Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
има инфо некој кои се заболениве од Прилеп?
да не се од масовните собири од Калипсо?
 
C

CoolIris

Гостин
Овој одговор неколку пати го имам коментирано.
Позитивен на тест постмортално, умрен во возило на брза помош, сигурна си дека имал бронхопневмонија ??
Починат на неврохирургија после комплицирана втора операција пак имал бронхопневмонија ???
Почината на гинекологија од сепса, пак имала бронхопневмонија ???
Близок на еден од форумот починат од мозочен удар пак имал бронхопневмонија ???
И многу, многу други случаи кои немат блага веза со таа бронхопневмохија се запишани како умрени од корона само поради тоа што биле позитивни.
Сакаш да ти барам од почеток кога објавуваа конкретно како починале да дискутираме или нема потреба, сите по тебе починати до сега се со бронхопневмонија како резултат на корона.
А шо се мачам и јас да дискутирам, ме заболе стојко на крај краева, верувајте си у што сакате, беда најголема се медицинарите, две чисти да се нема, ај некој запатејко ко тенекијата и да разберам, што му се сервира се голта, али струката што е влезена у СФ филм само докажува зошто здравството ни е брука.
Му умрел пациент на операција, корона јебига.
Умрел дома додека да стигне брза помош, корона јебига.
Сега имаат огромно оправдување за својата неспособност, за се е крива корона.
Дечко, ти не дискутираш, ти си дрзок и безобразен. Секоја втора реченица ти е медицинарите се вакви, медицинарите се такви. Контролирај се малку барем, заради малиот број на исклучоци кои монентално воопшто не ги заслужуваат твоите коментари.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Пикса ќе се согласи со ова, он размислува со сопствена глава иако ставил неколку фамилии и животи во опасност, одејќи на планина со температура.
Ти глуп си или што е работа, најди ми мој пост кај сум пишал дека сум бил на планина со температура, ако некогаш си стапнал надвор од асфалт јасно ке ти е дека не е така лесно одење во природа па плус со температура, па плус титов врв... околу останатиот дел од напишаното и сликата треба да знаеш дека таму култура на носење маска е поради загаденоста и во услови кога нема пандемија, мислам дека утре од власта да ти кажат да стоиш на една нога така корона не се фаќа, ке дојдеш тука и ке дуваш балони како некој што стои на две нозе загрозувал живот на цели фамилији... па кога ке ми текне за ракавици каква паника се дизаше, едноставно мизерија.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797


Ок ова е една од најсиромашните нации во свет со ниско IQ, државата се вика Јапонија и они не размислуваат со своја сопствена глава затоа што немаат брилијантни умови како Миленко, Ефтов, Јанко итн, да ги посоветуваат.

Пикса ќе се согласи со ова, он размислува со сопствена глава иако ставил неколку фамилии и животи во опасност, одејќи на планина со температура.
Тоа покажува колку сме примитивни....
Не разбирам.....толку ли е тешко да се почитуваат мерките?
Јас како и сите други, одам на работа, вршам останати обврски низ град, се шетам....едноставно живеам.
Маска носам таму каде што има гужва, односно неможност да се одржи растојание...пр. маркет, институции, на работа кога не сум сам во канцеларија, состанок.....итн.
На отворено не носам маска, каде што има доволно растојание...
По пазари, молови и кафани сега не одам....има време ќе биде и тоа.
Не влегувам во широк круг на луѓе....
Битно ми е моето и здравјето на моето семејство....ама некои сакаат да глумат паметни.

Сите го сакаме стариот начин на живот но се изменија работите...тоа е, мораме го прифатиме новиот начин на живот....сега за сега.
Повеќе ми е тешко што за прв пат во животот сме затворени....како во затвор, не можеме да мрднеме во странство.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Вчера поминав со точак низ плоштад, може да се каже дека треба да се радуваме што има дневно по околу нови 130случаеви во цела земја. Во просек на секои 100 души, дали едвај 1-2јца да носат маски правилно .
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Трагично....починати на 1 милион жители....споредбено ние и нашите соседи
Македонија 221
Србија 60
Бугарија 49
Албанија 44
Грција 19
Прегледај го приврзокот 260256
Чекај бе ние имаме шведскo сценарио, а таму се на 570 умрени на милион.

Сега засега нашава шведска стратегија е дури 2.5 подобра.
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Дечко, ти не дискутираш, ти си дрзок и безобразен. Секоја втора реченица ти е медицинарите се вакви, медицинарите се такви. Контролирај се малку барем, заради малиот број на исклучоци кои монентално воопшто не ги заслужуваат твоите коментари.
Те прашав нешто и чекам одговор конкретен, уопште не сум безобразен, не исправувај криви дрини, одговори конкретно и брани ги тезите што ги застапуваш.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Чекај бе ние имаме шведскo сценарио, а таму се на 570 умрени на милион.

Сега засега нашава шведска стратегија е дури 2.5 подобра.
Шведска пројде 2 пати подобро од нас кога ќе ги земиш во предвид двете битни работи:

- Шведска има дупло повеќе стари луѓе него Македонија во процентуална бројка

- 221 е бројка на 2 милиони жители која кажи речи е преполовена денес

Реков дека без мерки ќе поминевме подобро
 
C

CoolIris

Гостин
Те прашав нешто и чекам одговор конкретен, уопште не сум безобразен, не исправувај криви дрини, одговори конкретно и брани ги тезите што ги застапуваш.
Дечко, никакви криви дрини не исправам, туку кажав дека мене ми е дегутантно, да внуката на починатиот коментира на социјалните мрежи како нејзиниот вујко не починал од корона, туку бил пијаница и имал рак на белите дробови.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
А да прашам нешто, како бе до сега не се најде една снимка, едно видео, аудио или слика од тие што им нудат пари за да ги пишат мртви од корона? У денешно време со инстаграми, тиктокови и слично се снимаат луѓето и кога одат во ВЦ а не пак вакви ствари да не бидат .....
Демек ќе веруваш во тоа видео...

Иначе да споделам работи кои ги дознав за пандемијава кај нас.
Бројката на заразена е далеку поголема ама огромна бројка се лечат дома од доктори приватно. Има индиции дека самите доктори советуваат да седат дома и тие да им ја извршат терапијата надвор од системот, секако приватно, после кога ќе им излезе од контрола тек тогаш одат во болница.
Веќе можеш да купиш негативен или позитивен корона тест, каков што сакаш.
Не знам за вас, ама за мене ова е лесно вероватно.
 
C

CoolIris

Гостин
Иначе да споделам работи кои ги дознав за пандемијава кај нас.
Бројката на заразена е далеку поголема ама огромна бројка се лечат дома од доктори приватно. Има индиции дека самите доктори советуваат да седат дома и тие да им ја извршат терапијата надвор од системот, секако приватно, после кога ќе им излезе од контрола тек тогаш одат во болница.
Добро утро Македонијо :ROFLMAO:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Вчера поминав со точак низ плоштад, може да се каже дека треба да се радуваме што има дневно по околу нови 130случаеви во цела земја. Во просек на секои 100 души, дали едвај 1-2јца да носат маски правилно .
А бе дај не треси, на плоштад си поминал не носеле маски правилно, тоа бил проблемот и било супер што имаме малку заболени.
Кафичине кркљанац без маски на преблиска дистанца, маските на плоштад не ги носеле правилно... па на плоштад не треба ни воопшто да ги носат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom