Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
30 март 2020
Мислења
42
Поени од реакции
140
... специфични тестови не можат толку брзо да се произведат конкретно за овој коронавирус (што сака нека пишува на кутијата) едноставно само се искористени и модифицирани старите тестови од претходните типови на коронавирус САРС и МЕРС, но никако специфични на овој вирус зашто немало време да се пронајде и произведе, догодина може,
Види тие тестови се исти и за Сарс и Мерс и за утврдување било кој друг вирус, дали постои вирална РНА,и тестови кои докажуваат дали постојат анти тела за примерок на одреден вирус.
Така да "специфичнои тестови" за ковид19 освен овие не сум сигурен дека ќе направат.
Освен ако не направат некои тестови со поголема веројатност на точност. Но методот и принципот на утврдување би останал ист.
 
C

CoolIris

Гостин
Па биди благодарна што е така (иако вие сте помалку среќни али нејсе).. замисли контра ситуација.. сите вие што пропагиравте смак света, поснопица, да се ситевте сега со "Ти реков јас" ... или пак да да немавте шанса да речете ти реков јас ради поснопица... ама еве сме, тука сме, живот иде даље. Напијте се по едно скопско , куќа части.
Фала Богу што не сме биле ние во право дечко. Еве, јас ви аплаудирам на вашата способност правилно да ги интетпретирате околностите и да го предвидите исходот. Маестрално!

Лично за мене, секогаш ги искажував моите ставови, врз основа на околностите кои од ден во ден се менуваа, следствено на тоа и моите ставови на темава беа поделени. Многу често, сама на себе си бев контрадикторна. Ама, ниту еднаш не ми била намерата да пропагирам "смак света", туку да подигнам свест на сограѓаните. Ама никад нема да сфатите. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нели додека не добие отпусна листа телото (посмртница), припаѓа на болницата?

И плус, по процедура, ти даваат да бираш погребна компанија и ја чекаш да го однесете телото дали во капела дали дома, не можеш туку така ај ќе го товарам у ѓепек.
Не и припаѓа на болницата, ама без тој документ и без компанија која доставува исто потврда до општината дека е извршен погреб не може да извадат извод на умрените, ама тие и така немаат пензија или којзнае каков имот за наследување, па да им е потребен документ. Исто како што се замараат дали имаат ЛК, извод на родени и други лични документи.

Вчера почина на другар мајка од ова и правевме муабет синоќа и од болницата сами си организираат погреб и со која компанија и само ги известуваат во колку ќе е погребот, а од фамилијата да платат трошоци.
И тие сакаа да ја видат и да ја носат дома и погребаат како во нормална ситуација, ама тоа се процедурите.

Немаат право на избор како со починат на клиника од друга болест, да си изберат компанија и термин.
Може да ти се јават и откако ќе поминат тие 2 часа, нив им јавиле после еден час и се се завршило за 3 саати.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Нoрмaлнo е дa си зaгрижен,пa нa некoј нaчин е нoрмaлнo и дa те фaќa и пaникa пoнекoгaш мoжеби.Не е нoрмaлнo дoдекa другите исплaшени жени пуштaaт мaшинa зa перење,прaвaт ручек,зaчистувaaт пo дoмa,дa висиш нa фoрум,дa предвидувaш сценaријa у oблaст зa кoјa пoимa немaш ни ти,a ни никoј друг.Амa тoa е кoгa си зaкaчен нa држaвнa цицкa,кoј плaтa oд буџет кoј пензијa,цицaј дoпoлнителнo буџетoт сo плaтежни кaртици и oд мoј ддв и јaди гoмнa зa децaтa зaштo у шкoлo не oделе.Тoa штo пoлa нaрoд се дoведе нa рaб нa егзистенцијa некa те бoли тaквoтo зa нив.Амa пa се клaдaм у живoт декa сегa дa земете мaкaрoни дa свaрите,сите пaдaвичaрки ке ги превaрите,ке ви се зaлепaт.Зa нештo пoкoмплицирaнo дa не збoрaм пoдoбрo
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
... па тие што патуваат не сакаат од ќеф да се тестираат, тоа е на државно ниво договорено, како тоа „дополнителна гужва“, сведок сум како една приватна лабораторија токму по барање на таков „иден патник“ го тестирале, му наплатиле и му го дале резултатот и толку!
нит му кажале што е резултатот, нит му рекле некаде да се јави некој да му го види резултатот, преку второ лице ми побара мене помош да му го прочитам резултатот на вибер! ...воопшто не во ред таков однос и таква неконтрола од институциите, човекот да не знае што да прави, ниту државата го знае тоа дека тој има позитивен тест, ниту министерство за здравство ја има таа бројка од тој позитивен тест, дадено така листот нааааа на рака, а човекот си плати поштено!
...прашање дневно колку вакви позитивни тестови се дадени и не се евидентирани?
Грешка си за ова, јас кога се тестирав во Жан Митрев зборам за почетокот на јули и бев позитивен ми се јавија од самата клиника за да ме известат,за 1 час ми се јавија од Државниот Здраствен Инспекторат и на вибер ми го пратија решението за самоизолација , а потоа и од Заводот за здраствена заштита каде инфектолог ми изврши епидемиолошка анкета .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
30 души спонтано дојдоа и сосе кревет го однесоа. Нема врска тоа со крадење, не прашале луѓето, не знаеле
исто коа крадело циганчето пруги , коа го прашале таткото оти, абе дете е шо разбира кило ли е двеста ли е
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
882
Поени од реакции
1.404

neoficijalno novite slucai potiknuvaat od skolite, uciteli nastavnici profesori. sho bi se reklo uste nepocnati go donesoa esenskiot bran. shto bi bilo dokolku trgnat site naskolo? :)

302799-posle-anti-maskerite.jpg

Pozdrav do antimaskerite,



P.S: Mnogu e gnasno od poedini clenovi tuka a i veruam pola drzava, poso pisale na vesti debel bil deckoto, imal epilepsija i jebiga moralo da umre. Kaj gi pustate niz voda site 30-40+ godisni, pa sega normalno bilo da se pocine dokolku imas epilepsija. Ja majkata.
Gledam epten sigurni vo svojata DNK - pa tolku li ne poznavate nitu eden polnicok od vaseto drustvo (dokolku go imate voopsto) ili vo vasata familija, tolku li ste sigurni vo vashata macho vikingshka krv shto tece niz vasite veni o bogovi na zdravjeto i imunitetot.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.146
Поени од реакции
25.577
neoficijalno novite slucai potiknuvaat od skolite, uciteli nastavnici profesori. sho bi se reklo uste nepocnati go donesoa esenskiot bran. shto bi bilo dokolku trgnat site naskolo? :)
Милијарди мртви, нема да ги погребуваме туку ќе ги фрламе во река. :vozbud:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.543
Поени од реакции
34.714
Грешка си за ова, јас кога се тестирав во Жан Митрев зборам за почетокот на јули и бев позитивен ми се јавија од самата клиника за да ме известат,за 1 час ми се јавија од Државниот Здраствен Инспекторат и на вибер ми го пратија решението за самоизолација , а потоа и од Заводот за здраствена заштита каде инфектолог ми изврши епидемиолошка анкета .
... не се сомневам воопшто за тој период дека беше така, почеток на јули, јас велам ЗА СЕГА, овие денови,
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Прегледај го приврзокот 267568

Pozdrav do antimaskerite,

P.S: Mnogu e gnasno od poedini clenovi tuka a i veruam pola drzava, poso pisale na vesti debel bil deckoto, imal epilepsija i jebiga moralo da umre. Kaj gi pustate niz voda site 30-40+ godisni, pa sega normalno bilo da se pocine dokolku imas epilepsija. Ja majkata.
Gledam epten sigurni vo svojata DNK - pa tolku li ne poznavate nitu eden polnicok od vaseto drustvo (dokolku go imate voopsto) ili vo vasata familija, tolku li ste sigurni vo vashata macho vikingshka krv shto tece niz vasite veni o bogovi na zdravjeto i imunitetot.
:pos:
Key Points

Question
What is the association between the daily wear of eyeglasses and susceptibility to coronavirus disease 2019 (COVID-19)?
Findings In this cohort of 276 patients hospitalized with COVID-19 in Suizhou, China, the proportion of daily wearers of eyeglasses was lower than that of the local population (5.8% vs 31.5%).
Meaning These findings suggest that daily wearers of eyeglasses may be less likely to be infected with COVID-19.

 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Сто пати му го реков дома овој муабет, џабе верглаат цело лето со протоколи за училиштата на крај по нецел месец пак ќе ги затворат.
Која е логиката градинките да работат, и децата до трето одделение да одат на настава а тие повозрасните да учат онлајн. Или пушти ги сите онлајн или сите на настава.

Ние немаме кадри и капацитет за отворање на училишта сред пандемија, џабе се малтретираат цело време, пак ќе напрат како со кафичите, прво им го намалија работното време па кога видоја дека не носи никаков резултат скроз ги затворија, со сите одлуки закаснија.

Едно дете да се зарази во паралелка ќе ги стави 20 и кусур деца во изолација, а со тоа и учителката покрај неа и колешки нејзини гарант, нивните семејства и пак јово на ново.
Автоматски споено мислење:

Нашиот многу споменуван доктор Вело Марковски е новиот член на ИК на ВМРО, не сакам да мислам дека сите негови изјави и несогласувања со надлежните за вирусот беа за партиски цели ама по се изгледа така е :)
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.869
Поени од реакции
7.256
... мислењето е мое, не мора да биде и твое и во ваква ситуација е некаде на средина,
Секако дека мислењето си е твое, муабетот беше дека врз основа на твоите мислења, контрадикторен ти е заклучокот, кој исто така е твој (мора да потенцирам дека е твој нели). Како што самата напиша, излегува дека мислењето ти е повеќе на десно, а заклучокот, скроз на лево. Нема средина.

А најјаки ми се овие што се подаваат од страна среќни и задоволни што биле во право дека не се остварило италијанското сценарио.

Да да, среќни сме и ние дечки. Ама муабетов ви е во стилот на " Ти реков јас " ..... Ви импонира тоа што сте во право па онака по 100 пати истото го кажувате, или што?!
И среќни, и во прашалници, како тоа обичен плебс, да даде точна прогноза, а цел систем, да направи таква катастрофална утка. :toe:

Со нешто што е ново за човештвото и непредвидливо, сите имаме право да погрешиме во начинот на кој што ги интерпретираме нештата, дури и најголемите научници го прават тоа.
Ниту е нешто ново, ниту непредвидливо, ниту најголемите научници се согласија со политичките мерки. И да било нешто непредвидливо (а не е, бидејќи не сме почеток на 1900) како може да превземаш мерки на затварање на цело население (не на тие со симптоми), кога е јасно дека таквата мерка, ќе го ослабне имунитетот кај населението, па после ќе имаш многу повеќе заболени и починати...
Затоа и беше лесно да се погоди дека од лето навака се поголем ќе е бројот на заболени, а и нареден период се повеќе ќе има болни.

Одлуките на официјалните лица се базираа на неколку шарлатани со нивните статистички прогнози, кои проектираа дека ќе има милиони мртви, за заразени (со симптоми) да не правиме ни муабет. Едниот шарлатан Нејл Фергусон, си се тргна настрана кога го фатија во швалерај за време на карантин и никому ништо. Тој на СЗО не е ни медицинско лице, докажан криминалец, лајно кој им извршено и сокриено геноцид врз сопствениот народ, ама тоа не важно нели.
@Anon и компанија, му се восхитуваат на гејтс, кој освен што е поставен на чело на монополска корпорација, нема ништо лично постигнато.

Да се обидеме да извлечиме нешто продуктивно од истото, а не да бараме дежурен кривец.
Ти што продуктивно извлече од сето ова ... Еве пак сите сме во очекување на нови карантини, полициски часови, треба ли народ тоа да го дозволи или ...

Како тоа да не бараме дежурен кривец, кога поради нечии проекции, цел свет се врати 100 години назад... но секако за вас на државна цицка тоа е нормално, нема што кривец и одговорност да се бара. Додека ако некој надвор од системот погреши, тогаш барате бесилка.

Многу често, сама на себе си бев контрадикторна.
Ама никад нема да сфатите.
Можеби кога сама на себе нема да си контрадикторна, тогаш ќе успееме да те сфатиме. Секако без навреда, бидејќи штом си свесна и менуваш мислења, тоа е одлично за личниот напредок. (y)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.229
Поени од реакции
78.828
Како тоа да не бараме дежурен кривец, кога поради нечии проекции, цел свет се врати 100 години назад...
Да. Кај нас у маало почнаа со динари од краљевина Југославија да плаќаат и писма преку гаврани да праќаат.
 
C

CoolIris

Гостин
Секако дека мислењето си е твое, муабетот беше дека врз основа на твоите мислења, контрадикторен ти е заклучокот, кој исто така е твој (мора да потенцирам дека е твој нели). Како што самата напиша, излегува дека мислењето ти е повеќе на десно, а заклучокот, скроз на лево. Нема средина.



И среќни, и во прашалници, како тоа обичен плебс, да даде точна прогноза, а цел систем, да направи таква катастрофална утка. :toe:



Ниту е нешто ново, ниту непредвидливо, ниту најголемите научници се согласија со политичките мерки. И да било нешто непредвидливо (а не е, бидејќи не сме почеток на 1900) како може да превземаш мерки на затварање на цело население (не на тие со симптоми), кога е јасно дека таквата мерка, ќе го ослабне имунитетот кај населението, па после ќе имаш многу повеќе заболени и починати...
Затоа и беше лесно да се погоди дека од лето навака се поголем ќе е бројот на заболени, а и нареден период се повеќе ќе има болни.

Одлуките на официјалните лица се базираа на неколку шарлатани со нивните статистички прогнози, кои проектираа дека ќе има милиони мртви, за заразени (со симптоми) да не правиме ни муабет. Едниот шарлатан Нејл Фергусон, си се тргна настрана кога го фатија во швалерај за време на карантин и никому ништо. Тој на СЗО не е ни медицинско лице, докажан криминалец, лајно кој им извршено и сокриено геноцид врз сопствениот народ, ама тоа не важно нели.
@Anon и компанија, му се восхитуваат на гејтс, кој освен што е поставен на чело на монополска корпорација, нема ништо лично постигнато.



Ти што продуктивно извлече од сето ова ... Еве пак сите сме во очекување на нови карантини, полициски часови, треба ли народ тоа да го дозволи или ...

Како тоа да не бараме дежурен кривец, кога поради нечии проекции, цел свет се врати 100 години назад... но секако за вас на државна цицка тоа е нормално, нема што кривец и одговорност да се бара. Додека ако некој надвор од системот погреши, тогаш барате бесилка.





Можеби кога сама на себе нема да си контрадикторна, тогаш ќе успееме да те сфатиме. Секако без навреда, бидејќи штом си свесна и менуваш мислења, тоа е одлично за личниот напредок. (y)
Момчето на 19 години со повеќе знаење и искуство од сите лекари и научници во светот. Ќе го препишам ова на твоите години. :)

Не е поентната дали е опасен или не е опасен, поентата е дека е непредвлив и никој не може да знае како истиот ќе се однесува во мене или во тебе. Имавме најразлични примери. Млади, здрави, без коморбидитети, завршија на инфективно, на респиратор. И стари, хронично болни, кои го поминаа вирусот од нога. И тоа всушност е најголемиот страв кај оние што знаат што е тоа инфективна болест.

Туку друга е политиката кај нас. Лошото владеење и погрешните потези на одговорните во државата направи да ние бидеме поделени во две групи. Уплашени паничари на едната страна и рамнодушни луѓе на другата страна. И сега ваквиот начин на водење на државата влева уште поголема паника и страв во коските на оние од првата група и екстремно погрешна порака испраќа до оние од втората група.

И не, ова не е ништо ново. Впрочем, ние од секогаш сме биле поделени на наши и ваши. Хаотичното однесување на најважните карики во државата направи да бидеме таму каде што сме и такви какви што сме. Ништо ново, со години се трупало. Сето тоа, во пакет со здравствената (не)култура на народот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom