Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
Ај кажи попаметна теорија.
Абе нема што да кажувам теорија, си има генетско мапирање. Овој вирус е директен наследник на Алфа. Ќе си излези на генетските мапи што ги прават.

Алфа B.1.1.7
Омикрон е B.1.1.529

Значи овај вирус е 522 мутации разлика од Алфа.
Делта B.1.617.2 е поразлична мутација од овој.

Впрочем го читаше Дростен? Тој кажа дека скоро сигурно е дека ќе се појави мутација која целосно ќе го заобиколи вакциналниот имунитет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.434
Поени од реакции
11.584
Абе и оние стомачни вирози се обично преносливи па никој не се заканува со логори за невакцинирани, укинување партиципација и вакцина против прол** дијареа.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.255
Поени од реакции
20.038
на балдската и баџото (74г-шни) кога биле за вакцинација од грип, сестрата им рекла може ОДМА и бустер 3-та,
( имаат 60+ дена од 2-а вакцина) на другата рака ,
не требало временски размак ?????????
...па тие ништо не потпишуваат што препорачуваат или кажуваат, па и со тоа немаат одговорност било што да се случи, пациент потпишува образец , а не тие!
сакаш да кажеш дека короната не го умира човекот туку некоја друга бактерија?
...коронавирусот го ничкосува човекот на колена, а секундарната бактериска инфекција фатално му пресудува, тогаш кажи зашто му се дава тројна комбинација на антибиотици на ковид болни пациенти, ако е во прашање само вирусот? тогаш само со антивиротици ќе го убиеме коронавирусот, а не со антибиотик !
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2021
Мислења
44
Поени од реакции
41
Ако новава варијанта е 6 пати по заразна од делта, зошто во Јужна Африка бројките на заразени не рипаат лудо ко во Европа?
Interesantno... Vo Afrika globalno zemeno prasanje dali ima i 20% vakcinirani, nema nikakva histerija, nema lugje po hodnici vo bolnici, nema panika so umiranje bla,bla, so eden zbor kazano ne e Afrika vo trend sega, a vo Evropa kade ima golem broj zemji barem po 60-70% tuka ima pagjanje vo nesvest, stoti bran, desetti soj... Manipulacijata so prostata raja prodolzuva.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
Шест случаи во Шкотска немале патувано никаде, тоа значи дека е локална трансмисија. Прашањето е од каде и кога се заразиле.

Сигурен си @Igorcemk дека е од Африка?

Ms Sturgeon said some of the six cases identified in Scotland had no travel history. This suggested a degree of community transmission, she said, but there was currently no suggestion this was widespread.


Британциве се избудалија, ќе даваат 3-та доза на 3 месеци и веќе ќе му даваат 4-та доза на тие што примија 3-та. Пак воведоа маски.

Оваа паника кај нив е малце сомнителна, затоа што СЗО во моментов вика дека пенис од колено не разбираат во врска со новата мутација.

The main uncertainties are (1) how transmissible the variant is and whether any increases are related to immune escape, intrinsic increased transmissibility, or both; (2) how well vaccines protect against infection, transmission, clinical disease of different degrees of severity and death; and (3) does the variant present with a different severity profile. Public health advice is based on current information and will be tailored as more evidence emerges around those key questions.

 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.419
Поени од реакции
1.912
што знам, си мислам дека тие од Паланка се здрави луѓе, отпорни на ладно, како пингвини..А може тоа да е проблемот, пресилен имунитет ??, фатална цитоксинска бура ???
Најчесто во помалите градови поголем дел од матичните доктори се тотални забегани ликови. Посебно тој еден озогласен е од градот кој сте го споменале со другите членови погоре. Човекот како станал доктор и самиот да знае арно ќе биде. Толкава рамнодушност кај медицинско лице никој нема видено во регионот или во некој од соседните градови откако почна пандемијата. Интересно е што најчесто пациентите се виновни оти касно отишле на доктор, а реално нема врска туку матичните не ја следат состојбата и покрај лошата состојба на пациентите тие остануваат и понатаму на истата терапија во домашни услови.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
Секогаш велам @Igorcemk една слика 1000 зборови, башка што овие множества се учат во второ одделение. Плус нема некој држави во црвеното множество како Канада на пример.

1638236977227.png
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.409
Поени од реакции
6.964
Синовак у Скопје да не знае каде има за вакцинашен ?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
168
Поени од реакции
129
Синовак у Скопје да не знае каде има за вакцинашен ?
Не го даваат никаде. Бев претходната сабота у Ѓорче и рекоа од таму дека стигнало допис од Министерство дека веќе нема Синовак и само Фајзер да даваат. Претпоставувам дека на дел од Фајзер вакциниите рокот им е при крај, па затоа сега толку ги форсираат.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.739
Поени од реакции
5.003
Btw, задолжителен филм за сите на темава:

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.434
Поени од реакции
11.584
И ај сеа што велат т.н. проваксери, како да се вакцинираат оние на кои не им е препорачано да се вакцинираат со фајзер?
Потврда од матичен нема да добијат, ниту од специјалисти пошо јавно никој ништо нема да ти потпише.
Ама било еден во 10 илјади. Ама коа ќе ти дојде јајцето на задникот, бројката не ти е више статистика.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom