Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Да бидејки ти и другите па со овде замарања за економија па економија како другите да не мислат на тоа само вие. И што постигнавте што цело време вие 10-15 членови се жалите по темите како економијата пропаѓа? Зошто не се собравте да протестирате пред влада и стварно не направивте нешто туку овде се исто па исто. Дали @Bafra да напишеше уште 100 пати дека заради круна19 економијата е умрена магично ќе воскреснеше и ќе се вратеше на старо? И да ти ако си алкохоличар твој проблем.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Абе дете ти велеше да се гледа позитивно на ситуацијата, дека 2-3 месеци ќе одморите од пиење. Не го измислив или кажав јас ова.
И против кој да протестирам ? Да останеа без работа твоите кои ти дават пари секој ден, ќе те видев дали ќе брчеше дека замараме за економијата. Ко ќе земат тато и мама редовно плата не е ич проблем дека на некое дете во рандом семејство родителите останале без работа и сега се чудат како да преживеат. Можи магично ќе му се појават нив пари за живот сега а ?
И шо постигна ти со седењето дома (иако со гла гарантирам дека немаш седено дома и дека се имате собирано другарите без да ги почитувате мерките) ? Го победивте вирусот ? Измисливте вакцина ?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Во Март не се знаеше ништо за вирусот, ни колкава е смртноста од истиот, ни како се пренесува, апсолутно ништо.
Во таква ситуација се знае што се прави, се затвара све додека не се смири ситуацијата и додека се направи план за справување со вирусот.
Нашите гледаа како во Италија и Шпанија излегува ситуацијата од колосек и познавајќи си го народот мораа така да интервенираат.
Се знаеше.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.537
Ама што е денес сменето, споредено со март? Како во март беше полошо од денес, по кој здравствен критериум?
Imaat pogolema kontrola sega otkolku vo Mart, koga imase otvoreni granici, luge slobodno se setaa idea i se vrakaat od zemji i oblasti koi veke vazea za zarista na virusov, duri i onaa caca labavo si se vrati od Italija i odese na rabota, lugeto togas seuste ne go sfakaa ova seriozno, ne se zamaraa ednostavno i vladeese edna situacija u koja ne se znaese koj jade koj pie.
Vo toj kontekst nestata se smeneti, a zaboleni seuste ima, i ke ima, na krajot sve zavisi od nas, a u toj kontekst cisto sumjam deka ke izdrzime podolg period vaka, mal milion primeri prosvedocivme po mediumive a i ja licno pred nekoj den u sitimol isto kade poveke od jasno e deka blage veze nemame od drzenje do preporakite, uste ebana maska ne znaat luge kako da nosat, kaj da ja fakaat i slicno. Nedrzenje do preporaki = rast na zaboleni = otvaranje prostor povtorno za novi restrikcii.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не е тачен Караџоски со овој говор....Особено пред две недели Р- факторот ни беше под 1...сега овој се фали дека била 1.1 и тоа било супер...Или касно им дошле пациентите пред да умрат а заборава дека луѓе молеа да се тестираат а не ги примаа....Бруки срамота...Какво тешење сами на себе.Катастрофа

И најдоброто е што ги знаат сите кластери а секој ден се повеќе болни...И да почитување на мерките а народ не ги ебе ни два посто.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Се слагам. Пак ќе кажам, не е тоа проблем на Комисија за заразни болести него на МВР и „владата“.
Не може припадници на МВР да се плашат да легитимираат или пак да шетаат на литургија. Не може градоначалник да се извинува затоа што некој бил приведен за време на полициски час :)
Ја не мислам дека е проблем со МВР, кога мнозинството од граѓаните се спротиставуваат на мерките. . На почеток потврлија кога имаа подршка при тие неколку масивни собири ама сега толку им се ресурсите.
Требаше таа комисијата да си ги знае лимитите до кај може да идат, и колку време може да тера ова. Не е само да ги глеаш работите од лекарски аспект.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.150
Поени од реакции
25.592
Imaat pogolema kontrola sega otkolku vo Mart, koga imase otvoreni granici, luge slobodno se setaa idea i se vrakaat od zemji i oblasti koi veke vazea za zarista na virusov, duri i onaa caca labavo si se vrati od Italija i odese na rabota, lugeto togas seuste ne go sfakaa ova seriozno, ne se zamaraa ednostavno i vladeese edna situacija u koja ne se znaese koj jade koj pie.
Vo toj kontekst nestata se smeneti, a zaboleni seuste ima, i ke ima, na krajot sve zavisi od nas, a u toj kontekst cisto sumjam deka ke izdrzime podolg period vaka, mal milion primeri prosvedocivme po mediumive a i ja licno pred nekoj den u sitimol isto kade poveke od jasno e deka blage veze nemame od drzenje do preporakite, uste ebana maska ne znaat luge kako da nosat, kaj da ja fakaat i slicno. Nedrzenje do preporaki = rast na zaboleni = otvaranje prostor povtorno za novi restrikcii.
Јас сум скептичен дека мерките за дистанца и превентива ќе функционираат. Ама откако ги видоа економските последици од рестрикциите, мислам дека и можноста за ново враќање на рестрикции во оваа форма е невозможно.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
Најголемата причина за ова олабавување се изборите. Штета, реално можевме да постигнеме резултати ко Црна Гора и Словенија, али тоа е, колективно добро е за будали и нема мене друг да ми кажува што е добро за мене.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ја не мислам дека е проблем со МВР, кога мнозинството од граѓаните се спротиставуваат на мерките. . На почеток потврлија кога имаа подршка при тие неколку масивни собири ама сега толку им се ресурсите.
Требаше таа комисијата да си ги знае лимитите до кај може да идат, и колку време може да тера ова. Не е само да ги глеаш работите од лекарски аспект.
Брат, лекарите си гледаат здравство, МВР гледа ред и мир, не може да е обратно :)

Чиј проблем е што (константно) играат фудбал за време на полициски час на Пластичарска и мој другар во 11 навечер ќе кренел некој лингур на хауба пошто не сакал да се тргне од улица у тек на утакмица?
 
B

Beginner

Гостин
Абе дете ти велеше да се гледа позитивно на ситуацијата, дека 2-3 месеци ќе одморите од пиење. Не го измислив или кажав јас ова.
И против кој да протестирам ? Да останеа без работа твоите кои ти дават пари секој ден, ќе те видев дали ќе брчеше дека замараме за економијата. Ко ќе земат тато и мама редовно плата не е ич проблем дека на некое дете во рандом семејство родителите останале без работа и сега се чудат како да преживеат. Можи магично ќе му се појават нив пари за живот сега а ?
И шо постигна ти со седењето дома (иако со гла гарантирам дека немаш седено дома и дека се имате собирано другарите без да ги почитувате мерките) ? Го победивте вирусот ? Измисливте вакцина ?
Постот за гледање позитивно на ситуацијата беше заебанција и одговор за членот Aleksandar. Од каде знаеш дали некој од моите останале без работа кога мене ме отпуштија 3 недели по пандемијата. Па никаде не се пожалив и на никој оти и многу други луѓе што им беше повеќе потребна останаа без работа. Верувам постигнав повеќе од овие што се жалат за мерките заради економијата а истите не ги почитуваат. Да не ги почитував немаше на почетокот на Април кога одев во маркет со маска луѓето да ме гледаат чудно за сега истите тие сите да ги носат. Единствена мерка што сум ја прекршил е тоа за повеќе од 2 да не се собираат. Во случајот ние бевме 5. Ама еве најди некој што ја нема прекршено ова за групирање повеќе од 2ца.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
884
Поени од реакции
1.407

Zasega 100 od 100 predviduvanje. Vakvo predviduvanje sum nemal u najdobrite denovi na sportska a bogami i na rulet!

Sagata prodolzuva, samo najumnite ke se spasat.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Брат, лекарите си гледаат здравство, МВР гледа ред и мир, не може да е обратно :)

Чиј проблем е што (константно) играат фудбал за време на полициски час на Пластичарска и мој другар во 11 навечер ќе кренел некој лингур на хауба пошто не сакал да се тргне од улица у тек на утакмица?
Да ама мерките ги воведува комисијата за заразни, не ги прашува мвр дали воопшто имаат капацитет да ги спроведат. Едноставно си го гледаат нивниот дел од работата и ништо друго не ги интересира. Тука имаш работа со маса народ, не со 100 пациенти. Требаше да имаат осет до кај може да го тераат ова.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Колку дебилизиран народ сме тоа
Шо се знаеше :unsure:
Се знаеше и за смртоноста и за вирулентноста и кои мерки беа потребни за спречување на ширењето и да не се оптовари здравствениот капацитет, тоа прво го објасни Вело Марковски па потоаа и други странски инфектолози, побарај и погледни го првото интервјуто на Вело на Алфа што беше се ке ти е јасно...

Него колку дебилизиран народ сме што незнае да размислува со своја глава тоа е чудо, прво што исерат овие од владата народот го голта, а богами и тука на форумот, па имаше маубети демек ако не сме почитувале мерки ке сме испоумреле (факт не почитувавме не испоумревме), на шведска ке им се деси помор ( факт не им се деси), белорусија авторитаризам опет помор ( факт исто како шведска), па за маски уште се чудам на паметот на тие што ги носат, доаѓаат луѓе од странство кажуваат дека таму е лабаво онака со прошетки во парк и што ја знам овде не убедуваа деека се различен менталитет па ради тоа... и милион други глупости ке ти најдам, за да сега при исти резултати и околности како пред два месеци ги укинуваат мерките и тоа го прогласуваат како победа над вирусот и сега гледам теелевизија им честитаат на граѓаните ради дисциплината и свеста, едностано поједе ме туѓи срам.

Инаку да се навратам на Вело, истиот кажа мерките како забрана за јавани собири, затварање на училиштата и одружување на дистанца и хигиена беа сосема доволни, додека се останато е непортебно и претерано, сега од оваа дистанца испаѓа дека стварно човекот бил во право, а истиот својот став го засноваше на направените студии од кина за смртноста и вирулетноста на вирусот, али јебига неема кој да слуша и да уклучи мозак. Што би рекол еден мој другар, да излезат на тв и да кажат стојте на една нога неможете вирус да закачите ке стојат на една нога дебиливе.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135

Zasega 100 od 100 predviduvanje. Vakvo predviduvanje sum nemal u najdobrite denovi na sportska a bogami i na rulet!

Sagata prodolzuva, samo najumnite ke se spasat.
28maj se otvaraat resotrani ti vikas 1juli kakvo predviduvanje kakvi bakraci
 

Kajgana Shop

На врв Bottom