Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Слабо пратиш вести. Вирусот исчезнува само кога има избори
Јас пишувам за тој што е заинтересиран да си размисли, со тебе се разбравме треба што побрзо се да се отвори и најпаметно нешто беше што прво ги отворија кладилниците :D
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
17 позитивни од 460 тестирани

During the last 24 hours out of a total of 460 tests performed in our country, 17 have tested positive for Covid-19.

The Institute of Public Health has registered 16 Covid-19 healers in the last 24 hours.

Не е лошо.


 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.638
17 позитивни од 460 тестирани

During the last 24 hours out of a total of 460 tests performed in our country, 17 have tested positive for Covid-19.

The Institute of Public Health has registered 16 Covid-19 healers in the last 24 hours.

Не е лошо.


За кај е ова бре
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Eве вака прво ќе го опишам мојот случај. - Како можам јас со мојата работа да издржам нон стоп со маска покрај фурна од 8 квадрати, 2 метри висока со четири реда и со температура од 240°C???

Ај да го видам некој друг на таква работа дали ќе носи маска???
Јак си ти.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Имаш линк дека е од Алсатм, за Норт Македонија, за да не биди на албански, го преведвам на Англиски...чекор пред нас се секогаш.
17 нови, за жал 2 починати и 16 оздравени од 460 тестови.

Не знам дали во овие тестови спаѓа и скринингот за градинкиве?
Мислам дека треба посебно да ги даваат тие резултати али ништо не ме чуди се заедно да иде кај нас.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Па од наравот на нашиот некултурен народ, кој не е доволно свесен дека треба сам да се изолира и социјално да се дистанцира, верува дека вирусот не постои и се е заговор на Кина, Америка и Русија. Народот кој наместо да се изолира, си продолжува со дружбите, по дома или во парк, небитно.
Џабе не споредувате со другите држави. Ние сме неколку години поназад, а владата познавајќи го својот народ перфектно, беше приморана да ги превземи мерките такви какви што беа.
И успеавме, колку толку ставивме контрола над болеста, но не е сеуште готово. Посебно не со по 29 болни на ден од смешен број на тестови направени на дневно ниво. Џабе толку издржавме, за на крај се да упропастиме.
Ама оти не ми одговори на ниедно од прашањата? :)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Eве вака прво ќе го опишам мојот случај. - Како можам јас со мојата работа да издржам нон стоп со маска покрај фурна од 8 квадрати, 2 метри висока со четири реда и со температура од 240°C???

Ај да го видам некој друг на таква работа дали ќе носи маска???
денес турив маска, 1 саат ја носев,многу непријатно.
Свака част на медицинарите
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Мерките не се почитуваат, утрово отидов до маркет и тоа рано беше, двајца носеа маски само на устата, едниот од нив поткашлуваше, други двајца беа без маски.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Мерките не се почитуваат, утрово отидов до маркет и тоа рано беше, двајца носеа маски само на устата, едниот од нив поткашлуваше, други двајца беа без маски.
добро утро, 90% посто ги носиме маските така , од страв да не не казнат а не поради заштита.

Деновиве по пазари, маркети, продавници сегде е така, а ќе биде уше полошо со жештиниве кои идат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.808
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Сум за животот да продолжи, сум за разлабавување на мерките, но тогаш кога ќе има простор за тоа.
А кога ќе биде тоа тогаш? По месец, два, пет... година дена?
Филипче, во кој се крстиме сите, рече дечки фурајте на избори океј е.
Океј е или не е океј?

Имаш повеќе прашања, еден два погрешни заклучоци пошто ниту те анализирав ниту имам нешто лично против тебе, туку те цитирав заради ставовите кои ги браниш, не на лична основа.

Од моб сум, ваљда до вечер ќе ти одговорам поопширно од лаптоп кога ќе се уклучам ама впечатокот ми е ист како на Кико т.е. дека ги одбегна дел од прашањата кои ти ги поставив.

Убаво попладне и кулијана малце. Еве денес од скоро 500 тестирани само 17 беа позитивни?
Тоа е океј. :)))
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Во врска со тезата дека вирусов ќе изчезни во летните денови, заради топлото време, се думав кај има сега во моментов топло време како кај нас во лето и ми текна на Аризона. Температурата во април таму е од 16 - 30 C степени и прилично суво, значи лоши услови за вирусов.

Аризона има 12.000 болни со 600 и кусурот умерни и не запира епидемијата, така да се сомневам дека ќе запри вирусов во лето.

Освен ако не мутура во доволно безопасна верзија како што вели Ана Глигиќ, мислам дека не е во право дека ќе го снема вирусот заради топлото време.
Како знаеш дека немало да има 100 000 ако времето било ~13 C?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Овде и маска да носиш во нечие присуство те гледаат попреку, па уште два метра растојание да држиш ти е исто ко мајка да си му опцул.

Него тие се тие двојни аршини, во потесна фамилија имам роднина со симтоми на рак, во Скопје никој не сакаше да ја прими на преглед, а ваму од витално значење да ти биле изборите. После за предизборни цели ќе се носат заклучоци дека здравствениот систем ефикасно ја сузбил пандемијата, а за таков заклучок ќе требаат еден куп анализи кои што оваа партократија се разбира дека никад нема да ги направи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom