Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.185
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Африканциве почнаа на 10к дневно заразаени да имаат, ама смртни случаи ништо посебно. Со оглед на тоа што слабо се извакцинирани, дали тоа значи дека оваа варијанта генерално ќе го заебе големиот ресет?
Сега баш читав еден твит и некоја анализа зашто има големи разлики од конкретно Њујорк и Лагос (Нигерија е со многу мал % вакцинирани), посебно споредуваат и со црното население кое велат е повеќе погодено од ковидот. Не знаат со сигурност пошто немаат многу податоци, но покрај помладото население, претпоставуваат дека се должи повеќе на примање на антималарични лекови.
Стапка на смртност во NYC е 0.2 (2000 лица на милион), во Лагос 3 лица на милион жители.


Conclusion
The currently available data demonstrates that those residing in NYC are more than six hundred times more likely to die of coronavirus infection than those residing in Lagos, Nigeria. Regarding COVID-19, residents of Lagos are 99.85% safer than residents of NYC. The available data suggests that there exists a crossover prophylactic effect of antimalarial agents against coronavirus which accounts for the dramatically decreased numbers of deaths due to coronavirus seen in Lagos. This Nigerian safety factor should be analyzed, understood, and applied to NYC and the West. The currently available evidence suggests that if antimalarial agents, which appear to be saving so many lives in Africa, were utilized in NYC, thousands of lives could be saved.
Автоматски споено мислење:


имунитетот бетон. Преку 35к реинфекции во африка
црнците се повеќе подложни на короната неголи белците.
It is true that Blacks in NYC are about twice as likely (100% more likely) to die of coronavirus infection as whites.While some of these factors may explain why
NYC has a higher coronavirus fatality rate that other U.S. cities, these factors in no way explain the disparity seen here between NYC and Lagos. Obviously, Lagos has more residents of African descent than NYC. The available data indicates that on a population-adjusted or per capita basis, an African American in NYC is 65,000% more likely to die of coronavirus infection than a Black African in Lagos. This disparity is not explained on the basis of race.

Ама добро би било да кажат и колку од вакцинираните се повторно инфицирани.
Башка тоа ти е 1.3% од сите испитани случаи.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
црнците се повеќе подложни на короната неголи белците.
It is true that Blacks in NYC are about twice as likely (100% more likely) to die of coronavirus infection as whites.While some of these factors may explain why
NYC has a higher coronavirus fatality rate that other U.S. cities, these factors in no way explain the disparity seen here between NYC and Lagos. Obviously, Lagos has more residents of African descent than NYC. The available data indicates that on a population-adjusted or per capita basis, an African American in NYC is 65,000% more likely to die of coronavirus infection than a Black African in Lagos. This disparity is not explained on the basis of race.

Ама добро би било да кажат и колку од вакцинираните се повторно инфицирани.
Башка тоа ти е 1.3% од сите испитани случаи.
имунитетот твој лурци на омикрон не делува, сите вие што се чукавте у гради боље да се пазите да не се заразите пак.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Мора да се договориме што е “имунитет”. Воопшто зараза или исходот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
имунитетот твој лурци на омикрон не делува, сите вие што се чукавте у гради боље да се пазите да не се заразите пак.
за мене знам. За другите не знам.
Автоматски споено мислење:

Corona broke out on the cruise ship Artania. The ship had to call at the port of Bremerhaven on Wednesday morning. On board: Twelve people infected with Corona. This was announced by the responsible Bremen health department. According to the authorities, ten other Corona passengers have already left the ship in Portugal. How the outbreak came about is still unclear. According to official information, only vaccinated people were on board. It was not said whether these were cases of the novel omicron virus. The magazine Buten and Binnen reported first.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
за мене знам. За другите не знам.
Автоматски споено мислење:

Corona broke out on the cruise ship Artania. The ship had to call at the port of Bremerhaven on Wednesday morning. On board: Twelve people infected with Corona. This was announced by the responsible Bremen health department. According to the authorities, ten other Corona passengers have already left the ship in Portugal. How the outbreak came about is still unclear. According to official information, only vaccinated people were on board. It was not said whether these were cases of the novel omicron virus. The magazine Buten and Binnen reported first.
Одлична статија за приказ дека новата варијанта е виновна за не толку ефикасните вакцини и потребата за нови дози. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Не знам што се чудите со бродовите кога тоа е подвижна геријатрија. На брод не идат млади луѓе него пензионери.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Не знам што се чудите со бродовите кога тоа е подвижна геријатрија. На брод не идат млади луѓе него пензионери.
Imase i eden brod so 100 procenti vakcinirani vojnici :) Mladi zdravi.. I si stariot soj.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.133
Ј.Африка последните 7 дена пријавуваат 10.000 плус заболени а активни пациенти се 47.000 како е можно тоа или сеа тоа ги кријат ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Претпоставувам и екипажот биле 80годишници.
Не знам што го правиме муабетов уопште кога уште од летоска знаеме дека и вакцинираните се заразуваат? Сеа треба да ги жалиме невакцинираните што не можат на брод? Стварно не ти го сфаќам муабетов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom