Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Нема логика да сега бројките одат надолу, нема рестрикции, нема мерки, никој не почитува растојание, ретко кој носи маска, има групирања на секој чекор и животот го тераме како да не постои грипот.

Ама вие си знаете, големи сте.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нема логика да сега бројките одат надолу, нема рестрикции, нема мерки, никој не почитува растојание, ретко кој носи маска, има групирања на секој чекор и животот го тераме како да не постои грипот.

Ама вие си знаете, големи сте.
Ili plemenskite zaednici pocnaa da se plasat i da se testiraat... Namaleni se brojkite vo Skopje..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.683
Нема логика да сега бројките одат надолу, нема рестрикции, нема мерки, никој не почитува растојание, ретко кој носи маска, има групирања на секој чекор и животот го тераме како да не постои грипот.

Ама вие си знаете, големи сте.
Во голема мерка бројките зависат од однесувањето на племенската орлевска заедница, така што сега реисот им вика дека постои болеста и веројатно поприбрано се однесуваат, кажуваат контакти и одат на лекар.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Имаше во Шпанија еден ваков доктор го имав постирано тука, исто вака јавно ги критикуваше надлежните и властите, најгласен беше на социјалните мрежи, истите статуси буквално, како биле оставени сами по себе на ризик, немаат доволно заштитна опрема, и оп во текот на пандемијата на крај испадна дека направил проневера од неколку илјади евра, пари донирани за заштита од ковид.:)
Да не ме сфатите погрешно не го напаѓам човекот, и баш добро што јавно си ги искажува своите ставови без влакна на јазикот ама ме потсети ептен на тој докторот :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ваљда нема да ме оставиш така да умрам? Ваљда ќе проработи човечното во тебе, ќе се потрудиш нешто да испадне o_O .

Да се допрецизирам и јас.
Ако еден кардиолог така се однесува, дали тоа значи дека и сите други кардиолози така се однесуваат?
Ако имаш здрави заби за сунгераста пита, нема проблем.

Што ќе работи кардиологот кога сите термини се откажани? Да го испратат на неврологија, ама и таму термините се откажани. Претпоставувам дека е ослободен од работните обврски.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Се океј тоа, ама типчево е досаден ко пролив човече, се што постира е во некоја заповедна форма. Работи ли нешто или само куца статуси.
Го избрале правиот момент да протестираат, после 4 месеци неработа. Keep up the good work:)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Се океј тоа, ама типчево е досаден ко пролив човече, се што постира е во некоја заповедна форма. Работи ли нешто или само куца статуси.
Немој така, сепак е он еким и нормално е ние тука да се подмочуваме на тоа што он кажува дека 24 саата работи за нашето здравје. Ти знаеш ли која штета би било ако баш он се напизди и отиде во Германија.... кај што нема да има телефон за да тртомуди по цел ден, ама сепак, ние од такво нешто нема да се повратиме никогаш.
 
B

Beginner

Гостин
https://kajgana.com/eu-utre-gi-otvora-granicite-za-15-zemji-megu-niv-ne-e-makedonija
И официјално до 14 јули не не прима никој од ЕУ. Нека гледат да ги намалуваат бројките па ако треба и да скријат некои не е проблем :D Ама нема да им одговара ако ни ги отворат од 15 Јули сите баш за изборите ќе им избегат.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Секој барем еднаш се изгорел штом се фатил во костец со побратимот Бафра. Тој ти е еквивалент на ѕидот во дневната.
Имаше еден член на темава, на кратко се појави и ја имаше таа несреќа да се фати во костец со него.
Овој му објаснува за функцијата на вирусите, начинот на кој што делуваат во човечкиот организам, врзување со клетка, процесите кои што се одвиваат внатре, геном...како се шират и.т.н. Му вика јас сум се школовал за овие работи, не се толку едноставни...
И доаѓа Бафра во негов стил и му вели: Абе ти можда си учел, си се образувал за тоа ама чекај сега јас да ти објаснам некои работи...

Еве дел од тој сизифовски труд на членот @Vucjak неговата дон Кихотовска борба:
Ти освен критики, критики, кукање, цимолење ништо друго немаш напишано, дежурен критичар. Ко некоја жена си.
Во тој постот каде ме опишуваш, сам си постави прашања ЗАШТО да спасиме, БЕЗ да дадеш одговор како, дали е воопшто возможно да ги спасиш и КОЈА Е ЦЕНАТА за тоа.
Ама како што те знаат, само долги постови полни само со критики и жалопојки, некое мислење како, што, зашто, никогаш немаш напишано. Обожаваш други (сдс-дпне, политичари, здравство) да обвинуваш за очајната состојба во која сме, ама немој случајно некој предлог. Плачипи*ка ги викаме таквите.

Врска муабетот со образованиот Вучјак (за разлика од тебе) можеш и мојот нареден пост да го споделиш па некој може ќе одговори, зашто теорија во пракса не функционира:
Еве дај објасни тогаш како го сфаќаш овој пример:
The Story of Masha and Dasha | Rosetta Chiropractic
The twins differing health patterns presented a mystery. Why did one become ill with a childhood disease, like measles for example, while the other did not? The measles “bug” was in both of their bodies, in their collective bloodstream; so why didn’t both get the measles?
Ти секако нема ни да сфатиш.

Доктори од цел свет, со долгогодишно искуство и пристап до секакви ресурси кажуваат не ни е сеуште целосно јасен човечкиот имунитетен систем, ама битно вие од Вики.. сте ербап.
Јас од 2010 читам за човечкото тело и што .... што е битно колку години и колку страни прочитани, кога резултати се битни. Ич К не ми чуе дал си учел 10 години или прочитал 2000 страни, ако во пракса немаш резултати или поткрепено објаснување. Кога прашуваат за доктори, прашуваат колку животи спасиле, а не колку време и што учеле.

А Емка кутрата, до вчера едно верглаше, за после да го спомнува стресот како причинител бр.1 за дисбаланс и да ја воспева важноста на исхраната. Битно нешто сфатила и применува, тоа што сака да биде дел од групата комичари, личен избор, не земам за зло. Емке имаш копче игнор, не си го мачи мозокот да ме читаш, а демократијава (каква таква) за брзо време ќе ја снема од нашите животи.

Реалноста е дека цело време следите препораки од системот, од друга страна не пропуштате да го критикувате и се поголем % на заболени. Пишувате до детали, 30 год. како не ебава системот, ама богохулие ако не веруваш во системот. Исти како религиозните фанатици, со кои се исмејувате.
Секој со свој памет, ама осеќам следен бран пак ќе почнете да офкате, со тоа што, тогаш бројките на заболени и починати ќе се на ваша страна. Како што кажа докторката од Куманово, за вирусот единствено што е потврдено, е дека нема правила. Наука без правила, сигурно дава позитивни резултатите. Седете дома, носете маски насекаде, бидете под стрес,чекајте ја вакцината, т.е. правете се она што ви носи позитивни резултати.

Тролејбусот проба со таа религиозната видеото да се исмејува, а после да кажува дека до ова дереџе сме поради 30годишно катастрофално управување, ама морало да се верува на препораките и мерките на тој корумпиран систем. Или иако пцуете по тоа што носат вакцини со сомнително потекло, што во нив има делови од човечки абортирани фетуси, без доказ дека е запазен начинот на кој се транспортираат, без да прават анализи дали детето има некое жариште, гајле ви е, нека ги примаат, ама ние што одбиваме такво нешто да примиме, сме биле глупите. Лудило.

За тие што ги интересираат бројки, другите слободно прескокнете:

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Ти освен критики, критики, кукање, цимолење ништо друго немаш напишано, дежурен критичар. Ко некоја жена си.
Во тој постот каде ме опишуваш, сам си постави прашања ЗАШТО да спасиме, БЕЗ да дадеш одговор како, дали е воопшто возможно да ги спасиш и КОЈА Е ЦЕНАТА за тоа.
Ама како што те знаат, само долги постови полни само со критики и жалопојки, некое мислење како, што, зашто, никогаш немаш напишано. Обожаваш други (сдс-дпне, политичари, здравство) да обвинуваш за очајната состојба во која сме, ама немој случајно некој предлог. Плачипи*ка ги викаме таквите.

Врска муабетот со образованиот Вучјак (за разлика од тебе) можеш и мојот нареден пост да го споделиш па некој може ќе одговори, зашто теорија во пракса не функционира:


Ти секако нема ни да сфатиш.

Доктори од цел свет, со долгогодишно искуство и пристап до секакви ресурси кажуваат не ни е сеуште целосно јасен човечкиот имунитетен систем, ама битно вие од Вики.. сте ербап.
Јас од 2010 читам за човечкото тело и што .... што е битно колку години и колку страни прочитани, кога резултати се битни. Ич К не ми чуе дал си учел 10 години или прочитал 2000 страни, ако во пракса немаш резултати или поткрепено објаснување. Кога прашуваат за доктори, прашуваат колку животи спасиле, а не колку време и што учеле.

А Емка кутрата, до вчера едно верглаше, за после да го спомнува стресот како причинител бр.1 за дисбаланс и да ја воспева важноста на исхраната. Битно нешто сфатила и применува, тоа што сака да биде дел од групата комичари, личен избор, не земам за зло. Емке имаш копче игнор, не си го мачи мозокот да ме читаш, а демократијава (каква таква) за брзо време ќе ја снема од нашите животи.

Реалноста е дека цело време следите препораки од системот, од друга страна не пропуштате да го критикувате и се поголем % на заболени. Пишувате до детали, 30 год. како не ебава системот, ама богохулие ако не веруваш во системот. Исти како религиозните фанатици, со кои се исмејувате.
Секој со свој памет, ама осеќам следен бран пак ќе почнете да офкате, со тоа што, тогаш бројките на заболени и починати ќе се на ваша страна. Како што кажа докторката од Куманово, за вирусот единствено што е потврдено, е дека нема правила. Наука без правила, сигурно дава позитивни резултатите. Седете дома, носете маски насекаде, бидете под стрес,чекајте ја вакцината, т.е. правете се она што ви носи позитивни резултати.

Тролејбусот проба со таа религиозната видеото да се исмејува, а после да кажува дека до ова дереџе сме поради 30годишно катастрофално управување, ама морало да се верува на препораките и мерките на тој корумпиран систем. Или иако пцуете по тоа што носат вакцини со сомнително потекло, што во нив има делови од човечки абортирани фетуси, без доказ дека е запазен начинот на кој се транспортираат, без да прават анализи дали детето има некое жариште, гајле ви е, нека ги примаат, ама ние што одбиваме такво нешто да примиме, сме биле глупите. Лудило.

За тие што ги интересираат бројки, другите слободно прескокнете:

Кажа Бафра и на крај постираше тотално манипулативни линкови што ги постираше @gigovit :D

Добро, твоето око соколово, кое со ренгенски зраци може да продри секаде, не ти покажа на тоталната манипулација со факти на тие веб страни што ги постира?

Мислам знаењето за медицина на гиговит е како да студирал на Европски кај Проф. д-р Бојо Андрески, ама ти си бе барем читано дете, не си дозволувај да рушиш 'реноме' сo вакви информации.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Кажа Бафра и на крај постираше тотално манипулативни линкови што ги постираше @gigovit :D

Добро, твоето око соколово, кое со ренгенски зраци може да продри секаде, не ти покажа на тоталната манипулација со факти на тие веб страни што ги постира?

Мислам знаењето за медицина на гиговит е како да студирал на Европски кај Проф. д-р Бојо Андрески, ама ти си бе барем читано дете, не си дозволувај да рушиш 'реноме' сo вакви информации.
Знам бе и Фаучи кај што има напишано смртност помала од таа прогнозите е фаличен податок. Кажав втор бран, бројките ќе се на ваша страна.
Ти пиј си тамуфлуто и немаш гајле штом почна со потврда дека човечкиот капитал е најбитен за една држава ;). Битно ми е нешто да поднаучиш, после можеме полесно да направиме подобро општество. Само можно е ти да не сакаш такво, штом на Шведска и се изнамоча.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom