Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Убаво би било овака извини на израз заболените од Корона што се на форумот ако знаат барем да издвојат некоја случка или период како и кога мислите дека сте се заразиле....Муабетот ми е дали знаете од кого сте се заразиле,дали сте биле во долг респираторен контакт без маски,дали сте биле на отворен или затворен простор итн итн...Барем малце подетално да знаеме...Не за друго поентата ми е зошто овака од заболените како тебе и некој член друг кој максимално се чуваат и на крај пак го фаќаат вирусот.Дали е супер пренослив ако веќе си имал некаков контакт со заразен.Зошто има многу случаи што и брачни партнери или мајка со дете да испаднат дека едниот е позитивен а другиот негативен.

Не знам кој горе имаше пишано епидемиологот го прашал само за контакти со кој комуницирал повеќе од 15 мин и тоа на затворен простор?Дали тоа значи дека контактите кој се прават надвор и се сведуваат на здраво или обичен муабет од 2 или 3 минути се да се каже безопасни иако нели никад не си 100 посто сигурен.Премногу прашалници има кога станува збор за пренесувањето на заразата од еден на друг.
Да е супер пренослив не би се согласил, бидејќи претходно ѝ имам пишано, мајка ми беше позитивна, а дома кога не тестираа после 10 дена од нејзиниот позитивен тест, сите бевме негативни(јас, брат ми, татко ми и баба која живее на друг спрат, па и не е имала воопшто контакт тие денови мислам). Тоа што сите бевме негативни ми беше чудно, затоа мислам дека не толку лесно се пренесува. Али сепак, фала му на бога се помина во ред и мајка ми оздраве, еве сега чека резултати дали има креирано доволно антитела за да донира крвна плазма.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Дали при симптоми матичниот ве прегледува? Сопругот со симптоми од сабота, во понеделник е контактираме телефонски матичната, испратен во лабораторија, вредности што отстапуваат од нормалното се високо CRP, 53,47, лимфоцитите 0,178, еозинофили 0,001 и неутрофили 0,751. Матичната му рекла дека според резултатите не се работи за ковид, но поради покаченото CRP, му препиша сумамед и му закажа тестирање за наредниот ден. Со првата испиена таблета се почувствува подобро, температурата се нормализира, болката во грлото се намали. Но следниот ден температурата пак се враќа, само што сега е под 38. Резултатите уште ги чекаме, матичната контактираме повторно, му рекла дека ќе ги чека резултатите. Она што ме плаши е да не закачи пневмонија, до оглед што до денес шести ден е до симптоми, а воопшто не е направена аускултација на бели дробови. Каде да се обратиме за преглед, додека да стигнат резултатите?
 
C

CoolIris

Гостин
Дали при симптоми матичниот ве прегледува? Сопругот со симптоми од сабота, во понеделник е контактираме телефонски матичната, испратен во лабораторија, вредности што отстапуваат од нормалното се високо CRP, 53,47, лимфоцитите 0,178, еозинофили 0,001 и неутрофили 0,751. Матичната му рекла дека според резултатите не се работи за ковид, но поради покаченото CRP, му препиша сумамед и му закажа тестирање за наредниот ден. Со првата испиена таблета се почувствува подобро, температурата се нормализира, болката во грлото се намали. Но следниот ден температурата пак се враќа, само што сега е под 38. Резултатите уште ги чекаме, матичната контактираме повторно, му рекла дека ќе ги чека резултатите. Она што ме плаши е да не закачи пневмонија, до оглед што до денес шести ден е до симптоми, а воопшто не е направена аускултација на бели дробови. Каде да се обратиме за преглед, додека да стигнат резултатите?
Покриен е со терапија, не се секирај. Почекајте ги резултатите.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.859
Поени од реакции
7.548
Овие СДСМ не се токму со мозокот. Да чекаш гужви за една картичка од 300 денари купување домашни производи. Корона побрзо ќе добиеш од ова.

Ни за бројче не може да се дојде на ред. Толку ли не можеа тоа да го направат поедноставно?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.888
Овие СДСМ не се токму со мозокот. Да чекаш гужви за една картичка од 300 денари купување домашни производи. Корона побрзо ќе добиеш од ова.

Ни за бројче не може да се дојде на ред. Толку ли не можеа тоа да го направат поедноставно?
Не се само СДСМ.Имаш 2 милиони нетокму
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.539
Овие СДСМ не се токму со мозокот. Да чекаш гужви за една картичка од 300 денари купување домашни производи.

Ни за бројче не може да се дојде на ред. Толку ли не можеа тоа да го направат поедноставно?
Kakva e taa karticka so 300 den?
Mnogu zavisi vo koja banka ke ti bide kartickata, na pr.tutunska banka gi praka na domasna adresa.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Вчера вечер пред стемнување искочив со цел да се прошетам малце до средно Водно, да издишам мозок....живеам во Аеродром и како што седнав во кола, поминувам покрај Бисер некое митингче, стигнувам на семафорите кај Мајчин дом, исто некое митингче....групирани. Возам нагоре од Кочо Рацин према средно Водно, огромна гужва. Стигнав горе.....немаше паркинг место ниту на долниот ниту на горниот паркинг. На клупите, по тревите, насекаде огромни групирања од сите возрасти без никакви мерки за заштита....како да не владее пандемија. Искрено се разочарав од сликата што ја видов, очекував дека во тоа време ќе има две-три коли само зошто беше 19:30-20 часот.....ја свртив колата и назад дома. Кафичите зјаат празни, банкротираат....битно на Водно масовни групирања.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.579
Поени од реакции
81.144
Јас ја земав картичката од Макпетрол, немаше ни луѓе а не пак гужви, додека на Бит Пазар е Корона Парти... зависи како ќе ви се трефне среќата
 
B

Beginner

Гостин
Од утре е задолжителен ПЦР тест за влез во Македонија

е па њама веќе така лесно шопинг тури у Сити Мол, Џамбо, Систина, ЖанМитрев... чакам да слушнам како реагирал Османи ??
Добро е ова ама требало и Албанците да ги стават на листата и кај нив бројките се лоши.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.888
Од утре е задолжителен ПЦР тест за влез во Македонија

е па њама веќе така лесно шопинг тури у Сити Мол, Џамбо, Систина, ЖанМитрев... чакам да слушнам како реагирал Османи ??
Полека бе,тие прво имаат испринтано бланко негативни тестови само името да си го впишат тие што влагаат,па после ја вовеле мерката.Абе вие навистина мислите дека со шконовите на крај ке излеземе?Пола се со фалц пасоши вие за тестови мочани на лист хартија сте се фатиле
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Добро е ова ама требало и Албанците да ги стават на листата и кај нив бројките се лоши.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
прашањето е сега дали ќе циркулират непречено со купени фалц негативни тестови или нашите приватњаци ќе отворат пункт во Косово ??
 
B

Beginner

Гостин
прашањето е сега дали ќе циркулират непречено со купени фалц негативни тестови или нашите приватњаци ќе отворат пункт во Косово ??
Имав да прочитано и за ова дека купувале фалш тестови за 50 евра ама незнам не се сигурно толку ретардирани да дават пари за тоа за да гласат овде :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Имав да прочитано и за ова дека купувале фалш тестови за 50 евра ама незнам не се сигурно толку ретардирани да дават пари за тоа за да гласат овде :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Со нив никогаш не си на чисто...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom