Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
16 октомври 2021
Мислења
61
Поени од реакции
118
Макни ми се с'курца и Филипче и ЕУ и СЗО и сите што сте про-вакцина кај веќе прележани пациенти.
Немој така, па тоа ти се интелектуалци и научници кои не прават никакви грешки и се најпаметни на свет. Мерките се во ред, сите овие што зборат за природно прележување на вирусот се обични неуки.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.395
Поени од реакции
9.340
Немој така, па тоа ти се интелектуалци и научници кои не прават никакви грешки и се најпаметни на свет. Мерките се во ред, сите овие што зборат за природно прележување на вирусот се обични неуки.
Израел на истражување со примерок од 500 000 значи ПЕТСТОТИНИ ИЉАДИ заболени со Делта сојот носи заклучок дека само 1% од нив биле веќе прележани од првичната варијанта и во документ издаден од влада пишува дека прележаните имаат подобра заштита од вакцинираните.
Има уште еден многу битен детал во видеото околу антителата и нивниот број....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
Упорно упорно споредуваш периоди на тотален локдаун и целосно отварање.
Упорно и упорно врска немаш. Заштитата на вакцините секаде е практично скриена во некоја статистичка аномалија.

Како на пример Израел, последниот бран 50% се позитивни невакцинирани деца. Смртноста е поголема од претходните бранови.

Британија има зголемено тестирање + бајги природен имунитет.

Се е ветар во магла.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.501
Поени од реакции
5.298

За да се направи добра анализа треба да се види и која вакцина колку пати е аплицирана и возраста. Со Синовак има 4 починати во последната недела , додека со Синофарм има 17, Фајзер 2 и АстраЗенека 3. Синофарм испадна најслаба.

Синофарм има два типа на вакцини и дали има инфо која кај нас е застапена? Знам дека за едниот тип WIBP ја има во 5-6 земји меѓу кои и кај нас.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.434
Поени од реакции
11.584
25%. Изгледа како минува време од првите вакцини се зголемува % на потешко болни и починати, се намалува заштитата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.308
Поени од реакции
12.244

За да се направи добра анализа треба да се види и која вакцина колку пати е аплицирана и возраста. Со Синовак има 4 починати во последната недела , додека со Синофарм има 17, Фајзер 2 и АстраЗенека 3. Синофарм испадна најслаба.

Синофарм има два типа на вакцини и дали има инфо која кај нас е застапена? Знам дека за едниот тип WIBP ја има во 5-6 земји меѓу кои и кај нас.
So sinofarm se vakciniraa postarite,ranlivite i vrskasite, zatoa ima takva statistika.
Za da bide precizna analizata treba vakcinirani, po godini i tn.
@SkimSkam ovie 17 gi znaes, ili niv u statisticka greska da gi vneseme(ko trojcata so Az)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
25%. Изгледа како минува време од првите вакцини се зголемува % на потешко болни и починати, се намалува заштитата.
Синофарм прва се аплицираше, затоа најмногу умрени се со неа. Како ќе врви времето така и со другите ќе се качува бројот.

Очигледно текстов е наменет за зголемување на вакцинацијата со трета доза.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.308
Поени од реакции
12.244
Синофарм прва се аплицираше, затоа најмногу умрени се со неа. Како ќе врви времето така и со другите ќе се качува бројот.

Очигледно текстов е наменет за зголемување на вакцинацијата со трета доза.
Kje se kacuva brojot,taman koa tie od 30 god kje napolnat 60 70. Vo daleku pozdrava demografija se stavani drugite vakcini, zatoa ima losi brojki sinofarm.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.383
Поени од реакции
21.445
тешка дубара значи е мојава вакцина, кинеска работа. Да тактизирав малце и со фајзер да идев можеби ќе беше најпаметно. Али ајде бустер здравје на зима да ме освежи малце.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.888
Поени од реакции
20.361
Ајдеее, сите што примиле Синофарм/Синовак кинезарија пред три месеци, да одат да се бустаат со Фајзер.
И онака чурук вакцина, едвај кај пола што ги знам створи хуморален имунитет (слаб), за клеточен бог знае.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
1.527
Поени од реакции
4.210
So sinofarm se vakciniraa postarite,ranlivite i vrskasite, zatoa ima takva statistika.
Za da bide precizna analizata treba vakcinirani, po godini i tn.
@SkimSkam ovie 17 gi znaes, ili niv u statisticka greska da gi vneseme(ko trojcata so Az)
АЗ 3 од 100 и кусур значи нешто испод 3% од умрените, или богзнае колку малце од заразените. Дај комплетна статистика од почеток на вакцинација до сега па ќе дискутираме. Моето мислење е дека бројот на мртви од АЗ од почеток на вакцинација до сега е занемарлив, и поврзан со силни комордибитети. И воглавно, дај процент на здрави прави вакцинирани под 50 години смртни случаи. Невакцинирани умрени а здрави прави под 50 ги има.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
227
Поени од реакции
542
тешка дубара значи е мојава вакцина, кинеска работа. Да тактизирав малце и со фајзер да идев можеби ќе беше најпаметно. Али ајде бустер здравје на зима да ме освежи малце.
Точно еве јас заболев и сите дома а вакцинирани со кинескиве. Поминавме сите ок фала богу.

Јас се спасив од трета доза и нема да давам да се вакцинираат родителите барем во наредниве 6 месеци а за мене нема веќе вакцинација.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.129
Поени од реакции
6.868
1634650974990.png


Со Синофарм се вакцинирани претежно над 60 години и тоа пред 4-5 месеци.
Со Синовак се вакцинирани повеќе помлади лица и тоа пред 2-3 месеци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom