Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.968
Поени од реакции
7.764
Блокирана задолжителната вакцинација на здравствените работници во САД од страна на Федерален судија.

 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.137
Поени од реакции
18.458
Можеме уште подобро во одредени параметри поврзани со теориите на заговор. (y)

Мислам дека периодов ќе се покачи бројката на заразени и починати со оглед на тоа дека и времето залади. А кога сме кај бројките, процентот на имунизација, месец-дена, е заглавен на 38%. :unsure:
Vo Zeit imase pred malce pogoleaem tekst za koronava na Balkanot: https://www.zeit.de/politik/ausland/2021-11/corona-suedosteuropa-impfgegner-balkan-kroatien

Mnogu zemji se megju prvite pored stapka na smrtnost. Imalo golema vozdrzanost za vakciniranje. Megju glavni pricini se nadveduvaat golemata nedoverba kon drzavata, instituciite, odgovornite lica vo funkcii. Ama i opsto rastecka vozdrzanost prema vakcini sto se izrazuva do se pogolemi brojki nevakcinirani deca. Isto taka imalo silni ekstremno desni dvizenja i glasni antivakserski grupi. Isto taka oportunisticki i ne konzekventni politicari pridonesuvaat za vozdrzanosta.
Автоматски споено мислење:

Блокирана задолжителната вакцинација на здравствените работници во САД од страна на Федерален судија.

Amerika i sve e mozno no vo Evropa se povekje drzavi diskutiraat zadolzitelna vakcina ne samo za odredeni grupi tuku za cela populacija. Avstrija od Fevruari ama i Germanija ne e daleku od toa.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.886
Поени од реакции
5.307
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.997
Поени од реакции
22.890
Mnogu zemji se megju prvite pored stapka na smrtnost. Imalo golema vozdrzanost za vakciniranje. Megju glavni pricini se nadveduvaat golemata nedoverba kon drzavata, instituciite, odgovornite lica vo funkcii. Ama i opsto rastecka vozdrzanost prema vakcini sto se izrazuva do se pogolemi brojki nevakcinirani deca. Isto taka imalo silni ekstremno desni dvizenja i glasni antivakserski grupi. Isto taka oportunisticki i ne konzekventni politicari pridonesuvaat za vozdrzanosta.
Ќе започнам од себе, немам ни грам доверба во Филипче, недостатокот од лидерски способности во политичката функција која ја прифати, си направи дискредитација како доктор.

Вистинска бламажа беа неговите пресови со новинарите и контрадикторните изјави за самиот вирус. Истите се ризница за ширење на теории во тие антивакс групи (кои дел испаднаа и точни).

Капак на сѐ беше настанот во Тетово, каде кога поднесе оставка плачеше како пи*ка, а еве и денес продава магла со новата мерка за "30 ден од пациент за матичните доктори"!

Немам замерки за тезите од текстот, вистината е таа, а вината лежи во самата Власт. Убава критика, директно кон власта упати Левица каде опфати и неколку клучни прашања кои самата власт ги занемарува. Истите се занемарени затоа што следат инструкции од страна.

Дали некој е вакциниран, не е ничива работа. Ако не се крши ниту еден пишан пропис, нема реална причина за дискриминација. Денес седнав и си јадев во сендвичара. Никој ништо не ми побара. И зошто би ми барал? Така треба и да биде. :)
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
587
Поени од реакции
831
Омикрон можно е да е крајот на короната. Останува да видиме :)
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
53
Омикрон можно е да е крајот на короната. Останува да видиме :)
Сеуште е рано да се каже... мое мислење е дека е така и баш ради тоа ке воведат рестрикции да не се прошири за да може ова лудило да продолжи и стравот да биде поголем и контролата уште поголема. (многу теории на заговор има во моево мислење и многу песимистички делува) :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.613
Поени од реакции
7.388
мераба

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.596
Поени од реакции
15.196
Америве се созедоа после заспаноста, па сега му ебаваат мајката на глупердите на власт по судовите. Ова последново е многу јако, посебно за сите што се палеа на дозволата што ја доби Фајзер.

Pfizer-BionTech и Comirnaty не се ист производ.

1638373611174.png

Не знам само како ќе оди со овие од ЕУ, дали има сила таму некој да ги среди.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.781
Поени од реакции
4.411
Не знам само како ќе оди со овие од ЕУ, дали има сила таму некој да ги среди.
Зашто бараш некој да ги среди, кога народот јасно си кажува дека го сака ова и дека се согласуваат. Кој очекуваш ќе дојде да ги среди ... :pipi:

1638377372517.png

 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.730
Поени од реакции
64.020
Oдобрувам рестриктивни мерки за спречување на ширењето, затоа што здравствениот систем има лимити.
Не одобрувам било каква принуда на вакцинација.
Ќе се вакцинрам со трета доза (прво ќе проверам антитела). Но, тука застанувам.
После, ако сеуште е срање, идам со друг план.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom