Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
5.372
Поени од реакции
10.593
од Ист Гејт нема леба, добивме само сообраќајна гужва, градот и така е во ХАОС... нека отворат фабрики , иако и тие новите фабрики се со 100% увозна суровина, ама барем има наша преработка и наши вработени таму ...
За тие што работат таму има леба ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.360
Поени од реакции
13.520
Позитивните резултати од брзите тестови, направени дома, не влегуваат во базата. Така, по тој основ, нема да добиеш сертификат со важност од 45 дена.

Не гледам причина за боледување од 20 дена за обична настинка. Ме држеше еден ден, толку! Во животот не сум имал таква главоболка. Наредниот ден имам воспаление на мускулите на нозете, бев малку малаксан и имав тапа главоболка (тоа беше средата, неработен ден). Сега сум супер. :sneaky:
Јасно дека не влегуваат ама со позитивен брз тест од дома, матичниот ќе ти даде упат за РСR тест па со тоа ќе го добиеш сертификатот... Инаку слични симптоми си имал како мене, со тоа што мене ме држи некоја повремена но упорна сува кашлица. Нејсе, сакав да потенцирам дека пост-фестум компликации се можни и се случуваат повремено. Зошто да не одморам 20 дена боледување кога тоа ми е дадено законско право? Зошто да не ги минимизрам можностите за компликации?
Се разбирам за мене лично зборувам, но сметам дека логиката може да се однесува на сите.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
13.860
Поени од реакции
18.176
Позитивните резултати од брзите тестови, направени дома, не влегуваат во базата. Така, по тој основ, нема да добиеш сертификат со важност од 45 дена.

Не гледам причина за боледување од 20 дена за обична настинка. Ме држеше еден ден, толку! Во животот не сум имал таква главоболка. Наредниот ден имам воспаление на мускулите на нозете, бев малку малаксан и имав тапа главоболка (тоа беше средата, неработен ден). Сега сум супер. :sneaky:
Прележа друже? Или погрешно читам.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
472
Поени од реакции
1.004
Тоа ми дава надеж дека не е ковид. Ме мрзи да се закренам сега и да се тестирам, не се чувствувам толку лошо за да одам на лекар. Инаку потполно сум омалкасан, сношти ме тресеше цела ноќ и имам одвратна тапа главоболка. За чудо грлото воопшто не ми е афектирано.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.360
Поени од реакции
13.520
Тоа ми дава надеж дека не е ковид. Ме мрзи да се закренам сега и да се тестирам, не се чувствувам толку лошо за да одам на лекар. Инаку потполно сум омалкасан, сношти ме тресеше цела ноќ и имам одвратна тапа главоболка. За чудо грлото воопшто не ми е афектирано.
Тие се симптомите, или е ковид или е грип... Ако имаш дома ранливи блиски, греота е да не земеш еден брз тест. Истото важи и за колегите.

Ако се решиш за тест обавезно да земеш брис од грло, па после и од ноздрви, детално и споро.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
472
Поени од реакции
1.004
Тие се симптомите, или е ковид или е грип... Ако имаш дома ранливи блиско, греота е да не земеш еден брз тест.

Ако се решиш за тест обавезно да земеш брис од грло, па после и од ноздрви, детално и споро.
Имам стари родители, ама не живеат на ист спрат со мене, вакцинирани се обајцата и им забранив било каков контакт со мене. Во право си, сепак утре ќе се тестирам. Да ти ебам кинеската вакцина со која се вакцинирав ако е ковид.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
472
Поени од реакции
1.004
Што ти е крива кинеската вакцина, никоја друга па и она не штити од инфекции ама веројатно помага полесно да ја поминеш короната.
Не знам, идејата за вакцина која не штити од инфекција ми е како презерватив што не штити од забременување.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.360
Поени од реакции
13.520
Имам стари родители, ама не живеат на ист спрат со мене, вакцинирани се обајцата и им забранив било каков контакт со мене. Во право си, сепак утре ќе се тестирам. Да ти ебам кинеската вакцина со која се вакцинирав ако е ковид.
Еден куп луѓе лично познавам, вакцинирани со Фајзер и потоа заразени со ковид-19, некои и поминати со многу потешки симптоми и компликации од мене вакциниран со Синовак... Проблемот со вакцините е што процесот на нивно развивање не може да биде вака краток а да се добие ефикасен производ. Сепак сметам дека пружаат некаква делумна зашта, а кога се работи за традионално произведена вакцина барем си посигурен за немање несакани ефекти од самата вакцина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom