Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.183
Дали ќе дојдеше до новата варијанта ако светот остана онаков како што беше пред март 2020? Многу нормално дека не, досега огромен процент од светот ќе го имаше прележено вирусот.

Имав претходно пишувано дека ефикасноста на вакцините ќе стане еднаква на нула со секој нареден сој и на крај така ќе испадне.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Nekoi se mackaa, sega ne se povekje megju nas.
Nekoi se vakciniraa pa i tie ne napustija. Nekoi ni se vakciniraa, ni se mackaa, ni smuti od krastajci pieja pa ete nikako da umrat. Da nemozis krajot da mu go najdis. Inaku site to ne ceka, porano ili pokasno ali generalno koga ke vlezis vo nekoj godini, poodminati da recam togas e samo prasanje na vreme, bez razlika kolku se pazis. Plus minus nekoja godinka ne menva mnogu.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
Zaboravi da kazes deka Kekule e za vakciniranje. Interesno kolku brzo nekoi raboti stignuvaat vo telegram grupite.
Нели?

Па тоа бе Игорче. Кога ќе видиш како релативизираат зборови на доктори кои јасно и гласно зборат на интернет дека се провакцинација и дека само така може да му парираме на вирусот, па како ни мавтаат со тоа пред очи као еј, гледај што кажал докторов дека е против мерките, па тие доктори треба да ги слушаме, па вака па така. Очајни обиди за поентирање во дискусијава која е беспредметна и има само едно логично решение.

Браво и за Професор Пановски! Го слушав во само вистина. Јасно и гласно сите непрележани невакцинирани ги повика на вакцинација!!!

Дај Боже да го слушавте Пановски и да се вакциниравте.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.182
Поени од реакции
21.308
Нели?

Па тоа бе Игорче. Кога ќе видиш како релативизираат зборови на доктори кои јасно и гласно зборат на интернет дека се провакцинација и дека само така може да му парираме на вирусот, па како ни мавтаат со тоа пред очи као еј, гледај што кажал докторов дека е против мерките, па тие доктори треба да ги слушаме, па вака па така. Очајни обиди за поентирање во дискусијава која е беспредметна и има само едно логично решение.

Браво и за Професор Пановски! Го слушав во само вистина. Јасно и гласно сите непрележани невакцинирани ги повика на вакцинација!!!

Дај Боже да го слушавте Пановски и да се вакциниравте.
Duri i Kekule e za zadolzitelno vakciniranje na lugje vo medicinska bransa i za lockdown. Ama celta na tie krugovi e samo brza i kratka poraka, deka nekoj profesor kazal deka lugjeto se izmameni, dovolno za edno meme niz telegram da se pusta.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
Duri i Kekule e za zadolzitelno vakciniranje na lugje vo medicinska bransa i za lockdown. Ama celta na tie krugovi e samo brza i kratka poraka, deka nekoj profesor kazal deka lugjeto se izmameni, dovolno za edno meme niz telegram da se pusta.
Ја им го сфаќам револтот ради мерките, ама зошто мерките ги мешаат со ефикасноста/безбедноста на вакцината не ми е јасно.

Е не биле антиваксери, се согласувале со Пановски, ама не се вакцинираат. И вакцините се неефикасни и небезбедни. А зошто?
Контрадикторност колку сакаш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.691
Поени од реакции
12.083
Ne e slepo veruvanje so toj muabet podcenuvas golem del od populacijata.
Бате, тоа ти го кажуваат доктори од Македонија и светот. Што не ти е јасно, не знам. Добар дел слепи верници, на граница со фанатици дека вирус не ги фаќа ако се вакцинираат. Затоа голем број пак се заразија, повеќе неголи прележаните. Уосталом, читај го текстот. И прочитај ги бројките од Пановски.


Истражувачи од Германија и Израел си испитале каде, колкава е прекумерната смртност (вишок морталитет) низ светот
Вишок морталитет во одбрани земји

земљазванично пријављених смртних случајева од коронеапсолутни вишак морталитетадодатних умрлих на 100.000 становникаПодаци доступни од
Немачка90.00039.0005020. јуна 2021. године
Француска110.00072.00011013. јуна 2021
Аустрија10.00009,80011012. јуна 2021
Швајцарска10.0008,60010006. јуна 2021
Сведен15.0008,9009006. јуна 2021
Велика Британија130.000110.00016013. јуна 2021
Сједињене Америчке Државе590.000640.00019013. јуна 2021
Русија110.000500.00034030. априла 2021. године
Аустралија910-3,700-1028. марта 2021. године
Нови Зеланд30-1,900-4006. јуна 2021
Перу190.000190.00059027. јуна 2021
Бугарска18.00032.00046020. јуна 2021. године
Србија6,90028.00040031. маја 2021
Северна Македонија4,9008,60042030. априла 2021. године

Маќедоња и уште неколку држави водиме во Европа. Аустралија и НЗ во минус, sub mortality :). Интересно, Шпања и Португалија скоро највисоко вакцинирани, имаат excess mortality колку Словенија која има многу помалку вакцинирани 50-55%.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ја им го сфаќам револтот ради мерките, ама зошто мерките ги мешаат со ефикасноста/безбедноста на вакцината не ми е јасно.

Е не биле антиваксери, се согласувале со Пановски, ама не се вакцинираат. И вакцините се неефикасни и небезбедни. А зошто?
Контрадикторност колку сакаш.
Па види, беа у право за 90% од работите дур повеќето им се смееа. Сеа дури и да е точно тоа за ефикасноста и безбедноста, зашто би им верувале?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.691
Поени од реакции
12.083
Duri i Kekule e za zadolzitelno vakciniranje na lugje vo medicinska bransa i za lockdown. Ama celta na tie krugovi e samo brza i kratka poraka, deka nekoj profesor kazal deka lugjeto se izmameni, dovolno za edno meme niz telegram da se pusta.
Дали ви е фабричка мана на вас неколкумина да турате зборови што никој не ги кажал, не знам ама зачестивте. Бетер од фејк сајтовине. Бате, поентата на текстот и Укулеле не е да не се вакцинираш. Тоа важи и за другите кои не го сфатиле ни со инка текстот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
Па види, беа у право за 90% од работите дур повеќето им се смееа. Сеа дури и да е точно тоа за ефикасноста и безбедноста, зашто би им верувале?
Кој тоа бре биле у право за 90% од работите? Антивакцерите ли? :pos:

Верувај у што сакаш ти, апсолутно твое право си е. Ама дури и професорите и докторите зад чии што имиња се повикувате, јасно и гласно повикуваат на вакцинација и самите тие се вакцинирани. Конкретно, Проф. Пановски е со Фајзер.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.182
Поени од реакции
21.308
Ја им го сфаќам револтот ради мерките, ама зошто мерките ги мешаат со ефикасноста/безбедноста на вакцината не ми е јасно.

Е не биле антиваксери, се согласувале со Пановски, ама не се вакцинираат. И вакцините се неефикасни и небезбедни. А зошто?
Контрадикторност колку сакаш.
Poznavam edni lugje ovde nasi, vikaat nikako nema da se vakciniraat ama prpa im e od virusot. Najgolem strav momentalno im e da ne smeat vo market da odat ako vovedat 2G (prelezan ili vakciniran). Na rabota ne odi momentalno ima boleduvanje oti tamu baraat sekoj den test od ovlasteno mesto. A od druga strana nivnite vo Makedonija edvaj glava krenaa pri zaraza so long kovid i sve. Arno ama odbivaat vakcina oti neli za sto im e ne im moze virusot nisto pokje. Ete i vaka multipliciraj eden slucaj puta 1000 oti ima mnogu ko niv i jasno e zosto situacijata e vakva ko so te.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ја им го сфаќам револтот ради мерките, ама зошто мерките ги мешаат со ефикасноста/безбедноста на вакцината не ми е јасно.
Затоа што се во причинско-последична врска. Да немаше мерки и рестрикции, немаше никој да се замара со (не)ефикасноста на вакцините. Се замара ли некој со сезонскиот грип? Не.

Видовме колку сме заинтересирани за вакцина, 30%+ 10% присилени со некакви мерки и рестрикции односно изразена форма на дискриминација. Имплементирањето на тие мерки нема логичка заднина. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom