Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Да не не снајде Италијанско сценарио....еве ни го, за брзо ќе бидеме над нив.
Вкупно заразени: Македонија 3,733 / Италија 4,013 на 1М жители.
coronavirus-data-explorer(3).png
Зошто сме на црна листа во Италија....оправдано, па водиме 63,36 према 3,31
coronavirus-data-explorer(4).png
Растураме.....вистина Бангладеш бидна....што би рекол Реџепи
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
910
Поени од реакции
589
Да не не снајде Италијанско сценарио....еве ни го, за брзо ќе бидеме над нив.
Вкупно заразени: Македонија 3,733 / Италија 4,013 на 1М жители.
Прегледај го приврзокот 258517
Зошто сме на црна листа во Италија....оправдано, па водиме 63,36 према 3,31
Прегледај го приврзокот 258518
Растураме.....вистина Бангладеш бидна....што би рекол Реџепи
Си блескаме. За некој ден на првиот графикон ќе ги надминеме, нашата крива нагорно е засилена, за разлика од нивната.
***БЛЕСКАМЕ***

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Не чиниме како народ, никој и ништо друго не е виновно. Имам и лични примери кои што ги лажат докторите/епидемиолозите дека не биле во контакт со заразен, а биле, само за да не бидат во самоизолација и продолжуваат да фукционираат и одат на работа редовно. Дебили сме биле и ќе останиме и затоа не очекувам никакво подобрување на ситуацијата, само влошување.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
ради Коронава и Мигрантите ќе не избегават, нема да ги прими баба Мркелка ако идат преку наша маршута, треба преку Блгарија, Романија,... :icon_mrgr:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Znae li nekoj kaj bese edno video, neznam od koj clen postaveno, krivo mi e oti ne go dogledav!?
Stanuva zbor deka koronata bila bakterija, ne e virus, deka vsusnost e truenje na krvta, a se poradi 5 g mrezata.
Neznam ni doktorot kako se vika.
Ako na nekoj mu tekne slucajno da mi pise....plizzzz.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.553
Поени од реакции
7.275
Znae li nekoj kaj bese edno video, neznam od koj clen postaveno, krivo mi e oti ne go dogledav!?
Stanuva zbor deka koronata bila bakterija, ne e virus, deka vsusnost e truenje na krvta, a se poradi 5 g mrezata.
Neznam ni doktorot kako se vika.
Ako na nekoj mu tekne slucajno da mi pise....plizzzz.
Ова скеч на К-15 било или?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.116
Поени од реакции
8.902
Znae li nekoj kaj bese edno video, neznam od koj clen postaveno, krivo mi e oti ne go dogledav!?
Stanuva zbor deka koronata bila bakterija, ne e virus, deka vsusnost e truenje na krvta, a se poradi 5 g mrezata.
Neznam ni doktorot kako se vika.
Ako na nekoj mu tekne slucajno da mi pise....plizzzz.
https://www.magazin.mk/ковид-19-не-е-вирус-италијанците-први-го/?fbclid=IwAR2zkbSaKYVSmwtlTur3sbiv9Jc1bUcxdBS-Lt9Kb_7yo9Sswqxr7oNrqZ8

ova go vidov povrzano na taa tema, sum go otvoril vcera.
ama ne gledam video da ima na linkov.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.248
Поени од реакции
3.173
Не чиниме како народ, никој и ништо друго не е виновно. Имам и лични примери кои што ги лажат докторите/епидемиолозите дека не биле во контакт со заразен, а биле, само за да не бидат во самоизолација и продолжуваат да фукционираат и одат на работа редовно. Дебили сме биле и ќе останиме и затоа не очекувам никакво подобрување на ситуацијата, само влошување.
Сегде се дебили, ама негде се одговара кривично.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
53
Поени од реакции
73
Vcera bese vo mislenjeto na GoranGoks, no ste go izbrisale.
Neznam zosto nekoj ovde sto go ureduva forumov i temava kako god se napekuval ocigledno mi gi brise postovite,najverojatno i ovde nema sloboda,Steta!
Eve go videoto,koe ja otkriva vistinata
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.783
... пет грешки кои комисијата за заразни болести, заедно со ДИК не смееле да ги одредат и прифатат како безбедоносен протокол за гласање на избори време на пандемија со коронавирус, :neetaka:

-прво, гласањето треба задолжително да биде на отворен простор, било училишен двор, било на стадион, било во парк, било на пазар, важно над гласачката кутија и присутните (изборна комисија и гласачи) да биде саде небо и бесконечен чист воздух,

ice_screenshot_20200710-230014.png
-второ, личната карта или пасошот на гласачот треба да биде во проѕирно најлонско кесе за да нема директен контакт на раката од членот од изборната комисија кој ќе ја гледа личната карта (пасошот), оти раката со ракавици на членот за идентификација од изборна комисија во тој ден поминале безброј лични карти од разни раце, тој е заштитен оти носи ракавици, но гласачот не е со вратена и можна „контаминирана лична карта“,

ice_screenshot_20200710-230112.png

ice_screenshot_20200710-230346.png
-трето, линијата до каде треба да застане гласачот џабе е едно метро одалечено од масата на изборната комисија, кога истиот треба да се наведне над списокот за да се потпише што се доближуваат со членот од изборната комисија одговорен за потпис на изборниот список, а гласачот може само да се преврти кон масата, оти ќе гласат луѓе кои не можат да направат толкав распон од нозете и раката до местото за потпис (реконструкцијата како би се гласало се со млади гласачи кои истите одвај се наведнуваат, а не пак постари гласачи или ниски гласачи),

ice_screenshot_20200710-230204.png
- четврто, ако гласачот дојде на гласање со заштитна маска, влегува во објектот, поминува и чека во ходник (доколку има потреба), влегува во просторијата каде се гласа и застанува до членот од изборната комисија за идентификација, гласачот ја тргнува „ за момент“ заштитната маска од своето лице, за да „го видат“ и потоа пак си ја става заштитната маска? :D
мислам ејјј, да се вреѓаме ли сега, да кажеме вулгарни зборови? па со кој памет би симнала маска која цело време ја носам? има смисла тогаш воопшто носењето на заштитната маска? :(

ice_screenshot_20200710-230222.png

ice_screenshot_20200710-230239.png

ice_screenshot_20200710-230255.png

ice_screenshot_20200710-230312.png

кога немаат поверение кој е гласачот, тогаш и ние ќе немаме поверение кои се тие во изборната комисија може се фалс поставени? и тогаш по инерција на нештата ќе побараме и ние идентификација на членот од изборната комисија да видиме дали тој истиот е соодветен одговорен за нашата изборна единица, па нека ја тргне и тој заштитната маска за да видиме дали одговара на ликот на беџот што го носи, нели? :X3:

- петто, како ќе се одреди прегледот и прскањето на палецот, ако гласачот носи ракавици? ќе ги извади, ќе го „светнат“ ќе го испрскат и потоа пак ќе ги стави ракавиците? :facepalm:
или со ножици да го исечеме само палецот од ракавицата и така да ги ставиме на рака со еден „скинат“ палец? :D


и на крај после завршеното гласање, треба да се земе личната карта, ако била завиткана едноставно се фрла најлонот во која беше, а вака без најлон како? под тие ракавици на членот од изборна комисја поминале илјада и повеќе гласачи што ги фатил личните карти, и сега од толку раце таа лична карта така да ја земам и да ја ставам во џеб, ако не е внесена во некој заштитен проѕирен најлон? (n)

секој гласач треба да биде со заштитни средства на себе се дезинфицира и така влегува во стерилна зона со комплет заштитни средства ја врши својата граѓанска должност излегува од просторијата и фрла ракавици, маска и си заминува!
... ДИК гарантира безбедност врз база на протокол од комисија за заразни болести која богами како „мали децИ“ си игра -тури вади заштитни маски, коронавирусот има кочница, па „ќе застане“ или „ќе се умори“ кога ќе ја извадиме маската да не видат дали сме тие, а утре може да тие веќе не сме ние, кој не врти?
... карванот ќе си врви!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
:)
Neznam zosto nekoj ovde sto go ureduva forumov i temava kako god se napekuval ocigledno mi gi brise postovite,najverojatno i ovde nema sloboda,Steta!
Eve go videoto,koe ja otkriva vistinata
Toa e, da.. ti blagodaram mnogu
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.654
Odkoga dozvolija rabota na diskoteki vo drzavata? Eve vo strumica deneska raboti diskoteka i ima nad 300 luge, a svadbi ne se dozvoleni i dr sobiri?

Ili ovaa ne vaze za Zaevi posto diskotekata e nivna hm?
Има и свадби и крштевки и се шо сакаш, еве во Битола пред две недели негде им влезе инспекција на сред свадба, казна заработи само газдата на ресторанот,се работи за ресторан Империјал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom