Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.241

Еминентни научници и доктори се здружуваат во апел да се суспендираат мРНК вакцините додека целосно не се истражат сериозните нус-појави. Бараат и Фајзер да го отвори сиот истражувачки материјал кој го поседува за да може да се направи независна проценка на ќарот и штетата за различни возрасни групи.

Еден од најеминентните британски кардиолози, д-р Асеем Малхотра, кој беше еден од првите што зеде две дози од вакцината и тоа го промовираше во емисијата „Добро утро, Британија“ вели дека од пуштањето на вакцината, евиденцијата за нивната ефикасност и вистинските стапки на несакани дејства се имаат променето.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916

Еминентни научници и доктори се здружуваат во апел да се суспендираат мРНК вакцините додека целосно не се истражат сериозните нус-појави. Бараат и Фајзер да го отвори сиот истражувачки материјал кој го поседува за да може да се направи независна проценка на ќарот и штетата за различни возрасни групи.

Еден од најеминентните британски кардиолози, д-р Асеем Малхотра, кој беше еден од првите што зеде две дози од вакцината и тоа го промовираше во емисијата „Добро утро, Британија“ вели дека од пуштањето на вакцината, евиденцијата за нивната ефикасност и вистинските стапки на несакани дејства се имаат променето.
во Израел, во старосната група од 16 до 39 години, постои 25% зголемување на бројот на инфаркти.

И се разбира вест од кај нас од вчера:

Загрижувачки се податоците кои покажуваат дека има пораст на срцеви заболувања кај помладата популација која е работно активна, односно кај лица под 40-годишна возраст, предупреди министерот за здравство Беким Сали на одбележувањето на Светскиот ден на срцето.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
од вакциниве се зголемуваат срцеви срања само кај под 40? Тие над 40 немаат зголемување на срцеви проблеми?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
од вакциниве се зголемуваат срцеви срања само кај под 40? Тие над 40 немаат зголемување на срцеви проблеми?
Имаат, но кај нив не се манифестира како кај младите, затоа што многу често се на некакви лекарства за срце.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Инфарктите поради вакцинитe или поради ковидот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Инфарктите поради вакцинитe или поради ковидот?
... моја колешка иако не се инфицирала со коронавирусот во текот на овие две и пол години на пандемија, по притисок на другите колешки ја примила и третата бустер доза фајзерка пред две недели, поминала супер без никакви болки или моментални реакции како претходно,
...веќе две недели ја нема, мислев му ја киднала повторно на есенски одмор, а таа пак била на боловање, доживеала невидени болки низ целото тело и тешко соочување со херпесот малтене по целото тело, се чуделе од што би можело да биде, па јас само и реков иди на четврта бустер доза, па после да не се чудиш што може да бидне, ме погледна и ми рече „знаев дека така ќе кажеш и да знаеш дека цело време си во право“!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
... моја колешка иако не се инфицирала со коронавирусот во текот на овие две и пол години на пандемија, по притисок на другите колешки ја примила и третата бустер доза фајзерка пред две недели, поминала супер без никакви болки или моментални реакции како претходно,
...веќе две недели ја нема, мислев му ја киднала повторно на есенски одмор, а таа пак била на боловање, доживеала невидени болки низ целото тело и тешко соочување со херпесот малтене по целото тело, се чуделе од што би можело да биде, па јас само и реков иди на четврта бустер доза, па после да не се чудиш што може да бидне, ме погледна и ми рече „знаев дека така ќе кажеш и да знаеш дека цело време си во право“!
Имаме неколку членови на форумов што кажаа дека после вакцината, херпесот повеќе не им се појавил. Еден од нив колку што памтам е членот @gjoko-mkd
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
... моја колешка иако не се инфицирала со коронавирусот во текот на овие две и пол години на пандемија, по притисок на другите колешки ја примила и третата бустер доза фајзерка пред две недели, поминала супер без никакви болки или моментални реакции како претходно,
...веќе две недели ја нема, мислев му ја киднала повторно на есенски одмор, а таа пак била на боловање, доживеала невидени болки низ целото тело и тешко соочување со херпесот малтене по целото тело, се чуделе од што би можело да биде, па јас само и реков иди на четврта бустер доза, па после да не се чудиш што може да бидне, ме погледна и ми рече „знаев дека така ќе кажеш и да знаеш дека цело време си во право“!
Koga primila buster I koga I se pojavija drugite problemi?

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Имаме неколку членови на форумов што кажаа дека после вакцината, херпесот повеќе не им се појавил. Еден од нив колку што памтам е членот @gjoko-mkd
херпеси и афти немав све до пред еден месец, но имам примено само две дози Спутник.Бустер немам примено. Сега за прв пат ми се јави херпес......но поминав доста полесно него порано
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Koga primila buster I koga I se pojavija drugite problemi?

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
...напишав, после две недели од примена бустер фајзер доза и' се појавил херпес, но најтрагично и жалосно што никој не спомнал, не го поврзал или пак да ги пријави како можен тригер или несакан ефект од фајзер антиковид вакцина, па после ќе се бара податоци за несакани ефекти, а од каде кога нема пријави? :toe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
И што викаш херпесот од бустерот е?

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
11
Поени од реакции
16
од вакциниве се зголемуваат срцеви срања само кај под 40? Тие над 40 немаат зголемување на срцеви проблеми?
Pomladi od 40 godini i zdravi luge im se target zatoa postarite retko imaat komplikacii od vakcinata poznavam eden kup luge vakcinirani I so 3 dozi preku 60 godini nikoj se nema pozhaleno na nisto dodeka pomladi od 50 ima dosta so komplikacii, nesakani efekti pa i smrtni slucaevi. Muabetov postarite ionaka ke umrat za 10 20 godini maks daj ovie mladite da gi osakatime za navek garant taka imaat razmisluvano koga ja praele vakcinata
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Pomladi od 40 godini i zdravi luge im se target zatoa postarite retko imaat komplikacii od vakcinata poznavam eden kup luge vakcinirani I so 3 dozi preku 60 godini nikoj se nema pozhaleno na nisto dodeka pomladi od 50 ima dosta so komplikacii, nesakani efekti pa i smrtni slucaevi. Muabetov postarite ionaka ke umrat za 10 20 godini maks daj ovie mladite da gi osakatime za navek garant taka imaat razmisluvano koga ja praele vakcinata
...не е баш така, сите тие над 60 год се под некоја терапија и пијат лекови за различни болести што ги имаат, па споредно истите лекови помагаат и за несаканите ефекти од антиковид вакцина, па затоа можеби се добива дојам дека ,,ништо не им е,, иако никој не спомнува дека дозите за хроничните болести и те како им се зголемени или дополнети со плус лекарства,
...помладите, испод 40 години се уште здрави без хронични болести, а со тоа ниту пијат лекарства, па кај нив тие несакани дејства од антиковид вакцини се и повидливи и поопасни.
...проблемот е зголемениот број на човечка популација, без разлика од возраста, важно да преживеат тие што се ,,силни,,,имаат здрав имунитет, навика и ум како да се чуваат!
И што викаш херпесот од бустерот е?
... дали во Германија донесено е одлука за носење задолжително заштитна маска Н95? што велиш ти на тоа екс игорчемк, сегашен @Staufer а антиковид вакцинирани со три, четири бустер дози? :toe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Не одговори на прашањето.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom