Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Немало никаква научна основа, сета 'наука' за маските била заснована на текст во NewYorkTimes.

Ја загадивме планетава со трилион маски.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.194
Поени од реакции
39.935
Немало никаква научна основа, сета 'наука' за маските била заснована на текст во NewYorkTimes.

Ја загадивме планетава со трилион маски.

зошто тогаш у секоја лабораторија и каде што има белодробно болни се носат маски? Го прочитале текстот на Њу Јорк Тајмс? И овие у пред песто години изгледа го читале Њу Јорк Тајмс
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Немало никаква научна основа, сета 'наука' за маските била заснована на текст во NewYorkTimes.

Ја загадивме планетава со трилион маски.

Во сите учебници по Епидемиологија пишува да се носат маски за респираторни болести. Чудно ми е дека викаш сега истражувале а науката била од весник. Мислам дека шириш фејк нус ти. Мислам дека е овој пост е поради тоа што ти било топло во нив, може е поради политика а може си и параноидна личност.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.903
Поени од реакции
7.293
:confused: o_O


Pfizer states on page 7 of the study in section 3.4 the following –
1680603933855.png
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Верувај во наука :pos:

Какви идиоти раководеле со најбитните информации за Короната - збирањето на податоците за мутациите на вирусот, по кој се раководеа сите светски медицински авторитети, вклучително со НАЈБИТНИТЕ т.е. генетските мутации на вирусот од Вухан на почетокот на пандемијата.

The ‘invented persona’ behind a key pandemic database | Science | AAAS


It’s difficult to piece together the life story of Peter Heribert Bogner. Some documents say he was born in 1964, but others suggest birth years from 1957 to 1961. A CV posted in 2006 on the now-defunct website of the Bogner Organization, a consulting company he previously ran, says Bogner was born in Munich and raised in Germany and Italy. Another CV says he has a diploma in psychology from the University of New South Wales, Sydney, whereas a court document says he claimed to have a master’s in business administration from the school. (The school says it has no record of a student named Peter Bogner having graduated.)

The timing of his move to the United States is also unclear. But court documents indicate a Peter Heribert Bogner, age 22, lived in Los Angeles as a “legal alien” in January 1984, when he got a job booking guests for a local cable TV business show. His boss, Jerome Neidich, later explained in court testimony that Bogner was hired because “he was international. He had an interesting accent. He spoke well. He had education … he had been in business.”
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.269
Поени од реакции
35.799
maxresdefault.jpg

Aрктурус – како најсјајна ѕвезда која се гледала на пролет на Северна хемисфера, одалечена 37 светлосни години се смета дека била 180х посјајна и 24х во пречник поголема од Сонцето, застанавме на варијантата на коронавирусот „омикорн“, која развила 600 мутации подваријанти, па се префрлија на именување со астролошки имиња, па новата подваријанта била наречена токму по ова ѕвезда!


Arcturus XBB.1.16 како позаразна подваријанта на омикрон (Кракен предпоследна варијанта) кој до сега развил 600 подваријанти (ова мало потсетување за тие кои пред само две години пишуваа тука дека коронавирусот не мутира за разлика од сезонскиот вирус кој мутирал, во смисла за изработка на антиковид вакцина).
... во некои држави повторно бил воведен карантин за патниците од поеднини области, како и повторно задолжително носење на заштитни маски во затворен простор, запазување на 1,5 м дистанца, дезинфекција на рацете ...итн
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Никој не бил приморан, затоа што имало луѓе кои си поминале многу лошо со вакцините.

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.903
Поени од реакции
7.293
Личи дека ги шупчат топчестите верници. Само кажи им дека е за нивно добро, а и за општото добро, има уште 10 пати да се боцнат, а и своите деца, без разлика што претходно лажеле 100 пати. Верба е моќна работа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.903
Поени од реакции
7.293
CDC сигурно нема да ги истражуваат :D
Фајзер не беше тој што забрануваше слободно да живееме, Фајзер не повикуваше како Трудо, Акесо, Рон итн во логори да се стават неистомисленици. Фајзер си е приватна фирма, не носи правила, мерки, закони.
Фајзер не казнуваше луѓе и не тепаше луѓе, туку невакцинирани џандари.

Акесо тука се повикуваше на нејзиниот авторитет да и веруваме дека спајк протеинот не мрда подалеку од местото каде што те опнале и дека за 2-3 дена телото го исфрла.

Лесно е луѓето да ги зезнеш, многу потешко е да ги убедиш дека си ги зезнал :гик:
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.665
Поени од реакции
4.948
Прегледај го приврзокот 376140

Aрктурус – како најсјајна ѕвезда која се гледала на пролет на Северна хемисфера, одалечена 37 светлосни години се смета дека била 180х посјајна и 24х во пречник поголема од Сонцето, застанавме на варијантата на коронавирусот „омикорн“, која развила 600 мутации подваријанти, па се префрлија на именување со астролошки имиња, па новата подваријанта била наречена токму по ова ѕвезда!

Arcturus XBB.1.16 како позаразна подваријанта на омикрон (Кракен предпоследна варијанта) кој до сега развил 600 подваријанти (ова мало потсетување за тие кои пред само две години пишуваа тука дека коронавирусот не мутира за разлика од сезонскиот вирус кој мутирал, во смисла за изработка на антиковид вакцина).
... во некои држави повторно бил воведен карантин за патниците од поеднини области, како и повторно задолжително носење на заштитни маски во затворен простор, запазување на 1,5 м дистанца, дезинфекција на рацете ...итн
Кога веќе се спомна Арктурус... Иако не е на темава.
„Ракетата Falcon Heavy на SpaceX која носеше три сателити го прекина обидот за лансирање во последен момент доцна во петокот (28 април 2023).
Ракетата носи и два помали сателити: Arcturus, првиот сателит изграден од компанијата Astranis, кој е мал комуникациски сателити; и малиот комуникациски кубес GS-1 изграден од Gravity Space од Вашингтон.“
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
Последици од карантините, помалце пари во буџетот на државата и локалните власти.

Commercial real estate is big money. The value of commercial real estate matters to state and local governments. Why? Because of property taxes. Property taxes are one of the main sources of revenue for local and state government.

So there's all these huge office buildings. Some percentage of workers no longer use offices, and work from home. So companies start to let their leases expire, on portions of some big commercial building.

The model for commercial real estate, especially with huge towers... is to basically never pay off the commercial real estate mortgage. The financing for huge towers doesn't work like a 30-year fixed mortgage. The deal is typically: You make interest payments only, and then the entire principal is due at the end of mortgage (whatever the term is).

This is a problem now. If businesses are using less space, there's less rent on the commercial real estate. Now when the entire loan for the skyscraper is rolled over... there's too many vacancies to handle the interest owed (which is also much higher due to increased rates).

There's a bunch of things going on here.

1. Owners of commercial real estate are forced into putting it on the market, because they're overleveraged and need to get rid of debt. When MANY organizations all in the same position do this, the price of commercial real estate goes down.
2. The potential earnings of commercial real estate are falling due to work-from-home. This decreases the property values.
3. Decreasing property values means less property taxes. Property taxes on downtown skyscrapers is a big deal to cities and states.
4. So the work-from-home movement is indirectly causing a meltdown in commercial real estate (that is overleveraged as hell).
5. Also all the lost foot traffic really hurts. The office crowd is a huge driver of downtown restaurants. A loss of 10% of your lunch crowd can kill off restaurants that are already operating with slim margins. The fixed costs don't go down when you have fewer customers.

So while state and local governments were encouraging work-from-home, for a long while to fight traffic congestion and whatnot... now city governments are leaning on big employers... pretty hard... to mandate a return to the office... because work-from-home is devastating to city revenues.

The status quo is a powerful thing.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.903
Поени од реакции
7.293
Топчестите верници во системот

1683101800995.png


1683102037389.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom