Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
Не знам, грешна претстава имаш за луѓето што се сериозни на темава.
Нормално си функционирам. Откако се тргнаа мерките, скоро секој ден сум излезен навечер (90% на отворено, ама сум бил неколку пати и до ресторан или кафулињава), а на работа одиме преку еден ден, другите од дома. Четири пати бев надвор од Скопје на викенд, се возев и со воз :D Тоа не ме спречува да се пазам колку можам, но и да бидам свесен дека секаде може да се заразам. И уште понормално, да бидам загрижрн ако се заболам, особено што имам родители пензионери, со дополнителни ризични болести.
Не се пресмевам на болеста, затоа што имам познаници со починати роднини, како и познаници кои ја прележаа со најразлични симптоми. Дел од овие што го дрват на темава, барем ги знаеме дека се поим за антисоцијала. И јас на нивно место, со мал број на контакти и седење дома, воопшто не би бил загрижен за вирусот.
Нема никаква поента и причина таквите да тераат мајтап со дечкото кој си има мака и е под стрес чекајќи резултати.
Па тие што се заразени, не праеле ништо поразлично од тебе. Немој да мислиш дека лижеле ист сладолед или се плукале во уста. Едноставно се социјализирале, а се изназборевте дека народот не знаел да мие раце и затоа се испозаразил.
Да не ме сватиш погрешно, тоа што го праиш ти го праат сите останати. Ја не знам човек што не излегол периодов, сепак сме социјални суштества. Само по целото паметување на темава, човек би очекувал дека поише ќе се придржуваш до мерките.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
Наградно прашање-Пронајдете 1 (една) жена на сликава. Наградата е пакет Скопско или Даб по избор.
Ова го имам видено само на протести против Асад во Сирија од страна на опозиционата Ал Каеда.
Резулуцијата е многу лоша, иначе ќе испиев едно скопско.
 
  • Хаха
Reactions: A__

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.267
Поени од реакции
78.909
Резулуцијата е многу лоша, иначе ќе испиев едно скопско.
ќе испиеш и после ќе те гледаме на јутјуб, коа ќе те киднапираат
немој, харам е алкохол
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.267
Поени од реакции
78.909
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Здраво дечки,

Не знам дали е најсоодветна тема бидеќи прекинав да читам вести по форумов за Коронава(што не значи и дека престанав да верувам дека постои,нели). Нвм, денес се разбудив утрово со чудно чувство,вртоглавица итн. Пиев Бруфен, се вратив у нормала, излегов еден круг низ град и се вратив. Ме фати попладневна дремка околу 45 минути и кога станав имав 38.5 температура проследена со вибрации у стомакот(одма ме фати дијареја). Од тогаш(5 саатот) до сеа(6:30) отидов уште 3 пати у вц. Не сакам да паничам, веднаш се јавив на матичната, она ми рече демек почекај 1-2 дена па ако не ти се симне температурата тогаш ќе правиме тест. Прашањето ми е, дали некој од вас имал симптоми слични на горенаведените? Болки у градите неам, исто неам и отежнато дишење, чувствувам мало скокотање,ама мислам дека тоа ми е повеќе резултат на плацебо-то шо ми се дешава. Иначе последнава недела(од понеденикот), само синоќа бев кратко излезен во ресторан и петокот во кафиќ (помалце од саат време се задржав и на двете место имено), цела работна недела возев точак сам или сам пешачев, ги почитувам мерките на заштита, редовно носам маска и мијам/дезинфицирам раце, и на работа и кога шетам со друштво во град (најчесто не повеќе од 2-3 другари), доаѓам од Кавадарци кај шо нема некој кластер и бројот на заразени е доста мал(сум немал контакт со ниту еден од нив, ниту директен, ниту индиректен). Поздрав
Водата е нечиста кога ќе заврне, ми се има и мене дешава и стомак да ме боли порано. Сега кога гледам најава за дожд или купувам вода од 6 литри или полнам 2-3 дена пред најавата за дожд и ставам во фрижидер
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558

дал да плачам ил се смеам:vozbud:

Како што оди работава и сексот ќе биде забранет.
Кое лудило владее во светов или некој сака да го полуди светов???
овие од светскава здравств.орг.се заебаваат дефинитивно со народов, менуваат мислења на секоја недела...сега не дезинфицираме кваки, штекери, пластики, сега ни велат пуштајте клими, отварајте прозори, луфтирајте дома.....Слепци водат слепци..барем да направат ко на Самоиловата восјка, на секој 100 војник едно око да му остават за да гледа.....А вака, никој ништо не гледа пред себе...сите у бунар, сите...

FB_IMG_1589805817372.jpg
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.702
Поени од реакции
22.065
Резулуцијата е многу лоша, иначе ќе испиев едно скопско.
За тебе и без резолуцију давам не пиво него ручак, едан увијач намотан такој да крцка сс сланину, сакаш у Корнер, сакаш у Жмару, сакаш у Кобру, ја би сакаја Корнер. Не бој се, не га слушај Берика, куде каура никога нема да те тражив, нема да те упецав твои как шо са га упецаја Зијадина кд е пијал пиво и извадили га на социјалне мреже.

А пуно, зашто ти не напишеш едну књигу за твоју битку за шиптaрлука? Ќе га крстиш (или сунетиш) De Apologia Shqipërisë. Плато(н) и Пуно(н) вие сте тија двоје, нема треќога. Па кд ќе урадиш едну промоцију у дом на културу Адем Јашари у Лојане, па кд ќе ти дојду ја да ми потпишеш едан примерак, па кд ќе пишеш на прву страну:

Për një kaurin shkavel slavomaqedonas,

Me shumë jorespektuar,

Afrim Punoi

Па кд по рамкован ќе морав да те ставив академик у СМАНУ, тамо до Луан Старова раме до раме, па кд ќе излезе Алита сс наредбу улица у Кумановë да носив твое име. И тој не било коју него Треќу Македонску Ударну да се вика Африм Пуној, а кауре и у Делчево куде нема ќоравога шиптaра има да те учев још у основну школо. Овакој само се мучиш на форум, за ситно. Сануј велико радниче.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Луѓе аман те, и пред корона имаше вируси, настинки, сега испаѓа да прдни некој и одма тест одам да правам, олабајте тро. :)
Знам дека владее паника кај сите ама не можи малце си подкашлал, температура си кренал 38 и одма да паничиш дека корона имаш фатено, можи е прехлада, некој стомачен вирус.
Ние дома пред две недели бевме сите болни, прво децата па после тоа ние префативме, се јавивме кај матичната ни рече некој вирус е, за неколку дена помина.
Ако е вака сега, можам да замислам на есен кога ќе почнат со сезонски грип и настинки има тепачки да биди на клиники за да се тестираат :)

Шо мажи ќе бевте значи, кај ја укинаја војската кај се запустија :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.176
Поени од реакции
17.974
Ееееее @kano и @пунтер ебиветри едни, Мелбурн 6 недели во карантин :pos:

Кој гомна ги јадевте за овде ...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
bas ce prosetam posle rabota. da vidam dali zabrana/pravila stvarno postojat vo svedska,
ili e na nivo na poseriozna preporak :D
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Мелбурн 6 недели во карантин :pos:
Не би сакал да изигравам нечиј адвокат, сепак мора да признаеш дека Австралија до сега се справува далеку подобро со вирусов, има 10 пати помалку заразени и 40 пати помалку починати пер капита споредено со Македонија.

1594126709595.png
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Не знам на кај Стокхолм како е, не сум била натаму ама во Сконе во повеќето градови по локали и пред короната масите си беа уредно наместени, а не како кај нас една на една. :)
Автоматски споено мислење:

Не би сакал да изигравам нечиј адвокат, сепак мора да признаеш дека Австралија до сега се справува далеку подобро со вирусов, има 10 пати помалку заразени и 40 пати помалку починати пер капита споредено со Македонија.

Прегледај го приврзокот 258182
Не пер капита туку ќе ги заминиме и со вкупната бројка на починати и заразени :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Нема смисла два дена по ред да имаме помалце од 100 :(

Нови 120 заболени со Ковид-19, починаа 5 пациенти


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-63, Куманово-4, Дебар-6, Штип-4, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-6, Велес-2, Битола-1, Охрид-4, Гостивар-12, Свети Николе-1 и Кичево -1.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 125 оздравени лица од: Скопје-82, Штип-1, Тетово-30, Струга-2, Битола-2, Гостивар-2, Кочани-4, Пехчево-1, Ресен-1.

Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово и двајца пациенти од Тетово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 65 години. Во ГОБ „8 септември“ почината е пациентка на возраст од 46 години кај која присуството на вирусот е докажано постмортем.
Во болницата во Козле е почината пациентка на возраст од 85 години. Во Тетово се починати две лица вон болнички услови на возраст 78 и 76, кај едниот од починатите ковид 19 е дијагностициран постмортем.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7244, бројката на оздравени пациенти е 3324, на починати е 351, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3569.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom