Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
5.856
Поени од реакции
11.753
Сите стари,болни луѓе умреа од вакцината.
Ист наратив како падавичарите на времето коа секој што ќе умреше од било што,а беше позитивен на корона,го броеа како да умрел од корона.
Инаку морам да забележам дека само уште рамноземјашиве и докторката од али експрес се замараат со корона воопшто.
Сите други нормални луѓе оддамна заборавија дека уопште постоела.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
2 април 2023
Мислења
55
Поени од реакции
151
Јас верувам на СЗО и Пил Кејтс, ако треба уште 27 пати че примам игла у вена, сите што не се сложуваат со мене се теоретичари на завери и глупи кои треба
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.237
Поени од реакции
32.099
Screenshot 05-24-2023 22.39.48.png
Screenshot 05-24-2023 22.44.05.png

...за овие тра ла ла генерации, што коментира погоре без да цитира мушки за кого се однесува на форумов, ако веќе има право, за нив администрација е крива за сите убиства на народите и живи задушени во концентрациони логори, ма каков фашизам, ти се молам!

... ДЕНЕС, секој ден умираат НЕНАЈДЕНО, од мирно седење „било пишано на еден двајца, не на сите“ ќутат не коментираат барем малку да поврзат „дајте луѓе да видиме да испитаме, судска медицина да докаже“ ништо штама, било пишано, ајт два метра под земја!
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.327
Поени од реакции
3.773
... Инаку морам да забележам дека само уште рамноземјашиве и докторката од али експрес се замараат со корона воопшто.
Сите други нормални луѓе оддамна заборавија дека уопште постоела.
Тоа што го направија округлоземјашите (заедно со СЗО) со простиот народ, и го употребија како експериментални глувчиња... што сакаа да протнат закони спротивни на сите устави и разуми... ТОА НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЗАБОРАВИ.
Кој не ја памети историјата, е осуден да му се повторува.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.386
Поени од реакции
6.688
за овие тра ла ла генерации
А овие сериозните генерации поарни да не се : The CNN host, who said to Rashid Buttar, "I've been vaccinated, so there's a ticking time bomb inside me and I'm going to die," died 14 months later. Коинциденција е ќе да е, од рак починал, ама бар ќе се сретнат оти пред некој ден и докторов Rashid Buttar починал, претходно изјавил дека е отруен и кај да е ќе скине :popce:

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.606
Поени од реакции
34.821
опседнати се луѓево, уште живеат у време на короната. Па сега секоја рандом јавна личност што ќе почине е поради вакцината. Get a life you people.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.327
Поени од реакции
3.773
опседнати се луѓево, уште живеат у време на короната. Па сега секоја рандом јавна личност што ќе почине е поради вакцината. Get a life you people.
... "48-годишен новинар мораше да одговара пред судија во Линц (А) неделава. Есента минатата година, во својот онлајн медиум кој го критикуваше мерките за корона, тој напиша дека претседателот на Австрија е 'човек кој го гази уставот'.
Јавниот обвинител потоа го обвини за клевета.“ ЛИНК
...
Зошто претседателот не се откажа од оптужбата???
Па нели треба тој период да го заборавиме??
Или само обичниот човек треба да заборави што му беше сторено?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Колку време масмедиумите го претставуваа како шарлатан, но Кенеди во суштина кажува целосно научни факти.
Еве ви факти од перспектива на 2023 година.

Фајзер прво тврдеше дека на секој 22.000 вакцини се спречува 2 смртни случаи од Ковид. Во 2021 Фајзер го промени мислењето и тврдеа дека само 1 смртен случај се спречува на секој 22.000 вакцини.

Фајзер воедно ги упдејтува податоците од тестирењето на вакцината во кој што се покажа дека 21 од тие што примиле вакцина умреле, спрема 17 во плацбо. Се работи за бројка од било каква смртност.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.237
Поени од реакции
32.099
Цитат:
... „Pfizer и Европската комисија (ЕК) го потпишаа својот голем договор за снабдување со вакцини во мај 2021 година. Договорот опфати 900 милиони дози вакцини за испорака поделени помеѓу 2022 и 2023 година, со опција ЕК да нарача уште 900 милиони дози во иднина.
Оттогаш, многу европски земји открија дека имаат премногу дози додека пандемијата се намали. Официјалните лица поминаа многу месеци размислувајќи за тоа како најдобро да се справат со презаситеноста од вакцините.
Во септември 2022 година, Европскиот суд на ревизори издаде јавна изјава во која истакна дека не може да ги добие документите што ги бара од претставници на Европската комисија. Набргу потоа, Канцеларијата на јавното обвинителство на Европа издаде соопштение во кое се вели дека го истражува купувањето вакцина против Ковид-19.
Цитат:
„...Европската комисија систематски ја блокираше контролата на нејзиниот договор за вакцина против Ковид-19 со Pfizer.
Веќе некое време беснее контроверзноста околу СМС пораките што наводно биле разменети меѓу претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен и главниот извршен директор на Pfizer, Алберт Бурла, во пресрет на договорот од април 2021 година за 1,1 милијарди дози од вакцината BioNTech/Pfizer.

Комисијата соопшти дека постигнала долго баран договор со Pfizer за ревидирање на условите на договорот. Новиот договор ги намалува 450 милиони дози кои сè уште требаше да бидат испорачани во 2023 година и ги распределува во следните четири години.

Договорот ја обврза Европа да купи 650 милиони дози во 2022 година и дополнителни 450 милиони во 2023 година.
Нивниот рок на траење е краток и многумина се веќе исфрлени: германскиот јавен радиодифузен сервис BR24 во јануари ја објави бројката на 36,6 милиони дози во Германија, додека Министерот за здравство на Австрија претходно изјави дека 17,5 милиони дози се неискористени во земјата и „достапни за вакцинација“.
Се покренува прашањето зошто Комисијата - со поддршка на националните влади - потпишала толку многу дози досега однапред без никаква клаузула да се повлече врз основа на условите на пандемијата, особено со оглед на варијабилноста на брановите на коронавирусот што веќе беше евидентна до април 2021 година. Официјалните претставници на ЕУ тврдат дека тоа е неопходно осигурување и дека е подобро да се трошат пари на дози што би можеле да се потрошат залудно, отколку да се потребни и да ги нема. Коалицијата на земјите од Источна и Централна Европа ги гледа работите поинаку. Тие бараа повторно да преговараат за договорите, бидејќи нивните финансии беа погодени од енергетскиот шок од руската инвазија на Украина, заедно со приливот на бегалци од преку границата.

Европското јавно обвинителство објави дека ја разгледува набавката на вакцини од ЕУ. Набљудувачот за финансиски криминал не кажа за кој договор гледа или кого истражува...“

...дали тоа Pfizer, ќе бара некоја си „такса“ секоја држава да ја плати поради недоставување на договорените антиковид вакцини, затоа што никој не се антиковид вакцинира, а и пандемијата е завршена, дали ќе биде „не купуваме фајзер антиковид вакцини , ама мораме да платиме“,а некој ќе биде крив за таквите договори, останува да видиме!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.956
Поени од реакции
17.651
Тешко му панало на Зукербег да цензурира на фејсбук оти научниците најчесто биле во грешка :pos:

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.237
Поени од реакции
32.099
ice_screenshot_20230611-163336.jpeg ice_screenshot_20230611-163309.jpeg

Предедателот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, наместо да биде казнет во најмала рака остранет од местото на одговорен на СЗО поради дебакалот со пандемијата со коронавирусот со се' претседателката на ЕУ Урсула како промотор на сите тие наметнати недемократски, дискиминирачки наметнати „грин пас“ или „сертификати за антиковид вакцинален пасош“, не чека ново изненадување на глобално наметнато антиковид пасош, со што луѓето во континуитет ќе мораат да се антиковид вакцинираат ако воопшто сакаат да патуваат или имаат едноставно општествен, социјален живот!
цитирам:

„....Светската здравствена организација ќе ја користи дигиталната пропусница за Ковид на Европската унија како основа за глобален систем за сертификација на здравјето, според новиот договор за партнерство договорен во понеделникот.
Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус и комесарката за здравство на ЕУ, Стела Киријакидес, во Женева го потпишаа, како што го опишаа, „значен“ договор.
„Пандемијата „Ковид-19“ ја истакна вредноста на дигиталните здравствени решенија во олеснувањето на пристапот до здравствените услуги“, рече Тедрос на церемонијата на потпишување.
Тој рече дека сертификатот за Ковид на ЕУ сега ќе се трансформира во „глобално јавно добро“, како прв чекор во создавањето на глобална мрежа за сертификација на дигитално здравје.

Мрежата ќе се прошири за да вклучи работи како дигитализирани меѓународни рутински картички за вакцинација, рече тој. Ќе има за цел да помогне во заштитата на луѓето од здравствени закани, вклучително и можни идни пандемии, и да ја олесни глобалната мобилност, се вели во соопштението на СЗО и ЕУ.
Ова „ќе биде важен дел од нашите напори да ги зајакнеме здравствените системи и да ги поддржиме нашите земји-членки да се подготват подобро за следната епидемија или пандемија“, рече Тедрос.

covid-pass-foto-afp-1024x620.jpg

„И оваа успешна приказна на ЕУ брзо стана глобален стандард“, рече таа, посочувајќи дека скоро 80 земји веќе ја усвоиле рамката за сертификати на ЕУ за Ковид. Тедрос нагласи дека новиот систем на сертификати ќе се „заснова на принципите на правичност, иновации, транспарентност и заштита на податоците и приватност“. СЗО нема да има пристап до никакви основни лични податоци, кои би продолжиле да бидат ексклузивен домен на владите. „Приватноста е клучна“, рече Тедрос. „Ќе одржуваме само именик со јавните клучеви што може да се користат за да се потврди автентичноста на дигиталните здравствени досиеја на една земја-членка....“
затворен цитат.
...тие антиковид сертификати во соработка со ЕУ, всушност се копи пасте на кинеските сертификати за кои цел свет покажувале со прст а недемократска и дискриминачката Кина, а всушност тоа истото го направи ЕУ.
...така да, на жалост, ако останат сите тие на раководни места за време на пандемијата (12.06.23) наместо да одговараат ќе бидат пофалени и сето тоа за пусти паричните средства кои ги добиваат за тоа гласање, е тогаш пак ќе не' чека нова пандемија, нови мерки, забрани, нови антиковид вакцини, нови антиковид сертификати за патување, де жа ву ситуација, ќе се „смири“ војната во Украина, која всушност ја истреби пандемијата со коронавирусот, па ќе ни дојде нова пандемија, нели според нив „природна“, цензура за тие со свое мислење анатемисани како носители на теорија на заговор, па дали ќе ни го скратат животот на ваков или на онаков начин ќе видиме!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.606
Поени од реакции
34.821
не можеше да издржи да не спомне за човеков. Откако видов на нет, си викам оваа мора денеска да постира, и ете.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.237
Поени од реакции
32.099
(15.03.2023) цитирам:
„The Food and Drug Administration“ ФДА, го измени овластувањето за итна употреба за ажурираната вакцина против Ковид-19 на Pfizer за да им овозможи на децата на возраст од 6 месеци до 4 години да добијат единечна засилувачка доза најмалку два месеци по завршувањето на трите едновалентни дози на Pfizer вакцина.

ФДА сè уште не одобрила бивалентен засилувач на Pfizer кај деца кои примиле бивалентна доза за третата доза од серијата примарни вакцини на Pfizer. „Во моментов достапните податоци покажуваат дека вакцинацијата останува најдобрата одбрана од тешка болест, хоспитализација и смрт предизвикана од СОВИД-19 кај сите возрасни групи и ги охрабруваме сите подобни поединци да се уверат дека нивните вакцини се ажурирани со бивалентен СОВИД-19 вакцина“, рече Питер Маркс, д-р, директор на Центарот за биолошка евалуација и истражување на ФДА. Во другите вести, ФДА оваа недела ги ревидираше своите информативни листови за давателите на здравствени услуги кои ја администрираат и пациентите кои ја примаат вакцината J&J COVID-19 за да предупреди за зголемените ризици за миокардитис и перикардитис, особено во првата недела по вакцинацијата, како и за парализа на лицето...“ затворен цитат.
... денес изгледа имаме нова состојба дадена од Америчка Педијатриска Академија за состојбата околу фајзер антиковид вакцини кај од најмала детска популација.

Прегледај го приврзокот 381828Прегледај го приврзокот 381829Прегледај го приврзокот 381830Прегледај го приврзокот 381831Прегледај го приврзокот 381832Прегледај го приврзокот 381833
(09.06.2023) Министерство за здравство во Австралија,
цитирам:
„ Вакцинацијата се препорачува за сите во Австралија на возраст од 5 години и повеќе. Вакцинацијата се препорачува и за деца на возраст од 6 месеци до 5 години кои се сериозно ослабен или имаат попреченост како и за оние кои имаат сложени или повеќе здравствени состојби кои го зголемуваат ризикот од тежок КОВИД-19.
Важно е децата да го завршат својата примарна вакцинална етапа, бидејќи ако ги земаат сите дози препорачани за нивната возраст и здравствени потреби ќе ја продолжат нивната заштита од СОВИД-19.
За повеќето деца, ова ќе биде 2 дози вакцина дадени на растојание од 8 недели.

За деца со имунокомпромитирани или деца на возраст од 6 месеци до 4 години кои примаат вакцина Pfizer, ова ќе биде 3 дози.

Тешко имунокомпромитирани деца кои примаат примарна шема од 3 дози на вакцината Pfizer (COMIRNATY) од 6 месеци до 4 години нема потреба од четврта примарна доза.
Интервалот може да се скрати на минимум 3 недели за Pfizer, во посебни околности - на пример, ако вашето дете е идентификувано како подгрупа со ризик од умерен или тежок COVID-19 за време на локална појава, пред вашето дете да започне каков било имуносупресивен третман или пред да патувате во странство во странство. Децата кои ќе наполнат 12 години по нивната прва доза на Pfizer вакцина (за деца од 5 до 11 години) треба да примат Pfizer или Moderna вакцина (за адолесценти/возрасни 12 години и повеќе) за да го завршат својот примарен курс.
Децата кои ќе наполнат 5 години по нивната прва или втора доза на Pfizer вакцина (за деца на возраст од 6 месеци до 4 години) треба да примат Pfizer вакцина (за деца од 5 до 11 години) за преостанатата доза да го завршат нивната примарна етапа“
затворен цитат.
... упорно ќе продолжи фајзер антиковид вакцинирањето и тоа кај детската популација, еден ден Урсула со паметот е во Украина, друг ден ни го мести дополнително фајзер во здравството, каде ќе им иде душата на сите од СЗО, ФДА со се меркелсамоименувана ЕУ претседателка Урсула?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom