заболени. Тогаш не штитело, сега ние ќе сме штителе. од вирус кој никогаш не бил изолиран. За болест која се лечела успешно. За луѓе со слаб имунитет кои природно би требале самите да се грижат да се изолираат... Додека во реалноста, секојпат кога се враќам од пазар, минувам покрај кафулиња и слаткарници каде гледам пензионери со лицата :
- прибиени едни до други, и - со изрази на безгрижност.

Тоа изгледа како да некој сака да од нас направи магариња.
Кога мозокот не е зафатен, сам ќе си најде работа.

Последно време ми станува се појасно зошто религијата ја потиснува љубопитноста и сите тврдења се догма на кои не смее да им се противречи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Венко шлем не носи ама маски на отворено и кога си сам, ќе мора да се носат :icon_lol:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890

Венко шлем не носи ама маски на отворено и кога си сам, ќе мора да се носат :icon_lol:
Најглупа реклама е ова до сега за било кој политичар од кога постои територијава
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180

Венко шлем не носи ама маски на отворено и кога си сам, ќе мора да се носат :icon_lol:
So let me get this straight намерно направиле прекршок за после да добијат казна и со тоа демек да се докаже дека не се привилегирани? Баш ме интересира чива идеја е овој генијален ПР, дали на Коста Петров или на Влатко Васиљ.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Како резултат на двојните аршини применети од страна на власта за време на полициските часови....сега Македонското население мора да мете улици и чисти водни канали.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
So let me get this straight намерно направиле прекршок за после да добијат казна и со тоа демек да се докаже дека не се привилегирани? Баш ме интересира чива идеја е овој генијален ПР, дали на Коста Петров или на Влатко Васиљ.
Тоа е тоа, од што е дебилно и не му оди на прилог најмногу на Филипче, баш него го наоѓаш за PR stunt и му ја рушиш и таа каква таква слика :icon_lol: Ова е Васиљ ствар 10/10.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.631
Screenshot_20200923-141903~2.png
Ете какви статуси вртат по социјалните мрежи овие дена, после мерките не чинат.
Нејсе,сликата е споделена од една госпожа, мажот и е квази пејач, пее по кафани,е сега шо е муабетот, кога излезе вирусот на почеток се отепаа двата од шерување видеа и статуси ќ, спамаа секој ден како треба да се носат маски, седи дома спаси живот, за на крај кога видоја дека нема обештетување за нив од државата, нема свирки, нема свадби одма вирусот не постои, Масони, илуминати к.р се треси.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Како резултат на двојните аршини од страна на власта, за време на полициските часови....Македонското население мете улици и чисти водни канали.
Па кој смртник има да плати 2000 евра за тоа што прекршил полициски час? А за општокорисна работа 3 часа = 20 евра, што значи 400 денари од саат. Кој во Македонија заработува 400 денари од саат? Треба да работиш 2 месеца за да си ја платиш казната.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495

Венко шлем не носи ама маски на отворено и кога си сам, ќе мора да се носат :icon_lol:
Ohoho ako nekoj očekuva političarite da vi nosat kacigi ili maski. Pa baš koga bea restriktivnite merki najstrogi izminatava prolet liderot na najgolemata opoziciska partija bez nikakva zaštita (maska) si bildaše mišići po teretani i si lapaše kremenadli po restorani, nit maski, nit distanca, ni butur. Isto i premierot ko ke go javne čoperot, ni kaciga, ni butur. Pa normalno zakonite se samo za običnite šupci (graDŽanite) !
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Па кој смртник има да плати 2000 евра за тоа што прекршил полициски час? А за општокорисна работа 3 часа = 20 евра, што значи 400 денари од саат. Кој во Македонија заработува 400 денари од саат? Треба да работиш 2 месеца за да си ја платиш казната.
Точно се сложувам.
Друго ме боли......колку процентуално наши луѓе направија прекршување на полициски час? 2-3% еве нека е и 5%.
Се изживуваа врз детето во Кисела Вода што шеташе куче.....и ред други примери
Шипурките сите знаеме што правеа......сега знаеш они што прават кога ја читаат веста? Се газат од смеење и се чуствуваат како горди херои, како газди на државава....впрочем тоа и се.....за жал.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.525
Поени од реакции
34.674
Една од подебилни одлуки...
Има многу недоследности во одлуките. Еве и родителите на малите дечиња...Преполовени се капацитетите на градинките за 50% а се очекува да се вратат на работа. Се воведуваат смени за деца до трето а нема целодневна. Како планираат еден вработен да се организира ако детето му е прваче и оди на школо од 11-13h?Се е половично и не-доосмислено. Имаа повеќе од доволно време да направат посериозна стратегија.
целосно се сложувам,
секој министер си има заменик и по 3,4 советници и дополнителна комисија која ќе ги решава нивните одлуки, еден министер за сите, а сите за никаде,
...тој што е неспособен, несоодветен, скриеномалоумен, мора некој да го советува, тоа е логиката, да не носи погрешни одлуки или воопшто не знае да носи одлуки, па мора да има кој да го советува,
... ете тоа е нашата трагедија, и затоа сите одлуки и стратегии ќе бидат како Итар Пејо приказните,
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Прегледај го приврзокот 267726
Ете какви статуси вртат по социјалните мрежи овие дена, после мерките не чинат.
Нејсе,сликата е споделена од една госпожа, мажот и е квази пејач, пее по кафани,е сега шо е муабетот, кога излезе вирусот на почеток се отепаа двата од шерување видеа и статуси ќ, спамаа секој ден како треба да се носат маски, седи дома спаси живот, за на крај кога видоја дека нема обештетување за нив од државата, нема свирки, нема свадби одма вирусот не постои, Масони, илуминати к.р се треси.
So vakciniranjeto protiv covid19 em ke se čipiraat lugjeto, decata ke stanat autistični, ženite neplodni, mažite isto taka neplodni. Nikako vakciniranje !!!
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Точно се сложувам.
Друго ме боли......колку процентуално наши луѓе направија прекршување на полициски час? 2-3% еве нека е и 5%.
Се изживуваа врз детето во Кисела Вода што шеташе куче.....и ред други примери
Шипурките сите знаеме што правеа......сега знаеш они што прават кога ја читаат веста? Се газат од смеење и се чуствуваат како горди херои, како газди на државава....впрочем тоа и се.....за жал.

Ова не им е џабе направено.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.525
Поени од реакции
34.674
opoziciska partija bez nikakva zaštita (maska) si bildaše mišići po teretani i si lapaše kremenadli po restorani, nit maski, nit distanca, ni butur.
....:pos:...најдите други примери, смешни сте, ја омаловажувате партијата СДСМ што на време беше поим со членството, а не вакви,
да носи маска во теретана отворена специјално само за него кога вежба сам во неа и тоа во затворен објект:lolzz:
аман, кажи поарно не го бива, нема харизма со тоа кило гел во глава, отколку ова да се пишува неколку пати како пост, нема плата а??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom