Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
14.725
Еден познаник, Македонец- муслиман, ми вика, немало више корона.
А океј дечко, онака.
Ми вика, мајка му бил лекарка и му рекла дека сите сме ја прележале и дека немаме гајле.
Он не се пазел и идел по гости стално периодов, пошто нели празник им е, а ете, не се заразил. Значи ја прележал уште одамна. Имун е. Имал пријателка која била позитивна, али сите они у друштво испаднале негативни, пошто нели, го прележале више и имуни се.

Му реков ОКеј, само одбиј од мене.
Ova odamna go znam i kažuvam, i zatoa ,, na vremeto,, kazuvav za odredeni regioni koi se mnogu opasni po karakter, po običai ...po odnesuvanje, razmisluvanje....
No ako predvreme kazis nekoja rabota...ke si fatis zakani za ban

Edinstveniot pocinat od Kicevo e Bajram...a ne e ni albanec ni rom...
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Абе кај ќе одите, седете убо е, имате ваучери, живејте. Нина, нашата модерна Мариа Антоанета на вас гладни луѓенца ви подели ваучери. Сите колективно да си ја одиграме улогата во еден чин, на 15 да излеземе и да го одбериме нашиот племенски старешина, па после тоа сите можеме да си пикнеме два прста в газ и да го играме жикиното, чекајќи го новиот бран на есен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
сите држави делат ваучери, ништо посебно
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Абе кај ќе одите, седете убо е, имате ваучери, живејте. Нина, нашата модерна Мариа Антоанета на вас гладни луѓенца ви подели ваучери. Сите колективно да си ја одиграме улогата во еден чин, на 15 да излеземе и да го одбериме нашиот племенски старешина, па после тоа сите можеме да си пикнеме два прста в газ и да го играме жикиното, чекајќи го новиот бран на есен.
Ама признај, сеуште имаш надеж, дека ќе дојдат политичари, кои нема да ја злоупотребат моќта на системот.

Тоа со 2та прста го користеле и за проверка на простатата, а Боки13 би кажал дека и убо ќе ни дојде :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Ама признај, сеуште имаш надеж, дека ќе дојдат политичари, кои нема да ја злоупотребат моќта на системот.

Тоа со 2та прста го користеле и за проверка на простатата, а Боки13 би кажал дека и убо ќе ни дојде :icon_lol:
а шо ти е тебе излезот?
тоа е, ќе ги мењаме дур не се испонаша саглам некој од нив
што друго моеш да направиш?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
а шо ти е тебе излезот?
тоа е, ќе ги мењаме дур не се испонаша саглам некој од нив
што друго моеш да направиш?
Бафра ти е поборник на она што се нарекува социјален дарвинизам, преживување на најспособните во општеството, природна селекција, и истите постулати сака да ги наметне и како решение за кризата со вирусот. Тој во суштина ти е прагматичен лик кој што вели, тие што се предодредени да умрат, слабите и болните, нека умрат сега, што е важно дали тоа ќе биде за година-две, тие секако се товар за општеството и зошто истото да страда под мерки за изолација, карантини, економиите да колабираат, владите да се позајмуваат и да фрлаат пари за социјални трансфери...зошто толку регулативи кога може да пуштиме по вода неколку болежливи старци, се да оставиме на законите на природната селекција да си го направат своето...
Затоа тој по потреба се претвора и во вирусолог, епидемиолог, имунолог, праи тешки милиони на берза, експерт е за политички системи...еве знае и колку прсти треба в газ да се пикнат и дека на Боки 13 би му се допаднало, што е пак крајно сомнителна изјава.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
14.725
Бајрам
а не е ни Абанец, а ни Ром

празник да не е?
турчин/торбеш/македонски муслиман.....

попладнево на фб самата објави дека е позитивна мајка му на Антонио Милошоски, а тој бил дома во Кичево на 22-ри месецов, т.е. пред 4 дена

не му бега карантин од 14 дена во најмала рака
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
... понатаму треба вие да да ја земете ситуацијата во ваша рака, све што е направено за него не е соодветно според тоа што опиша, тоа не е лечење ниту терапија доклолку предходно не се направат лабораториски испитувања, и преглед од невролог и што е најважно компјутерска томографија (КТ) која често се применува за утврдување на крварење во мозокот или евентуално тумор на мозокот, односно да му се направи и магнентна резонанса со што ќе се постави дијагноза па ќе се почне со лечење, оти од каде знаат тие што е последицата , што ако има крварење во мозокот ако не се оперира животот му е во ризик, а тој дома ќе прима инфузија ( би требало р-р manitol, piracetam) дадена таму со некои витамински препарати од обична домашна посета на брза помош? :facepalm:
=================
bev kaj zetmi.
Nekoj raboti izbrzano gi napisav,ne ja znaev ni jas pravata-tocnata sostojba na nastanite.
Otkako mu se slosilo na rabota go odnele na Urgenten (toa izgleda e drzavna bolnica.) so brza pomos,tamu mu zele krv i potoa verojatno posle dobienite rezultati vednas go odnele doma,kolku vreme bil tamu neznam(no takov slucaj verojatno e za tamu e ne za doma)
Sekako kerkamu prasala STO MU E, dobila odgovor BAKTERII VO KRFTA... a denes i rekle nisto ne mu e KORONA E.
-----
JAS sto vidov. covekot lezi,nepodvizen ne stanal cela nok i cel den.Ne zbori. Ispoten e, nemat klima a se vo niska kuka-soba kade site zidovi se nadvoresni bez izolacija,vnatre Tem. golema.
Doktorite sigurno si ja znaat rabotata,ne e toa nie sto mislevme,kako ke bide ponatamu tie znaat,sega e so infuzija i verojatno nekoj lekovi ima vnatre.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Некој наназад имаше прашано како е на граници, другарка моја денес со кола тргнаа за Берлин, засега немаат никаков проблем, ни кај Србите ни кај Маџарите, ни тест, ни температура им измериле, апсолутно ништо, најнормално поминаа како и претходно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.796
bev kaj zetmi.
Nekoj raboti izbrzano gi napisav,ne ja znaev ni jas pravata-tocnata sostojba na nastanite.
Otkako mu se slosilo na rabota go odnele na Urgenten (toa izgleda e drzavna bolnica.) so brza pomos,tamu mu zele krv i potoa verojatno posle dobienite rezultati vednas go odnele doma,kolku vreme bil tamu neznam(no takov slucaj verojatno e za tamu e ne za doma)Sekako kerkamu prasala STO MU E, dobila odgovor BAKTERII VO KRFTA... a denes i rekle nisto ne mu e KORONA E.
----JAS sto vidov. covekot lezi,nepodvizen ne stanal cela nok i cel den.Ne zbori. Ispoten e, nemat klima a se vo niska kuka-soba kade site zidovi se nadvoresni bez izolacija,vnatre Tem. golema.
Doktorite sigurno si ja znaat rabotata,ne e toa nie sto mislevme,kako ke bide ponatamu tie znaat,sega e so infuzija i verojatno nekoj lekovi ima vnatre.
... аман не е тоа одговор за состојбата, тоа не е дијагноза „бактерија во крв“, а човекот неподвижен, вие треба да знаете све - дијагноза, што лекови прима, какви резултати има (фотокопија), не знам зошто не одите во приватна клиника барем да му направат преглед, мислење ...парите ќе дојдат, човечкиот живот е поважен, што сака нека има како бактерија - неподвижен цела ноќ и да не зборува не е на арно, но вие си знаете....јас ви дадов совет!
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Така значи....никој не не сака. И по 1ви јули....остануваме дома.
Шупот на Европа, запалена прашума.
Тоа од што сме премногу транспарентни.....што Србите, Босанците реално бољи се од нас....не верувам.....ама битно нас СЗО не тапшаат по рамо.....најтранспарентни сме од сите на Балкан.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
а шо ти е тебе излезот?
тоа е, ќе ги мењаме дур не се испонаша саглам некој од нив
што друго моеш да направиш?
Јасно де, како што милијарди луѓе се надеваат илјадници години дека Господ ќе дојде, ќе удри со десницата и сите проблеми ќе им ги реши.

А ко за почеток да им се одземе моќта да носат секакви одлуки, закони и регулациии...

@Joe Dalton остај ме мене за што сум, ти кажи за себе... до кога само критики и надеж ...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
признај си бе
од литијата во Струга - нула кластери
од ифтарските вечери - сите кластери

Нели е крајно време да признаете која религија е исправна и дека треба да се вратите на вашите исконски корени?

Тоа е затоа што нашата религија е исправна, а вашата не е. Немој ни случајно некој да помислил дека од литијата има нула кластери затоа што е единечен настан, кој се случи еднаш, затоа што е всушност пола саат шетање на отворено. А ифтарските вечери беа повеќе настани на кои седат блиску еден до друг, по саат време, 50-100 луѓе, секој ден.
Значи не е ради тоа, туку е ради тоа што нашата религија е поисправна.

Да беше обратно, си го сечам на парчиња, ако Албанците не размислуаа вака. Штавише, имаме наши кои мислат така.
Нема исправна религија, џабе проповедаш тука, а ти си од тие вашите кои мисли така.
Некој не ги следил препораките, некој не го спроведувал законот, вината треба да се бара на повеќе адреси.

И не верувам дека здравството ни е преоптеретено, верувам дека имаме неспособно здравство.
Сум слушал муабети дека самите доктори ширеа лажни теории дека овие денови не треба да се дојде на болница затоа што ќе ги убијат со инекции.
Значи на некому кој верува на задгробен живот не треба да му се замерува ако верува во вакви теории.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Нема исправна религија, џабе проповедаш тука, а ти си од тие вашите кои мисли така.
Нормално дека сметам оти мојата религија е исправна, инаку не би бил нејзин член. Исто и другите ваљда мислат.
Сепак, ни на крај памет не ми е да негирам физика и природни закони, кога е во прашање вирусов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom