Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.996
Поени од реакции
22.891
Професорот Јовевски има уште поубаво образложение од моето, од правен аспект, за новите неуставни предлог мерки од Комисијата.

Имаше и фантастичен осврт на темата околу социјалната помош, кога порасна за 300% и речиси се израмни со тогашната минимална плата. Ама Сдссм си ги слуша само нивните правни "експерти" кои чмаат по невладините организации.
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
53
Ova e mozna varianta ama ke ima lugje na koi ne moze da im se pruzi pomos posto ne se dovolni zdravstvenite kapaciteti. Lugje koi bi mozele da se spasat ke umrat. Znaci ne deka ne se moze samo da se znaat posledicite.
[/QUOTE]


Види мора некако да се оди кон тоа да се заврши побрзо зошто наскоро нема да ни биде короната главен непријател а да се доведеме до Нула ковид е невозможно одамна така да јас мислам дека ова е варијанта која најбогатите не ја сакаат затоа и не се ни спомнува никаде.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.468
Поени од реакции
7.119
Новата (афричка) варијанта, која има шанси да издоминира, најверојатно е отпорна на овие вакцини. Ни треба нова вакцина за неа.
Ех, сеа го расипа есапот...

Пред неколку месеци се трубеше (и тука чинам) дена вакцинираните ќе придонеле до појава до нови мутации. Како тоа африканските земји немале проблем со Ковид. И сеа шо бидна? Баш во Ј. Африка, кај шо има низок степен на вакцинација и голем број лица кои се со нарушен имунитет, па баш таму да се најде нова, позаразна варијанта. Баш чудно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.565
Поени од реакции
24.324
па нормално дека ќе искочи сој од факинг боцвана. Од кај вашите афрички другари што курона не ги фаќа и се лечат со природен витамин д што го добиваат од сонцето.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.558
Поени од реакции
14.155
Za brzo ne ke znajme koj e narkoman a koj samo se plasel da ne se zarazi od kovid. I ednite i drugite partali racete, nozete, dupka do dupka.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.781
Поени од реакции
4.411
Не гледам никаква разлика у резонирањето на Мехмедович со Мајк Тајсон.
А разликата од последиците од мерките кои ги носат исти такви ко Мехмедовиќ и никаквото влијание на М.Тајсон, ја гледате или нема :toe:

Засега нема нови мерки, не се прифатени на денешната седница.


Изгледа ќе има предвремени избори, оти не верувам дека му дошол умот.
Ама какви дополнителни анализи. Ете им ја едната студија, каде докажале дека вакцините повеќе штитат, него ли да прележиш :rolleyes: . Ете им ја науката наречена статистика. Ете им примери како прават старите "демократии" и нека не изволеваат со дополнителни анализи.

Поздрав од Тодорос.

'False sense of security' around vaccines as Europe again COVID epicentre - WHO

GENEVA, Nov 24 (Reuters) - Europe is once again the epicentre of the COVID-19 pandemic amid a "false sense of security" over the protection offered by vaccines, World Health Organisation director-general Tedros Adhanom Ghebreyesus said on Wednesday.Кловнови :pos:
Ех кога ќе ми текне колку челнови тука пљукаа по Македонскиот народ дека е неандерталец, не си мие раце, не држи дистанца, па маска не знаеле, итн. а старите "демократии" биле пример. Сега излезе 2/3 во светот од позитивните, во ЕУ се. Што е работата... :toe:
Автоматски споено мислење:

Ех, сеа го расипа есапот...

Пред неколку месеци се трубеше (и тука чинам) дена вакцинираните ќе придонеле до појава до нови мутации. Како тоа африканските земји немале проблем со Ковид. И сеа шо бидна? Баш во Ј. Африка, кај шо има низок степен на вакцинација и голем број лица кои се со нарушен имунитет, па баш таму да се најде нова, позаразна варијанта. Баш чудно.
А во старите "демократии", тие што се вакцинирани, некои и по 3 дози, која варијанта ги заразуваше, умираше... ваљда не испитуваат примероци од сите. Пред некој ден имаше во Англија исто нова варијанта. :toe:
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.137
Поени од реакции
18.458
Za brzo ne ke znajme koj e narkoman a koj samo se plasel da ne se zarazi od kovid. I ednite i drugite partali racete, nozete, dupka do dupka.
Malce e sramota muabetov. Ete dete vo prvite 2 godini prima pogolem broj vakcini. Aj sea i niv narkomani. Ako sakate vratete se vo vremete pred vakcinite taka ke dobieme prirodna depopulacija i prosekot na ziveenje ke se namala upola.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.578
Поени од реакции
11.873
тетанус, ја па тетанис
Vozam kola, mnogu se bezbedni denesnive koli ima kup zastita. Zatoa ne vidov deka nad 100.000 lugje pocinaa od soobrakja vo pandemijava kako na primer od Kovid (brojkite za Germanija). Isto vazi za struja i gas. Ako svesno ne manipuliras so uredite nema nisto da se desi, imaat zastitni merki. Ne vidov deka lugje vo znacitelen broj umiraat od zdrmanje ili pozari. Taka i so zarazata. Podobro e da si kolku sto mojs zastiten nego da ne si. A kovidot ne e samo umirackata, tuku ima i dolgorocni posledici kako long kovid.
Автоматски споено мислење:Ova e mozna varianta ama ke ima lugje na koi ne moze da im se pruzi pomos posto ne se dovolni zdravstvenite kapaciteti. Lugje koi bi mozele da se spasat ke umrat. Znaci ne deka ne se moze samo da se znaat posledicite.
а што ако си го прележал и првиот и овој сега, без симптоми. Никогаш нема да знаеш со сигурност.
Автоматски споено мислење:

Како вели, порано ги казнувале у диско оние што се боцкале. Сега ги казнуваат оние што не се боцкаат.
 
Последно уредено:

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.315
Поени од реакции
5.570
Ова е австралискиот премиер на Викторија, изгледа шмрка некоја назална терапија против корона...

 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665

Kajgana Shop

На врв Bottom