Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.936
Поени од реакции
20.263
Интересна е графикава од Британијa, бројот на новозаразени континиутирано си држи високи бројки - нема пад и овој бран фактички трае веќе пола година

Прегледај го приврзокот 314521


За разлика од Израел на пример каде што бранот беше Август/Септември и сега бројките се значително паднати

Прегледај го приврзокот 314522
тоа е зошто енглезите не ебаваат мерки дистанца и слично. За разлика Израел е построго. Моментално сонот на секој фолијаш е Енглеска.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.430
Поени од реакции
16.854
Интересна е графикава од Британијa, бројот на новозаразени континиутирано си држи високи бројки - нема пад и овој бран фактички трае веќе пола година

Прегледај го приврзокот 314521


За разлика од Израел на пример каде што бранот беше Август/Септември и сега бројките се значително паднати

Прегледај го приврзокот 314522
UK nema tolku forsirano buster a i nema skoro nikakvi merki. Preminati se na masovno zarazuvanje i posle Israel se najdaleku vo pandemijava. Brojkite na zarazuvanja se konstantno visoki, da, ama brojot na pocinati vo sporedba e relativno mal.
 

SkimSkam

Орце Сељак
Член од
26 август 2021
Мислења
1.008
Поени од реакции
2.787
Ја гледав и ја дебатата. Пановски вика ок, зашто цела европа е 6 месеци до година за прележани, а овој куртонов упорно вика CDC, CDC, CDC, CDC. Ок е, ќе те викнат у америчка амбасада на 4ти Јули во ред е, ставен си на список. Не гледам никаква разлика у резонирањето на Мехмедович со Мајк Тајсон. Исти курац слепци.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.287
Поени од реакции
11.344
Добро, ќе направат некоја подолготрајна вакцина или да зеам да тепам...ако ми дозволи ишијасот
и Павле Трајанов да е на власт.
не биди песимист :)


Да, за редоследот повеќето се сложуваат (меѓу нив и докторите Даниловски и Пановски) дека прележан (ако веќе закачил, инаку не е препорачливо од разбирливи причини :D) плус една доза фајзер по одреден број месеци или двојно вакциниран па доколку поминало повеќе време, дополнителна вакцина. Само една како ниедна, а само прележан е ризик да не не развил доволно антитела како и ризик (како и од вакцините) да се намалат во рок од повеќе месеци.

Вчера читав на јпост (јерусалем пост) дека без разлика на возраста, оние вакцинирани јануари, февруари им се намалуваат антителата (или како и да се нарекува, имуниот одговор). Педерски вирус, нека ми извинат хомосексуалците
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.947
Поени од реакции
12.027

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.430
Поени од реакции
16.854
Citav negde ima nad 2000 mutacii od koi najgolem del ne postojat vekje. Ne sekoja mutacija uspeva da stane dominantna a i moznostite da mutira ne se neograniceni. Kolku sto citav Deltava e blizu do toa sto e mozno.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.756
Поени од реакции
19.201
Znaci nigde ne prisiluvaat deca da se vakciniraat. Fala, toa sakav da znam.
03.11.2021 охрабруваат и препорачуваат антиковид вакцина фајзер за деца над 5 години,
па 22.11.2021 одобруваат и акредитирани антиковид вакцина фајзер за деца над 5 години,
за да (опклада) од декември биде „условена“ за посетување на градинки и училишта, ѓоамити не е задолжителна!
Citav negde ima nad 2000 mutacii od koi najgolem del ne postojat vekje. Ne sekoja mutacija uspeva da stane dominantna a i moznostite da mutira ne se neograniceni. Kolku sto citav Deltava e blizu do toa sto e mozno.
... на толку мутации на еден вирус ќе делува една единствена антиковид вакцина овие произведени од 2020 год дур не се потрошат милјарди дози, волшебно делувајќи на све живи мутации што постојат без никаква модификација барем на делта сојот? уааау научна фантастика или

EJ0PRKuWkAY9aXN.jpg
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.572
Поени од реакции
6.292
Charlie Wyke: Wigan striker in hospital after collapsing in training - BBC Sport
Sheffield United’s John Fleck discharged from hospital following on-pitch collapse - The Athletic
Овие вести се само од последните 48 часа.
+ потсетување за Агуеро како еден од попознатите, пред 2 недели.

Вакви вести почнавме да добиваме веќе секој ден. Тие што редовно го пратат фудбалот знаат дека отсекогаш се случувале вакви работи во спортот, но никогаш не биле толку чести (да кажам по 3-4 случаеви неделно само во англискиот фудбал).

Дали причината е прележување ковид па понатамошни компликации, дали е комбинација прележување + вакцина, дали само вакцина, ќе покаже времето. А вие уште убедувајте се дали треба третата доза да се прими. Од играчите што ги пратам редовно, после прележување немаа никаков пад на формата, ниту фитнесот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.408
Поени од реакции
13.518
Вакцинален имунитет VS природен имунитет.
Една слика 1000 зборови.

Ќе споредуваме бројки на умрени на крај.

1637857890826.png

1637858861092.png
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.756
Поени од реакции
19.201
ice_screenshot_20211125-172822.jpeg

...на секој трет месец бустер доза од иста вакцина, 02.2021, 05.2021, 08.2021, па сега 4 доза на 11.2021... па до недоглед!

6112fp7UrFL._AC_SY355_.jpg

... и затоа назначиле само „other“ па колку ќе се тера...ќе се тера!
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.408
Поени од реакции
13.518
Ќе биди интересно на Австралија Опен во јануари 2022, само вакцинирани тенисери ќе има.

Од кога е ова? Вистина е ?
1637859608727.png
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.408
Поени од реакции
13.518
Патетики, почнаа да ги сметаат невакцинирани овие со две дози.
Еве ви наука на која што се лажите дека две дози штитат од тешка болест.

Невакцинираните во октомври сочинуваа 75 отсто од заболените од корона
Израел соопшти колкава е разликата во заболувањето од ковид меѓу вакцинираните и невакцинираните – за време на претходниот месец повеќе од 75 отсто позитивни биле невакцинирани, покажаа податоците на Министерството за здравје.

Кај хоспитализираните ситуацијата е уште појасна – израелските официјални лица кажаа дека во октомври бројот на лица постари од 60 години што се во тешка состојба, а добиле две дози вакцина беше петпати поголем од оние што примија и бустер-доза, пренесе Си-ен-ен.

Иако бројот на случаи опадна драстично, од просечните 8.000 дневно на сегашните 450-500 во претходните седум дена, таа разлика и понатаму е забележлива.

Податоците од неделата покажуваат дека тешко заболени што примија две дози вакцина имало четирипати повеќе отколку такви што примија и бустер-доза, наведе израелското Министерство за здравје.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom