Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
...е како да не, само remdesivir 520 $ една доза, другото во списокот се на се 100 $,

Не знам, затоа и напишав, дека така на вести кажаа, и тоа не само нашите телевизии, така пренесоа информација и телевизиите од регионот.


Како и да е, за 3 дена не е реално Трамп да се опорави од корона, и тоа им е јасно на Американците, и немаше овој обид за спин на Трамп ехо кај гласачите пред изборите.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Колку време после контакт евентуално се развиваат симптоми, и кој е протоколот, една недела изолација и потоа се прави тест? А колешкава со сите се измеша.


Sent from my SM-A505F using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку време после контакт евентуално се развиваат симптоми, и кој е протоколот, една недела изолација и потоа се прави тест? А колешкава со сите се измеша.


Sent from my SM-A505F using Tapatalk
Хааа, ќе си идете на работа, каква изолација. Ќе ви кажат јавете се за тест ако имате симтоми. И кај мајка ми имае ваков случај пред две недели, всушност што ми кажа пола клиники се во ваква ситуација, нема изолација за медицински кадар.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Хааа, ќе си идете на работа, каква изолација. Ќе ви кажат јавете се за тест ако имате симтоми. И кај мајка ми имае ваков случај пред две недели, всушност што ми кажа пола клиники се во ваква ситуација, нема изолација за медицински кадар.
И јас така мислам. Се чека официјално одговор, ама сигурен сум дека нема да не стават во изолација, зашто ќе треба цел оддел да се затвори а тоа нема шанси.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Колку време после контакт евентуално се развиваат симптоми, и кој е протоколот,
Значи сега е илузорно да се прави тест.. Колега мој правеше 7 дена по позитивен резултат на родител. Во меѓувреме беше во изолација и тие што имаа директен контакт со него работеа од дома. Со други зборови треба некој да ја покрие работава една недела.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И јас така мислам. Се чека официјално одговор, ама сигурен сум дека нема да не стават во изолација, зашто ќе треба цел оддел да се затвори а тоа нема шанси.
Нема, не може цел оддел да се стави во изолација, само позитивниот нема да оди на работа. Вие другите гледајте да не сеете, гости да терате, всушност оставено е на кој како му сече :D
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Нема изолација за медицински персонал. Кај сестра ми пола персонал го фати, останатите цело време одат на работа.

За асимптоматските случаеви, во Шведска никогаш не се тестираа, така е и сега. :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нема, не може цел оддел да се стави во изолација, само позитивниот нема да оди на работа. Вие другите гледајте да не сеете, гости да терате, всушност оставено е на кој како му сече :D
Во вакви случаеви немаат евентуална прераспределба од други оддели?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Хааа, ќе си идете на работа, каква изолација. Ќе ви кажат јавете се за тест ако имате симтоми. И кај мајка ми имае ваков случај пред две недели, всушност што ми кажа пола клиники се во ваква ситуација, нема изолација за медицински кадар.
кај снаата минатиот понеделник една колешка имала 37,1 професорот ( од Ману) ја пратил на тест и била позитивна, фајронт цела недела, па и внучињата не одеа на школо и градинка...вчера правеше тест снаатаа, синоќа и јавија негативна е, ама за школо и градинка ќе почекаат веројатно до утре, сигурно ќе им барат писмен резултат...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во вакви случаеви немаат евентуална прераспределба од други оддели?
Барем ваму ништо немаше, не знам дали кај Solitaire of Astora ќе биде поинаку, може па и до директорот е :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Испаѓа дека, не по правила туку кому како му текне оди во изолација или карантин. Ама буџетот, економијата
Кај се сеа чичковците со скафандерите што ги гледавме пролетоска? Драмата?
Меѓувреме уште нелогичности
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тоа беше на почеток еден заразен и комплет сите без симптоми ајде дома.

Не може некој да те плаќа ако немаш симптоми, а работата не ти дозволува работа од дома.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Ова со хронично болните да се вратат на работа не знам на кој имбецил му текнало. Од една страна ги тера да се вратат на работа хронично болните, од друга страна известува дека 85% од починатите биле со коморбитети (хронично болни). Начисто дебили.

А админстрацијата и собранието да работеле од дома онлајн.

Абе пес да ве ебе вас и цела фамилија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom