Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.845
Поени од реакции
20.095
Тоа што како типичен верник, одбиваш да согледаш некои работи, тоа не значи дека не постојат.

Број 4.
"You'll eat much less meat. An occasional treat , not a staple. For the good of the environment and our health."


Не знам зашто се плашиш директно да одговориш на прашањево за месото :toe: .Ти потенцирав хипотетички, да речеме Шваб почне поагресивно да ја спроведува мерката, не знам што ти е страв да одговориш... :cautious:

За струјата, според тебе, одговорните биле глупи и тоа е тоа. Видов дека врска немаш од други информации, па нормално е толку просто и едноставно (како секој верник) да гледаш на работите. Но еве, некогаш можеби ќе се најдеш во друштво, ќе спомнат јаглероден данок, па ќе имаш претстава, нема да си тутуле бале.
Втората причина во текстов:

П.С. жени психолози и психијатри (немажени), ако знаеш некои до 35г, ќе ти бидам благодарен ако ми препорачаш. :ајнапиво:
Јас сум верник пошто не верувам во глупости??? Нема завери бафра, све тече како подмачкано, не се замарај со глупости.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.655
Поени од реакции
19.016
во ова што имаме проблеми со струјата дека е завера.
...а зошто нема струја? еве сите кажуваат криза, ова она, зашто лани беше поинаку од годинава? лани немало криза, а годинава има криза и проблеми со струја, никој не ја кажува причината, зошто има криза дали знаеш?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.679
Поени од реакции
5.875
...а зошто нема струја? еве сите кажуваат криза, ова она, зашто лани беше поинаку од годинава? лани немало криза, а годинава има криза и проблеми со струја, никој не ја кажува причината, зошто има криза дали знаеш?
Зашто медиодебиликритетите одбиваат да се вакцинираат и со тоа вештачки ја продолжуваат ковид кризата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.655
Поени од реакции
19.016
Зашто медиодебиликритетите одбиваат да се вакцинираат и со тоа вештачки ја продолжуваат ковид кризата.
... што да ти речам, ако пиеш терапија гледај на време да ја земеш!:toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.845
Поени од реакции
20.095
...а зошто нема струја? еве сите кажуваат криза, ова она, зашто лани беше поинаку од годинава? лани немало криза, а годинава има криза и проблеми со струја, никој не ја кажува причината, зошто има криза дали знаеш?
Многу фактори има бијонс, темата е надвор од мојот скоуп на андерстендинг. Имам површни разбирања за проблемот, но не сум економист па да знам што точно е да тврдам. Али знам дека не е една работа. А тоа е дека на Шваб му текнало да го исклучи парното за да испоумреме ние сиромасите. Иначе ја знам дека ќе преживеам, барем оваа зима, имам 6 кубици дрва така да безбеден сум.
 

Dumbledore

Модератор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.681
Поени од реакции
16.524
Иначе ја знам дека ќе преживеам, барем оваа зима, имам 6 кубици дрва така да безбеден сум.
Го загадуваш воздухот, а со тоа и му наштетуваш на моето здравје. Вие полутерите, што крадете дрва, сакате нас останатите да не убиете! Ама си безбеден во твојата соба. :)

пи.ес. Тука има и елементи на саможивност, така тебе ти е грижа само ти да преживееш, наместо да прашаш некоја бабичка дали има дрва и ако нема да споделиш со неа дел од твојот плен!
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.845
Поени од реакции
20.095
Го загадуваш воздухот, а со тоа и моето здравје. Вие полутерите, што крадете дрва, сакате нас останатите да не убиете! Ама си безбеден во твојата соба. :)

пи.ес. Тука има и елементи на саможивност, така тебе ти е грижа само ти да преживееш, наместо да прашаш некоја бабичка дали има дрва и ако нема да споделиш со неа дел од твојот плен!
плен е нешо да уловиш, ја дрвата сум ги купил и платил поштено. Така да не планирам да ги споделувам со вас :) А и идеме офтопик, не ме цитирајте за глупости.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.640
Поени од реакции
58.034
Интересно. Германците целосно вакцинирани над потребниот број за колективен имунитет, а се жалат на кревети и четврт бран. До кога вака?

Date 07.10.2021
According to the government-run dashboard that keeps track of vaccinations, 65% of the total population — equivalent to a little over 54 million people — had been fully vaccinated by Wednesday.
These figures represented a full vaccination rate of 84.5% of people aged 60 and older, and 70.8% of those aged 18 to 59.
треба прво да се види од хоспитализираните кој е процентот на вакцинирани

да се види, кој ги полни креветите
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
937
Поени од реакции
1.079
...а зошто нема струја? еве сите кажуваат криза, ова она, зашто лани беше поинаку од годинава? лани немало криза, а годинава има криза и проблеми со струја, никој не ја кажува причината, зошто има криза дали знаеш?
Не губи време Ron Burgundy е опериран од мозок, неможе да свати прости ствари причина-последица...
Да речеме си 'играат' и го прима од позади, неможе да капира дека со тоа станал хомосексуалец.
Ако смалиш производство на струја 30%, да речеме затвориш 40% термоцентрали и нуклеарни, а и изградиш 10% ветерни и сончеви централи, нормално е дека ќе поскапи струјата и ќе се мрзне, пошто не стига. Чаушеску правеше така, од причина дека должеше пари на МВФ и продаваше струја за да се ослободи од долгот, а сегашниве диктатори само исполнуваат директиви на Шваб, кое е многу полошо.
Со плинот е исто, сменија закони и сега е 4 пати поскап, иако Русија го продава на иста цена. Во која темна соба во Брисел се пишувани тие закони, не знаеле ли, неможат ли да вратат стари закони?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.716
Поени од реакции
4.836
I thought I was fully vaccinated; now you’re saying I’m not? If vaccines work, why can a fully vaccinated person still die?

Прегледај го приврзокот 310942


Патетики ...
Каква контрадикторност е текстов, неверојатно... Ми остави впечаток цитатов:
If “fully vaccinated” is useful as a concept, it’s more at the level of the population than the individual. There is probably no amount of vaccine that can guarantee an 84-year-old with blood cancer is absolutely protected from covid-19 — or from anything else. When people are old and sick, even a mild illness can push them over the edge into respiratory or cardiac failure. The goal of vaccination is to drive a virus out of a population. This means everyone getting their first and second doses so that everyone is functionally protected.
Значи ем се тераше масовна кампања за вакцинирање на стари/болни лица, ем сега ако некој од нив умре "епа секако бил стар, не можеш сите да ги спасиш".

Понатаму викаат дека целта е да се истера вирусот надвор од популацијата со тоа што секој ќе се вакцинира со 2 дози и на тој начин би бил заштитен, а претходно во текстот пишуваат дека 2 дози може да не бидат доволни... Исто така, на веќе преочигледен факт дека вакцините не спречуваат пренесување и заразување они пак ја тераат истата пропаганда "вакцинирајте се да ги заштитите другите".

Абе мрш у пичку матер! :uzi:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.351
Поени од реакции
13.398
Каква контрадикторност е текстов, неверојатно... Ми остави впечаток цитатов:


Значи ем се тераше масовна кампања за вакцинирање на стари/болни лица, ем сега ако некој од нив умре "епа секако бил стар, не можеш сите да ги спасиш".

Понатаму викаат дека целта е да се истера вирусот надвор од популацијата со тоа што секој ќе се вакцинира со 2 дози и на тој начин би бил заштитен, а претходно во текстот пишуваат дека 2 дози може да не бидат доволни... Исто така, на веќе преочигледен факт дека вакцините не спречуваат пренесување и заразување они пак ја тераат истата пропаганда "вакцинирајте се да ги заштитите другите".

Абе мрш у пичку матер! :uzi:
Нема крај. Еве го CNN. Уште поголеми глупости. Мислам ниту Рон не можи да го смисли ова.

 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
70
Поени од реакции
80
Колешка на работа штотуку излезе од карантин. Помина тешка фаза на ковид, со висока температура. Имаше две вакцини примено Астра зеника претходно.

И ни две ни три, "удри" по друга колешка што не е вакцинирана. Од сите колеги на работа, таа што била невакцинирана била крива, пошто испадна исто позитивна, а нема ама баш никакви симптоми.

Мислам, .. веруваш во вакцина, кој може а и не мора да те заштити и сееш дискриминација врз луѓе на кои ќе им оставиш трајна дамка.

Јас не сум анти ваксер, ама ваквите што се крстат во вакцината, стварно нека си закажат на психолог.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.180
Поени од реакции
4.883
Нема крај. Еве го CNN. Уште поголеми глупости. Мислам ниту Рон не можи да го смисли ова.

Тоа е кога фармацевтските компании се платени однапред од државите на ангро да вакцинираат, нормално дека ќе сакаат и бубачките дома што ги имате по 3 вакцини да добијат
Автоматски споено мислење:

Колешка на работа штотуку излезе од карантин. Помина тешка фаза на ковид, со висока температура. Имаше две вакцини примено Астра зеника претходно.

И ни две ни три, "удри" по друга колешка што не е вакцинирана. Од сите колеги на работа, таа што била невакцинирана била крива, пошто испадна исто позитивна, а нема ама баш никакви симптоми.

Мислам, .. веруваш во вакцина, кој може а и не мора да те заштити и сееш дискриминација врз луѓе на кои ќе им оставиш трајна дамка.

Јас не сум анти ваксер, ама ваквите што се крстат во вакцината, стварно нека си закажат на психолог.
Видиш беља, требало и невакцинираната колешка да се вакцинира за да ја заштити онаа која веќе била вакцинирана...

Има логика, нели?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.640
Поени од реакции
58.034
 

Kajgana Shop

На врв Bottom