Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.045
Вака гледано од друг агол може да се каже дека сам Бил Гејтс, му појде одрака да ги уништи западниве демократии, само со корупција на дел од медиумите и науката.

Ова не успеа да го направи ниту СССР во 40 години ладна војна и со сите тајни агенти и операции што ги имаше.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
950
Поени од реакции
1.108
Како да им дојде преку глава гледаш Швајцарците ги подржуваат мерките и си се изјасниле дека не се неуставни. Немој некој да разбере дека кај нас е супер дека одма ке ни наметнат било каква мерка може ке измислат и нов сој само да напакостат.
Некој работи се демократски, други не. Филозофско е прашањето кое е правилно, кое не?
Во канибалско племе, сите се согласни да се канибали, ако гласат на избори или референдум, резултатот ќе е како Швајцарија, исто и Хитлер реално победувал на избори, но мислам дека тоа не е демократско, имам предвид демократија во раширен смисол, справедливост.
Така да кај ова евросодомите повеќе ствари се неправилни, толку се зомбирани јадните, да веќе што ќе и кажат, тоа гласат, а и прашање е крај тие нови технологии, електронско гласање, машини за гласање, колку е точен резултатот?
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.786
Поени од реакции
17.296
Епа зашто паника ако нема информации?? Или треба да се здрмаат берзите, криптовалутите и економиите за да може појако да се влезе после? Ако е за тоа досега имаше еден куп соеви што поминаа и никој ништо не превзеде и сеа наеднаш како се загрижени ова е 13 сој според грчката азбука ако не се лажам. Дури ако е полесен со полесни симптоми уште подобро сите ќе го прележат без големи проблеми и ке биде чао корона.
Panikata izlaga od neizvenosta. Ni se znae dali e podobro ni poloso. Od iskustvo so drugi mutacii ne e daleku zamislata deka ke dojde poloso. Podobro sega da zatvorat sve nego posle nekolku nedeli koga i onaka mutacijava e prisutna vekje vo nekoi zemji.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.737
Поени од реакции
4.988
Panikata izlaga od neizvenosta. Ni se znae dali e podobro ni poloso. Od iskustvo so drugi mutacii ne e daleku zamislata deka ke dojde poloso. Podobro sega da zatvorat sve nego posle nekolku nedeli koga i onaka mutacijava e prisutna vekje vo nekoi zemji.
Автоматски споено мислење:

Од сè она што се случуваше во последниве 2 години, можеме да извадиме заклучок дека вирусов со секој нов сој го подобрува ширењето, но на сметка на ефективност. Еве на пример, Делта како најизвикан сој, се распространи секаде, но за разлика од оригиналниот сој каде што луѓе губеа мирис и вкус - со овој не. Остана само со покачена температура, омалаксаност, кашлица...

И сега стигнуваме до нов сој, кој го зборат за уште повирулентен, но изгледа со уште помала ефективност. Еве што изјавува доктор околу ова:
Иако не можеме да спречиме новиот сој да влезе и кај нас, вели д-р Даниловски, со примена на мерките би добиле на време да дознаеме повеќе за него. Ако се потврди дека „омикрон“ дава благи симтоми, нема да има потреба за загриженост дури и да биде 500 пати позаразен, појаснува тој.
И зошто затворање граници тогаш? Зарем треба за секој нов сој затворање граници? Еве нели вакцините беа спас... Зошто повторно земји со огромен процент на вакцинирано население се затвораат?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.680
Поени од реакции
6.457
Ретко глупав е овој Филипче..ама така е кога ке начекаш овци и при здрав разум ги правиш будали..која дискриминација, а па и износот од 3о ден...леле мајко...понижување до даска...А зошто не ги мотивира и матичните гинеколози, стоматолози?????
:facepalm:
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.786
Поени од реакции
17.296
@teneke mozebi zaboravil, mozno svesno ne pisa deka vo juzna Afrika pretezno prelezani se inficirani so noviot soj. Kolku da e pisano.
Автоматски споено мислење:

Од сè она што се случуваше во последниве 2 години, можеме да извадиме заклучок дека вирусов со секој нов сој го подобрува ширењето, но на сметка на ефективност. Еве на пример, Делта како најизвикан сој, се распространи секаде, но за разлика од оригиналниот сој каде што луѓе губеа мирис и вкус - со овој не. Остана само со покачена температура, омалаксаност, кашлица...

И сега стигнуваме до нов сој, кој го зборат за уште повирулентен, но изгледа со уште помала ефективност. Еве што изјавува доктор околу ова:


И зошто затворање граници тогаш? Зарем треба за секој нов сој затворање граници? Еве нели вакцините беа спас... Зошто повторно земји со огромен процент на вакцинирано население се затвораат?
Pa ne bas. Ne vidov deka virusot stanuva poneopasen, so novite soevi Alfa i Delta duri i poopasen posto pobrzo se siri. Tocno e deka se povekje lugje imaat kolku tolku imunitet, dali poradi vakcini dali poradi svesno i nesvesno prelezuvanje. Simptomite delumno se isti delumno se menuvaat ne znam na sto se dolzi toa.

Okolu noviov soj kako moze sega nekoj da tvrdi nesto koga taze e otkrien? Kako sto citav zarazenite se pretezno mladi i mnogu od niv vekje prelezani. A taa mala specificna grupa ne e dovolna da se dadat pausalni izjavi. Ednostavno ne se znae uste tocno i treba malce vreme da pomine.

A zatvaranje granici odnosno rigorozen rezim pri vlez (vakcina plus test) e za samozastita na narodot. Kako da ti kazam: Podobro tie restrikci pri vlez nego pogolemi restrikcii vnatre za site.
 
Последно уредено:

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.786
Поени од реакции
17.296
ОФИЦИЈАЛНО СЕ СООПШТИ ДЕКА OMИКPOH COЈОТ ПРВПАТ Е РЕГИСТРИРАН КАЈ 4 ПОТПОЛНО BAKЦИHИPAHИ ЛИЦА
[/URL]
Vo Botswana mozebi. Ako citam dobro, tamu na 22. Noemvri imale prv slucaj so toj soj. Inace toj soj prvicno bese otkrien na 9. Noemvri: https://www.bbc.com/news/world-59442129
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.889
Поени од реакции
58.639
нема фрка, брзо ќе има вакцина за ова
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
235
Поени од реакции
146
Циркус се овие "јакиве бизнисмени" од Стопанскава Комора уште се лажат дека вакцинирани не заболуваат и нема да отсуствуваат од работа ???? :vozbud:

Да се прекине со лаги, манипулации, дискриминација и поделби и мерките или за сите исти или за никој !!!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.181
Поени од реакции
19.932
... се чудам зашто сезонскиот вирус И годинава е срамежлив, никаде го нема, се скрил и веќе не постои!
... дали се вакцинираат луѓето, медицинскиот персонал дали се вакцинирале вакцинација против сезонскиот вирус, додека вирусот SARS-CoV-2 журка прави низ цел свет, па нели сезонскиот вирус побрзо мутирал и има повеќе мутации од коронавирусот, а @Igorcemk каде е сезонскиот вирус? аш :toe:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.297
Поени од реакции
21.262
ова со сезонскиов грип ми е најглупавиот муабет дефинитивно, немаат луѓето корона само сезонски грип од кој умираат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.181
Поени од реакции
19.932
ова со сезонскиов грип ми е најглупавиот муабет дефинитивно, немаат луѓето корона само сезонски грип од кој умираат.
...па ни од коронавирусот, па ни од сезонски вирус (грип) луѓето не умираат, сите претежно умираат од секундарна бактериска инфекција која се надоврзува на вирусната!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom