Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
... јас не правам клинички студии околу вирулентноста на SARS-CoV2 , но држи вода тоа што кај некои научници приметиле во своите клинички студии со ова проблематика,

за истово поопширно напишав во предходните постови за подтип„Л“ и„С“ како двајца инфицирани бразилски пациенти во иста болница со различни подтипови на SARS-CoV2 добиени од нивна посета во различни држави во Европа, со што имале и различен тек на болеста и симптомите кај едниот полесни, кај другиот потешки!

па повели одбери си самиот:




Уште да се овие видеа точни бре бре научници секаде СЗО вака СЗО така не знаат кај терааа го доведоа светот до пропаст докторке.
 
C

CoolIris

Гостин
И Италија затворила граници за граѓани на Република Македонија. Што дочекавме. Високоризични за Италија. :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Јас сум еден од оние кои на форумот мислат дека енма потрева од паника, хистерија и преземените мерки ( забрана за јавни собири, школи и дистанцирање подржувам)... после некое врме се инфицирам и сум позитивен на корона, колку и да размислуваш со мозок искрено кажувам веднаш инстиктивно помислуваш на твоите дома ( барем мене тоа ми се случи), јас буквално работам со таткоми во една канцеларија, секој ден сум со него минимум 7-8 часа, а истиот има здравствени проблеми и свашта во тиј моемнт ти проаѓа во глава, следно ти се јавува епидемиолог и редовна таа процедура, потполно се изолираш од твоите дома ( секако си во изолација од останатиот свет) јадам во моја соба, заеднички користиме само кујна во која што кога влегувам дезинфицирам раце секогаш, во паника се и моите но после 2-3 дена се враќаат во нормала.
На секој се јавив со кој сум бил во контакт и искрено првите два три дена минимум по 2-3 часа на телефон проаѓав бидејќи зворував со луѓето кои биле во контакт си мене, се интересираа ( со право )...но како проаѓа време еве 11 дена без симптом без ништо само дремеш дома, таткоми толку се опушта што доаѓа со мене сака пиво да пиеме заедно, при тоа никогаш во живот пиво немаме испиено заедно, но истиот вртел на заболени што го прелеажале вирусот и од нивни искуство дека е лававо сега е опуштен сто посто ...
Како и да е муабетот ми беше после 11 дена без никакви симптом си затворен и почнува психа да ти работи ( ваљда од причина што дома сум престојувал само за спиење), со две раце потпишувам оовака и да остане, но психа што прави затворен тоа е луда работа, толку пасивен не се сеќавам никогаш да сум бил, се осеќам тотално некорисен како некој паразит, но кога ке размислам добро и од искуство штп имам разговарамо со излечени ( кои биле со минимални тегоби), да не се јавев на матична ова ке продјеше без да знам, луѓето повише ги тепа психа од непознато што е нормално... така да мислам дека доста луѓе ова го прелегуваат на нозе без да осетат и паниката е тотално без везе, ниту пак преносливоста е толку голема колку што се направи паника, имено на 27.06 со другар искачуваме титов врв, со што од куманово до попова шапка и назад бевме во исто авто, јас кога се тестирав на 02.07 и биднав позитивен тој за два три дена се тестираше и беше негативен, така да преносливоста не е така како што се претставува, така да врз основа на се и ако остане како што е ( зашто молам бога), ке излезе на крај дека Вело Марковски иако тука беше плукан и омаловажаван ке испадне тотално во право, пак напоменувам од мое лично искуство, овде на форум што читам имале луѓе со за жал полошо искуство.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
И Италија затворила граници за граѓани на Република Македонија. Што дочекавме. Високоризични за Италија. :)
на 50 заболени на ден, кога 90% од нас не познаваше ниту „пријател на пријател“ заболен - дремевме по дома, полициски часови, полициски викенди...
На 200 заболени на ден, сите имаме по некој што го знаеме што е заболен, Државата ти вика - Безбедно е да се иде да се гласа. Нема никакви мерки освен таа - Носи маска (нема везе што ти е на врат). Работат казина, кафичи, кладилници, кафани, ресторани, хотели... Се работи, сите се опуштија...

Како очекуваш да не сме жариште за Италија? Они поминаа една тура, сигурно нема да пуштаат нација којашто си игра кур (извини на израз) со вирусов. На 200 заболени што ни е се дозволено.
Кујзнае колку заболени имаме што уопште не се ни тестираат.
Ѓубре народ сме, само тоа ќе го кажам. Лице со температура иде на работа и заразува колешка. Нема повеќе да продолжам со муабетот.


како и да е, ние и србите тешко дека ќе видиме „одмор“ и „европа“ годинава...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Скопје 70ти години имаше шака ши птари, на прсти се броеа. Збори ми за "нов етникум" да се згазам од смеење.
Toa e, eдноклеточен организам, колку што самиот постои мисли дека и светот толку постои. И историјата на прсти ја брои затоа што толку му е.

Да не правевте етничко чистење во секоја прилика повеќе ќе беа и во 70тите.
Автоматски споено мислење:

Јас сум еден од оние кои на форумот мислат дека енма потрева од паника, хистерија и преземените мерки ( забрана за јавни собири, школи и дистанцирање подржувам)... после некое врме се инфицирам и сум позитивен на корона, колку и да размислуваш со мозок искрено кажувам веднаш инстиктивно помислуваш на твоите дома ( барем мене тоа ми се случи), јас буквално работам со таткоми во една канцеларија, секој ден сум со него минимум 7-8 часа, а истиот има здравствени проблеми и свашта во тиј моемнт ти проаѓа во глава, следно ти се јавува епидемиолог и редовна таа процедура, потполно се изолираш од твоите дома ( секако си во изолација од останатиот свет) јадам во моја соба, заеднички користиме само кујна во која што кога влегувам дезинфицирам раце секогаш, во паника се и моите но после 2-3 дена се враќаат во нормала.
На секој се јавив со кој сум бил во контакт и искрено првите два три дена минимум по 2-3 часа на телефон проаѓав бидејќи зворував со луѓето кои биле во контакт си мене, се интересираа ( со право )...но како проаѓа време еве 11 дена без симптом без ништо само дремеш дома, таткоми толку се опушта што доаѓа со мене сака пиво да пиеме заедно, при тоа никогаш во живот пиво немаме испиено заедно, но истиот вртел на заболени што го прелеажале вирусот и од нивни искуство дека е лававо сега е опуштен сто посто ...
Како и да е муабетот ми беше после 11 дена без никакви симптом си затворен и почнува психа да ти работи ( ваљда од причина што дома сум престојувал само за спиење), со две раце потпишувам оовака и да остане, но психа што прави затворен тоа е луда работа, толку пасивен не се сеќавам никогаш да сум бил, се осеќам тотално некорисен како некој паразит, но кога ке размислам добро и од искуство штп имам разговарамо со излечени ( кои биле со минимални тегоби), да не се јавев на матична ова ке продјеше без да знам, луѓето повише ги тепа психа од непознато што е нормално... така да мислам дека доста луѓе ова го прелегуваат на нозе без да осетат и паниката е тотално без везе, ниту пак преносливоста е толку голема колку што се направи паника, имено на 27.06 со другар искачуваме титов врв, со што од куманово до попова шапка и назад бевме во исто авто, јас кога се тестирав на 02.07 и биднав позитивен тој за два три дена се тестираше и беше негативен, така да преносливоста не е така како што се претставува, така да врз основа на се и ако остане како што е ( зашто молам бога), ке излезе на крај дека Вело Марковски иако тука беше плукан и омаловажаван ке испадне тотално во право, пак напоменувам од мое лично искуство, овде на форум што читам имале луѓе со за жал полошо искуство.
Ептен глупо е да асимптоматичните да се рачунат како корона заразени.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Скопје 70ти години имаше шака ши птари, на прсти се броеа. Збори ми за "нов етникум" да се згазам од смеење.
,,,sami se davame na tacna,,,dva primeri samounishtuvachki , vesnikot nova Makedonija , den na drzhavnost 8 mi Septemvri , i potpishuvanjeto na site medjunarodni dogovori vo poslednive tri godini,,,dosamounishtuvanjeto seushte ne e zavrsheno , doprva sledi,,,
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Toa e, eдноклеточен организам, колку што самиот постои мисли дека и светот толку постои. И историјата на прсти ја брои затоа што толку му е.

Да не правевте етничко чистење во секоја прилика повеќе ќе беа и во 70тите.
Автоматски споено мислење:


Ептен глупо е да асимптоматичните да се рачунат како корона заразени.
те молам не мешај политика на тема за корона :)

Иначе не збори за Етнички чистења меѓу македонци и албанци. Од 91 ни почнаа нас проблемите. Не заборавај, во турско и ние и вие сте биле против нив. Јас не знам , еве ако знае некој нека каже кога после 1СВ ние и вие се иаме чистено/мразено итн...

Асимптоматичните се рачунаат пошто можат да шират вирус ваљда.
 
Член од
10 декември 2015
Мислења
68
Поени од реакции
205
Јас сум еден од оние кои на форумот мислат дека енма потрева од паника, хистерија и преземените мерки ( забрана за јавни собири, школи и дистанцирање подржувам)... после некое врме се инфицирам и сум позитивен на корона, колку и да размислуваш со мозок искрено кажувам веднаш инстиктивно помислуваш на твоите дома ( барем мене тоа ми се случи), јас буквално работам со таткоми во една канцеларија, секој ден сум со него минимум 7-8 часа, а истиот има здравствени проблеми и свашта во тиј моемнт ти проаѓа во глава, следно ти се јавува епидемиолог и редовна таа процедура, потполно се изолираш од твоите дома ( секако си во изолација од останатиот свет) јадам во моја соба, заеднички користиме само кујна во која што кога влегувам дезинфицирам раце секогаш, во паника се и моите но после 2-3 дена се враќаат во нормала.
На секој се јавив со кој сум бил во контакт и искрено првите два три дена минимум по 2-3 часа на телефон проаѓав бидејќи зворував со луѓето кои биле во контакт си мене, се интересираа ( со право )...но како проаѓа време еве 11 дена без симптом без ништо само дремеш дома, таткоми толку се опушта што доаѓа со мене сака пиво да пиеме заедно, при тоа никогаш во живот пиво немаме испиено заедно, но истиот вртел на заболени што го прелеажале вирусот и од нивни искуство дека е лававо сега е опуштен сто посто ...
Како и да е муабетот ми беше после 11 дена без никакви симптом си затворен и почнува психа да ти работи ( ваљда од причина што дома сум престојувал само за спиење), со две раце потпишувам оовака и да остане, но психа што прави затворен тоа е луда работа, толку пасивен не се сеќавам никогаш да сум бил, се осеќам тотално некорисен како некој паразит, но кога ке размислам добро и од искуство штп имам разговарамо со излечени ( кои биле со минимални тегоби), да не се јавев на матична ова ке продјеше без да знам, луѓето повише ги тепа психа од непознато што е нормално... така да мислам дека доста луѓе ова го прелегуваат на нозе без да осетат и паниката е тотално без везе, ниту пак преносливоста е толку голема колку што се направи паника, имено на 27.06 со другар искачуваме титов врв, со што од куманово до попова шапка и назад бевме во исто авто, јас кога се тестирав на 02.07 и биднав позитивен тој за два три дена се тестираше и беше негативен, така да преносливоста не е така како што се претставува, така да врз основа на се и ако остане како што е ( зашто молам бога), ке излезе на крај дека Вело Марковски иако тука беше плукан и омаловажаван ке испадне тотално во право, пак напоменувам од мое лично искуство, овде на форум што читам имале луѓе со за жал полошо искуство.
Se kaj koronava ti e tombola. Ti i tatko ti ste imale sreka. So lesno da vi bide do kraj , bez promena kon loso.
Dvajca drugari od Milano pocinaa , moi vrsnici , zdravi kako dren. Od moment koga veke demek ozdravuvaa , im se smeni na loso rabotata i na najloso.
Osum drugi drugari po lesno go pominaa , del na kislorod.
Ne se opustajte , kaj sekogo e razlicno i nepredvidliva e koronava , od dobro znae da svrti kon loso , nema pravila. Nie vo Milano se cuvame , na esen sto ke bide ke vidime.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Иначе да не заборавам, за тестирање може да се чека до 5 дена.
маЌедонија ftw

Ама затоа Венко Пилифче вика дека е безбедно. Нема за што да се грижиме. Венко рулз
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Toa e, eдноклеточен организам, колку што самиот постои мисли дека и светот толку постои. И историјата на прсти ја брои затоа што толку му е.

Да не правевте етничко чистење во секоја прилика повеќе ќе беа и во 70тите.
Автоматски споено мислење:


Ептен глупо е да асимптоматичните да се рачунат како корона заразени.
,,,priberi be toa pametot,,,vo 60 esetite voopshto ne se ni spomenuvaa nitu po broj neshto zabelezhitelni Albanci,,,postoeshe samo terminoloshki Tursko maalo , se drugo e koristenje i zloupotreba na momentalnata sostojba,,,
,,,malku oftopik , ne deka Puno kje progleda ili ke se izlechi od kividov , ama aj,,,
 
Член од
10 декември 2015
Мислења
68
Поени од реакции
205
И Италија затворила граници за граѓани на Република Македонија. Што дочекавме. Високоризични за Италија. :)
:( Nie bevme mnogu losi , sega sme max so 200 dnevno a sme 60 milioni. Se cuvame , esen se blizi.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Toa e, eдноклеточен организам, колку што самиот постои мисли дека и светот толку постои. И историјата на прсти ја брои затоа што толку му е.

Да не правевте етничко чистење во секоја прилика повеќе ќе беа и во 70тите.
Автоматски споено мислење:


Ептен глупо е да асимптоматичните да се рачунат како корона заразени.
Интересно глупа теза, што не е невообичаено за тебе. Криво е македонското здравство што е затуцано што не може да го постигне афтершокот од вашето непочитување на институциите и ифтаришуење за инает на цел свет, а истото здравство е сотрено од кратења за на вас да ви се исполнат учкарските фантазии. Ваков заплет не можеш у драма на Шекспир не можеш да сретнеш.
Мислев дека нема да бидам жив и да дочекам како од глава ви се треска она митење доктори, уништување на еден сериозен здравствен систем, кој своевремено беше еден од најдобрите - можеби не по достигнувања на медицина, но во смисла на достапност, капацитет, обученост на персонал - вие тоа со мито и корупција го напраивте куп говна и сега јако ви се треска од глава.
Друга работа е она....абе дај, овој им криеше бомби на учк у нива, дај нека оперира на клиника, има “медицина“ у Призрен завршено....тоа е една посебна димензија.
Вие цело време си го вртите нишанот накај вас самите.....со курчење, со силеџиство, со глумење лажни жртви. Самите барате што може поише ваши неписмењаци да се напикаат у администрација и државава да функционира како Швајцарија - еве го плодот на тоа.
И сега, ако чоек гледа поединечно, ќе си помисли: па ете, шип тарите се обесправени во Србија и со право ја мрзат Србија или шип тарите биле етнички чистени во Македонија и со право ја мрзат Македонија, за после да зумираш на Косово и да видиш дека истиот хаос е и у украдената територија у која се самоуправуваат, да не зборам за Албанија. Може не сте едноклеточни организми, ама дека имате психо-социјални црти на дива орда - тоа од авион се гледа. Можеш лично да ме вреѓаш колку сакаш, ама би ти препорачал да си провериш што зборуваш за да не паѓаш у вакви дилузии и да тресеш глупости.
А за словенската топонимија на цела Албанија у друга прилика ќе збориме и за „новите етникуми“.
Ништо нема да научите ни од оваа лекција....само да си знаеш дека ниту го имате тој прираст што го имавте кога ви требаше, ниту пак имате интерес да управувате со ова што го украдовте. Појма немате шо е држава....не се тоа полиња, планини....тоа е систем, одржливост, институции, правда, место за живеење....шо разбираш ти од тоа...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
Cel balkan e opasen. Tuka mnogu se siri strav za esenski bran , ke vidime
есенски Бран ќе има, ама на сезонски грип и настинки, бидејки со Ковид 19 не функционира ниту примарна медицина, матичните доктори... ковид ќе биде екстра...
затоа Филипче кажува ќе треба вакцини за сезонски грип !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom