Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

S

ski

Гостин
А ти вака како експерт на научното поле креирање вакцини знаеш дека тоа е средно тешка работа и веќе требаше да ја имаме?
Мутат нешто, ај ти. Чекаат изглеа Бил Гејтс да ја направи.
А ти си адвокат на СЗО?
СЗО не алармираа на време иако имаа информации уште декември 2019 дека во кина се шири вирус кој ги напага белите дробови е лесно се шири.
Вакцини пробуваат да направат фармацевтски компании исто финансираат приватни лица мегу кои и Гејтс како што и самата напиша.
Најде кого да браниш у ситуацијава,СЗОништо немаат направено,нула.

edit:
Ти вака ко адвокат на СЗО дај мало просветли не на шо ги трошат твоиве од СЗО купоине пари?
Глеам претходнава година буџетот им бил 4 500 000 000 долари.
 
Последно уредено од модератор:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Утре Тамара пее во Интермецо, има да биде нов кластер :D
Гнидава сосила да сака да се бламира низ животов некаде ќе згреши, па ќе пропушти.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Очекувајте нов мега кластер деновиве. Железница
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Имале состанок без маски,диркторот албанец од Сарај бил заразен.
За нив маска е научна фантастика.....уствари нивниот епидемиолог Реџепи го прогласи ковид за мртов уште од 24 мај
Него и наши луге таму работат......
Го сеат вирусов насекаде
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Го слушав преска овој од СЗО гостинот и збореше за асимптоматските случаи и овие со симптоми и укажа на една работа дека за излечен се смета пациент со поминати 10 дена од развивање на симптомите ако случајно не може да се направат контролни тестови ради недостиг на тестови итн итн.Е како тогаш имаме луѓе во болница по 3 и повеќе недели а уште болни?Некако не ми е јасно.
 
S

ski

Гостин
Го слушав преска овој од СЗО гостинот и збореше за асимптоматските случаи и овие со симптоми и укажа на една работа дека за излечен се смета пациент со поминати 10 дена од развивање на симптомите ако случајно не може да се направат контролни тестови ради недостиг на тестови итн итн.Е како тогаш имаме луѓе во болница по 3 и повеќе недели а уште болни?Некако не ми е јасно.
Поради последици од вирусот,може веке е прележан кај пациенти но направил беља на повеке органи како бели дробови,срце итн и потребно е интензивно лекување.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.641
„Добредојдовте иселеници. Родното место ве чека. Сега можете да си дојдете дома без тестови и 14-дневна изолација, благодарение на нашиот придонес во здравствените политики на владата. Јас како член на Комисијата за заразни болести и другите членови помогнавме да се отворат границите и луѓето да се движат слободно без протоколите препорачани од СЗО. Зошто да не, дојдете дома за Албанец премиер“, вели Зибери.


Класичен пример за ,,Соживотот го плаќаме со живот" :kafence: Како сакате вртете ја оваа изјава, така е... а овцата Куранија Пировска може само кур да ми бричи
Тоа што Венко и компанија го премолчуваат и релативизираат, овој си го кажа јавно. Не дека не знаевме ние зошто донесуваат такви одлуки, во случајов оваа за отворање на граници без тестови и изолација баш сега пред избори, ама сепак.

Патем, овој Зибери не е ни член на Комисијата за заразни болести. :D
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Поради последици од вирусот,може веке е прележан кај пациенти но направил беља на повеке органи како бели дробови,срце итн и потребно е интензивно лекување.
Значи они веќе после 10 дена од тестирање позитивен би излегле негативни значи вирусот веќе не е во пациентот и е убиен и пациент се лекува од последиците кој самиот вирус ги направил во организмот....
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
Очекувајте нов мега кластер деновиве. Железница
Широк поим македонски железници. 3000 и кусур вработени на цела територија каде има железница. Најголема концентрација на вработени има на две места, дирекција на мж инфраструктура и дирекција на мж транспорт. Што се однесува до мене сите вработени од тие две места слободно можат у карантин. При тоа железничкиот сообраќај воопшто нема да биде во застој. Таму се тие партиски лепачи на плакати од типот нишај врата земај плата како што е и тој од Сарај.
 
S

ski

Гостин
Значи они веќе после 10 дена од тестирање позитивен би излегле негативни значи вирусот веќе не е во пациентот и е убиен и пациент се лекува од последиците кој самиот вирус ги направил во организмот....
Има примери луге и до 30 дена се позитивни на ковид19 нема стрикно правило зависи до организмот/имуниот систем.
Најверојатно мислеле да кажат за повекето случаи од инфицираните трае толку 10 дена.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Широк поим македонски железници. 3000 и кусур вработени на цела територија каде има железница. Најголема концентрација на вработени има на две места, дирекција на мж инфраструктура и дирекција на мж транспорт. Што се однесува до мене сите вработени од тие две места слободно можат у карантин. При тоа железничкиот сообраќај воопшто нема да биде во застој. Таму се тие партиски лепачи на плакати од типот нишај врата земај плата како што е и тој од Сарај.
Дирекција
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
nesto za naseto zdravstvo (od prva raka)
Na covekot mu se slosilo na rabota pred nekolku saati deneska,dobil po izgleda onaka po naski kazano UDAR..mozocen udar.
Tamu viknale brza pomos - ili takva ekipa i tie go donele doma i mu postavile ifuzija.(neli trebalo da go odnesat pravo na intenzivna nekade vo bolnica)
Sega e doma celosno nepodvizen i go izgubi govorot-ne zbori. Ke dovagale sekoj den po ednas da mu davat terapija.
Ke vidime od utre kakva ke bide sostojbata.
----------------
Dali vaka trebalo da postapat,vaka li bilo porano vo slicni situacii,imalo li drugu resenia.
Se raboti za blizok rodnina na vozrast od 40 gdoini.Rabotata mu bese preku ulica od GB 8 septemvri.
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Значи не лупетам.
У дирекција имаат забрана да кажувааѕ дека директорот бил заболен.Сите што биле у контак со него продолжуваат да работат.А гадот шиптсрски недела одел со температура на работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom