Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
А што со тие кои се разболеа пред да се донесат вакцините во Македонија. Или пред да се дадат во употреба во светот.
Оти викате од вакцините била болеста. Или погрешно сум ве разбрал?
Од она шо јас прочитав, она само нешто као размислува демек да не во некоа случајност евентуално е така. Вообичаено без никаков конкретен одговор.

Инаку чиста глупост е тој муабет. Од една страна знаеш дека година дена пред да се направат вакцините, народ се разболуваше. Од друга невозможно е вакцините шо се одобрени да се размножуваат. мРНК и Вакцините базирани на вирусен вектор кодираат само дел од С-протеинот, вакцините врз база на инактивиран вирус ја имаат самата РНК на вирусот делумно уништена на начин кој не дозволува репликација.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
А што со тие кои се разболеа пред да се донесат вакцините во Македонија. Или пред да се дадат во употреба во светот.
Оти викате од вакцините била болеста. Или погрешно сум ве разбрал?
Не знам дали беше упатено кон мене ова, но jас не сум рекол дека болеста била од вакцините.

Ајде поплукај, не дај Боже..оти мора сите да се разболат?
Познавам многумина кои не се вакцинирани, ниту се заразиле.....пу пу...да не ги урочам.
Моjот коментар "што побргу да се разболат сите " е поврзан со тоа што сите гледаме дека новиот соj воопшто не е опасен како претходните и има голема надеж да биде последен. Затоа велам што побрзо се заразат, толку побрзо ќе оздрават луѓето и ќе се извлечиме од оваа пландемиjа.

П.С. Им пожелувам брзо оздравување и на болните членови во форумот.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Interesno. Vo prevod testot moze sve zivo da otkrie samo kovid ne.
Па, ако ја читаш докторката, конзистентна е овие 2 години на таа тема. Ковид тестовите не се веродостојни. И ако имаш симптоми кои укажуваат на ковид - најеројатно не е ковид. Гарант е нешто друго.:D
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Ковид = фармацевтски бизнис.
Татко ми испадна негативен и на брзиот тест и на пцр. Си направи крвна слика и д димери и црп на приватно. 1500 денари, ајде нејсе бидна тоа му направија анализи, д димерите покачени исто и црп, џигерот замастен и некоја уринарна инфекција.
Одам во аптека да му ги земам лековите и викам од овие за разредување на крвта една лента ќе ми дајте, и тие за црниот дроб, аха ок. Колку треба да платам, 1870 денари ми вели, 1270 денари лентата била заборавив како се викаат таблетите за разредување на крвта.
Па се прашувам добро бе, човекот е пензионер, што ли прават другите кои немаат никаква помош финансиска, со што се лечат ?
2000 денари пцр тест кошта на приватно јер нема термини ( ние се тестиравме државно ама 5 дена чекавме термин )
Оние витамини, цинк, минк, д3 коштаат околу 1000 денари.
Па антибиотици, па снимки, па крвна слика на приватно, оти само позитивни на ковид имале право да проверат д димери на државно.
Се на се оптимално 6000 денари.
Тоа ти е просечна пола пензија во Фиром.
Порано ни д димери знаевме ни курац, нека де полнат сега со пари Камчевци и слични свињетини.
Тешко на тој шо ќе падни болен во оваа вукојебина, плаќаме здравствено осигурување за шо ?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
Австрија слушнав барала сертификати за вакцинација на каса во маркет. Значи не на влез, можеш да влезеш да прошеташ, не можеш да платиш на крај ако не си пелцован. Има некој повеќе инфо за ова?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.359
Поени од реакции
38.334
Кај се сега антиваксачиве што од уста не го вадеа Венко? Новиов министер нема време ни за новинари. Еве гледам на вести 1000 медицински лица преку цела држава заразени.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Ковид = фармацевтски бизнис.
Татко ми испадна негативен и на брзиот тест и на пцр. Си направи крвна слика и д димери и црп на приватно. 1500 денари, ајде нејсе бидна тоа му направија анализи, д димерите покачени исто и црп, џигерот замастен и некоја уринарна инфекција.
Одам во аптека да му ги земам лековите и викам од овие за разредување на крвта една лента ќе ми дајте, и тие за црниот дроб, аха ок. Колку треба да платам, 1870 денари ми вели, 1270 денари лентата била заборавив како се викаат таблетите за разредување на крвта.
Па се прашувам добро бе, човекот е пензионер, што ли прават другите кои немаат никаква помош финансиска, со што се лечат ?
2000 денари пцр тест кошта на приватно јер нема термини ( ние се тестиравме државно ама 5 дена чекавме термин )
Оние витамини, цинк, минк, д3 коштаат околу 1000 денари.
Па антибиотици, па снимки, па крвна слика на приватно, оти само позитивни на ковид имале право да проверат д димери на државно.
Се на се оптимално 6000 денари.
Тоа ти е просечна пола пензија во Фиром.
Порано ни д димери знаевме ни курац, нека де полнат сега со пари Камчевци и слични свињетини.
Тешко на тој шо ќе падни болен во оваа вукојебина, плаќаме здравствено осигурување за шо ?
Зошто сте правеле ддимери ако е негативен?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Кај се сега антиваксачиве што од уста не го вадеа Венко? Новиов министер нема време ни за новинари. Еве гледам на вести 1000 медицински лица преку цела држава заразени.
Супер е, што му фали? :noze:
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
Зошто сте правеле ддимери ако е негативен?
Веројатно затоа што на многу луѓе им е внесен стравот в коски со двегодишен терор преку мас медиуми. Од истата причина што лани немаше Витамин Д по аптеки и антибиотици лапаа како пес бомбони. Имам еден комшија кој на секоја мала болка во грло или течење нос трчаше да проверува Д димери, до таму е дојдена хистеријата.
Колку има кои поминале, а ни се тестираат ни проверуваат нешто, ене ги здрави, живи.
До пред некое време ни Д димери, ни пичке материне знаеше некој, па никому ништо.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Шведска не препорачува вакцина против ковид за деца на возраст од 5 до 12 години

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Еве гледам на вести 1000 медицински лица преку цела држава заразени.
...медицински лица се обични луѓе не се „космонаути“ во скафандери па не можат да се заразат, напротив со нивно антиковид вакцинирање си добиле „ветар во грб“ дека се заштитени, па шетајќи по маркети и молови, а богами и по забави и предновогодишни собирања не носеле ниту заштитни маски ниту почитувале дистанца,
... исто медицински персонал сите среќни антиковид вакцинирани по ресторани прегрнати со чашите во рака „Среќна Нова Година“, а богами сега со посети на планински хотели, скијање и дружење нормално дека ќе се заразат како сите други кои не се чувале и не ги почитувале заштитни мерки вон работни медицински простории!
...и нека се знае дека скоро сите мединицски лица се заразени надвор како обични граѓани, а не како медицински персонал за време на работа! (има исклучоци кои се заразиле на работа само затоа што си ги тргат маските кога пијат заедничко кафе, па потоа пак си ги дигат над носот и устата), но никако заразени од пациентите во болничките соби при давање терапија или нега на болните!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Ковид = фармацевтски бизнис.
Татко ми испадна негативен и на брзиот тест и на пцр. Си направи крвна слика и д димери и црп на приватно. 1500 денари, ајде нејсе бидна тоа му направија анализи, д димерите покачени исто и црп, џигерот замастен и некоја уринарна инфекција.
Одам во аптека да му ги земам лековите и викам од овие за разредување на крвта една лента ќе ми дајте, и тие за црниот дроб, аха ок. Колку треба да платам, 1870 денари ми вели, 1270 денари лентата била заборавив како се викаат таблетите за разредување на крвта.
Па се прашувам добро бе, човекот е пензионер, што ли прават другите кои немаат никаква помош финансиска, со што се лечат ?
2000 денари пцр тест кошта на приватно јер нема термини ( ние се тестиравме државно ама 5 дена чекавме термин )
Оние витамини, цинк, минк, д3 коштаат околу 1000 денари.
Па антибиотици, па снимки, па крвна слика на приватно, оти само позитивни на ковид имале право да проверат д димери на државно.
Се на се оптимално 6000 денари.
Тоа ти е просечна пола пензија во Фиром.
Порано ни д димери знаевме ни курац, нека де полнат сега со пари Камчевци и слични свињетини.
Тешко на тој шо ќе падни болен во оваа вукојебина, плаќаме здравствено осигурување за шо ?
Za zal ima voeni profiteri na grb na narodot, posebno vo Makedonija. Vo drugi zemji za toa sto si nabroila ne bi platila nisto zatoa sto ke bese pokrieno od zdravstvo ili drzavata seedno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom