Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Го погледнав графикот на трекер.мк за септември ама повеќе од 800 починати неверувам дека има според официјални податоци .
Vo site zemji im visok smrtni slucai od oficialnite. Nie i dobri sme u toj parametar. Vo deugi zemji ide x2, x3 i tn. Imase grafik eden, razlika megju pocinati od korona i exces death, kaj nas bea dosta blisku. Vo rusija bea x4 primer.
Mkd od pocetok ima politika site pozitivni da gi racuna kako umreni od korona, i se balansira so tie so nema da gi fatat(Umrele bez test).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Има, секаде во Европа е покачена вкупната смртност.

Еве Игорче неќи да ни кажи, ама сојузните држави во Германија кои се највакцинирани имаат најголема вкупна смртност, додека најмалце вакцинираните, најмала вкупна смртност.

Моментите на среќа беа во септември.
Ne znam za toa vo Germanija godisno umiraat milion lugje. Ne vidov statistika za mesecite i pokrainite. Sto moze da se vidi e, deka brojkite na zarazeni, intenzivna i umreni od Kovid se najvisoki momentalno vo tie pokraini sto se megj najmalku vakciniranite. Toa se dvete juzni koi se i megju najgolemite po populacija.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.992
Ne znam za toa vo Germanija godisno umiraat milion lugje. Ne vidov statistika za mesecite i pokrainite. Sto moze da se vidi e, deka brojkite na zarazeni, intenzivna i umreni od Kovid se najvisoki momentalno vo tie pokraini sto se megj najmalku vakciniranite. Toa se dvete juzni koi se i megju najgolemite po populacija.
Море шо вака вирусов го имало во Холандија, а најверојатно и во Шкотска пред да биде откриен во Јужна Африка?

Исто ко статистиката за најмалце вакцинираните држави во Германија, ако не бараш нема ни да најдиш.

Ама помина тоа лани во март 2020, кога му верував во се што ќе кажи 'науката'. За среќа и поголем дел од луѓето не веруваат во сите глупости што ги шират.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Море шо вака вирусов го имало во Холандија, а најверојатно и во Шкотска пред да биде откриен во Јужна Африка?

Исто ко статистиката за најмалце вакцинираните држави во Германија, ако не бараш нема ни да најдиш.

Ама помина тоа лани во март 2020, кога му верував во се што ќе кажи 'науката'. За среќа и поголем дел од луѓето не веруваат во сите глупости што ги шират.
Pa mnogu jasno deka e prisuten vo drugi drzavi, pisav ja. Treba da vidime sega dali ke stane dominanten. Inace prvo bese otkrien vo Juzna Afrika i izgleda momentalno tamu e najrazsiren.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Vo site zemji im visok smrtni slucai od oficialnite. Nie i dobri sme u toj parametar. Vo deugi zemji ide x2, x3 i tn. Imase grafik eden, razlika megju pocinati od korona i exces death, kaj nas bea dosta blisku. Vo rusija bea x4 primer.
Mkd od pocetok ima politika site pozitivni da gi racuna kako umreni od korona, i se balansira so tie so nema da gi fatat(Umrele bez test).

x2 кај нас, далеку сме ние од добри во тој параметар. Во некои земји бројот на пријавени дека починале од корона е и поголем од бројката на excess death.(Германија, Белгија, Шведска, Данкска, Канада, Луксембург...).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481

x2 кај нас, далеку сме ние од добри во тој параметар. Во некои земји бројот на пријавени дека починале од корона е и поголем од бројката на excess death.(Германија, Белгија, Шведска, Данкска, Канада, Луксембург...).
Pa dobro sea ne e idealno, ama sme potocni od banana zemjite vo opkruzivanje. Ove se ova bogati zemji.
Kaj nas napocetok i ne moese da se testiras, se cekase, pa 3600 bese test i tn. Kako i da e exces death e najrelevantno.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Vo site zemji im visok smrtni slucai od oficialnite. Nie i dobri sme u toj parametar. Vo deugi zemji ide x2, x3 i tn. Imase grafik eden, razlika megju pocinati od korona i exces death, kaj nas bea dosta blisku. Vo rusija bea x4 primer.
Mkd od pocetok ima politika site pozitivni da gi racuna kako umreni od korona, i se balansira so tie so nema da gi fatat(Umrele bez test).
Ја колку што знам у таа категорија бевме четврти у свет лани.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Ја колку што знам у таа категорија бевме четврти у свет лани.
6ti vo svet , tuka negde si :)
Ali virusov e maraton a ne trka, i momentalno gi pravi pepel deltata ostanatite a kaj nas situacijata e stabilna. Znaci so i da naprais virusot kje si doe po svoeto.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.655
Поени од реакции
38.839
Па нормално бе баце, ко си дислексичен, се ти е исто :D
бафре боље дислексичен него параноичен како вас. Сигурно се логираш преку инкогнито и користиш впн да не те дознае елитата дека им ги отскриваш тајните тука :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
бафре боље дислексичен него параноичен како вас. Сигурно се логираш преку инкогнито и користиш впн да не те дознае елитата дека им ги отскриваш тајните тука :)
Искрено, не ни знам што ти е тоа логирање инкогнито, а па тоа впн, ми е слично на мме, затоа не се пцуј.

Повторно искрено , ова со зголемена смртност откако имаат толку вакцинирани и прележани, веќе почнува да ми се буди алармот за параноа. Бар нешто заедничко ќе имаме, штом не можеме со вакцините.

Причината според тебе е лонг-ковид.
Причината за Тенеке се штените вакцини.
Причината според мене се како и претходно, последици од мерките и нефункционирање на здравството (има и трета, ама небитна)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.992
Искрено, не ни знам што ти е тоа логирање инкогнито, а па тоа впн, ми е слично на мме, затоа не се пцуј.

Повторно искрено , ова со зголемена смртност откако имаат толку вакцинирани и прележани, веќе почнува да ми се буди алармот за параноа. Бар нешто заедничко ќе имаме, штом не можеме со вакцините.

Причината според тебе е лонг-ковид.
Причината за Тенеке се штените вакцини.
Причината според мене се како и претходно, последици од мерките и нефункционирање на здравството (има и трета, ама небитна)
Си покажуваат графиците многу добро. Гледај колку луѓе 'спасиле' Данска и Норвешка, па и Германија со вакцините ова лето.

1638287000121.png 1638287018157.png 1638287035504.png

1638287093274.png 1638287131169.png 1638287149388.png
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Си покажуваат графиците многу добро. Гледај колку луѓе 'спасиле' Данска и Норвешка, па и Германија со вакцините ова лето.

Прегледај го приврзокот 314998 Прегледај го приврзокот 314999 Прегледај го приврзокот 315000

Прегледај го приврзокот 315001 Прегледај го приврзокот 315002 Прегледај го приврзокот 315003
Не ја разбирам ја оваа наука - статистика. :D

Ти ова ми го тврдиш :toe: :
1638304588131.png
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Знаеш ли досега колку пати бев во контакт, посебно на работа, со заразен? Ниту симптомче, ниту абер од Ковидот. Имунитет, сега за сега, бетон. :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom