Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
183
Поени од реакции
237
Не треба да ти објаснуваме што и како.....читај и гледај статистика колку "добро" се справија со вирусот
Прво, во Шведска ги бројат умирања со ковид како умирања од ковид. Тоа го узнавме уште во април.

Второ, во Шведска направија хуманитарна катастрофа пренесувајќи ги нивните заболени во старечки домови.


Трето, последиците од карантинизирање по должината на животот и неговиот квалитетот се протегаат со години во иднина, а било каква зрела компарација мора да ги земе во обзир долгорочните ефекти.

А статистиките на Шведска се, и покрај систематскиот помор во старечките домови, се и натаму супериорни во барем некои погледи:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.905
Поени од реакции
16.214
:lolzz::lolzz:
Ама.....ти ги гледаш ли графиците каде што ти е прикажано кумилативен приказ на 1 милион жители.....компаративно споредени со останатите Скандинавски држави.
Гледаш ли до што доведе нивната опуштеност и немање мерки.....па и самиот Тегнел признава.
Вие Муслиманите секогаш сакате тоа што не е вистина да го претворите во вистина.....тоа е ваш синдром.
Ги гледам ги гледам а ти ме читаш јас шо пишам ? Шведска ниту еден ден не затвори ништо, се си беше најнормално. Тргни ги Скандинавските земји настрана, сппреди ги со другите земји каде што имаше строги мерки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Додуша кога ќе размислиме дека законите не важеа за сите подеднакво, подобро да не ослободеа од карантинот, ионака во Чаир натаму не се почитуваше.
Голем дел ги злоупотребуваа и тие дозволите за движење, се групираа по викендици, итн.
Ајде Чаир да го оставиме на страна, ама викендиците бе маме ебаа. Да не мисли некој дека само Чир беше проблемот.
Немој случајно да ги критикуваш муслиманите заради кои рипна за 400% бројката у петте дена после Бајрам, без да убациш нешто за каурите колку и да е ирелевантно.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.905
Поени од реакции
16.214
Ајде Чаир да го оставиме на страна, ама викендиците бе маме ебаа. Да не мисли некој дека само Чир беше проблемот.
Немој случајно да ги критикуваш муслиманите заради кои рипна за 400% бројката у петте дена после Бајрам, без да убациш нешто за каурите колку и да е ирелевантно.
За разлика од некои кои ја бараат само вината кај нив јас ги земам севкупно сите виновници за ширењето на вирусот.
Ако во Скопје се главен фактор Албанците во другите градови имаше кластери баш од тие викендици, во Битола сите кластери беа од кафулиња,крштевки,родендени и слични ствари.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
За разлика од некои кои ја бараат само вината кај нив јас ги земам севкупно сите виновници за ширењето на вирусот.
Ако во Скопје се главен фактор Албанците во другите градови имаше кластери баш од тие викендици, во Битола сите кластери беа од кафулиња,крштевки,родендени и слични ствари.
И од литијата у Струга.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
За разлика од некои кои ја бараат само вината кај нив јас ги земам севкупно сите виновници за ширењето на вирусот.
Ако во Скопје се главен фактор Албанците во другите градови имаше кластери баш од тие викендици, во Битола сите кластери беа од кафулиња,крштевки,родендени и слични ствари.
Немој будали да не правиш сите во здрав разум!
Колку и колкави беа по обем тие кластери во Битола од крштевки, родендени и што знам што........колкави беа КЛАСТЕРИТЕ на ш.иптарите.
На тие кластери во Битола им се стави крај одма по брза постапка -ДА
На ш.иптарските кластери -НЕ .......чекавме сите да се испоразболат (и уште се разболуваат)....имунитет на стадо да изградат.....па да здивнеме малку.
Цела канализација се пролеа од нивните средини.........ја контаминираа цела држава.

Аман доста си ги браниш.....разбирам дека си се твои......ама еднаш да видам од муслиман барем малку реално гледање кон работите кои се потврдени со факти......еднаш муслиман да признае дека неговите ја преплавија државава со корона.......ама тоа никако ни под разно
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
14.905
Поени од реакции
16.214
Немој будали да не правиш сите во здрав разум!
Колкави беа по обем тие кластери во Битола од крштевки, родендени и што знам што........колкави беа КЛАСТЕРИТЕ на ш.иптарите.
На тие кластери во Битола им се стави крај одма -ДА
На ш.иптарските кластери -НЕ .......чекавме сите да се испоразболат....имунитет на стадо да изградат.....па да здивнеме малку.

Аман доста си ги браниш.....разбирам дека си се твои......ама еднаш да видам од муслиман барем малку реално гледање кон работите кои се потврдени со факти
Тебе секој ебан пост тие со Албанците, застрашувачки е колку си опседнат со нив, дури кога кај нас се подзатиши ситуацијата почна и за Албанците во регионот да се замараш.
Мене ме заболе таквата за Албанците да ти кажам.
Само едно да те прашам, не те фаќа малце незгодно да коментираш само за нив додека нашите по дискотеки се гужваа, ни маски ни протоколи ни курци ни палци, пола Македонија замина Албанија на одмор, Охрид беше гунгула секој ден цел Август, игла немаше кај да се фрли на плажа.
И пак ќе ти пишам по стоти пат, дека главен виновник за ширењето е факт дека беа тие, јас во ниту еден пост не ги одбранив нив ама ти од преголема возбуда кога ќе се спомни Албанец не дочитваш се шо пишам

А да и во Битола не се стави крај на кластерите одма, најпресен случај ти е сега новиот кластер, една од заразените е негувателка на градинка која го стави цело одделение во изолација поради нејзината негрижа и си одела на работа додека чекала резултат од тест а имала контакт со заразени од познат кластер.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
А да и во Битола не се стави крај на кластерите одма, најпресен случај ти е сега новиот кластер, една од заразените е негувателка на градинка која го стави цело одделение во изолација поради нејзината негрижа и си одела на работа додека чекала резултат од тест а имала контакт со заразени од познат кластер.
Токму тоа......изолацијата и почитување на истата е ставање на кластер под контрола.....ширењето понатаму запира!
СПОМЕНАТИОТ КЛАСТЕР Е ИЗОЛИРАН!
Премногу е просто и дете од 5-то одделение ќе го научи и разбере ова
Автоматски споено мислење:

Со отварањето на градинките........за жал очекувано
За жал ќе имаме и многу други вакви случаи во иднина доколку власта не се свести што побрзо дека е НЕВОЗМОЖНО да работат градинките и училиштата во време на КОВИД ПАНДЕМИЈА.

Политички ја буткаат работата да се отворат средните училишта.....поради лапање пари......тендери......на сметка на здравјето на децата и нивните семејства.

Еве гледам дури и основно сакаат да отворат со физичко присуство......ненормална работа

Затворен и отворен простор апсолутно не е исто.....потполно друго е во парк или на игралиште на отворено.......сосема друго е во училница и по ходници во затворено.
-------
*едит
Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г)

Процентот на новозаразни е сеуште релативно добар.....денеска 7%
Трагично во денешната црна статистика.........починати се многу........меѓу кои......млади
 
Последно уредено:

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
sto stana rabota deneska pocinati 23 i 29 godisni, 44 godisen... mladi se site

ima li nekoj info za pocinative?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@Coca Cola за 23 годишната претходно имала многу тешки хронични болести, 29 годишната заболување на тероидната жлезда за другите незнам
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
sto stana rabota deneska pocinati 23 i 29 godisni, 44 godisen... mladi se site

ima li nekoj info za pocinative?

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... јас се сомневав дека посебно во последните месеци, нешто не е во ред со нашето здравство, ама денес и ова се случи, што ми се потврди сето тоа,
...преку вибер ми се достави некој тест со молба „да го прочитам“, ОК, велам може дотичниот си бара второ, трето мислење за некои рандом тестирања, но кога видов дека се работи за мислење околу SARS-CoV-2, не ми се веруваше, пациентот поради патување доброволно се тестирал и тој и целата фамилија, по извесен период го добил резултатот и толку, апсолутно ништо не му рекле,

...по препорака ми го прати резултатот по вибер, кој си беше разочарувачки „позитивен“, нит некој му рекол дека е позитивен, нит некој го праша за било што, а најмалку за изолација... си го зеде резултатот и си отишол дома! :facepalm:
...кои протоколи, кои епидемилошки консултации, кој кластер, кое лечење кои препораки, пуштено све во лер!:(
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
... јас се сомневав дека посебно во последните месеци, нешто не е во ред со нашето здравство, ама денес и ова се случи, што ми се потврди сето тоа,
...преку вибер ми се достави некој тест со молба „да го прочитам“, ОК, велам може дотичниот си бара второ, трето мислење за некои рандом тестирања, но кога видов дека се работи за мислење околу SARS-CoV-2, не ми се веруваше, пациентот поради патување доброволно се тестирал и тој и целата фамилија, по извесен период го добил резултатот и толку, апсолутно ништо не му рекле,

...по препорака ми го прати резултатот по вибер, кој си беше разочарувачки „позитивен“, нит некој му рекол дека е позитивен, нит некој го праша за било што, а најмалку за изолација... си го зеде резултатот и си отишол дома! :facepalm:
...кои протоколи, кои епидемилошки консултации, кој кластер, кое лечење кои препораки, пуштено све во лер!:(
Искрено и мене некако не ми држеше вода се ова. Кога почнаа бројките да се над 100 на почетокот мислам дека имаа контрола со кластери со се и тие бројки беа од контактите кои доста верувам беа и без симптоми. Сега овие бројки мислам дека се само оние кои одат да си се тестираат доброволно и толку. Контакти веќе мислам не се следат освен во најблизок круг со оние со кои живееш. Ама не верувам дека е само кај нас ова, мислам дека цел свет тера вака веќе. Па што биде биде. Сите ги критикуваа Шведите демек немаа карантин и што дека? Еве сега сите се така... мислам дека нема крај ова, единствено со вакцинава да се заштитат ризичните категории а за другите што остане. Дека некој ќе успее да седи затворен години и години уште премногу тешко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom