Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

HoT _iCe

Fuckin' diabolical!
Член од
31 јануари 2018
Мислења
919
Поени од реакции
2.119
имав интензивни контакти со заболен
Па добро де, имаја си, читам те, не значи дека е корона. Ако се секираш за други, носи маску и готово.
Најди начин на кој ќе се помириш сас судбину дека кд тг ќе гу прелегаш, неизбежно е како се одвивав работе, затој гледај што помалце стрес, најмалце ти тој треба.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.894
Поени од реакции
21.750
Јас мислам дека ќе ги фрлиш чевлите за брзо.
Ем ќе се спасам ем ќе се спасите, win win.
Па добро де, имаја си, читам те, не значи дека е корона. Ако се секираш за други, носи маску и готово.
Најди начин на кој ќе се помириш сас судбину дека кд тг ќе гу прелегаш, неизбежно е како се одвивав работе, затој гледај што помалце стрес, најмалце ти тој треба.
Фала, не сум толку под стрес колку што можеби ви изгледа по постовите. Сакам да верувам дека сугестија не ми делува и дека психички сум ного јак ле, ама изгледа не сум, и од други ситуации имам забележано. Знам да си признаам кога сум сигурен дека нештата ми делуваат. Имав и многу работа изминатиов месец, преморен, закаснет ефект би требало да е ова ама и онака 1-2 пати годишно настинувам.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.650
Поени од реакции
3.288
Авицена 579 теста денес, еве на 500 да заокружиме. Да имаат ќар по 20 евра од тест тоа се 10 илјади евра, максимум 15 дена да прават по 500 теста...огромни пари се ова. Макар шо и повеќе пари се, читав негде за итно тестирање по приватниве и по 200евра за тест барале.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.002
Поени од реакции
1.473
Леле ама сте запнале со оваа короната, пишувате со 100-ка на саат, зар не гледате дека иде крајот на светот, а вие дремете 24/7 овде место да се криете во подрум.

Стварно не можам да ги разберам про-коронашите шо квичат како сите ќе умреме, а ситуацијата во светот е да имаш огромен број на нови случаи поради поголемиот број тестирања, а премал број на умирања поради тоа што се откриваат некритични заболени.

Кај нас процентот е голем поради тоа што се тестираат тие што ептен биле во контакт и оние што имаат пари да си платат приватно, потенцијалните заразени што не се тестираат можат слободно да го шират вирусот и да разболуваат се живо околу нив.


Не очекувам нешто драстично да има зголемување во умирањето од корона, ама познавајќи ја неспособноста на владата, за очекување се дебилни мерки кој ќе немаат никаков ефект.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.380
Поени од реакции
4.554
Авицена 579 теста денес, еве на 500 да заокружиме. Да имаат ќар по 20 евра од тест тоа се 10 илјади евра, максимум 15 дена да прават по 500 теста...огромни пари се ова. Макар шо и повеќе пари се, читав негде за итно тестирање по приватниве и по 200евра за тест барале.
затоа важно известување има
Screenshot_20201015_230409_com.facebook.katana.jpg
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.561
Поени од реакции
16.889
Авицена 579 теста денес, еве на 500 да заокружиме. Да имаат ќар по 20 евра од тест тоа се 10 илјади евра, максимум 15 дена да прават по 500 теста...огромни пари се ова. Макар шо и повеќе пари се, читав негде за итно тестирање по приватниве и по 200евра за тест барале.
Какви 20€,не си прљаат руки за тие пари
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.300
Поени од реакции
11.615
Се рушиа пари праење овие со тестовиве бе што ви е.

Само незмам што потреба сам на своја рака да се тестираш, ако имаш симптоми, јави на матичен, ќе те упатат каде треба.

Ако си со лесна слика ќе си го ладиш дома две недели, ако си со компликации ќе те соберат во клиника и тое.

Ако, од чиста мира правиш тест, нека те бричат.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.297
Поени од реакции
3.474
Колку досадна стана темата, поинтересно беше кога при 40 нови случаи во државата, во Чаир се собираа на ифтари.

Види сега колку е досадно, над 500 заразени, забави по дискотеки, ама досадно на форум, нема делење на заразените по етничка припадност, нема навреди, нема пцуења.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.894
Поени од реакции
21.750
Колку досадна стана темата, поинтересно беше кога при 40 нови случаи во државата, во Чаир се собираа на ифтари.

Види сега колку е досадно, над 500 заразени, забави по дискотеки, ама досадно на форум, нема делење на заразените по етничка припадност, нема навреди, нема пцуења.
Колку ќе уловиш? Ќе почекаме да видиме.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.002
Поени од реакции
1.473
Само незмам што потреба сам на своја рака да се тестираш, ако имаш симптоми, јави на матичен, ќе те упатат каде треба.
Да, да одма за еден час те праќат на тестирање (y)

побрзо НАСА ќе те лансира за на Марс, одколку тој алгоритамот да го поминеш:icon_mrgr:,
и ако случајно го поминеш ќе почекаш едно недела дена да те тестираат, па уште толку за резултатот.

И кога имаш паничар што гаќите му се тресат од страв (како на @Anon), приватните болници ќе си жнеат по 200 евра од тест.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.479
Поени од реакции
8.091
Да, да одма за еден час те праќат на тестирање (y)

побрзо НАСА ќе те лансира за на Марс, одколку тој алгоритамот да го поминеш:icon_mrgr:,
и ако случајно го поминеш ќе почекаш едно недела дена да те тестираат, па уште толку за резултатот.

И кога имаш паничар што гаќите му се тресат од страв (како на @Anon), приватните болници ќе си жнеат по 200 евра од тест.
Седи бе ова Бил Геј свето го заеба, па за Македонија ќе му се дума

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.894
Поени од реакции
21.750
И кога имаш паничар што гаќите му се тресат од страв (како на @Anon)
Јас не сум паничар и гаќите не ми се тресат од страв.
Не ни сакам да се тестирам освен ако не развијам посериозни симптоми.
И онака не се знае црно на бело што се препорачува и што е ефективно за коронава. Самата терапија е ептен слична како и кога се третираат други слични болести. Најчесто е времето тоа што лечи :)
Проблемот настанува што колеги ќе ме замараат да се тестирам за да „знаат на што се“...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
@Black Knight немаше корона на лето бе... тогаш се си беше ок ваучери за посети итн... Ако навистина е опасно зошто се делеа ваучери? Наместо ваучери државата можеше дирекно на сметка на граѓаните да пушташе повеќе пари, а за туризмот директна државна помош..
Само мене најмногу ме чуди... наеднаш на почетокот на летото се се стиши, сега сите држави наеднаш заболени...
За dj-и против сум да бидат забранети.. зошто? Па и на лето си беа внатре џускаа и сега се внатре? Што има разлика? По протоколи зборувам...
За рестриктивни мерки нема потреба само доволно е забрана за патување /напуштање на друг град.. То требаше до сега да си беше.. А не одете џускајте се во друг град нема корона..
Поздрав
Ова уште од почетокот им е промашено.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
217
Поени од реакции
157
@Anon е до тоа било... епа прашај ги пријателите /колеги да ти даваат пари за тестирање при секоја настинка до крајот на пролетта или летото... Зш кога ќе дојде после вакцината за таа група после се ќе се заборајт исто како што дојде многу брзо така и брзо ќе се заборајт т. е нема да кажвет појќе заболени
 
На врв Bottom