Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Се сложувам со тебе, реална потреба за вакцинирање на сите деца нема. Мислам дека имаше некоја компаративна анализа од САД каде смртноста кај децата од сезонски е речиси еднаква со онаа од Ковид (0-0,03%). Работата е во тоа што едните вакцини се форсираат и се прават напори да станат задолжителни во САД (иако сите 3 закони на Џо во овој момент се смрзнати и се наоѓаат во судските лавиринти), а другите се акт на добра волја на самиот родител.

Одредени држави и не ги вакцинираат децата.

Кај нас, за жал, починаа неколку дечиња. Сите со заболувања и коморбидитети. Оние со хронични болести, пожелно е да се вакцинираат. Стапката на имунизација кај децата, кај нас, е околу 4%.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Се сложувам со тебе, реална потреба за вакцинирање на сите деца нема. Мислам дека имаше некоја компаративна анализа од САД каде смртноста кај децата од сезонски е речиси еднаква со онаа од Ковид (0-0,03%). Работата е во тоа што едните вакцини се форсираат и се прават напори да станат задолжителни во САД (иако сите 3 закони на Џо во овој момент се смрзнати и се наоѓаат во судските лавиринти), а другите се акт на добра волја на самиот родител.

Одредени држави и не ги вакцинираат децата.

Кај нас, за жал, починаа неколку дечиња. Сите со заболувања и коморбидитети. Оние со хронични болести, пожелно е да се вакцинираат. Стапката на имунизација кај децата, кај нас, е околу 4%.
Смртноста од сезонски грип е 10 пати поголема кај децата отколку Ковид.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.178
Поени од реакции
21.299
Патем, вирусот кој случајно се нашол во крилцето на лијакот во супата на некој кинез и "мутира" ненормално брзо, создал многу милијардери, уште повеќе сиромашни. Разорува рандом и ниедна вакцина не може да го спречи. Што бидна со некоиси секвенци од хив вирусот најдени во короната (спомнати од францускиот нобеловец, за стручно објаснување, погледенете го видеото). Ништо веќе не се споменува за тоа.
Најпрвин од све создаде многи жртви и оштетени со трајни здравствени последици.
Автоматски споено мислење:

Игорче ќе ни преведи сега, како работат вакцините. Оти тоа студиите се со псеудовирус во лабораторски услови.

Ама, Германциве имаат студија со прав Омикрон вирус. :D

Овде гледам нешто 2x Biontech ach 6 Monaten 0% Neutralisation bei Omicron , 3x Biontech 3 Monate nach Booster nur 25% NT versus 95% bei Delta
Читаш ама не целосно. Тоа е за зарази а скоро сите се јасни дека сепак и сега штитат од тешки заболувања и смрт. Пишат еднаш мутацииве се почесто го побиваат првиот заштитен бран и иде до инфекција. Но тоа не значи дека се незаштитени како невакцинираните.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Смртноста од сезонски грип е 10 пати поголема кај децата отколку Ковид.
Ранд зборуваше за истото, ама некако статистиките не ми се поклопија. Имаше околу 700 дечиња починато во САД од Ковид за овие 2+ години и неколку стотина годишно умираат од сезонски.

Процентот (0-0,03%) е апсолутен факт. Ама ги уплашија дека се суперпреносители и Фаучи форсира политика сите да се вакцинираат! Тој го лажеше Конгресот, а тоа е дело каде е предвидена и затворска казна. Чисто се сомневам дека ќе го процесуираат, не пак нешто повеќе.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.178
Поени од реакции
21.299
Смртноста од сезонски грип е 10 пати поголема кај децата отколку Ковид.
Тенеке, пошто многу читаш (а пишуваш само што ти одговара) знаеш, дека во новава мутација во Јужна Африка има се повеќе деца со потешко заболување и хоспитализација.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
Јас јасно и гласно кажувам дека вакцините се благодет на човештвото . :love:
...токму така се сложувам, но тука пишуваме за антиковид вакцини што се стават во ист кош со другите традиционални вакцини што немаат никаква допирна точка како нив, развиени како ,,итни,,, со несигурен исход од експериментални веднаш во клинички студии, со тајни нетранспарентни договори меѓу државите , со признавање од ЕМА и ФДА на едни, а непризнавање на антиковид вакцини од други држави , со тестови за детекција кои исто се за итна употреба, неакредитирани да бидат единствен репер за алгоритам дали пациентот има или нема ковид и право за хоспитализација, вакви циркуси немало со ниедни класични вакцини,

...да не заборавиме првичните -70 С на чување и транспорт, па пу пу не важи, да не заборавиме продолжување на рок на траење кога веќе измина рокот на антиковид вакцината со дополнително користење уште три месеци под сомнителни околности прифатено, да не ги забораваме сомнителните набавки по сомнителни фирми за провизии,
....да не ги заборавиме посебно тие кои биле во изолација и им било забрането да можат да погребат сопствен родител починат од ковид, да не ги заборавиме лимените ковчези, да не ги заборавиме сите тие кои починале зашто имале негативен ковид тест, па не биле според логаритамот или епидемиолошкиот тест соодветни за болничко лечење и на крај да не ги заборавиме сите тие кои починале од други болести без можност да добијат навремено брза помош и друга специјалистичка интервенција освен ковид,
... па ќе ми пишувате тука за бенефит, поголема штета за човештвото не е направено и се надевам дека еден ден ќе одговараат сите тие кои ја направиле и кои се инволвирани во ова пандемија, одговорни за дискриминација, ковид сертификати и бркање од работа на медицински лица кои се избориле со сите бранови на инфицирани пациенти на работното место кога беа најпотребни,

...да на крај, највероватно самата природа ја зеде работата во своите раце и му ја намали вирулетноста на коронавирусот при толку мутации, иако со сила се уште се тера стравот на веќе послабиот омикрон сој.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Тенеке, пошто многу читаш (а пишуваш само што ти одговара) знаеш, дека во новава мутација во Јужна Африка има се повеќе деца со потешко заболување и хоспитализација.
Абе не се лажи, пропаганда е сето тоа.

Сега засега немам видено реално бројки на деца во болниците во Јужна Африка болни од Омикрон.

Во суштина најголем број од болните што се хоспитализирани пошле во болница од друга причина.

Но, ќе видиме, еве Омикрон во авион мутирал веќе, како што постираше @Lurtz во нинџа мутација, која не се детектира со обичен тест :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
Ако бараш 2500 долари, тогаш по логика земаш нешто помалку од оваа сума за дијареава што ја излеваш.
... а ти демек се релаксираш во корона муабет, сигурно бафра ќе бара пари кога е од друга професија исто како што ти земаш пари ВО твоја професија, а не ја работаш доброволно во име на здравјето на пациентот.

... ај што пишуваме тука, туку што проблем имаш со терминиве на изразување, мене ми пишуваш ,,серење,, , на тенеке ,, рицино,, а на бафра премина на ,,дијареја,, , клозет речник имаш, овде наоѓаш вентил да не ти замериме,
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
... а ти демек се релаксираш во корона муабет, сигурно бафра ќе бара пари кога е од друга професија исто како што ти земаш пари ВО твоја професија, а не ја работаш доброволно во име на здравјето на пациентот.

... ај што пишуваме тука, туку што проблем имаш со терминиве на изразување, мене ми пишуваш ,,серење,, , на тенеке ,, рицино,, а на бафра премина на ,,дијареја,, , клозет речник имаш, овде наоѓаш вентил да не ти замериме,
дијареа е мал збор бијонс, канализација е подобар за вашио контент
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.653
Zatoa se gleda korist vs zaguba. Da ti umre 50 godisen covek radi naivnost i konspiracii e isto taka smesno.
Ona sto ti spomnav pogore, znaci arest radi trombembolicen ili pak anafilakticen nesakan efekt e ekstremno redok vo sporedba so samata infekcija. Perikarditisot I miokarditisot se redok nesakan efekt posle 2.doza i generalno se so blag klinicen tek i posle nedela/dve bez nikakov problem.
...не се сомневам дека умрел ,,со,, ковид, но мноогу дискутабилно е ,,од,, ковид,
... еве не само ти, туку и други од своја пракса укажувате искуства, зошто само во проценти и (не)вакцинирани, зошто еднаш не укажете каква терапија се дава токму таму кај вашето искуство на ковид пациенти, да дебатираме што примил пациентот, па да биде може тоа пресудно за фаталниот исход и да почине со корона, но не од неа,
... дали некогаш некаде е спомнато порешно лекување, погрешна терапија, несоодветна кислородна подршка, без разлика дали ковид пациентот бил вакциниран или не тој ќе почине поради таа можеби ,,невидлива,, медицинска грешка што никој не ја спомнува?
дијареа е мал збор бијонс, канализација е подобар за вашио контент
... кога човек се спушта на тоа ниво знај дека ја губи способноста за аргументирање, најлесно да напишеме лоши зборови, тешко да се држи ниво ако се отсутни седум години, другите години не ги надокнадува тие изгубените!
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Според денешната статистика на Министерството за здравство, денес починал човек кој што имал 101 година, (со букви сто и една година).
Секако заведен дека починал ОД корона.
Ако не заболеше, кој знае уште колку лета ќе поживееше :(

Зошто побогу одјавуваат вакви информации? Не прават обдукција, трпаат во статистика се и сешто и после ќе се чудиме зошто имаме толкава смртност.
 
Член од
1 ноември 2021
Мислења
158
Поени од реакции
328
Според денешната статистика на Министерството за здравство, денес починал човек кој што имал 101 година, (со букви сто и една година).
Секако заведен дека починал ОД корона.
Ако не заболеше, кој знае уште колку лета ќе поживееше :(

Зошто побогу одјавуваат вакви информации? Не прават обдукција, трпаат во статистика се и сешто и после ќе се чудиме зошто имаме толкава смртност.
Гледате? Не си играјте играчки, вакцинирајте се. Да беше вакциниран дечкото уште 30 години минимум ќе живееше!
Автоматски споено мислење:

дијареа е мал збор бијонс, канализација е подобар за вашио контент
А селска канализација е најдобро за тебе, на пример.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Еве еден доста популарен пост на Редит од завчера, каде што преку видео се прикажува смртност од Ковид во Америка. Eве ги извадоците:

1639009505951.png

1639009524705.png

1639009543410.png


Заклучок? Она што веќе сите го знаевме. Вакцините ја намалуваат веројатноста од смрт неколкукратно кај 50+ години, но се тотално непотребни за лица помлади од 30 години. За оние што се помеѓу 30 и 50, ако се плашат или имаат коморбитети - препорачливо е да се вакцинираат.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
719
Поени од реакции
1.528
...не се сомневам дека умрел ,,со,, ковид, но мноогу дискутабилно е ,,од,, ковид,
... еве не само ти, туку и други од своја пракса укажувате искуства, зошто само во проценти и (не)вакцинирани, зошто еднаш не укажете каква терапија се дава токму таму кај вашето искуство на ковид пациенти, да дебатираме што примил пациентот, па да биде може тоа пресудно за фаталниот исход и да почине со корона, но не од неа,
... дали некогаш некаде е спомнато порешно лекување, погрешна терапија, несоодветна кислородна подршка, без разлика дали ковид пациентот бил вакциниран или не тој ќе почине поради таа можеби ,,невидлива,, медицинска грешка што никој не ја спомнува?

... кога човек се спушта на тоа ниво знај дека ја губи способноста за аргументирање, најлесно да напишеме лоши зборови, тешко да се држи ниво ако се отсутни седум години, другите години не ги надокнадува тие изгубените!
Ne e mesto za takvi debati. Kako da ti objasnam tebe kolku sedacija potrebuvaat, kakov oblik na venticalica, kolku vazopresori, kolku antibiotici...i.t.n. Nema smisla na vakov forum vakvi informacii, nema nisto da smenat. Sekako sekoj oblik na terapija ili ventilacija se dava prema potrebite na pacientot (na slepo ne davas niti antibiotik, niti vazopresor, niti na mehanicen oblik na ventilacija).
Ona sto sakam da ti kaza e deka nema vrska muabetot razlicno leceni. I nemoj so muabetite so Covid, zatoa sto covid e bukvalno pricinitel za vlosuvanje na sostojba. Ne znam, tipicen primer, bolen so rak koga dobiva tromboza I belodrobna embolija i zavrsuva so smrt, konkretnata pricina bila trombozata dobiena kako posledica na rakot.
Ne znam sto tolku e tesko da se priznae, covid virus, opasen virus so pogolema smrtnost. Ama mene mi se cini deka toj hejt prema politikata nekako go kanalizirate i za samata viroza, cesto odite duri i premnogu preku granici na deluzija. Znam I fakt e, covid postana politicka zaebancija, dojde sekoj seronja da bide minister ili pak da sere za covid I istiot da se smeta za relevant ama dajte luge, ednostavno e, nemojte da bidete zaslepeni od sopstvenoto ego. Pogledaj te razumno, ostavi politika, barem koga se raboti za vaka seriozna rabota.
Politikata odamno go izgubi kredibilitetot mislam nase kade vo svetot. Pozdrav...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Вакцините ја намалуваат веројатноста од смрт неколкукратно кај 50+ години, но се тотално непотребни за лица помлади од 30 години. За оние што се помеѓу 30 и 50, ако се плашат или имаат коморбитети - препорачливо е да се вакцинираат.
апсолутно точно. Скоро сите податоци го велат тоа.
И пак ќе кажам, со избор на вакцина според болестите/возраста. Јас на кинезите, иако ја изедоа супата, пак најмногу им верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom