Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
ТАСС 21.01.2022 Александар Лукашенко , претседател на Белорусија
„Ве советувам да се оладите малку. Ви реков уште одамна, од првиот пат: нашата болест е тука, во главата. Штом почнеш да стенкаш, да здивнуваш и да бегаш, Господ знае каде- тоа е катастрофа. Младите немаат за што да се грижат“, им рече Лукашенко на новинарите во петокот, а неговите зборови се цитирани од претседателската прес-служба.
Во исто време, тој им се обрати на меѓународните организации: „Сакам да им порачам на сите овие меѓународни измамници: доста веќе, веќе ни ги испразнивте џебовите, таму не остане ништо. Веќе ги обеднавте ги сите. Треба да ставиме крај на оваа пандемија. Доста веќе се изживувавте над луѓето.
Претседателот додаде дека набљудува како се развива ситуацијата со коронавирусот во светот и што велат различни експерти за тоа. „Еден американски или западен експерт рече: „Ако Омикрон е толку благ вирус, ајде да се разболиме сите, и ова ќе биде вакцина за нас.“ Од моја гледна точка, идеален предлог“, рече Лукашенко.


Самиот претседател, кој повторно заболел од СОВИД-19, овој пат откако бил заразен со сојот Омикрон, рече дека можеби се заразил од белоруски хокејаши на тренинг. Според него, сега се чувствува добро, „но гласот му е малку рапав, вчера веќе имаа хокејски тренинг“.
Лукашенко истакна дека овој пат ја преболел многу полесно од минатиот пат и не можел да не учествува во голем број настани. „Не можев да не ја доделам наградата „За духовна преродба“, иако веќе имаше опции да зборувам, да заминам и некој друг да ја додели“, рече Лукашенко. „Помислив: луѓето ќе се навредат, <. ..> Божиќ - Не затворав цркви тогаш [на почетокот на пандемијата], а бев во црква, но сега како да не дојдам? Дочек за старата Нова година - отсекогаш сум примал новинари, уметници , нашите културни дејци, функционери.Како да не ги почитуваме, да не ги наградиме „Имаше голем број настани кои не можеа да се случат без претседателот.

Тоа е човек со големо Ч 'Људина', болен дели награди на стари луѓе, како едно време, никој не се плашел од грип, работа си е работа.
Не сум го превел целото видео, за да не е голем текстот, човекот цепел дрва, но му било потешко, бил малку омалаксан и и еден тренинг по хокеј пропуштил.:)
Секој има глава на рамо, да мисли сам, некој присилно карантинират, вакцинираат, тестови , зелен сертификат, останатите 5 милијарда си живеат нормално, дури труповите се повеќе таму каде има рестриктивни мерки.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Тестот за антитела не обезбедува сертификат, што во случајов тебе не ти треба но на некој можеби му значи... Пример, за влез во повеќето држави сега бараат или вакцинација плус бустер доза, или вакцинација плус PCR тест, или сертификат за прележување на болеста.

Друга работа, е што со позитивен резултат од тест следува боледување. Одговорно е човек да се изолира од другите во ваква ситуација. Освен тоа и без разлика на полесната клиничка слика на овој сој, сеуште се работи за опака болест која во специфични случаи знае да направи лоши изненадувања. Зошто да не се искористи можноста ако системот ти пружа можност 20 дена боледување за да се одмориш и да се изолираш од можност да закачиш грипови и настинки, во момент кога имуниот систем ти е ослабен?

Еве пример со мој близок пријател. Пред месец и половина прележа ковид-19 со релативно лесни симптоми, но неодамна закачил грип и му се случиле компликации: пулмонарна емболија. Веќе неколку дена е хоспитализиран.

Ова се разбира е анегдота, и не значи дека на многумина ќе им се случи нешто вакво. Муабетот е зошто да не се направи сѐ што може за да се избегнат компликациите и проблемите.
Позитивните резултати од брзите тестови, направени дома, не влегуваат во базата. Така, по тој основ, нема да добиеш сертификат со важност од 45 дена.

Не гледам причина за боледување од 20 дена за обична настинка. Ме држеше еден ден, толку! Во животот не сум имал таква главоболка. Наредниот ден имам воспаление на мускулите на нозете, бев малку малаксан и имав тапа главоболка (тоа беше средата, неработен ден). Сега сум супер. :sneaky:
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.038
Поени од реакции
12.459
од Ист Гејт нема леба, добивме само сообраќајна гужва, градот и така е во ХАОС... нека отворат фабрики , иако и тие новите фабрики се со 100% увозна суровина, ама барем има наша преработка и наши вработени таму ...
За тие што работат таму има леба ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Позитивните резултати од брзите тестови, направени дома, не влегуваат во базата. Така, по тој основ, нема да добиеш сертификат со важност од 45 дена.

Не гледам причина за боледување од 20 дена за обична настинка. Ме држеше еден ден, толку! Во животот не сум имал таква главоболка. Наредниот ден имам воспаление на мускулите на нозете, бев малку малаксан и имав тапа главоболка (тоа беше средата, неработен ден). Сега сум супер. :sneaky:
Јасно дека не влегуваат ама со позитивен брз тест од дома, матичниот ќе ти даде упат за РСR тест па со тоа ќе го добиеш сертификатот... Инаку слични симптоми си имал како мене, со тоа што мене ме држи некоја повремена но упорна сува кашлица. Нејсе, сакав да потенцирам дека пост-фестум компликации се можни и се случуваат повремено. Зошто да не одморам 20 дена боледување кога тоа ми е дадено законско право? Зошто да не ги минимизрам можностите за компликации?
Се разбирам за мене лично зборувам, но сметам дека логиката може да се однесува на сите.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Позитивните резултати од брзите тестови, направени дома, не влегуваат во базата. Така, по тој основ, нема да добиеш сертификат со важност од 45 дена.

Не гледам причина за боледување од 20 дена за обична настинка. Ме држеше еден ден, толку! Во животот не сум имал таква главоболка. Наредниот ден имам воспаление на мускулите на нозете, бев малку малаксан и имав тапа главоболка (тоа беше средата, неработен ден). Сега сум супер. :sneaky:
Прележа друже? Или погрешно читам.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Тоа ми дава надеж дека не е ковид. Ме мрзи да се закренам сега и да се тестирам, не се чувствувам толку лошо за да одам на лекар. Инаку потполно сум омалкасан, сношти ме тресеше цела ноќ и имам одвратна тапа главоболка. За чудо грлото воопшто не ми е афектирано.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Тоа ми дава надеж дека не е ковид. Ме мрзи да се закренам сега и да се тестирам, не се чувствувам толку лошо за да одам на лекар. Инаку потполно сум омалкасан, сношти ме тресеше цела ноќ и имам одвратна тапа главоболка. За чудо грлото воопшто не ми е афектирано.
Тие се симптомите, или е ковид или е грип... Ако имаш дома ранливи блиски, греота е да не земеш еден брз тест. Истото важи и за колегите.

Ако се решиш за тест обавезно да земеш брис од грло, па после и од ноздрви, детално и споро.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Тие се симптомите, или е ковид или е грип... Ако имаш дома ранливи блиско, греота е да не земеш еден брз тест.

Ако се решиш за тест обавезно да земеш брис од грло, па после и од ноздрви, детално и споро.
Имам стари родители, ама не живеат на ист спрат со мене, вакцинирани се обајцата и им забранив било каков контакт со мене. Во право си, сепак утре ќе се тестирам. Да ти ебам кинеската вакцина со која се вакцинирав ако е ковид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom