Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

M

Macedon1um

Гостин
Не знам, идејата за вакцина која не штити од инфекција ми е како презерватив што не штити од забременување.
Епа оти тогаш си се вакцинирал ? Се виде одма дека не штити од инфекција ама очигледно дава резултати при полесно поминување на вирусов, доста постари луѓе што знам полесно и од обична настинка го поминаа ама вакцинирани со астра зенека. А јас невакциниран млад цела недела ме држеше температура со потешкотии да ја спуштам барем малку, губење на мирис и вкус, изнемоштеност дури и 2-3 недели по прележувањето, губење на гласот неколку дена итн
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.008
Тоа ми дава надеж дека не е ковид. Ме мрзи да се закренам сега и да се тестирам, не се чувствувам толку лошо за да одам на лекар. Инаку потполно сум омалкасан, сношти ме тресеше цела ноќ и имам одвратна тапа главоболка. За чудо грлото воопшто не ми е афектирано.
Грип ти е најверојатно. Инаку паметно си направил што си се изолирал од твоите.


Инаку и овој новиот сој не е ниту малку наивен. Стварно во поблага форма е, ама голем проблем им прави на овие што се реинфицирани по којзнае кој пат и потешко поминувале претходно. Познавам личност која 2 пати го прележа и уште неопоравена од претходните два пати по трет пат го закачи вирусот и еве сега е во опасност да заврши во болница. Инаку и претходните два пати многу тешко го помина.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.635
Поени од реакции
5.825
- изолацијата треба да се редуцира, од 10 дена на 7 дена за асимптоматски (тука би ставила + едно тестирање пред излегување од изолација). Симптоматски од 20, би редуцирала на 14, со можност за пролонгирање доколку станува збор за пациент кој е со потешка клиничка слика.

- најголем проблем на луѓето им задава домашно тестирање со брзи тестови, кои не се акредитирани од страна на министерството за здравство. Сфаќам дека може да се манипулира, ама со факсимил од лекар, би можело да се среди и тоа. Плус, дополнителна работа, дополнителни трошоци.

- до PCR на државно тешко се стигнува.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.635
Поени од реакции
5.825
Вреди ли воопшто да барам од матичен упат за тестирање, ако немам симптоми и ако ми треба само за патување?
Пробај си ја среќата. Може и ќе ти се посреќи. Тоа е буквално брзи прсти. :D
Или ако има термин, за 5-6 денови е од сега. Зависи и од локација.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.987
Поени од реакции
33.794
Брзиве тестови се некои 200-300 денари, како не ви е шубе да се ашкате по лекари цел ден (кај што може да закачите ковид ако го немате) и да се тестирате по 5 дена за сума која е пониска од N95 маска во 2020?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.442
Поени од реакции
13.658
- најголем проблем на луѓето им задава домашно тестирање со брзи тестови, кои не се акредитирани од страна на министерството за здравство. Сфаќам дека може да се манипулира, ама со факсимил од лекар, би можело да се среди и тоа. Плус, дополнителна работа, дополнителни трошоци.
Еве лично искуство со италијанскиот систем: Во секоја втора аптека може да добиеш резултат што влегува во системот на здравство а потоа и сертификат/зелена карта. Само треба акредитиран вработен од аптеката да земе брис и да го направи тестот.

Овакво решение може да се направи и кај нас, целата работа е само наоѓање начин/протокол за обука/а и акредитација на фармацевтите. Најпосле земање брис не е квантна механика, се обучува и се учи. Не е нешто сложено, само треба да се види како тоа го прават во државите како Италија... Лично сметам дека се работи за неспособност на луѓето кои ни го водат здравството, но не исклучувам и одредено влијание на неколкуте лаборатории кои направија огромен профит со здравственава криза.
 
M

Macedon1um

Гостин
Брзиве тестови се некои 200-300 денари, како не ви е шубе да се ашкате по лекари цел ден (кај што може да закачите ковид ако го немате) и да се тестирате по 5 дена за сума која е пониска од N95 маска во 2020?
Колку се точни брзите тестови е прашањево, јас и моите дома кога бевме заразени се тестиравме сите негативни на крај со пцр позитивни.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
15.325
Пробај си ја среќата. Може и ќе ти се посреќи. Тоа е буквално брзи прсти. :D
Или ако има термин, за 5-6 денови е од сега. Зависи и од локација.
Ќе ми треба за некоја недела, не сега. Фала, сепак ваљда би отишла приватно ако е толку зезната процедурата.

ПС. Брз тест не ми врши работа за на аеродром.
Да не праша човек нешто, ќе те направат скржава будала.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.635
Поени од реакции
5.825
Еве лично искуство со италијанскиот систем: Во секоја втора аптека може да добиеш резултат што влегува во системот на здравство а потоа и сертификат/зелена карта. Само треба акредитиран вработен од аптеката да земе брис и да го направи тестот.

Овакво решение може да се направи и кај нас, целата работа е само наоѓање начин/протокол за обука/а и акредитација на фармацевтите. Најпосле земање брис не е квантна механика, се обучува и се учи. Не е нешто сложено, само треба да се види како тоа го прават во државите како Италија... Лично сметам дека се работи за неспособност на луѓето кои ни го водат здравството, но не исклучувам и одредено влијание на неколкуте лаборатории кои направија огромен профит со здравственава криза.
Апсолутно. Направил пациентот дома тест и доаѓа кај матичен лекар. Матичниот е со врзани раце, пациентот не е во системот регистриран како позитивен. Уште едно тестирање, треба. Дупла работа.

Брзиве тестови се некои 200-300 денари, како не ви е шубе да се ашкате по лекари цел ден (кај што може да закачите ковид ако го немате) и да се тестирате по 5 дена за сума која е пониска од N95 маска во 2020?
Па дупол трошок е. Ако не е регистиран, како ќе регулира боледување и лабораториски испитувања? На приватно, два три пати да испитуваш димери не е баш ефтино.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.442
Поени од реакции
13.658
Апсолутно. Направил пациентот дома тест и доаѓа кај матичен лекар. Матичниот е со врзани раце, пациентот не е во системот регистриран како позитивен. Уште едно тестирање, треба. Дупла работа.
Има и кај нас можност за брзи (рапид/антиген) тестови со официјални резултати кои ќе влезат во системот. Ама мора да се направат во спомнатите неколку лаборатории, и коштаат ~1000 ден (сопругата направи таков за да влезе во систем како позитивна). Неправдата е што истите тестови се продаваат за ~300 денари од аптеките, се разбира со профит.

Ова треба некако да се регулира, не е различно од воено профитерство во услови на пандемија и економски проблеми. Како за споредба во Италија официјално тестирање со сертификат ме чинеше 15 евра по тест, што на нивниот стандард е многу поевтино отколку овде кај нас. Цената овде кај нас би требало да биде ~500 денари, или пониска, но тоа е можно само со регулирање од владата. Можам да се обложам дека лабораториите ќе продолжат да работат брзи тестови и по таа цена.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.835
Поени од реакции
22.226
Се разбирам за мене лично зборувам, но сметам дека логиката може да се однесува на сите.
Една недела боледување можев да земам и со негативен тест. Не планирам ни да правам крвни слики. Таква е мојата логика која не се однесува на сите. :)

Веќе и Петличковски, истиот оној кој ги оправдуваше и бранеше рестрикциите за невакцинираните, смета дека треба да се укинат Ковид сертификатите. Претходно и Даниловски и Пановски излегоа со идентични ставови. Според реториката, можеме да заклучиме дека се ближиме кон крајот на пандемијата.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
792
Брзиве тестови се некои 200-300 денари, како не ви е шубе да се ашкате по лекари цел ден (кај што може да закачите ковид ако го немате) и да се тестирате по 5 дена за сума која е пониска од N95 маска во 2020?
Брзите тестови се скапи играчки за мали деца.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
624
Поени од реакции
615
Ај и јас да го споделам моето (ковид) искуство.
Најпрво да нагласам бев позитивен во Април (со сопругата и детето).
Во понеделникот тестирање на работа поради позитивна колешка која била позитивна викендот. Јас негативен, но колешка со која работиме во иста канцеларија позитивна. (во вторникот потврдено со ПЦР).
Во четврток имам некоја главоболка, а во ноќта кон петок се будам со страшна болка во грлото. Не можам ништо да голтнам.
Петок сабајле одам на работа и директно во амбулантата на брз тест, НЕГАТИВЕН. Седам цел ден со маска, сам во канцеларија. Консултација со матичен и инсистира на преглед (иако потенцирам дека можеби имам корона). Во петок попладне при преглед, само воспалено грло.
И петок вечер, и сабота вечер се будам со страшна болка во грлото. Не можам да голтам. Сред ноќ топол чај со мед, Пастили.....некако опуште па си легнам. Од сабајле и течење на нос, и печење на очи.
Целиот период сум изолиран исклучиво со семејството. Они немат никакви симптоми.
Матичната вика нема потреба од тестирање, ќе ти помине.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.874
Поени од реакции
5.240
- изолацијата треба да се редуцира, од 10 дена на 7 дена за асимптоматски (тука би ставила + едно тестирање пред излегување од изолација). Симптоматски од 20, би редуцирала на 14, со можност за пролонгирање доколку станува збор за пациент кој е со потешка клиничка слика.

- најголем проблем на луѓето им задава домашно тестирање со брзи тестови, кои не се акредитирани од страна на министерството за здравство. Сфаќам дека може да се манипулира, ама со факсимил од лекар, би можело да се среди и тоа. Плус, дополнителна работа, дополнителни трошоци.

- до PCR на државно тешко се стигнува.
Дај бе одјебете со изразот "асимптоматски болен", пред ковид не ни постоеше овој термин, ниту некој некогаш го употребил... Лабораториите натепаа пари за 5 генерации од хипохондрици што ќе се закашлаат и мислат дека имаат ковид, па одат да се тестираат за да бидат сигурни... :tapp:

Од почетокот на пандемијата 3 пати се разболев, од кои еднаш 100% ковид, од другите 2 пати еднаш може пак беше ковид, ама ни еднаш не се тестирав во ни еден случај затоа што не ме боли кур дали вирусот што бил во мене се вика ковид, инфлуенца, риновирус или бог-знае-што. Во сите 3 случаи поминав само со кивање, течење нос и омалаксаност. Ни температура, ни кашлање, ни ништо. Некој друг со моиве симптоми 10 теста ќе направеше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom